0 oy
787 göst.
Aile kategorisinde tarafından
4/5 cocugum olsun istiyorum suan iki tane ikinci 3 ay oldu dogali.gercekten annelik hakkıyla yapan icin cok zor eline diken batsa cigerine batmış gibi oluyor.ama benim cocuk yetistirerek ümmeti muhammede bir katkim olacaksa buna deger diye dusunuyorum.bakim konusunda esimden pek bisey gormuyorum ama benim de zoruma gitmiyor onlarla ilgilenmek.maddi olarak orta halliyiz.calismiyorum.cok çocuklu anneler ne durumdasiniz tavsiyeleriniz onerilerinize açığım benimki bi ondegerlendirme

19 Cevaplar

+9 oy
(1,092 puan) tarafından
Lütfen kendini tatmin etmek için çoğalma o çocuklar hep bebek kalmitor eğitimi hayatı kariyer hayatı ihtiyaçları vs. donanımlı kendine yetebilen bireyler yetistirebiliyorsan bu işe gir artık ortalık çok karışık memleket almış başını gidiyor çocuklara ziyan etme hakkında hayırlısı olsun 
tarafından
bakış aciniz zor bence.
tarafından
Canım ben onu zaten post sahibine söyledim, sana yüzde yüz katılıyorum
(1,092 puan) tarafından
Niye zor phatos bakış açısı değil ki bu hayat şartları çocuğu her bakımdan donanımlı yetiştirmek gerekiyor bir kere mutlaka yabancı dili olması gerekiyor bunun için kurs gerekiyor çünkü artık yabancı dil olmadan iş bulmak imkansız e sosyal bi insan olması için yine bı enstrumandi spordu vs.bisey olmadı gerekiyor belki bir ülke gezmek isteyecek bir yer görmek isteyecek bir şehir görmek isteyecek yani bunların hepsi masraf benim bakış açım bu şekilde ben çocuğumu bu yönde yetiştirmeyi düşünüyorum Allah nasip ederse ve bunun için imkan gerekiyor şimdi bir tanesine yapmak var 4 tanesine yapmak var benim ekonomik ve manevi imkanım 1 tanesine yetiyor senin 4 tanesine yetiyorsa ne mutlu :))
(4,262 puan) tarafından
Neden zormus ?
Merakimdan gecmis sorulariniza baktim. Esiniz ilgisizmis, cocuklarla ilgisi alakasi yokmus. Cocuklarin babaya da ihtiyaci vardir. En onemlisi cocuklarin mutlu aile ortamina ihtiyaci vardir !
Bi de esiniz madde bagimlisiymis. Sizi takdir ediyorum 2.ye cesaret etmissiniz. 4-5 i dusunuyosunuz. Daha ne diyebilirim ki. O insandan cocuklarinizi,kendinizi kacip kurtarmaniz gereken yerde. Sizin bakis aciniz cok kolaymis ne diyeyim.
(1,092 puan) tarafından
Boşver kuzum çok özele girme herkesin kendi hayatı ve katlanabilecekkeri farklıdır herkese Allah sabır ve mutluluk versin
-Reklam-
+3 oy
(12,513 puan) tarafından
Evet efendimiz ümmetin çoğunluğu  ile övüneceğim diyor ama nasıl bir ümmetten bahsediyor?? 

Eski postlarına baktım.. Sağlıksız bir evlilikten sağlıklı çocuklar olmaz psikolojik olarak.. Çok karmaşa içindesin sanırım. Rabbim yardımcın olsun. İnşallah her şey düzelir. Ama eğer hala bu şekilde ise evliliğin daha fazla çocuk etkilenmesin lütfen.. 
tarafından
Sagol allah yardimcimiz olsun
+1 oy
(974 puan) tarafından
Önceki postalarinizda kocanızdan çokça şikayetçi olmuşsunuz ikinci çocuğu sevmediğini çocuklarla ilgilenmedigi için zorunuza gittiği doğumdan sonra size kötü davrandığı vs. Benzer şeyler anlatmışsiniz ve bunun üstüne hâlâ çok çocuk istiyorsunuz fazlasıyla ilginç bir durum bu siz iyi bir anne olabilirsiniz fakat çocuklara yetersiz bu durum aynı zamanda iyi bir baba maddi manevi iyi bir gelecek olmalı benim üç çocuğum var kocam esnek çalışma saatleri düzenli iyi bir maaş ve inanılmaz ilgili çocuklarımıza ve bana karşı buna rağmen cok zorlanıyoruz resmen neredeyse yirmidort saat çocuklarla beraberiz ki artık iş bölümü yapıyoruz kendi aramızda kendimizden çokça fearaget ediyoruz çocuklarınızı düşünerek çocuk istemelisiniz
tarafından
Yani bize luks mu anlayissiz bir ese sahibim ama peygamberimiz de annesiz babasiz buyumus siz cok iyi bi ese sahipsinuz ama ne garantiniz var cocuklarinizin guzel ahlak sahibi olacagina.hepimiz niyet ediyoruz cabaliyoruz gayret ediyor dua ediyoruz allah yardim ederse olmazlar da olur.herkesin yaptigi kendine degil mi.hangi nefse yetebiliriz ki.bir tane de ayni 3 tane de o bakimdan.
(7,690 puan) tarafından
Peygamber zamanında yaşamıyoruz
(974 puan) tarafından
Hanımefendi elbetteki lüks değil haşa peygamber efendimizle kimse kendini kıyaslayamaz evet çok şükür iyi bir eşe sahibim Allah sizin kocanizada hidayet versin çocuklarımızi bırakın insanın kendine garantisi olmaz Allah korusun şeytan vesvese verir yanlış birşey yaparız bunların bilincindeyim çok şükür her duamda da çocuklarıma ve cümlemizin çocuklarına dua ederim 13 yaşındaki oğluma her daim derim İslam'a vatanımiza hayırlı evlat ol vatanımıza dinimize hayırlı işler yap diye çok şükür ilimle de bilimlede geniş bilgilere sahip bir kadınım çocuklarımı da bu yönde yetiştirmeye çalışıyorum herşey gönlünüzce olsun
0 oy
(4,430 puan) tarafından
Bende istiyorum ama yemiyor bacım maddi manevi:)
tarafından
bilmiyorum en önemlisi guzel ahlak verebilecek miyiz o sekilde yasiyor muyuz bu aklima geliyor
(4,430 puan) tarafından
Evet en önemlisi de o haklisin
(103 puan) tarafından
Post sahibi daha sen bile emin konusamazken biz ne diyebiliriz ki hayat senin hayatin  istersen 10 tane doğur ama sunu bil buyuduklerinde sorunlarida buyuyor
0 oy
tarafından
Cok cocuk isteyenlere imreniyorum ama tek cocuktan baska istemiyorum rabbim olmayana hakkiyla yapacak herkese nasip etsin maddiyatini gectim ama manevi olarak 2. Ye bile kacak gucu gormuyorum kendimde
(210 puan) tarafından
Al benden de o kadar
tarafından
amin canim
(2,194 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Bende sizin gibi düşünüyorum tek çocukta kalacagim büyük ihtimal 15 aylık bebeğim var bugün akşama kadar sırf konuşmayı öğrensin diye kitap okuduk saatlerce konuştum kelimeler gösterdim kitaptan başım ağrıyor şuan eşim bile dedi benimde başımı agrittin diye ama konuşma becerileri geri kalmasın diye uğraşıyorum , 5 tane olsalar nasil bakılır hiç düşünemiyorum birde hafta sonları sosyallessin diye oyun evine yazdırdım konuşması ve sosyal becerileri gelişsin diye  5 çocuğun olsa beşe bölünmelisin etkinlikler olsun okul olsun  bana göre çok zor tek çocukta kalmayı düşünüyorum belki ikinci ama oda yaş olmaliki arada hakkıyla ikisine yetişebilmek için
tarafından
Benim oğlumda 15 aylik ayni seyleri suan bende yasiyorum ve o kadar zor geldikki bu 15 aya ben psikolojik olarak cok yiprandim ve bi cocuk daha bakacak gucum kalmadi dogurmak onemli degil herseye yetismek onemli ve ben kendime o konuda asla guvenmiyorum cocuk yapip gunahina da girmek istemiyorum
0 oy
(8,937 puan) tarafından
Cnm maddi olarak onlara gelecek saglamaya hazir misin manevi olarak 4 5 çocuğun gürültüsünü kaldırmaya hazır mısın önce bunu sorgulaman gerekiyor çünkü dünya hee geçen gün kötü Bi hal alıyor çocuklara yasayacak temiz su hava ahlak bırakmadılar önce bunları düşünmeni tavsiye ederim
0 oy
tarafından
Ben 4 tane istiyorum Rabbim nasip ederse inşallah

Ama tabi bilmiyorum yine de ikinci bebişim daha 3 aylık bakalım 
tarafından
eşim istemiyor ben de 3 ay oldu ama çok seviyorum onlarla ilgilenmeyi
0 oy
(9,263 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

6 çocuklu bi arkadaşımz vardı burda ona danışabilirsin :D

tarafından
gelsin soyle yamacima
0 oy
tarafından
Kız öyle deme çocuk şans nice mu'min analardan papazlar papaz analardan müminler çıkıyor onu bilemezsin beş parmağın beşi de bir değil malesef anne baba bir yere kadar yetiştiriyor çevre de kötü artık 
tarafından
tabiki bilemeyiz ama iyiye niyet ediyoruz en basta hepsi de bizim sinavimiz degil mj zaten.belki bizi kotu olan cocugumz cennete götürecek bilemeyiz
tarafından
Ama maddi manevi bakabilecegin kadar çocuk yapmalisin
0 oy
tarafından
Ayy bende istemiyorum sonuçta getir getir sonra gelecek yok bir faydası bana millete vatanına olmiyacaksa gözü dışarda olacaksa hiç getirmem 
tarafından
ben ummetimin çokluğuyla ovunecegim diyen bir peygamberin o saydığı ummetiz
0 oy
tarafından
Devir eski devir olsaydı ve gerçekten kendime güvenim olsaydı bende şöyle bir 6 tane falan isterdim neden olmasın ama çok zor gücüm yok inanki canım bir tane kızım var ona zor yetişiyorum zaten şuan 2 yaş sendromuna girmiş iyice tükendim varlığına binlerce kez şükürler olsun Rabbım olmayanlara versin inşallah 
tarafından
Hahahahahaha Allah iyiliğini versin kız ☺☺☺☺
tarafından
Köyde olsam on tane bakarım bahçem olsa kız apartmanda olmuyor
tarafından
Ben köydeyim kız kocamanda bahçem var hemde ama yemiyor vallahi o güç yok bende ☺
tarafından
O zaman iş güç çoktur sende
tarafından
Yok kız ne işi bir tavuğum bile yok prensesler gibiyim yiyip içip yatıyorum ☺☺☺
0 oy
(1,405 puan) tarafından
kocanın görevini yapmaması seni rahatsız etmeyebilir ama babaları çocuklara rol model olacak ve yarın öbür gün o çocuklar ebeveyn olduklarında babalarını örnek almış olacaklar.  senin rahatsız olmadığın bu durum eşleri için problem olacak sorunlu kişilikler sorumsuz bireyler olmuş olacak. sadece iş sende bitmiyor bence. 
tarafından
belki de rol model olmayacak tam tersi cocuktan babam gibi olmayacağım deyip sorumluluk alacak.bunu bilemeyiz.bizim görevimiz yetiştirmek icin çabalamak olur veya olmaz orasini allah bilir.dua müminin silahi.bence biz mümin olmayi beceremiyoruz en basta bütün islerimiz bu yüzden zorlasiyor
0 oy
tarafından
3 oğlum var ikisi tedaviyle oldu tedavisiz olmaz çocuğumuz zaten derken üçüncüsü surpriz oldu elhamdülillah verene kurban olayım ama benim için 2 idealdi kardeşsiz kalmasın dedim ikinciyi istedim tedavi sonucu oldu ama üçüncüsü rabbimin hediyesi Allah gönlünüzde olanı hayırli versin inşallah 
tarafından
bu hayatta herşey zor.çocuksuz daha da zor.iyiye niyet etmek çabalamak çabalarken dua etmek bunlar kolaylaştırır ancak
0 oy
(7,758 puan) tarafından
Devir çok kötü bugün okula gittim dönüşte iki ergen yolun ortasında öpüşüyordu 

Böyle bunları gördükçe nefret ediyorum Rabbim sen evlatlarımızı koru kötü insanların şerrinden 
tarafından
amin cumlemize ümmeti müslüman evladını korusun rabbim
0 oy
(7,121 puan) tarafından
Bakabilen herkes doğurabilir . Yoksulluk içinde 8 çocuk büyüdük geleceğimizi de karnimizida biz doyurduk . Çalıştık okuduk okula giderken boncuk dizdik 25 kuruş için  bize kalan travmalar oldu ve yaşadıklarımızin açısının yüreğimizde yangını . Bir o kadarda bağımız oldu sevgimiz . Tüm kardeşlerime tek tek sorsan dogmamayi isterdik diyorlar bende içinde 
0 oy
(2,861 puan) tarafından
Hakkında hayırlısı olsun ben peş peşe iki çocuk doğurdum inanki gün sayiyorum büyüsünler diye :) hele hasta oldular mı bittik demek :D çalışan anneyim eşimden destek görmüyorum dediğin gibi canları sağolsun güzel ahlakla yetiştirmeyi nasip etsin rabbim.. ahir zamandayiz kıyametin her alameti var bazen çocuk yapmasak daha mı iyi diyorum 
tarafından
Amin allah hayirkisini versin
0 oy
(48,733 puan) tarafından
ummeti muhammede layik yetistirebileceksen on tane yapta bu devirde cok zor
tarafından
Kimse garanti veremez en iyi aileler bile cabalamak bizim gorevimiz niyet etmek
(48,733 puan) tarafından
olur mu oyle sey niyet etcen yapcan 4 cocuk ee bu devirde bu sartlarda dini konusunu gec insan olarak yetistirebilecek misin bir taneye ver dini egitimi ahlaki
0 oy
(5,953 puan) tarafından
Gelecekleri önemli dogurmak marifet degilki  5 çocuğu bugun avm götür oyun parkina  ordan burgere götür altindan kalka bilecekmisin cok seyden mahrum kalacaklar günah gozleri kalcak maddi gucun yoksa 1 2 nin rızkını bölme
0 oy
tarafından
Şuan 1 kızım 1 oğlum var . Maddi durumum ' şuan ' yerinde 5 tanede olsa bakarım manevi olarakta aynı şekilde .ama bunun ilerisi nasil olacak yarin birgün elimdekiler bir anda giderse nasıl olacak hadi bire ikiye bakarsın ama 4 ,e 5 e nasil yeteceksin. Şimdi bebekler ne verirsen onu yiyip içiyorlar giyiyorlar büyüdükleri zaman ne olacak eksik kalacaklar . O yüzden şuan 2 tane yeter bana belkide 3 ama 4 5 asla . Rabbim isteyene versin 

İlgili bir soru bulunamadı

381,073 soru

11,408,515 cevap

34,945 kullanıcı

...