0 oy
187 göst.
Diğer kategorisinde (2,194 puan) tarafından
Bebeğim 15 aylık daha geldim dışında kelimesi yok konuşması için ne gibi etkinlikler yapabilirim tavsiyeleriniz neler kitap da alabilirim etkinlik kitapları tecrübeli anneler tavsiyelerinizi bekliyorum 

9 Cevaplar

0 oy
(2,097 puan) tarafından
Bol bol konuşun yaptığınız her şeyi gündelik işleri anlatın bak şimdi bunu yapıyoruz diye gözlerinin içine bakarak konuşun. Sonra kitap okuyun. Bu dönemlerde her gün düzenli 2-3 çocuk kitabı okumak gerekiyor. Ve son olarak çocuğun algısını açmak çok önemli bu da farklı sesler duyup farklı dokulara dokunup farklı şeyler görmesi ile mümkün olur. Fırsat buldukça dışarıya çıkmaya farklı insanlar göstermeye evde doku çalışmaları etkinlikler yaptırmaya çalışın.
(2,194 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım kitap okuyorum hergun iş Bankası hareketli kitaplarını aldım bol bol da konuşuyorum ama tek eksiği yasiti yok çevresinde oyun oynayabileceği onun içinde oyun evine yazdırdım çok tedirginim bu konudan algısı çok iyi dediğin herşeyi anlıyor ve yapıyor ama iş konuşmaya gelince ağzını açmadan içine içine sesler çıkarıyor kumru gibi çok garip sesler babildama bile yok acaba bir çocuk doktorunami gitsem yada alabileceğim değişik etkinlik kitapları varmı konuşmasi için
(2,097 puan) tarafından
Canım anlamlı birkaç kelimesi olması gerekiyor bu ayda kimi çocuk gizli öğreniyor sen konuşmuyor zannediyorsun sonra başlıyor birdenbire hepsini ortaya dökmeye. Ama annesi olan yanı başında olan sensin elbet şüphelendiğin bir durum varsa doktora da danış tabii
(2,194 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Otizim falan şüphem yok canım şöyle algısı çok iyi mesela deve derim kalkar cü ce derim çöker deve cü ce oynuyoruz ,kırmızı balık söylerim elinle balık yapar ,aç kapat bilir deniz sulugunu aç derim açar mesela ,sonra bunu babaya ver derim verir elindekini yada  bana getir derim bana ver derim bana verir göz temasıda var ama konuşma babildama bile olmayınca acaba fizyolojik bir sorun olabilirmi ki doktora gitmekte yarar var
(2,097 puan) tarafından
Aynen canım bahsettiğim buydu aslında fizyolojik bir durumda olabiliyor ona baktırmak da fayda var. Bu arada son olarak bazen anne ve babaları fark etmeden çocuğun yerine konuşabiliyor kelime tahmini yapabiliyor, bunu mu demek istedin, bak böyle böyle deyip ona söz hakkı tanımıyor o da çocukta konuşma tembelliğine yol açabiliyor. Yani bir şeyler anlattıktan sonra susup onun cevap vermesini bekle cevap vermese de yavaş yavaş artık onun konuşma sırasının geldiğini anlatmaya çalış
(2,194 puan) tarafından
Onu geçen bende YouTube videolarinda dinledim canım aynı şeyi söylüyorlardi bebeğe fırsat tanımak lazım diye sanırım ben bebeğim istemeden herşeyi önüne getiririyorum kendi haline birakacagim istemesi için biraz zaman tanıtacağım mesela su gibi şeyleri bebeğinize fırsat vermelisiniz hemen herşeyi işaret diliyle anlayıp vermeyin diyordu videoda aynı senin dediğin gibi canım onuda yeni başladım işaret dilinle anlıyorum ama kendisi anlatmaya çaba göstermesi için zorluyorum
-Reklam-
0 oy
(985 puan) tarafından
Oğlum 15 aylık maşallah 10 taneye yakın hayvanın sesini bile çıkarıyor.  Ama eşim hep der sen sürekli onunla konuştun diye algısı çok açılmış.  Ben minicikken bile onunla konuşurdum şimdi hala oyuncak telefonda konuşuyor gibi yapıyorum.  Taklit ediyorum onu o da beni ediyor. 
(2,194 puan) tarafından
Canım bende sürekli konuşuyorum inan eşim bile kafamı sisirdin bazen sus artık diyor iş bankasi hareketli kitaplarini aldım hergun okuyorum konuşuyorum ama babildama bile yok anlamıyorum ben konuştukça çocuk daha çok içine kapanıyor acaba bir doktoraunami götürsem bu arada algısı çok iyi mesela deve cü ce oynuyoruz biliyor cü ce derim çöker deve derim kalkar ,aç kapa biliyor oyuncakları açar kapar ben derim yapar yani ,sonra babayı bunu ver derim götürür babasına verir ,göz teması var ,kırmızı balık söyleriz eliyle balık yapar ,taklit falanda iyi ama konuşmada babildama bile yok içine içine kumru gibi garip sesler çıkarıyor baba bile demiyor üzülüyorum
(985 puan) tarafından
Üzülmene gerek yok . O zaman daha var demek ki ben oğluma telefona Tom oyununu indirdim günde 10 dakika sadece. O ses çıkarınca onu taklit ediyor ya hoşuna gidiyor ve sesler çıkarıyor.
(2,194 puan) tarafından
Dur bende Tom indireyim sagol birazda onu konustturtayim :) benden sıkılıyordur belki o sayede konuşur sağol canım
(985 puan) tarafından
Rica ederim
0 oy
(9,247 puan) tarafından
14 aylık az kaldı 15 e anne hariç herseyi diyor ama TV tel vermedim 
(2,194 puan) tarafından
Video arada bezini değiştirirken veriyorum sadece onun dışında bende vermedim beside mecbur durmuyor o yüzden
(9,247 puan) tarafından
Baska bısey versen
(2,194 puan) tarafından
Asla durmuyor canım denedim ,yemekte falan vermiyorum sadece bez değiştirirken bir kaç kere kaçıp kaka yaptık evi kaçıyor bezle bağlanmaktan nefret ediyor
0 oy
(1,313 puan) tarafından
Benim kızımda 13 aylık sadece baba ve meme diyor bende çok endişeleniyorum 
(2,301 puan) tarafından
Kızım da 13 aylık baba mama gel havhav  diyor aslında başka şeylerde diyor ama anlaşılmıyor. Bence her bebeğin gelişimi farklı ben daha yeni yeni TV açıyorum onu da yarım saat aralıklı olarak izliyor yoksa dışarı da çıkamıyoruz sıkılıyor . Aynı 13 aylık arkadasnmn çocuğu var bildiğin konuşuyor çocuk anne ver yap gidelim hadi falan yani ama takılma her bebek farklı benim kziim da öyle çok bı konusma şeyi yok ama kızım çok sakin bı bebek yaramazlıgi hiç yok uykusu çok güzel o yüzden ben dert etmiyorum illaki öğrenecek
(1,313 puan) tarafından
Benim büyük kızım 1 buçuk yaşına kadar en fazla 10 kelimesi vardı 18.aydan sonra papağan gibi ağzı açıldı şuan 2 buçuk yaşında benden daha güzel konusiyor kendini ifade ediyor maşallah 10 a kadar sayıyor bütün renkleri biliyor
(2,194 puan) tarafından
İnşallah bizimki de sonrada açılır canım
0 oy
tarafından
Mesela yemek verdiğinde tabağı veya suyu bittiğinde bitti deyin ben öyle yapıyorum sürekli iletişim kurun ve ona daha yakın göz teması yaparak konuşun 
(2,194 puan) tarafından
Öyle şeyler yapıyorum canim günlük kitap bile okuyoruz kitap com sever bu arada bebeğim baya dinliyor
tarafından
O zaman sıkıntısı yoktur inşallah canım baba dede nene gibi kelimeler kullanıyor mu
0 oy
(7,019 puan) tarafından
Kuzenimin oğlu konuşmuyordu doktor kreşe verin dedi bi süre gitti sonra gitmek istemedi kuzenim bi yaz köye gitti orda yaşıtları var köy ya çocuklar hep küfür ediyolar çocuk küfürle başladı konuşmaya şizin mayanişi şik...im diyodu 
(2,194 puan) tarafından
Hadi ya ama komik baya :)  canım ona kizsinlar öyle küfür etmesin ceza falan versin artık annesi büyümüş çünkü çocuk :)
(7,019 puan) tarafından
Yok bacım vala bidig8n gibi değil gerçi ortamdan da oluyo okula gidiyo ya artık orda da çocuklar küfür ediyolar mahallede büyükler ediyo o da duyuyo çok kuzenim kiziyo babası dövdü kaç kere yok alışkanlık olmuş daha neler neler hatta birinde dedesine gitmiş küfür etmiş artık ne dediyse sen nerden ogrendin onu demiş merveden öğrendim demiş beni söylemiş ki hiç sevmem küfür edeni de etmeyi de
(2,194 puan) tarafından
en son artık küfür yüzünden ,Dövdülersede çok da yapacak birşey yok canım aşırı dövüncede çocuk arsız oluyor gerçekten o da zormuş
(7,019 puan) tarafından
Aynen aynen sen dikkatli ol güzel konuşmayı öğrensin
(2,194 puan) tarafından
Sağol canım yok küfür öğreneceği bir yer yok şuan canım ilerside kısmet artik
0 oy
tarafından
Herkese bir bol bol konuşun kelimesi aldı başini gidiyor. Tamam haklı bol bol konussunda zaten konusuyodur yani. Bunda ne va. Kadın etkinlik önerisi istemiş. 

Bende kızımla bol bol konuşurum ama her çocuğun gelişimi faklı 15 ylik çocuktan çokta bişi beklememek lazım. 
(2,194 puan) tarafından
Evet aynen sürekli konuşuyoruz zaten dediğin gibi
etkinlik değişik birşey ne yapabilirim diye sordum ,ne bileyim küçük de olsa bebeğim  şimdiden bir gerilik varsa önüne geçmek adına yapabileceğim başka şeyler varmı acaba diye
0 oy
tarafından
Oğlum 16 aylık olacak o da böyle. Tam 13 ay büyük kızım var o 40 tan fazla kelime söylüyordu geçen sene.  İkisinin de annesi benim aynı ilgi aynı alaka ama farklı işte. Oğlunun dil bagi vardı 1 yaşında kestirdik 3 5 kelime söylemeye başladı yeni ama yine yok yine yok

Erkek ve kız çocuklar çok farklı oluyor
(2,194 puan) tarafından
Öyle yacagim artık,yorumun için gerçekten sağol canım , elimden geleni yapıyorum dediğin gibi ,kitap okuyoruz TV yok, bebeğim le konuşuyorum yanlız diye oyun grubuna yazdırdım üstünede başka ne yapabilirim diye buraya sordum ama yok galiba zamana bırakacağım dediğin gibi canım
tarafından
Rica ederim canım aynen devam stres yapma hatta bak günde 20 dakika eğitici bir program açmanı tavsiye ederim. Renkleri öğreten boyama programı var zaten sesli çok güzel.  Pozitif kullanmalısın
(2,194 puan) tarafından
Olabilir canım sağol yorumun için onuda yapayım zaten çocuklar birşeyler izlemeyi seviyorlar TV programımi  nerde acaba
tarafından
Yok canım telefona tada tablete indirip neti kapatıp oynuyoruz learning colors var çok eğlenceli mesela.
(2,194 puan) tarafından
Bakayım canım onada birde onu deneyeyim  teşekkür ederim:)
0 oy
(4,651 puan) tarafından
Ben oğluma hafıza kartları almıştım ilk 50 hay.van ilk 50 sözcük  sayılar şekiller gibi.onlsr çok iyi bol bol konuşmak bir de.gözünün içine bakarak aynı hizaya gelerek .  
(2,194 puan) tarafından
Kitaptan hayvanları gösteriyorum sagoll canım o kartlardan değilde ilk tanima kitaplarından var
(4,651 puan) tarafından
Aynı işlevi görür zaten hafızaya alıyordur

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 168 göst.
0 oy
4 cevap 100 göst.
9 Ocak 2024 Aile kategorisinde Adohitlerin annesi (334 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 69 göst.
1 Haziran 2022 Aile kategorisinde Trbznlugln (1,999 puan) tarafından soruldu
0 oy