0 oy
118 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (1,366 puan) tarafından
Evet hanımlar öncelikle ben bu tarifi ilk kez denedim ve tuttu. Kayınvalideme sütü aldığı yerdeki adam söylemiş o da bana söyledi derken vallahi ben beğendim sizleri de bilgilendirmek istedim çünkü marketteki kaymaklardan daha güzel geldi bana. Belki bunu bilen ve sürekli yapanlar vardır ama bilmeyenler için güzel bir bilgi olur umarım.

Öncelikle 3 kilo 5 kilo ne kadarsa aldığınız sütü mayalayacakmış gibi normal kaynatıyorsunuz istediğiniz süre dolunca altını kapatıyorsunuz ve masa olsun tezgah olsun uygun bir yerde süt ılayana kadar üstüne hiç ellemeden karıştırmadan bekletiyorsunuz ılıdığını anlayınca dediğim gibi yine üstüne ellemeden kaymağını falan hiçbir şekilde almadan buzdolabına kaldırıyorsunuz bu şekilde tam bir gün yani 24 saat buzdolabında ağzı açık  şekilde bekliyor. Aynı yoğurt mayaladığımız gibi kapağını örtmeden sütü Bu şekilde bir gün bekletiyorsunuz bu süre sonunda üzerindeki kaymağı artık bıçak yardımıyla mı alırsınız spatula yardımıyla mı alıyorsunuz sararak daha güzel oluyor bence . dolaba kaldırıyorsunuz .biz çok beğendik çok lezzetliydi umarım siz de beğenirsiniz. Kaymağı aldıktan sonra da sütü tekrar mayalayacağınız ısıya gelene kadar ısıtıyorsunuz sonra da bildiğiniz gibi mayalıyorsunuz kaynamasına gerek yok yani. 

2 Cevaplar

0 oy
(2,304 puan) tarafından
Annem yapardı tadını bilirim çokta güzel olurdu annemde sarardı üzerine de şeker serperek yerdik :) 
(1,366 puan) tarafından
Evet ya yapan varmış Ben ilk kez duydum şaşırdım kaymağı da severiz biliyor musun Hoşuma da gitti
-Reklam-
0 oy
(265 puan) tarafından
Ineklerim oldugu icin kndi yogurdumu kendim yapiyorum ve kaymağida tas gibi yogurduda süt alan musterilere veriyorum maya icin istiyorlar
(1,366 puan) tarafından
Maşallah canım Allah bereketini arttırsın
(265 puan) tarafından
Saol canm Allah razı olsun

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 152 göst.
14 Aralık 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 220 göst.
3 Ağustos 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde FilizEymen (7,342 puan) tarafından soruldu
+1 oy
13 cevap 622 göst.
19 Nisan 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 88 göst.

377,940 soru

11,312,677 cevap

34,746 kullanıcı

...