0 oy
559 göst.
Diğer kategorisinde (747 puan) tarafından
Hersey bu kadar zorken hayat pahaliyken, okudugum postlarin cogunda, kendimde dahil olmak uzere bu kadar zorlaniyorken, 2 ve daha fazla cocuk sahibi olmak istemenizin sebebi nedir.. sadece merak ediyorum :)

31 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Hayat çok pahalı ve artık 2 yıl onceki ekonomiyi bile mumla arar olduk .14 yaşında oğlum var .hep çalıştım çocuğum 6  yaşından itibaren kreşe verdim baslaidm .evimiz kira değil çok şükür gayet güzel geçiriyorduk planlamadan  kızım oldu 12 yıll sonra Allah yokluğunu yaşatmasın iyi ki doğmuş ama hop tepetaklak olduk.esim şuan Tek çalışıyor ve geçim çok zor manevi olarakta evde olmaya alışık değilim çok yıprandım. Kızım az daha büyüsün hemen işe. Yani maddi olarkata manevi olarakta zor .burada şükür Rabbım olmayanlara nasip etsin
(747 puan) tarafından
Evet zor bi surec olmus ama yasi buyuk en azindan ...
tarafından
Oglum büyüdü tam onun telaşı bitti rahat kafayla caliscam derken kizcem  doğdu. Anne olup çalışmakta zor çünkü işten gelr evi toplar ders yaptırır yemeknyenir ertesi gunun yemeklerini yapar çamaşır yıka as o kadar yorgun yatardım ki enerjime bazen ben saisiryirudm .olsun herkes iyi olsunda yapılır be
-Reklam-
+1 oy
(11,217 puan) tarafından
Bakabilen 10 tane yapsın herkesin sartları aynı değil. 2 3 cok cocuk mu ? Eskiler 7 den aşagı yapmazdı çok mu zengindiler. 
(747 puan) tarafından
O yuzden sordum zatenn. Bakabilen yapsin elbette ,:)
+1 oy
(6,220 puan) tarafından
Maddi durumu bir çocuğa bile tam yetemezken üst üste çocuk yapanlara ben de karşıyım mesela komşum var 9.'yü doğurdu durumları var ama bakabiliyorlar mı asla Sadece mal Sevdalıları yani ellerine geçen her şeyi başka şeylere yatırım yapıyorlar ve o çocuklar Sersefil dolanıyor ortalıkta buna karşıyım mesela

Ama şöyle bir şey var İki çocuğum var benim aralarında 18 ay var hem tek kalmasını zaten istemiyordum Ayrıca maddi durum orta halli diyelim Ama sırf bir çocuğu çok lüks rtı lüks yaşatmak için 2 çocuk istememeyi de ben anlamıyorum Yani illa her şeyin en lüksü mü olmak zorunda ya da İlla her şey olmak zorunda mı yani böyle çocuklar doyumsuz yetişiyor her istedikleri olsun istiyor mesela Geçenlerde haberlerde gördük 12 yaşındaki şımarık kendini bilmez bir çocuk sırf arkadaşı sınavda ondan daha çok puan almış diye önce hortumla dövüyor ardından bıçaklayarak öldürdü yani Ben böylesine de karşıyım görüyorum Çok fazla görüyorum Mesela çocukların milyonlarca oyuncakları var ya bu dünyada ne olacağını bilemezsin Evet bugün durumun var alıyorsun ama ileride ya bir iflas edersen ya bir işini Kaybedersen ne olacak ama o çocuk alışıyor o varlığa Bunları bile bile yetiştirilmesi lazım

Mesela benim 2 sene önce durumum gayet iyiydi ama 2 yıldır ektiğimiz tarla işleri olmuyor ve daha ekerkenki yaptığımız masrafı ödeyemiyoruz ve o tarlaya güvenerek aldığımız şeylerin masrafı da üzerimize kalıyor ve ne oluyor borçlanıyoruz borçlandığımız için de seneye ektiğimiz mahsulü geçen sene olan borçlara yatırıyoruz ve kazanamıyoruz yani dünyanın ne olacağı belli olmuyor
(747 puan) tarafından
Aynen oyle canim. Dusuncelerim cok guzel. Cocuk vari yogu bilmeli. Herseyi luks olacak diye bi drum elbetteki yok. Ne varsa elimizde  onu vetebiliykruz ancak. İnsanbakabildigi kadar yapmali bence. Yetenilmeli. Maddi olarak degil sadece. Manevi olarakda. En cok yipranan anne cunku. Komsun 9 tane doğurmuş ama mental sagligi yerinde mi bilmiyorum. Sanmiykrum yerinde oldugunu. Ben nasil annemi mutku neseli gormek istiyorsan o cocuklarda annelerini oyle gormek isteyecektir
(2,572 puan) tarafından
İlknur senin o bahsettiğin komşun mu kız doğuran.Hani hastaneye gitmiyo fln diyodun
(6,220 puan) tarafından
yesmesn

Kız Kadının psikolojisi çok yerinde merak etme kadının çocuklar hiç umrunda değil yani ona bıraksan bir 9 tane daha doğurur Hatta Bununla ilgili bir posta açmıştım açıp Okursan anlarsın zaten kadın 11 ayına yaklaştı Artık milletin zoruyla hastaneye gitti var ya Yani o çocuk şans eseri hayatta kaldı herhalde Gamsız olacaksın ki bir şeyler yolunda ilerlesin çünkü insanlar o kadar evham yaparken Aman 40 haftaya geldim bir şey olur mu falan diye düşünürken bu kadar ne kırkı ne 45'i geçti o yüzden dolayı bakabildiğin kadarını yapmak önemli bir de bütün her şeyi önlerine sermemeli

He yavrum o kadın doğurdu sonunda
+1 oy
tarafından

Siteye her gırdıgımde kafamda donen soru :D soramıyosun da terslıyolar, 7 cocugu olucak olan var yasımız aynı kadınla :D ya ben cocuk bakamıyorum yada onlar cok cesur 

(747 puan) tarafından
Terslemek sacma bence ya:) sonucta herkesin dusuncesi farkli. Bizler cocuk sevmiyor degikiz ki, sevmesek zaten yapmazdik. Ana yorucu yipratici surec nolursa olsun. Valla 7 mi:))) ben 2 diyorum bide pehh:)
(1,311 puan) tarafından
Bende bunu düşünüyordum bikac gündür 7 çocuğu olacak olan kişi hakkında. Çünkü diyor ki bı doğurup sağ salim eve geleyim bakmak zoruna gitmiyor. Allah sağlıkla kurtarsın inşallah kendisini. Ama ben 1 ile baş edemezken 3 uz ve diğerleri maşallah diyorum başka bişey diyemiyorum
(747 puan) tarafından
Allah dagina gore mi kar veriyor acaba:)
(1,311 puan) tarafından
Öyle sanırım
0 oy
tarafından

Kardessiz ,yani tek büyümesin diye sanırım.

Ben yetemem ☺️ o yuzden de tek çocuk devam edicem .Yani mutsuz iki çocuk buyutmektense ; mutlu ,sevgiye doymuş ,iyi yetiştirilmiş tek çocuk daha doğru bana göre.

tarafından
Ben yetemem ☺️ o yuzden de tek çocuk devam edicem .Yani mutsuz iki çocuk buyutmektense mutlu ,sevgiye doymuş ,iyi yetiştirilmiş tek çocuk daha doğru bana göre ☺️
(747 puan) tarafından
Kesinlikle katiliyorum. Buyuk konusmak istemem hic alllah isteyene versin. Bu yuzden tekten yanayim bende. Mutsus olacagima mutlu bi anne oluo mutlu cocuk yetistirmeyi tercih ederim. En azindan birine yetebiliyorim
tarafından
Serifeeemmm❤️❤️❤️
tarafından
Mihrimmmmm canim mihrimmm☺️❤️ Korhan atlasimiz nasıl napiyooo ? Yerim yakisikliyi ben yerim
tarafından
Kusum kolik bi korhan atlasla basbasayim hobilerimiz  koridorda bebek arabasiyla turlamak telefondan sabaha kadar araba ve supurke sesi dinlemek kucakta gezmek oylede olmadi havaya kaldirip ucak gibi tutmak bilmem anlatabildimmi dhdhhd mental sagligim cokuste imdaattt ahhahah
0 oy
(2,701 puan) tarafından

2 çocuğum var elhamdülillah biri kız biri erkek diğerlerinin Tiplerini merak ediyorum sadece :D ama yok Rabbim olmayana versin

Aşiri bebek seviyorum çocuklar da beni çok sever bunlar büyüyünce ev sesiz olunca biliyorum canım sıkılacak :d
(747 puan) tarafından
Ayy amin:) yaslari kaç
(2,701 puan) tarafından
Biri 1 diğeri 3 yaşinda 3 yaşinda olan ayağımda sallıyorum yani iki kere felan oğlumu kıskanıyor bir müddet öyle ayağımda kalacak :(()
0 oy
tarafından
Sanırım içgüdü mantık bir yerde duruyor ve Allah büyük diyoruz başka açıklaması yok bu tutarsızlığımın :) 
(747 puan) tarafından
Ya cok degisik tum yuku kadınlar çekiyor cok zor ya bi insan yetistirmek ne bilim:)))
0 oy
(1,024 puan) tarafından

Kaşınıyoruz sanırım :D

(747 puan) tarafından
Hahahah olabilir valla:)
0 oy
(7,684 puan) tarafından
Benim oğlum 4 yaşında 2. Yok benim için maddi yönden yetebilmek çok önemli he eşim asker durumumuz kötü değil ama işte ben çok takigim çocuğum bir şey ister de alamazsam diye az bir borcumuz var o bitip maaş tamamen bize kalmadan düşünemem 
(747 puan) tarafından
Hsklisin... Yetememek icinde kalmasi bu da bi sebep .. anne olarak insaj cocuguna yetmek istiyor
(7,684 puan) tarafından
Aynen öyle belki bundan 3 sene önce maddiyati bu kadar takmazdim ama şu an her şey maddiyat demek. Ben oğlumu 2 sene önce bezden kestim 100 lü külot bezi 50 tl ye alıyordum maaş şu anki den düşüktü ama çok daha rahattım şimdi o lüks yok her şey uçtu gitti
0 oy
(7,411 puan) tarafından
Ben çok zorlanıyom gecım zor ama kardeşi olmasıda çok ıyı geçenlerde teyzemin ayağı kırılmış annemi aradı ağlayarak annem babam gıtı hastaneye götürdü teyzemin bacası yanmış akşam dayımı aramış yanıyoz dıye  dayım yardıma koştu unutma kardeş gıbısı yok her koşulda yanında oluyo zor anında
(747 puan) tarafından
Evet tani o yonlerden bakinca çok guzel. Ben zorlugundan bahsed8yorum gunumuz sartlarinda.
(7,411 puan) tarafından
Günümüzün şartları geçim hepimizi çok kötü yaptı
0 oy
(2,150 puan) tarafından
Kardessiz buyumesin yada Allah rızkını verir dusuncesi ;) 
(747 puan) tarafından
Peki annelerin psikolojisi:))
(2,150 puan) tarafından
Bilmem canim benim tek ve Allah saglikla buyutmeyi nasip etsin eşim ve ben baya zorlaniyoruz bakarken. Ikimizde sabirsiziz galiba :)
0 oy
(365 puan) tarafından
gerçekten garip durum bende sorguluyorum iki çocuğum var diyorum yeterdir istemm falan diyorum bı anda çocuk isteme kıvamına geliyorum yada çocukların ihtiyacı olduğunda belli bı yerler göndermek istersin en güzel şekilde.yapamazsn.üzülürsün bu zaman için zor durum ya çocuk bide okula başlams.cocuk varsa üzerine küçük cocuk bence skntılı bence çok çocuktan ziyade o çocukları yetiştirmek daha önemli ahh ahh 
(747 puan) tarafından
Evet cok dogru. Komsumuz var. 2 kızı var. Birisi 5 yasinda digeri 22 aylik. Ufaklik asiri huysuz ablasida iste cocuk hani. Bilirsin huyunu suyunu. Kadinla denk gelip komustugumuzda asiri zorlandigini söylüyor.
(365 puan) tarafından
işte zor oluyor gerçekten ikiside ilgi istiyor okula gidiyorsa calstrmak lazm aktivite iş güç kendine zaman .. ama tabi önemli olanlar çocuklar onlarn bu yaşlarda sevgiden başka birşeye ihtiyaçları yok bu yaşlarda da sevgiye doyurmak çok önemli .. Allah herkesin yardımcısi olsun ya
0 oy
(2,801 puan) tarafından
İlki büyüyünce bebek özlemi oluyor kardeşi olsun düşüncesi oluyor 
(747 puan) tarafından
Dogduktan sonra vay halimize:D
0 oy
(7,039 puan) tarafından
Ben hamileyken ne aldıysan unisex aldım bu oğlan ikinci kız olursa onads giydirebiliyim dedim bugün eşim gelmiş Muhammed'in kiyafetlerini ayır bi kaçı hatıra kalsın diğerlerini ihtiyaç sahiplerine verelim anne yani besigide satalım dedi biz unuttuk ikinici çocuğu valla Muhammed şimdi 8 aylık olmak üzere eşim şimdiden para biriktirmeye calisiyo kendinden çok kisiyo gece soğuğunda dışarda nöbet tutuyo bi içlik alıp giymedi ilkinin geleceğini nasıl sağlarız diye dusunuyo ben birine yetişemiyorum ikinci olsa ikisi aynı anda ağlasa hangisine sarılıp sakinlestircem ya oğlum kardeşini kiskanirsa ya başka bişey olursa ya birin severken diğerinin hakkına girersem ya büyüdükleri zaman bi dertleri olurda anlayamazsam naparim diye kendimi yiyip bitiriyorum valla bu zamanda çok zor yapana altından kalkabilene helal olsun 
(747 puan) tarafından
Benim kafamdasin ayniii. Ayni seyleri dusunuyorum...
(7,039 puan) tarafından
Daha çok şeyler grliyo aklıma valla bunlar en iyi aklıma gelenler
0 oy
tarafından
İki cocugum var sukurler olsun rabbim ikinciyi 15sene sonra verdi sutum yetmiyo mama kullaniyorum mamanin fiyat olmus 205lira diger mamasi 150 iki haftada bir iki mama bez desen oyle deterjani yumusaticisi sampuani derken hesap kabariyi bende sasiriyorum arka arkaya cocuk isteyenlere sukur benim durumum var oyle olmasina ragmen ileriyi dusunuyoken zor durumda olanlarin olan cocuklarinin gelecegini dusunmeden 2den fazla cocuk yapmasina hayret ediyorum tamam rizki veren rabbim darda koymaz ama tevekkul diye bisi var tedbirini alacaksin gerisini Allaha birakacaksin cocuklar sefil buyudukten cogu seyden mahrum kaldiktan baskalarinin sahip olduklarina bakakaldiktan sonra ne anlasinlar cocukluklarindan 
(747 puan) tarafından
Evet oyle bi durumda var. Maddi olarak yeteniliyorsan bi sekilde bakarsin yine. Manevi olarakda tsbi onemli ama su devirde para konuşuyor.
tarafından
Para olmadiktan sonra cocuklarina yetemessen huzurda manevi destekte olamiyo malesef bu bi gercek oglum 15yasinda ben suan kucukle ilgilenirken onu ihmal ettigimi bile dusunuyorum ali hayir anne ikimizlede gayet guzel ilgileniyosun desede annelik dusundurmuyo degil maddi acidan hersey zorlasti dahada zorlasicak Allah zor durumdakilere yardim etsin
0 oy
(192 puan) tarafından
Bi kardeşi olsun tek kalsın istemedim. Çünkü benim tek çocuk arkadaşlarım var şuan evliler ama hala kardeş eksikliğini hissediyorlar. tek düşüncem bu yoksa gerçekten bu zamanda iki cocuk büyütmek maddi manevi yetebilmek aşırı zor 
(747 puan) tarafından
Anladim canim .. benimde var etrafimda tek cocuk olan arkadaşlarım ama bi hayiflanma goremedim:)
0 oy
(2,545 puan) tarafından
İkinci çocukta Manevi olarak gücü de Rabbim veriyor diye düşünüyorum ben. Çünkü ilki bile ilk 3 aydan ne zordu 8 ayda dişleri patır patır derken, hastalığı yürümesi derken, her şeye kademe kademe alıştıran Rabbim. Bir anda bile zor ama dayanma gücünü de çok güzel verdi. Sevgi desen onu anlatamam.  Birde çocuk bereketi kısmeti ile gelir diye maddiyatta sanırım ordan geliyor :)) şuan tek çocuk ama isterim kardeşide olsun. Hayırlı zamanda hayırlısı ile :)) 
(747 puan) tarafından
Ami ncanim allah gonlune gire versin:)
(2,545 puan) tarafından
Amiiin canımm hepimize inşallah :))
0 oy
(3,830 puan) tarafından
Bir oğlum var yeni 2 aylık olmak üzere çok şükür maddi olarak bir sıkıntım yok eşimde yardımcı oluyor hatta görümcem sağolsun doğum yaptığımdan beri kendi yardımcısını bana yolluyor tek işim çocuğumla ilgilenmek ama şu an ikinci çocuk yapmam diyorum ilerde ne olur bilemem tabi hamileliğim çok zor geçmişti tekrar aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorum 
(747 puan) tarafından
Valla isin bu taragi da var. Sadece cocuk defil ev isleri vercegide var. Sen destek aliyorsun cik sanslisin. Alamayan da var herseyle kendisi ilgilenen felan. Zor ta evet
(3,830 puan) tarafından
Aslında insanın kendi ilgilenmesi daha iyi evde sürekli yabancı biri görümcem iyi hoş Allah razı olsun ama o da her gün geliyor oğlumu yıkamak için sürekli o ilgileniyor ben hala anne olduğumu hissedemedim böyle söyleyince nankörlük yapıyor gibi oluyorum ama gerçekten oğlumla ve ev işleriyle sadece kendim ilgilenmek istiyorum belki bu yüzdende 2. Çocuk getirmem
(747 puan) tarafından
Evet . Mesela yaninda biri varken onun vaigina akisiyorsun biraz daha rahat hissediyorsun. Ama bi gun gidecek ve butun seylerle kendin kalacaksın. O zamanda cik afalliyorsun. Bu yuzden digun yaptığımda annem yanimda kalmisti. Ayni binada oturuyoruz. Ama annemden yardim hic istemedjm. Annemde olsa kimseye guvenmemem gerektiğini, eger olmazsa tej basima nasi yapacağımi dusunmustum. Nankorluk degil aslında soyledigin .
(3,830 puan) tarafından
Aynen canım yalnız kalmak istiyorum ama kırılır diye söyleyemiyorum keşke kendi annem olsaydı yüzüne diyebilirdim annem kırılmaz. Ama görümcem öyle değil eşime aşırı düşkün şimdi de oğlumdan ayrılamıyor
0 oy
(5,953 puan) tarafından
Maddi gücüm var çok şükür 15 aylik oğlum 2 de 3 de olsa maddi imkanım karşılar ama manevi olarak omuzlarım kaldirmaz 2yide  suan rabbim bize sağlık uzun omur versin oğluma eşime bana oglumla gezip hayatı dolu dolu yaşamak istiyorum  ❤❤
(747 puan) tarafından
Aynen canim. Hersey naddiyat evet ama maneviyatta cok inemli. Yemesi icmesi okulu iviri ziviri yetmek çok önemli. Benimde en buyuk hayalim kizim buyusun herseyi beraber yapalim:) dolu doku doya doya
0 oy
tarafından
Ya yemin ediyorum burada vakit geçirdikçe bunu sürekli sormak istiyorum ama diyorum ki kör şeytan gir hadi. Ama o kadar haklısın ki yani
(747 puan) tarafından
Sende bendebsin:)

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 159 göst.
26 Ağustos 2023 Aile kategorisinde Mislimisli003 (3,895 puan) tarafından soruldu
+1 oy
7 cevap 188 göst.
6 Şubat 2023 Aile kategorisinde Selma&furkan (962 puan) tarafından soruldu
+1 oy
8 cevap 291 göst.
21 Mart 2022 Diğer kategorisinde nefestugce.asaf (838 puan) tarafından soruldu
0 oy
27 cevap 479 göst.
5 Mayıs 2021 Aile kategorisinde Merveeem (87 puan) tarafından soruldu

380,041 soru

11,376,311 cevap

34,861 kullanıcı