+1 oy
317 göst.
Diğer kategorisinde (1,311 puan) tarafından

Bende 2 sene önce İzmir'de olan depremden sonra deprem fobisi başladı. Geceleri sallanarak uyanıyorum. Kalp çarpıntısı yaşıyorum. Bu konu beni çok zorlamaya başladı psikolojik destek almam gerekecek sanırım. Asıl konuya gelirsek 2 gece önce biri yazmış bı Instagram sayfası varmış deprem tahmini yapıyormuş falan diye. Demiş İzmir'de deprem olacak. Onu okuduğumdan beri geceleri uyuyamaz oldum. Bide eşim bazen gececi çalışıyor o geceler gözlerim artık dayanamayacak hale gelene kadar oturuyorum. Wc ye banyoya girerken korkuyorum. Demeyin ki tevekkül Allah'a inanç falan. Bu konuları çok iyi biliyorum da inanıyorum da ama hayata geçirebilmek psikoloji çok farklı. Demem o ki paylaşmayın böyle fobisi olanlar var birçok hamile var. Yada korkan girmesin falan yazın. Öyle yazınca girmem zaten. Okudugum post direk İzmir'de deprem olacakmış diyeydi. Okumaz olsaydım :'(

11 Cevaplar

0 oy
tarafından
O kadar haklısın ki inşallah birdaha öyle bir şey yaşamazsın canım 
(1,311 puan) tarafından
İnşallah Allah kimseye yaşatmasın
-Reklam-
0 oy
(347 puan) tarafından
Postun sahibi benim ben yazmıştım bende aydın da yaşıyorum bende çok korkuyorum ama Türkiye'nin deprem bölgesi olduğunu herkes biliyor birtek ben bunu buraya yazdım diye sizin fobiniz olup şuan bu postu aciyorsaniz o zaman TV açıp haberde izlemeyin derim çünkü hemen hemen haberlerde hergün deprem ile ilgili bir haber çıkar ona bakılırsa bugunde birisi merdiveni paylaşmış depremden dolayı çatlamış evet görüyoruz korkuyoruz ama elimizden birşey gelmez.instgramdaki bir kullanıcı bu şekilde paylaşım yapıyor ve bende bunu söyledim başlığı okuduğunda girip okumayabiiirdin.
(1,311 puan) tarafından
Ben zaten haber izlemem. Böyle bir yorum yapmak yerine kusura bakma keşke paylasmasaydim diyebilirsiniz. İnanın onu okudugumdan beri uykularım kaçtı. Ben seni de suçlamıyorum düşünerek post açalım diyorum. Başkası da paylaşmıştır lafım tek sana değil ona da. Ben sende okudum korktum belki başkasında onda gördü korktu. Deprem ülkesiyiz ama böyle olacakmış diye beklemek daha huzursuzluk verici. Bide tahminleri çıkıyor falan denmiş. Bu şu gibi bişey hepimiz ölecegimizi bilerek yaşarız ama ölmeyecek gibi.  Şimdi biri yarın öleceksin dese ne hale geliriz.
(347 puan) tarafından
Canım hadi tamam kusura bakma ama hepimiz biliyoruz bu deprem beklenilen deprem şuan bunları yzarken ben bile korkuyorum ama elimizden gelen birşey yok yo ben paylaştım tüm sorularıma bakabilirsin orda gözüküyor zaten ve ben yanlış olduğunu düşünmüyorum çünkü bu kişinin dedikleri gerçekten çıkıyor ve takip ediyorum adam bir bölgede hareketlilik görünce instgramdan vatandaşları uyarıyor ve bu iyi birşey bizler için ben şahsen takip ediyorum ama panik oluyorum ama bilinclenmemiz lazım toplum olarak.niomiyorum ben yanlış birşey yaptığımı dusunmuyorum hepimiz korkuyoruz ama  korkunun ecele faydası yok malsef Allah korusun
0 oy
(6,441 puan) tarafından
Peki şuan okuyan benim wcden koşa koşa gelip hala uyuyamamam bende korkuyorum heran olacak sanki allah korusun
(1,311 puan) tarafından
Yaa bak üzüldüm şimdi keşke okumasaydin :( ulkecek fobi oldu hepimizde sanırım
(6,441 puan) tarafından
Yok yok postla alakalı değil zaten wcden banyodan koşa koşa görüyorum her işimi gelip bide bu postu görünce tek değilim dedim ne olacak böyle bide buca Gaziemir çok yakın bana sürekli burada oluyor
0 oy
(1,103 puan) tarafından
Valla 4 gece önce aniden sallandim. Antalya da yaşıyorum. Burda deprem hissedilmez olsa da. Ama öyle bı sallandı ki. Bina nin da yapısı kötü yeni bina. Eşim uzun yolda evde yk. 4 yaşında kızım 2 aylık bebeğim var. Kaptigim gibi çıktım evden. Sezeryan yerim çok ağrıyo ikisini çantaları kucaklayp çıktığım için. Allah tan arabam vardı. Kalktm anneme gittim. Onlar müstakil de oturuyo. Ama en ufak bi titresimde deprem olcak diye panik atak geçiriyorum. Duymak bile istemiyorum. Sürekli sallanıyoruz diye uyanır oldum. Kabus gibi . Allah yardımcımz olsn.
(1,311 puan) tarafından
Evet canım çok kötü bı psikoloji son yıllarda sıklaştığı için sanırım çoğumuz etkilendik. Allah yaşatmasın
0 oy
(4,390 puan) tarafından
Allah şifa versin. Hastalık olarak insanın ruhsal sorunları bedene de zarar veriyor ve günümüzde çok yaygınlaştı birimizden diğeri yaşıyor. Rabbim ruhumuza da sağlık versin
(1,311 puan) tarafından
Amin inşallah. Gerçekten öyle yaşadığımız travmalar bedenimizi çok etkiliyor
0 oy
(192 puan) tarafından
Haklısınız ama deprem Türkiye nin bir gerçeği engelleyemeyz bunun için tedbirler alıp gerisini Allah'a bırakmak lazım. Korkmak çözüm değil maalesef hepimiz cok korkuyoruz cocuk cocuk var 
(1,311 puan) tarafından
İşte bide korkularimizin üzerine gider gibi hatırlatmayalım birbirimize
0 oy
(1,659 puan) tarafından
Geçen hafta da Düzce depremi oldu Düzce'de yasiyorum ve bu fobi bende de oluştu artık artcilari bile hissediyorum gece uykularım çok hafifledi deprem gece yakaladigi için uyuyamıyorum seni çok iyi anlıyorum bu fobi için psikolojik destek aldın mı?
(1,659 puan) tarafından
Aynen kesinlikle geçen yıl da oldu burda deprem bu kadar korkmadım evde yalnız olmama rağmen bu seferki çok baskaydi gece uykuda en savunmasız olduğumuz anda geldi ve çok siddetliydi direkt çocuğumun üstüne kapandım ona bişey olmasın diye hala etkisindeyim o an hep gözümün önünde yaşıyorum sürekli aynı ani Allah yaşatmasın inşallah bir daha size de çok geçmiş olsun
(1,311 puan) tarafından
Teşekkürler canım. Biran önce bu psikolojik etkiden kurtulmak için destek almayı deneyin. Ben 2 senedir alamadım ve ilerledi. Yatakta eşim dönse ben deprem oluyor diye kalkıyorum
(1,659 puan) tarafından
1 ay bunları yaşamam normalmiş eğer azalıp geçmezse destek alacağım siz de ihmal etmeyin ilaç alamasaniz da birine anlatıp rahatlamakta iyi gelebilir
(1,311 puan) tarafından
Daha önce konuşarak terapi yapanlara gittim ama çok bı ilerleme kaydeden eşim. Bide seanslar çok pahalı. Ama şu barış muslunun kitaplarını almayı düşünüyorum
(1,659 puan) tarafından
Umarım atlatiriz ikimizde ciddi anlamda insanın hayat kalitesini etkiliyor bu durum
0 oy
(12,494 puan) tarafından
Gerçekten çok haklısın 
(1,311 puan) tarafından
Malesef postu paylaşan arkadaş hak vermedi bana
(347 puan) tarafından
Bak başka bir yorumda gene bana laf carpitiyorsun arkadaşım aynı görüşte olucaz diye birşey yok evet sana hakvermiyorum buda benim düşüncem
0 oy
(380 puan) tarafından
Eşim bu hafta gececıydı sabaha kadar uyuyamadım vallahi kac gundur esım 7 de geluyor oyle uyuyorum kızımda 9 da kalkıyor zaten ruh gıbıyım evde bu gece son ınsallah deprem korkusu kotu etkıledı herkesı
(1,311 puan) tarafından
Ben sabaha kadar dayanamadığım için uyuyorum ama dediğin gibi bikac saat sonra çocuk uyaniyo bu sefer sinir geliyo uykumu alamadığım için. Saf saf dolanıyorum açılana kadar malesef aynı durumdayiz
(380 puan) tarafından
Cok ıyı anlıyorum senı canım Allah yardımcımız olsun dogal afet kazalarından korusun hepımızı
(1,311 puan) tarafından
Amin inşallah cümlemizi
0 oy
(2,705 puan) tarafından
Aynen özellıkle tecavuz ölüm vs yok cocuga ıskence vallahı kaldıramıyorm kendımı suclu hıssedıyorumbelımden bişey gelemdıkce vencede felaket tellalı gibiler koşuyolar buraya
(1,311 puan) tarafından
Aynen. Bide aldatmalardan çok etkileniyorum. Kimisi diyor aldatmaz dediğim eşim bile yaptı falan. Sonra bende işkilleniyorum. Diyorum acaba benimkide yapıyor mu. Nerden bileceğim ki belki ruhum duymadan gidiyor gözüm her an onu mu görüyor falan diye kuruyorum. Halbuki adam evden işe işten eve biri
(2,705 puan) tarafından
Bılmıyorm bosu bosuna buralardan etkılenıp asla hayatıma sagol etmem ama bu acı haberler benı cok uzuyor
(1,311 puan) tarafından
Doğru olan etkilenip hayatına yansitmamak zaten. Eşime bu yaşadıklarımı anlamadığım halde girme şuraya boşuna milletin derdini okuyorsun diyor bide bu kafamın içini bilse uygulamayı kökten sildirir herhalde
0 oy
(4,675 puan) tarafından
Postun basliklari aciklayici oluyor zaten bakip bakmamak senin elinde Sen depremle ilgili paylasma digeri yemekle ilgili paylasma birisi otizimle paylasma eeee neyle ilgili paylasim olacak kadinin biri dogum hediyem diye paylasim yapiyor mutluluğunu paylasmak istiyor e gorgusuzlugu kaliyor birisi sac rengiyle ilgili soru soruyor yok kadinin kasi yok dudak yapisiyla ilgili yorum yapılıyor yada bu aralar moda oldu sosyal yardim destegi odemesiyle ilgili paylasimlar kimi engelleyebiliriz. Kimse kimsenin ne paylastigina karismamali. Bakarsin veya bakmazsin senin en dogal hakkin ama kimseyi kısıtlamasini isteyemezsin Evet anliyorum gercekten cok kotu bir durum yasadim da uzun sure dus surelerimi azalttim wcde en kisa surede durmaya calistim surekli evin icinde daha uygun kıyafetler giymeye calistim ama Rabbim korkuttugumuza ugratmasin surekli bunu da dusunursen ciddi saglik problemlerin cikar
(1,311 puan) tarafından
Ben posta görmesem bile depremleri bilen bı sayfa İzmir'i gösteriyor diye okuyunca yetti zaten. Ki ben öyle postlara gitmemeye gayret ediyorum zaten. Ben korkmayım diye haber bile bakmıyorum.  Bu başka bir psikoloji bende farkındayım emzirme dönemi bitince ilaç kullanacağım zaten panik atak için. Ben bu zamana kadar kimseye de karışmadım şunu paylaş bunu paylaşma diye ama bu sefer ciddi şekilde etkilendim

İlgili sorular

0 oy
33 cevap 411 göst.
+1 oy
8 cevap 423 göst.
2 Mart 2022 Diğer kategorisinde Pamuk prenses (810 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 657 göst.
6 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Mavi-beyaz (1,683 puan) tarafından soruldu
+2 oy
8 cevap 459 göst.
8 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde Yildizsumeyye (496 puan) tarafından soruldu