0 oy
498 göst.
Diğer kategorisinde (229 puan) tarafından
tarafından kapalı
Daha önce post açmıştım tedavi ile hamile kaldım eşimin aileisne söylemek istemsdiğimi yazmıştım bazı sebeplerden dolayı sadece çevremde bir iki kişi biliyor onun dışında kşmse bilmiyor ama her gören hamilemisin bebek var mı soruyor bende bi 3 aylık olmadan söylemek istemiyorum şuan yok diyorum bu seferde içim içimi yiyor bebeğime birley olur diye yalan söylediğim için ilk gebeliğimde 13 haftalık kaybettim bebeğimi şimdi bi 13 haftalığı atlatayım öyle söyleyim diyorum kaynanamda her seferinde soruyor yok diyorum daha 8 haftalığım ne yapayım yanlış mı yapıyorum bilmiyorum 
notu ile kapatıldı: Soru başlığı sorunuzu kısaca özetleyecek şekilde belirlenmelidir. Bu tarz soru başlıkları platform kullanışlılığını azalttığı için soru kapatılmıştır.

16 Cevaplar

0 oy
(448 puan) tarafından
Söylemek istemiyorsan söyleme bence bunda birsey yok zorunda değilsin hazır hissedince söyle  derim :)
(229 puan) tarafından
Hani sorana yok diyorum ya onun için yoksa söylemek istemiyorum şuan ilkini taa görümcemin bilmem kimi duydu tedavi leydi oda rahatsız oldum sıkıntı ettim kendime
(448 puan) tarafından
Hayırlısı de :) yok deme de   yine ... kısa cevaplar ver kimseye anlatmak zorunda değilsin ... insanlar sorar bunu yaparsın doğum olur 2. Ne zaman derler herseyi sormayı severler , sütun var mı emziriyormusun  vs vs yani habire bunalirsin
(229 puan) tarafından
Diyorum canım anlamıyorlar dün yengemle konuştum mesala dedi var mı bebek hayorlısı dedim yenge düşünüyorum nasip yok var demiyorsun olsa derim diyorum yok yemşn et bilmem ne bi görseniz sadece o değil herkes  benş geçtim annemi sıkıştırıyor lar
(448 puan) tarafından
Onlara ne yahu kimi ne ilgilendirir
(229 puan) tarafından
Bi anlasam
-Reklam-
0 oy
(2,097 puan) tarafından
Neden sürekli soruyorlar orasını anlamadım aşermen mi oluyor da anlıyorlar
(229 puan) tarafından
Yanların da bile değilim 3 yıldır evliyim 6 ay önce bebeğimi kaybettim 13 haftalıkken şimdi her arayan soruyor bir. Şey var mı bebek falan yok mu gittiğim zamanda soruyorlar hiç de belli etmedim zaten
0 oy
(255 puan) tarafından
Nasip hayirli bi zamnda olur insaallah de geç bence yok demis sayilmazsin .
(229 puan) tarafından
Diyorum canım yemin ettiriyorlar bu seferde
0 oy
tarafından
Söylemek istemiyorsan söyleme kuzum az önce bir posta daha aynı yorumu yaptım o arkadaşta aynı senin gibi bebeğini kaybetmekten korkuyor 

Benim ilk gebeliğim malesef düşük oldu bebegimi kaybettim. Ama sonra tekrar hamile kaldım şuan 35 haftalık hamileyim bende ilkim düşükle sonuçlandığı için bundada aynı şeyi yaşayacağım diye düşündüm yani düşük falan yapcam zannettim 

Doktor bebek aşağıda erken doğum olabilir dedi ağlamaktan harap oldum çok şükür şuan bebeğim iyi erken gelmeyede hiç niyeti yok cadının:D 

Moralini yüksek tut unutma sen böyle düşündükçe bebeğin de etkilenir 
(229 puan) tarafından
Çok korkuyorum hemde bi daha yaşamayacağım anlamına da gelmez zaten gören diyordu nasıl hamileisn niye miden bulanmıyır niye tiksinmedin niye halsiz değilsin diye diye mahvettiler
tarafından
İlk önce kimin ne dediğini kafana takma ağzı olan konuşuyor illa mide bulantısı olcak diye birşey yok benim mide bulantım 12 haftalıkken baklamisti
Kendini üzme bol bol dua et
0 oy
(8,911 puan) tarafından
Söylemek zorunda değilsin hayırlısı inşallah de geç hem.bu yalan değil ki nazardan korkuyorsun yalan olmuyor bu
(229 puan) tarafından
Şöyleki ben hamiliği çok rahat geçiyorum o zamanda herkes nasıl hamilesin bimmem ne
(8,911 puan) tarafından
Bende çok rahat geçiriyorum şuan banada aynısını diyorlar ille sabah akşam kusmak ogurmek tiksinme mi gerekiyor herkesinki zor geçti diye bizimkininde mi zor geçmesi gerekiyor ayrıca çok konuşanlara ya lafını yapıştır yada duyma çünkü hiç susmazlar
(229 puan) tarafından
Öyle işte ama anlamıyorlar canım şimdide diyorum ya bilmesinler inan yolu bile tehlikeye attım 9 saatlik yol geldim evde olayım kimse bir şey sormasın
(8,911 puan) tarafından
Sanane de geç millete ne ayrıca bunlara izin verdiğin sürece daha çok yipranirsin
0 oy
tarafından
Eskiler çok bol giyerdi karın belli olmasın diye bir bakılırdi çocuk doğmuş. Bebek rahme düşer düşmez yaymak da bir zorunluluk oldu. Asla öyle birşey yokkk. Niye soylemedin diyen olursa niye masrafını bakımını sen mi yapacaktin de. Bebeğe birşey olmasından korkma bol bol dua oku. 
(229 puan) tarafından
Okuyorum her seferinde ama işte bu durım üzüyor beni kaynanam her aramada var mı bir şey bilmem ne halbuki tedavş olmuştum dğşük olmuş bi daha niye sıkıştırır ki insan psikolojikmen çok zor şeyler geçirdim
tarafından
Kayınvaliden ogrendiginde etrafa yayar mi. Yok eğer ağzı sıkı diyorsan kendi ailen eşinin ailesinin bilmesinde bir sıkıntı olmaz.

Yayar falan diyorsan boşver anlatma kendini de kötü hissetme bebeğine odaklan stres yapma birşeyleri.
(229 puan) tarafından
Yayıyor canım ben ilk gebeliğimde onalrın yanında tedavi gördüm kimse bilmesin dedim herkse e dedi kaynanam herkese arayan beni sormasa bile benşm gelin burda tedavi görüyor bilmem ne o yüzden
tarafından
Söyleme o zaman kafana da takma.
0 oy
(202 puan) tarafından
6aya kadar söylemeni tavsiye etmiyorum canım yani göbüşün belli olana kadar sakla bence. Hiç belli olmaz kimin ne gözle baktığı. Ben hep sakladım. İlk bebeğimdi, karnım büyüyene kadar ailem hariç kimseye söylemedim söylettirmedim
(229 puan) tarafından
En gğzeli ama bide sormasalae yemin ettirmeseler somum da yok diye diye bebeğimi kaybedicem siye korkuyorum
(202 puan) tarafından
Şuan bişey yok hayırlısı artık sormayın üzülüyorum diyebilirsin. Sonra başka soramazlar canm
0 oy
tarafından
Yok dediğin için söylediğin yalannin günahı bana olsun kuzum sağlıkla al kucağına keşke bende ikiz olduklarını söylemeydim 31 haftada birinin kalbî durdu. Sağlıkla al kucağına canım inşallah 
(229 puan) tarafından
Sağol canım da işte yalan söylemek değil niyetim de az çok beni anlarsın insan sevdiğinden bile nazar görür
tarafından
Tabi canım kendi çocuklarımi severken bile nazar değer diye korkuyorum kanım kaynayınca dua okuyorum.  Kaldı ki millet bir masallah demez  söyleme için de rahat olsun bu konuda
0 oy
(13,019 puan) tarafından
Çocuğunun olmadığını tedavi gördüğünü bilen birileri ise uğraşıyoruz deniyoruz inşallah de veya Rabbim nasip eder inşallah de hem net olarak yok dememiş olursun hemde dua niyetine geçer 
(229 puan) tarafından
Canım anlamıyorlar hayırlısı diyorum dşyor var söylemiyorsun artık diyorım yok olsa söylerim sinirleniyorum
(13,019 puan) tarafından
Valla aile veya yabancı hiç fark etmez ben baya kabalaşdım çocuk isteyen ama çocuk sahibi olmayan insanlara çocuk yok mu çocuk ne zaman olacak yapında sevelim veya niye yok diye soracak kadar densiz insanlara ne kadar densiz olduklarını yüzüne vurmak gerekiyor
0 oy
(9,626 puan) tarafından
Söylemek zorunda değilsin tabiki,kimseyi de ilgilendirmez,3 4 aylıkken söylediğin zaman neden söylemedin derlerse yalan da söylemene gerek yok istemedim söylemeyi dersin yada bunu söyleyemezsen hic anlamadım hiç bi belirtim olmadı adetimde düzensizdi o yüzden anlayamadım dersin 
(229 puan) tarafından
Bi o güne geleyim sonrasında derim bende
0 oy
tarafından
Söylemek istemiyorsan asla söyleme iç sesini dinle ve huzursuz olma bu yalan değil canının istediğini yapmak :D
(229 puan) tarafından
Umarım öyle olur diperinde çok şeyler yaşadım
0 oy
(2,801 puan) tarafından
Söylemeye mecbur değilsin canım biri sorunca hayırlısı de geç . Sağlıklı bir şekilde kucağına alırsın inşallah.
(229 puan) tarafından
Diyorum canım ama yemşn ettiriyorlar
0 oy
(197 puan) tarafından
Bende kimseye söylemedim cnm her iki hamileligimide 4 aylık olana kadar zaten kaynanam da kimsenin duymaması dan yana
(229 puan) tarafından
Kaynanam herkese yayıyor o zaman tedavi için gitmiştim yanlarına arayan herkese gelin burda işte tedavi için geldi bilmem ne halbuki bende sorun da yok sebepsiz interfilite
(197 puan) tarafından
Sen kendi bildiğini yap cnm kimseyi dinleme takmada sadece sana ve bebeğine odaklan cinsiyeti belli olsun ondan sonra de annne sürprizzz
0 oy
(799 puan) tarafından
Dinimizde boş gereksiz soru sormak zaten caiz deyıl çok yanlış ama bizim toplumumuz cana yakın bir toplum olduğu için çok soru sorarlar ...

İmtihan işde yok diyerek resmen yalan söylüyor sun 

Yalanı 3 yerde söylebilirsin...

Ama senin konun ile ilgili yalan söyleme hakkı sana düşmez başka çözüm bulmalısın 
(775 puan) tarafından
Yok canım hani dinden sürekli dem vuruyorsun ya mâşâ'ellah tır onun aslı ve maşallah demenin pek bir hükmü yoktur kadının dediğinden ziyade bizim dinimizdede kötüyü araştırmayın vardın bende kaybettim üç tane o yüzden çok iyi anlıyorum peki insanları üzecek kıracak olan şeyleri özel olan bir durumu bu kadar uluborta lafı yapıp ortaya düşene ne diyorsun evet üç durumda yalan vardır ama bazı durumlarda da söylenebilir sadece üç başlıkta değil İslam kolaylaliklar dinidir insanın yükünü alan affı bol rahmeti geniş bir dindir bubkfar keskin olamamslisiniz
(799 puan) tarafından
Din kolaylık dinidir deyıib Oturub yalan mı söylüyobiliyoruz
Açık bir şekilde hamilemisin dıe soruluyor da
Dönün (nasıb olur ise ) (var ise söyleriz )kişinin demesi yalan dır

TDK sözlüğüne göre bu söz "maşallah" diye yazılır. Kelimenin aslı Arapça Mâşâ'ellah (ما شاء الله) şeklinde dır..

Mâşâ'ellah_   (ellah) dıe yazmayı sevmediğim için ...iki AA ile yazmayı tercih ediyorum.. Masa(A)llah buradaki ( a )harfinin buyuk olması lafzatullaha vurgu yaptığımı göstermek..
tecvîd kitaplarında Lafzatullah’daki hemzeleri ince okuyunuz diye yazarlar fakat bundan kasıt ‘ince e’ sesi değildir. Bu nedenle icâzetli bir fem-i muhsinin Lafzatullah’ı ‘e-a’ arası bir ses ile okuduğu duyulur.
(775 puan) tarafından
Gogul amcaya gir kopyala yapıştır yap hemde kaç sayfadan birleştir at anlam farklılıkları var bacım yazmayı sevmiyorum diye bişey mi var madem bubkadar ince eleyip dokuyorsun
(775 puan) tarafından
Gogul amcaya gir kopyala yapıştır yap hemde kaç sayfadan birleştir at anlam farklılıkları var bacım yazmayı sevmiyorum diye bişey mi var madem bubkadar ince eleyip dokuyorsun sana bu üç durum dışında verebileceğim çok örnek var ama burdan destan yazacak halim yok
(799 puan) tarafından
Aynı şekilde destan yazacak halim yok
0 oy
tarafından
Şöyle bence böyle salklayinca için rahat etmez mutlu olamazsın çok. İns sağlıkla kucağına alırsın cnm
(229 puan) tarafından
Canım bu seferde cinsiyet ne ne dedş doktor bşde bi düşüğüm var olumsuz konuşurlar diye söylemedim
tarafından
Cinsiyet içinde sağlıklı olsun önemli değil de geç bence
0 oy
(892 puan) tarafından
Bebeğin annesi sensin ne zaman istersen o zaman söylersin. daha sonra sorduklarında da önceden yaşadığın zor süreçten ötürü kalp atışını duymadan söylemek istemedim dersin 
(229 puan) tarafından
Bende öyle niyetim zaten şükğr kalbini duydum ama bi 13 haftalık atlatayım

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 269 göst.
15 Aralık 2022 Diğer kategorisinde Es-Es (811 puan) tarafından soruldu
0 oy
60 cevap 975 göst.
8 Mart 2022 Diğer kategorisinde Guldnz124 (159 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 520 göst.
0 oy