0 oy
513 göst.
Aile kategorisinde (11 puan) tarafından
Kizlar normalda namazın sünneti farz değil ..farz olanı kılmak lazım mis..ama sabah namazinin sunnneti ve öğlen namazının sünnetini elimizden geldiği kadar kacirtmamak lazım mis.. sadece farz kılanlar var mı aranızda? Sabah ve öğlen namazı haricinde akşam ikindin yatsı icin Sadece farzı kılsak nasıl olur bilgisi olan var mı 

25 Cevaplar

+2 oy
tarafından
İkindi ve yatsı namazı sadece farzindan olabilir ama diğer üç vakit sünnetsiz kılınmaz. Sünnet deyip geçmeyin sünnetinde çeşitleri var.

Hiç bir posta yorum yazmak istemiyorum ama kafaya göre paylaşım ve yorum yapılması asla doğru değil insanlar yanlışa sürükleniyor.

Hanefi mezhebine göre sünnetler terk edilmemeli fakat acil durum vs varsa ikindinin ve yatsının İLK sünneti terk edilebilir.

Selametle ☺️
(6,184 puan) tarafından
Kız sen gitmemissinnnnn ☺️
tarafından
Çok burda olduğum söylenemez.
Çok fazla mesaj aldim hesabı sildirmedim.
Şimdi bir mesaja cevap vermek için girdim bu postu gördüm. Dayanamadım yine sjsjsj
(6,184 puan) tarafından
İyi yaptın kuzum arada girersin sende bende çok fazla girmiyorum öyle
tarafından
Buranin tadı kalmadı zaten.
Millet cozuttu sjsjs
tarafından
Şeymam bir sorum var şimdi sana .Bazen minik kaslı erkeğim namazdayken kendini paraliyo ve kusturuyo .Yani aglamaktan ogururp kusuyo .Ben de bunu bildiğim için bazen farz kılıyorum bazen de sunnetlerle beraber kılıyorum .arama bı görsen agliyo böyle bağıra çağıra ve yanımda olduğu halde .Bir de kusunca ağladığı için böyle yapıyorum .Çünkü hep ağlıyor namazdayken .Sence bu durumda napmaliyim ve şeymam ☺️❤️?
-Reklam-
+1 oy
(6,859 puan) tarafından
Cnm benim bildiğim acil iş vakitsizlikte farzlar kılınır ama.hocaya sormak lazm
+1 oy
tarafından
Kimden duydun bu bilgiyi? Sünnet farzi korur. Sunnetleri yerine getirmezsek ahirette peygamber efendimizin sav şefaatini hangi yüzle isticez ? 
+1 oy
(4,984 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Sünneti bile isteye terk etmek ahirette peygamber efendimiz aleyhisselatu vesselam dan azar işitmeye sebeptir.

Bir rivayete göre de ahirette eksik kalan farz namazlari, kılınmış olan sunnet namazlar tamamlayacak, sunnetlerde yetmezse nafile namazlar eklenecek. Yani ne kadar namaz kilarsan senin yararına. Nasilsa farzi kılıyorum deyip sunneti küçük görmek olmaz. Belki kıldığın farz namaz bu yüzden kabul olmayabilir. Musluman ince düşünmeli. 

Hafife almamak lazım. 

Ehli sunnet vel cemaat yolundan gitmek gerek,ahirette şefaat istemeye yüzümüz olsun.
+1 oy
(575 puan) tarafından

SÜNNET OLMADAN ÜMMET OLMAZ.

°evet namaz farz bir ibadet ama sünnetleri de yabana atmamak lazım. Bizler her şeyi sadece Kuran dan öğrenmiyoruz Peygamber efendimiz in söyledikleri, yaptıkları, anlattıkları, uyguladıkları, hadiseleri, sünnetleri bizim için olmazsa olmazımız olmalı. Nasıl ki farzları eda ediyoruz aynı hassasiyetle ile sünnetleri de kaçırmayalım bunun geri dönüşü bize olacaktır

0 oy
(799 puan) tarafından
Tabiki olmaz olur mu öyle isteyerek sünnetleri atlamak
(578 puan) tarafından
Neden olmasın
(799 puan) tarafından
Öyle isteyerek keyfi sünnetler atlanılmaz.hatta hamileyim vs deseniz yine bir hocadan vs fetva isteseniz
Aklı selim Kimse size evet sünnetleri atlayabilirsin dıe demez..

Peygamber efendimiz s.a.v
"Her kim bir gün ve gecede, farz namazlar dışında on iki rekat namaz kılarsa, Allah Teâlâ ona cennette bir ev bina edecektir. Bunlar şu namazlardır: Sabah namazından önce iki rekat, öğleden önce dört rekat, öğleden sonra iki rekat, akşamdan sonra iki rekat ve yatsıdan sonra iki rekat." (Tirmizi; Salât, 189; Nesâî, Kıyâmül-Leyl, 66; İbn Mâce, İkâme, 100)

Resulullah (s.a.s) "İkindi namazından önce dört rekat namaz kılan kimseye Allah rahmet etsin." (Tirmizî, Salât, 301).

Hz. Peygamber, yatsıdan önce dört rekat namaz kılardı." (Zeylaî, Nasbur Raye, II/145 vd.eş-Şevkânî, Neylü'l-evtar, III/18).

Peygamber s.a.v
“Sabah namazının iki rekât sünneti dünyadan ve dünyada var olan şeylerden daha hayırlıdır.” (Müslim, Misâfirîn, 96, 97; Tirmizî, Salât, 190)
tarafından
Allah senden Razı olsun kardeşim delillerle getirmissin hiçbir mezhepte sunnetler terkedilmez .
(9,227 puan) tarafından
Iste aslsmyr  burda hakli :D
(799 puan) tarafından
Dua alabilmeye bakarım gerisi hikâye;););)
0 oy
(6,221 puan) tarafından
Adı üstünde farz olan farz zaten ama sünnet de sevabı fazla olan yani onu da boşu boşuna Sonuçta eklememişler o rekatlar arasına sünnet olan ki İnsanın kendisi için zaten en hayırlı olanı Neden onu atlayalım ki
0 oy
(2,974 puan) tarafından

Şafiler sadece farz kılıyor diye biliyorum 

Ben Hanefi yım sünnet ve farz kıliyoruz biz 
tarafından
Kazası olan safiler ama kazası varken sünnet kilamaz
tarafından
Safilerin kazası varsa sünnet kılmazlar kazalarını bitirmeden
tarafından
Arkadaşlar bende şafi yim ama sünnet kılıyorum eger 2 3yil gibi fazla kaza varsa sünnet yerine kaza kilar az ise hemen o kazaları bitirip sünnet kilmasi gerekiyor. İmam safi bu kaza konusunda cok hassas davranilmasini bildiriyor bizi
0 oy
(796 puan) tarafından
Oyle biseymi varmis daha once hic duymamistim ben 5 vakit namazimi farziyla sunnetiyle kiliyorum her zaman ALLAH im kabul etsin insALLAH 
0 oy
(2,705 puan) tarafından
Şafiysen kıl hanifi meshebıne göre sünnetlerde kılınır 50vakıtten 5valte ındırın bır peygamberın ummeti olsrak o bıle fazla geliyor bıze Rabbım hepımıze namaz aşkı versın❣️ kılanlarada hakkıyla kılabilmeyi
(406 puan) tarafından
Şafi ne demek
(2,705 puan) tarafından
Canm sen detaylı arastır öğren uygula bu seklde kendınce hataya düşersin
0 oy
(2,151 puan) tarafından
Yani aslında tüm hayatımızı ehli sünnet e uygun yaşamamız lazımken yani efendimizin izinden gitmemiz gerekirken neden namazın sünnetini terk etme fikrine giriyorsun ki canım. Allah sana abdest alıp seccade başına geçmeyi nasip etmiş ne güzel çok acil işin hastalığın falan olmadıkça terk etmemeye çalışmanı öneririm. 2 rekat fazladan namaz kılmak bile şeytanı kahrederken sünnet terk edilir mi etmemeye çalış Allah bize ne güzellikler sunuyo biz sünnetten kaçarsak onun huzurundan kaçarız gerek var mı buna
0 oy
(1,569 puan) tarafından
Doğumdan beridir sadece farzları kılabiliyorum .sabahın sünneti kılıyorum ama öğleninde kılınması gerektiğini yeni öğrendim 
0 oy
(1,726 puan) tarafından
İçin rahat ediyorsa kıl tabii ama kıldan senin için iyi olur kaza yerine geçer sünnetler kaza yerine geçer önceden kılmadan namazların kazasını kılmış olacaksın bir şey kaybetmezsin bence
0 oy
(1,254 puan) tarafından
Normalde sünnet kilinmasa oluyor ama sırtımda taş taşımıyorum neden sünneti terk edeyim ki
0 oy
tarafından
şafiler sünnet kılmaz sadece 

Saçma saçma adetler çıktı k.bakmayın ama bunu düşünmek bile çok saçma vakit geçer kılamazsın farzını kaza edersin benim vaktim olsa sabahtan akşama kadar seccade başında otururum ne diyeceksin diğer dünyada ALLAH nasıl emretti ise öyle namaz kılınır sünneti farzı ile kendi kendinize kural çıkartmayın
0 oy
(566 puan) tarafından
Bende bazen kılamıyorum kaza kılarım daha çok ama sabah akşam sünnetleri pek bırakmam öğlen zor oluyor kaza falan kılarım sünnet yerine 
(566 puan) tarafından
Sünnet önemli tabi ben şafi değilim benimde çok içime oturuyor bu konuyu ama işte hiç kılmamaktan iyi çabam var diyorum Allah kabul etsin inşallah namazlarımızı
0 oy
(6,184 puan) tarafından
İkindi ve yatsının sünnetini terkedebilirsin sadece o da sürekli değil tabiki keyfe kilmamazlik yapazsın cnm şafi değilsen eğer 
0 oy
(938 puan) tarafından
Ara fetva hattini sor canım kılıyorum ben ikisinide sünnet de peygamber imiz yapmış ki bizde yapıyoruz ama mezhepler e göre bunlar farklılk gösterebiliyor Muş safi ler kılmıyor diye biliyorum dediğin gibi ama en sevabı hepsini kılmak Rabbim kabul etsin 
0 oy
(540 puan) tarafından
Canım ben farz kılıyorum hamileliğim den beri bebeğim dogdu hala öyle farzda kaldım hatta bazen onuda kilamiyorm. Şimdi şöyle diyim bile isteye bırakmak da olmamali sonuçta peygamber efendimiz sav sünneti ha hesabı sorulmayacak derler ama sonuçta dua ederken Allah'ın kulu peygamber efendimizin sünnetindeniz vaktin varsa kılmanı isterim..
0 oy
(2,688 puan) tarafından

Namazı kaçırma tehlikesinin olduğu durumlarda, farzını da olsa namazı zamanında kılmak gerekir. Sadece farz kılındığında namaz borcu düşer. Ama imkân varsa farzla beraber sünnetler de kılınmalıdır. Çünkü, "Farz namazlardan önce kılınan sünnetler, şeytanın hevesini, desiselerini ve vesveselerini kesmektedir." Şeytan: "Bu adam farz olmayan namazı bile bırakmadı; hiç farz namazı bırakır mı!" diyerek hevesi kırılır.

Farzlardan sonra kılınan sünnetler ise namazlarımızdaki eksik ve kusurları tamamlamak içindir. (bk. İbn Abidin, Reddü'l-Muhtar, 2/12-13) Bu nedenle gerek farzdan önce gerekse farzdan sonra olan sünnet namazları da kılma konusunda çok dikkatli olmalıyız.

Diğer taraftan, sünnete uymak, kâinatın yaratılışına sebep olan Resul-i Ekrem Efendimizi hatıra getirmek, ona olan bağlılığımızı göstermek demektir. Çünkü Allah’ın emirlerini yerine getirmek bir mü’mine nasıl bir huzur veriyorsa, Resulullaha (a.s.m.) uymak, sünnetlerini işlemeye çalışmak da o derece hayatı mânâlandırır, aydınlatır. Zaten Allah’a olan en güzel itaat ve sevgi, Onun Habibinin gösterdiği yolu takip etmekle mümkündür. Böylece, bilhassa ibadetlerde Peygamberimiz'in gösterdiği şekilde hareket etmek, hem Allah’a olan sevgi ve yakınlığımızın derecesini gösterecek, hem de ibadetlerimizin mânâ ve feyzini arttıracaktır.

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 196 göst.
2 Mart 2022 Diğer kategorisinde clk38 (1,371 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 182 göst.
17 Şubat 2022 Diğer kategorisinde _Melikeee_ (247 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 262 göst.
17 Mart 2024 Aile kategorisinde Birhilall (1,088 puan) tarafından soruldu
+3 oy
5 cevap 246 göst.