0 oy
177 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (281 puan) tarafından
Kizlar biz bugün pskiyatri ye gittik oğlum 29 aylık   çoğu herşeyi ilerlemede sadece dil gecikmesi var dil konusunda ilerleme kaydedemiyoruz ve bize özel  eğitime verin dediler rapor işi nasıl oluyor devlete gidenler memnunmusunuz yada özel eğitim için aylık ne kadar veriyosunuz  ilerlemesi oluyormu  doktorumuzla konuşamadık acil işi çıkınca  tecrübeli anneler yardımcı olur musunuz beni bı aydınlatın ya 

9 Cevaplar

0 oy
(18 puan) tarafından
Merhaba İlçemiz Rshberlik araştırma merkezi (RAM) a başvuru yapın. Ücretsiz oluyor. Onlar sizi yönlendirir. Hangi il ilçede oturuyorsanız internetten bakıp arayın randevu alın. Size yardımcı olurlar. 
(18 puan) tarafından
Stres yapmanız çok normal ama işin en önemli kısmı sizin kabul edip cocugunuz için adım atmanız.
(91 puan) tarafından
Ben sekiz yıldır özel eğitimde öğretmenlik yapıyorum size süreci şu şekilde kısaca anlatayım öncelikle bulunduğunuz ilin çocuk hastanesi sağlık kuruluna (çözger)gün alacaksınız biraz sıkıntılı randevu bulmak ama almalısınız ondan sonra zaten onlar sizi belirli bölümlere yönlendirecek gün verecekler çocuk heyete girecek bir iki hafta sonra rapor çıkacak o rapor ve çocuk kimliği veli kimliği ile RAM a başvuru yapacaksiniz onlar size gün verecek çocuk teste girecek rapor çıkacak bir senelik oluyor genelde sonra ordan araştırın iyi bir dil terapisi olan kuruma çocuğu kaydedeceksiniz çocuk haftada iki defa eğitime gidecek hiçbir ücret ödemeyeceksiniz ama isterseniz rapor çıkarmadan da kaydedeceksiniz ama o zaman tüm eğitim masrafını siz odersiniz kafasıniza takılan birşey olursa sorabilirisniz
(281 puan) tarafından
Teşekkür ederim ama aldığım rapor ilerde oğluma sıkıntı cikarirmi
(91 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Zaten alacağınız rapor dil ve konuşma olacak herhangi bir sıkıntı çıkmaz merak etmeyin çocuk istenilen düzeye geldiğinde muhtemelen rapor süresi bitmiş olur raporlar senelik oluyor siz müracaat etmeden zaten yenilmesi gibi birşey söz konusu değil çocuğunuzun da yaşı çok küçük muhtemelen bir sene içinde iyi bir eğitim ve sizin desteğinizle istenilen düzeye gelecektir merak etmeyin
(91 puan) tarafından
Eğitime erken başlamasının avantajını çok göreceksiniz iyi bir dil terapisi ile kısa sürede istenilen düzeye gelir sizde evde öğretmenin verdiği çalışmalari bol bol tekrar edin onunla sürekli evcilik oynayın oynacaklarla sizde eşlik edip o süreçte oyuna dahil olun ama asla ve asla telefon tablet vs.maruz kalmasın o zaman çok zor sonuç alirsiniz
-Reklam-
0 oy
(1 puan) tarafından
Merhaba benim oğlum da 34 aylık dil gecikmesi var psikiyatriye götürdüm kaç defa bize de aynı şey söylendi rapor çıkarmak gerekiyor bunun içinde sırayla KBB doktoruna sonra nüroloji ye gidecek emara girecem beyinle ilgili bir sıkıntı var mı yok mu diye sonra heyet kararıyla rapor çıkiyor altı ay yada bir sene iki sene neyse sonra sana en yakın merkeze gidiyorsun ama gel gör ki o rapor otizim diye veriliyor buda çocuk düzelse bile geçmişinden silinmiyor bende Mayıs ayından beri çok uğraştım şuanda da daha ne yapacağımı bilemiyorum şuan İstanbul'da fiyatlar şöyle haftada üç gün mesela birer saat beşyüz bana da çok geliyor çünkü bir saat zaten az ha devlete gitsek oda otizm raporu veriyor buda gelecekte sorun 
(281 puan) tarafından
Bilmiyorum bunu KBB temiz çıktı nöroloji de temiz çıktı  sadece dil gecikmesi var harfleri biliyor birleştirme yok mesala  raporda otizm diye veriyorsa oda sıkıntı  otizm sadece dil geçilmesiyle olmuyor
(1,016 puan) tarafından
İstanbul da hangi kuruma gidiyorsun canm ben Avrupa'da yım ve cidden uygun kaliteli kurum
0 oy
tarafından
rapor veriyolar ve ileriki hayatini etkiliyor cnm bende verecektim raporu duyunca tedirgin oldum silinir diyolar ** cevremdeki kişiler silinmiyor vermemiz icin öyle diyolar falan dediler
(1,016 puan) tarafından
Silinmiyor ,sildirmek zor ne zmn yaşıtlarını yakalarsa ozmn silinir ama buma heyet karar verecek zaten heyet aşamasında çocuk ,çocuk psikiyatrisi ndej gecemiyor hep oteliyolar
tarafından
evt malesef en mantiklisi kreş bu durumda ama cocuk 3 yasini tamamlamali bence
(1,016 puan) tarafından
Ben çocuk konuşmadan vermek istemem dil gelişimi kresten ibaret değil ki kuzum,orda bı olay olsa anlatamaz ifade edemez dil gelişimini kötü etkiler ama özel eğitim kapıda duruyoruz öğretmenin sesi geliyo ne yapıyor anlatılıyor birebir
0 oy
(1,311 puan) tarafından
Canım sen bilirsin ama yaşı daha küçük bence hemen rapor çıkartmayın. İlerde her yerde önüne gelir diyorlar. Özel eğitim yerine kreş vb bı yere verip sosyalleşmesini saglayabilirsin. Mesela oğluma o kadar kitap okurum konuşurum benden öğrenmez pek. Bı komşu çocuğundan duyduğunu hemen kapıyor. 3 yaşını geçtikten sonra tekrar gerekirse götürürsün
(281 puan) tarafından
Rapor ilerde önüne gelirse diye korkuyorum açıkçası ama sosyalleşmesi gayet iyi sadece konusmuyor
0 oy
(13,821 puan) tarafından
Nasıl dil gecikmesi mesela konuşması nasıl yani merak ettim
(281 puan) tarafından
30 aylık çocuk 450 e yakın kelime söyler cümle kurar en kotu 150 kelimesi olsun ama oğlum sadece harfler sayılır bilir hepsini sadece baba kelimesi var ara ara anne der o kadar
0 oy
(72 puan) tarafından
Gerek yok kreşe Berin diyenler olmuş ama uzmanlara dinlemekte fayda var. İnstagramda Psikolog Cihan Çelik var mutlaka bir göz atın. Geç kalmayın diye defalaraca söylüyor adam. Çok zor bir durum biliyorum, Allah kolaylık versin.
(281 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Önce normal özel bir kreşe verip gelişimine bakmanı tavsiye ederim konusması geri kalmış cocugu neden hemen rapor çıkartırıp özel eğitime verirler yani. Oğlumun çok çok az kelimesi vardı kreşe gittiği ilk 1 ayda bülbül gibi şakımaya başladı maşallah, başka bir yere daha götürün bence
(281 puan) tarafından
Sosyalleşme gayet iyi yabancılara uyum sağlamakta bazen zorlanıyor sonra alışıyor oyunlar oynar herşeyi yapar sadece konuşmaz konuşmaya çalışıyor ama yapamıyor
(25,224 puan) tarafından
Valla bence çocugun gayet normal yinede srn götür için rahat etmezse ama rapor çıkartma çocuga yazık önce bi kreşe ver oranın pedagoğu ilr görüş
0 oy
tarafından
Rapor cikartman en mantıklısı. Yoksa 45 dk si 300 lira. Rapor çıkartmak için sağlık kurulundan randevu almanız gerek cozger raporu çıkartacak dersiniz. Gününüz gelince çocuğu doktorlar görecek rapor cikacak
0 oy
(1,016 puan) tarafından
Kuzum ben özel eğitime veriyorum bilgi vereyim:)28aylik ve sadece baba kelimesi var bizde o da anlamsız bizde bı rapor sürecine girdik ama bu çocuğun il tide okul hayatını etkiliyor çocuk ne zmn yaşıtlarını yakalarsa ozmn o rapor silinecek ve ozmn normal çocuklarla devlet okuluna gidebilecek tek sorun dil ise direkt bı özel eğitim kurumuna git değerlendirme yapsınlar ve yönlendirmeler ben oğlum için rapor cikarmadim zorlu ve can alıcı bı süreç,kendimiz veriyoruz ve yoğun egitiim alıyor . Aylık 7000 bin TL ödüyoruz sadece dil için gondereceksen  aylık 2500felan olur tahmini söylüyorum ben sana . Benim tavsiyem çocuğun eksiği sadece dil mi?işaret parmağını kullanıyor mu ?ismine bakıyor mu?oyuncaklarla işlevine uygun oynuyor mu?bu u getir babaya ver dediğinde veriyor mu? Bunlara cevabın evet ise kreş değil kreş içine kapanık yapıyor sadece özel eğitimde dil üstüne calissinlar güzel kaliteli bı kuruma git değerlendirme yapsınlar bakalım eksiği nedir ona göre yönlendirsinler ama bej rapor taraftarı olmadım:)sildirmek zor cidden bir çocuk lise çağına gelmiş ve normal çocuklarla aynı seviyede ama aynı sınıfta sınava girememiş bu beni çok etkilemişti egtirim hayatını etkilemek istemedim çünkü sadece uyyaran eksikliği var bizkmkinde şükür tüm sorun çözüldü şuan hayvanları ve renkleri öğreniyoruz:)hangi sehhirdesin İstanbul da isen yardimvi olayım 
(281 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım izmirdeyim  canım ismine eskisine göre bakıyor gel götür yapıyor sadece dil gecikmesi var  oda çevrede kimse olmadığı için benle babasını sadece görüyor  bende şu rapor olayını anlamadım ilerde sıkıntı cikarmi bilmiyorum
(1,016 puan) tarafından
Yaşıtlarını yakaladığı zmn siliniyor canm ama sildirmek zor sistemden silinse dahi geçmişinde otizim geçmişi var diye görünecek iş hayatında eğitim hayatında maddiyatin yeterse rapor çıkarma kuzum ,araştır danış çevrene ve sıfır TV sıfır telefon bolca oyun

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 141 göst.
4 Ocak 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 123 göst.
12 Şubat 2024 Aile kategorisinde Flowershome19 (44 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 553 göst.
27 Haziran 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu

379,888 soru

11,372,214 cevap