0 oy
118 göst.
Diğer kategorisinde (276 puan) tarafından
tarafından kapalı
Degerli arkadaslar ,

Kizim 8 yasinda okumayi cok seviyor elbette her okudugunu once ben okuyorum dini degerlerimize kulturumuze uygun mu bakarim

Yaptigimiz sohbetler de peygamberlerin hayatlarini anlatirim buyuk bi heyecan ve hevesle dinlemesi beni motive ediyor bu konu da Merve Gulcemal hanimefendinin anlatimini ornek aliyorum

Ama gecen gun kontrolum disinda cocuklra dini bilgiler soru kitapciginda "babasi tarafindan bicakla kesilmek istenen peygamber kimdir sorusunu gorstedi  " dehsete dusmustu 

Tam bi hayal kirikligiydi yasadigi cunku cevapta ki Hz.ismaili ..ayaginin altindan zem zem cikan minik tatli bi bebek olarak biliyordu simdilik !!!

Anne dedi neden ??babasi kesmek istemis 

Sizi temin ederim yillarca medrese ve akademik ders gormus anlatmis  resmi olarak gorev almis birisi olarak o kadar uzuldum ki

Ve caresiz kaldim hic beklemiyordum 

Yetiskinlere bu konularo teslimiyet tevekkul imtihanlari olarak anlatiyoruz ama cocuk bambaska bi mevzu..

Duygusal anlamda Hazirbulunusluk durumuna gore kendimce anlatiyordum 

Ozellikle cocuklara dini egitim noktasinda ozel egitim almis kardeslerim bu konuyu nasil anlatmaliyiz...

Ben soyle anlattim ;

Hz.ibrahim ogluyla ailesiyle birlikte saglik sihhat icinde yasadiklari icin Allah'a daha fazla sukretmek istiyordu ruyasinda hep ayni yerde  guzel mi guzel bi koc goruyordu ..

Birgun oglunu guzelce giydirdi hazirladi mis kokular surduler ...ve yine ruyasinda ki o yere  gittiler Cebrail a.s (melekleri anlatmistim) bir suprizi ile karsilastilar ...

Cennetten indirilen koc 

Kisaca anlatiyorum 

Cunku bu koc sayesinde fakir cocuklarin karni doyacak...imkani durumu olanlar da paylasmayi ogrenecekler 

Fakat arastirdigim da tarihsel olarak o donem de cocuklarin o donem de tanri ya kurban edilmesi gibi bi sacmalik varmis 

Ve Sefkat ve Merhamet sahibj Cenabi Allah bu kotu adeti ortadan kaldirio yerine koc koyun v.s kurban edilmesini emir buyurarak bayram ilan etmistir muminlere

Acaba bu bilgiyi de aktarsam mi cocuguma ??
notu ile kapatıldı: Soru başlığı sorunuzu kısaca özetleyecek şekilde belirlenmelidir. Bu tarz soru başlıkları platform kullanışlılığını azalttığı için soru kapatılmıştır.

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 73 göst.
8 Nisan 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Papatya_42 (756 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 389 göst.
0 oy
4 cevap 165 göst.
15 Kasım 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 294 göst.
4 Mayıs 2020 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu

379,787 soru

11,368,834 cevap

34,850 kullanıcı

...