0 oy
311 göst.
Aile kategorisinde (163 puan) tarafından

Oğlum 25 aylık hala tam anlamıyla konuşmuyor yani yaşına göre geride karşılaştırma yapmak istemiyorum ama yakınımda elitimin kızı var mesela oğlumdan 2 küçük ama maşallah 2 li 3 lü cümleler kuruyor her dediğini tekrarlıyor bir şey her derdini anlatabiliyor nerdeyse ama oğlum 2 li cümle olarak sadece anne gitti baba gitti diyor tekli kelime olarak da zor bela öğretebiliyorum oda tam söyleyemiyor hani anne baba dede hala hadi gel al kalk bunları diyebiliyor ama fazlası yok endişeleniyorum artık ilk çocuğum o kadar zorluk çektim ki şimdiye kadar yani çocuk bebek bakmak bana göre değilmiş ya ben anne olmayı beceremiyorum :(

7 Cevaplar

+1 oy
(13,825 puan) tarafından
Oğlum iki yaşında sadece anne mama ver baba mama al diyordu kıyaslama kimseyle benim eltimin kızı da şu gbi konusyordu ozaman.kelime olarak bilindik kelimeler dışında kelimesi sadecw arabaydı .birkaç ay sonra babası uyudun mu oğlum dedi hayır uyumadım dedi şok olduk birden konuşuyorlar yürümek gibi..şimdi üç yaşında neler diyor şaşırıyoruz mesela bizimde konuşmamız sen ben gbi değil henüz dışardan biri bazı şeyleri anlamıyor hatta bazen bizim bile anlamadıklarımiz oluyor
tarafından
İnşallah bir gün benim oğlumda konuşur şuan 33 aylik kelime bile çok az bı kaç tane .gelişim geriliği var
(13,825 puan) tarafından
İnşallah canim benimkide Ekimde üç yasina girdi açılır Allah'ın izniyle
tarafından
❤️❤️❤️
-Reklam-
+1 oy
(3,271 puan) tarafından
Anne olmayı beceremiyorum diyerek kendine haksızlık etme bence. Tv telefon bunlara maruz kalan bi bebek mi kitap okuma saatiniz var mı. Bebekliğinden itibaren konuştun mu onunla bunlar önemli olan. Bol bol etkinlik yapın konuşun herşeyi anlatın bişey istediğin de anlattırmaya çalışın. Mesela eliyle suyu gösteriyor hemen vermeyin su mu istiyorsun. Su istiyorum mu dedin diyerek tekrarlayın sürekli. Oyun oynarken oyuncakları konuşturun zamanla sizi taklit edecektir zaten her çocuğun gelişimi de farklıdır illa ki. Pes etmeyin kötü düşünmeyin sosyalleşmeye bakın belki işe yarar 
0 oy
(3,107 puan) tarafından
Ben de senin gibi düşünüyordhm şimdi 2.5 yasinda işte 30 aylik ne desem tekrarlıyor. Dizime merhem sürüyordum mesela dokunmak istedi ilaca anne uf olmuş dedim o günden beri ilaç sürdügumu görse anne uf olmuş diyor. Anneanne dede hala teyze dayi amca isimlerini öğrendi. Hatta çok tatlı duruyor biz ne desek tekrar ediyor cümle kurmaya gayret ediyor. Bu dediklerim de 2-3 haftadır var. Yani sıkıntı etme konuşur şimdi susturamiyoruz :)) hatta daha Eylül ayında Anne demeye başladı sen düşün :))
0 oy
(6,226 puan) tarafından

Öyle düşünme 

Büyük kızım 3.5 yaşında tam konuşmaya başladı 

Küçük kızım ise 1.5 yaşında ikili üçlü cümle kurdu 

Yani bak ikisi kardeş olmalarına rağmen 

Büyük kızım tekti evdeydim hep eşim şehir dışında çalışırdı bir ben bir kızım vardı ne kadar ilgilensem de çözülmedi 

En son çocukları küçük olanlarla gidip geldim sonra kardeşi oldu öyle öyle açıldı 

Görümcem de 5 yaşında koca çocukken başlamış herkes ona çekmiş diyordu 

Çok üzülürdüm ama şimdi 4.5 yaşında ve 1 dakika susmaz:D

0 oy
(5,331 puan) tarafından
Bak canım benim oğlum 2 yaşından çok daha sonra bana anne demeye başladı. Konuşmuyordu defalarca ağladım çünkü yaşıtları herşeyi konuşuyordu 

Şuan 3 buçuk yaşında çok şükür sana yeni açıldı desem yeridir. 

Bugün uyandı çok az kar yağıyordu 

Anne kalk kar yağıyor kara gidelim diye tutturdu montunu ben daha yataktayken yuzume fırlattı gidelim dedi :D 

Hala eksikleri var ama çok şükür artık çoğu şeyi konuşuyor. Dışarda anne çok soğuk dedi..

Inşallah yaza kalmaz eksik kelimesi kalmaz 

Sende üzülme sabret onunla konuş şarkı söyle oda konuşur 
0 oy
(15,235 puan) tarafından
TV telefon tablet izliyor mu? Bunlar bir çok çocukta konuşma geriliğine sebep olabiliyormuş. Bol bol kitap okuyup konuşmasına yardımcı olabilirsiniz. Günlük hayatta herşeyle ilgili oglunla sohbet et dostum. Yemekler temizlik geçmişin hayallerin ne olursa konuş. Ve onu da teşvik et. Sorular sor mesela. Ve sabırla kesmeden dinle. Eminim birçoğunu yapıyorsundur. Ama ben kendi yaptıklarımı ve faydasını gördüklerimi yazdım. 
0 oy
(7,958 puan) tarafından
O zmn benim yerimde olsan intihar edersin benimki 3 yaş 3 aylık senin oğlun kdr bile konuşmuyo 
tarafından
İnşallah bir gün bizim cocuklarimizda konuşur düzelir herşey . Konuşmuştuk biz
(7,958 puan) tarafından
İnşallah o günü bir göreyim ....

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 367 göst.
7 Eylül 2023 Aile kategorisinde Gurbett (310 puan) tarafından soruldu
+1 oy
18 cevap 409 göst.
5 Temmuz 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Ygurbet (163 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 198 göst.
27 Şubat 2023 Diğer kategorisinde Dilaraysun (45 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 164 göst.
28 Mart 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Esmaesma (2 puan) tarafından soruldu

380,249 soru

11,384,385 cevap

34,884 kullanıcı

...