0 oy
231 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (282 puan) tarafından
Kizlar oğlum 30 aylık biz bugün değerlendirmeye alındık dil gecikmesi, ergoterapi, komut almama vs eğitime baslicaz ben buna hazırım oğlum için herşeyi yapicam . Ama cevremdekiler bunu istemiyor orası başka yer bilmem ne , İşte bekle çocuk 3 4 aya kadar konuşur senin dediğin herşeyi yapıyor  bende gecikmek istemiyorum  herşeye söylenenlere kulağımı kapatsamda duymamazlıktan gelsemde olmuyor . En yakınım şimdi senin oğlun o  okula gitse herkes çocuk afedersiniz özürlü aklı yok diye soylerler ben oranın öyle olmadığını anlattım ama anlama yok herkes o kadar önyargılı ki artık lafta anlatmak istemiyorum sadece beni motive etmeniz bu söylenenlere nasıl tepki veya duymamazlıktan gelicem yardımcı olursanız sevinirim buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim :((

12 Cevaplar

+2 oy
(1,168 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Çocuğun akranlarından geri kaldığında bu söyledijlerinin tersini söyleyecekler. Çocukla ilgilenmemiş çocuğu geri kalmış bir doktora okula götürememiş mi diyecekler. İnsanlat hep bişeyler diyecekler. 

Atipik otizimli oğlum ilk eğitime başladığımız da eğitim kurumunun servisine binmiyor taksiyle gidiyorduk. Aman kimse görmesin aman duyulmasın diye. 

Özel eğitimin bahçesinde oturup bizim burda ne işimiz var diye ağladım günler bile oldu rabbim in gücüne gitmesin. 

Servisin arkasındaki engelli aracı yazısını görünce böğüre böğüre ağlıyor dum. 

Diğer çocuklardan etkilenir serviste diye korkuyor dum. 

Somra bir gece dank etti bana. Dedim ki yağmur sen apptal mısın. Senin çocuğunun da diğer özel çocuklar gibi ağır olamayacağını nerden biliyorsun? Ne bu kibir dedim ne bu düşünceler kendine gel allahın zoruna gidecek..

Aradım okulu dedim sitemizin önünden gelin bizi alın. Artık kapıdan bineceğiz. 

Meğer bu süreç kabullenme süreciymiş. 

İnsanların ne dediği evladının ilerlemesinden daha mı önemli??

Bak benim oğluma diğer çocuklardan ayırt bile edemessin her gören üstün zekalı diyor eğitim almasa su bile diyemeyen çocuk bu hale gelir miydi. 

Herşeyi başı tek çaresi eğitim eğitim eğitim!!

Bende eğitime başlamadan çok korkuyordum ama dersler bireysel bir oda içinde sadece öğretmen ve çocuğun olacak. Kimsenin kimseyi gördüğü yok etkilenir diye düşünüyorsan eyer. 

Bir tavsiye daha devle haftada 1 gün 2 saati karşılıyor rapor u varsa durumun varsa devletin verdiği dışında bir iki gün de özel ücretli gönderin bireysel eğitime 1 gün yetersiz kalıyor çünkü oğlum haftada 3 gidiyor ve ben değişime inanamıyorum 

Unutma çiçeğim kimsenin ağızından çıkacak 2 küçük kelime oğlunu geliştirmez. Lakin alacağı eğitim geleceğini değiştirir. 
(282 puan) tarafından
Sizinle durumumuz nerdeyse aynı  rapor çıkartıcam gerekli  cunku oğlum baya geride konuşması hal ve hareketleri ve daha bir sürü şey herkese kulak vermemeye calisiyorum  sonra evimde felan oldummu takmaya basliyorum  peki sizin oğlunuz kaç yaşında başladı ne kadar ilerleme oldu
(1,168 puan) tarafından
Tanı koyulduğunda 33 aylık tı 7 ay oldu eğitime başlayalı.
Dediğim gibi şu an normal çocuktan ayırt edilemeyecek duruma geldi sıkı eğitim ile.
Piskiyatrimiz aylık kontrolde 1 yılın sonunda muhtemelen raporu silinecek tanısı kalkacak gibi duruyor böyle devam ederse dedi.
Ben çok uzun bir post açmıştım hala duruyor belki okumuşsundur kuzum.

Şu an orda yazdığım belirtilerden hiç biri yok çok şükür hepsi değişti normalleşti

Çok ümitsizdim çok ağlamıştım ama hiç dğşündüğüm gibi olmadı içini ferah tut inan öyle hızlı ve güzel ilerleyecek ki sen bile şaşıracaksın nerden nereye geldik diyr inan
(282 puan) tarafından
İnsallah teşekkür ederim postlarini okumaya gidiyorum ve sakinlestim yazını okuyunca :)
(7,036 puan) tarafından
Yağmur aynısı abimin oguluda oldu biliyormusun yarı devlet yarısını abimler karşılıyor evet baya masraflı ama o söylediği iki kelime için butun herseyimizi verebilirsin çok şükür şuan konusyir sırf daha iyi ve daha iyi ilerledim diye yengem urfadan kalkıp Eskişehir'e gitti orda öğretmenleri var 3 ay kalıyorlar 3 ay kreşe devam ediyor sonra 3 ay tekrar eğitim alıyor ve inanılmaz dercede ilerledi
-Reklam-
0 oy
(13,838 puan) tarafından
Konuşması nasıl komut almıyor mu 
(282 puan) tarafından
Alıyor ama  elma ver, götür onları almiyor
(13,838 puan) tarafından
Ayrıca çocuğum için bir şey yapmam gerekiyorsa en iyisini yapmaya çalışırım kimseyi takmam ...özel egitimdeki çocuklar da gayet akıllı çocuklar bunu söyleyenler de cahil insanlar o yüzden hiç hiç takmam
(282 puan) tarafından
Onların yanında herşeyi söyleyebilirim tersleyebiliyorum evime geldiğimde üzülüyorum kafaya takıyorum
(13,838 puan) tarafından
Kimseyi takma boşuna kendini uzersin
0 oy
(6,256 puan) tarafından
Sen bilinçli bir annesin bu belli o yüzden bence motive edilmene gerek yok o senin evladın ve senden başka hiç kimse senin kadar iyiliğini düşünemez onun sen bir sıkıntısı var diyosan vardır zaten çocuk psikiyatrisleride böyle söyler zaten bildiğin yoldan devam et ❤️
(282 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım
0 oy
(5,411 puan) tarafından
Onlar özürlü diyecek diye çocuğuna bu kötülüğü yapma. Kim ne derse desin senin çocuğunun sağlığı önemli

Onların boş konuşmalarını aldırma canım inşallah iyi olur oglun
(282 puan) tarafından
İnşallah iyi olur  ben o yondeyim ama çevrem sıkıntı saçma sapan konuşmalar takıyorum kafama
0 oy
(12,496 puan) tarafından
Tebrik ederim seni bilinçli biri olduğun için söz konusu evlat ise hiç ama hiç kimseyi duyma çocuğunu en iyi sen bilirsin sen bi farklılık gördüysen mutlaka araştır öyle değilse bile için rahat eder 

Peki ya çevreyi dinleyip geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşırsan

O zaman kendinle büyük bir vicdan azabı çekersin boş ver onu bunu en önemlisi çocuğunun gelişimi 
(282 puan) tarafından
Bende çevreyi duymamazlıktan gelmeye çalışıyorum   onlara göre böyle eğitime gerek yok ben geç kalmak istemiyorum ve bunuda anlatamıyorum
(12,496 puan) tarafından
Kimseye bişey anlatmak zorunda değilsin önemli olan evladın konuyu açanlara bu konuda konuşmak istemiyorum de geç
0 oy
(679 puan) tarafından
Kimse icin yaşamayın o cocuk eğitim alması gerekiyorsa almalı belki almazsa daha kötüye gidecek eğitimle yol kat edecek ben ozel egitim öğretmenliği yapiyorum gecen yil kalem tutmayan öğrencim bu yil çoğu harfi yaziyor
0 oy
(790 puan) tarafından
Oğlun komut almıyor derken canım nasıl yani 
(282 puan) tarafından
Örnek elma ver yada elmayı masanın üstüne koy bunun gibi şeyler
(790 puan) tarafından
Hımm anladım canım inşaallah iyi olur Allah'ın izniyle aslında benim kızım 29 aylık bardağı mutfak tezgahının üstüne koy diyince yapıyor bence sen Kımseyi dinleme özel eğitim alsin uyaran eksikliği olabilir çabuk toparlar
0 oy
(966 puan) tarafından
Eğitimi geciktirmek ileri de oğlun iicn ciddi sorunlar yaratabilir.RAM dan rapor çıktıktan sonra zaten yaşıtlarına yetişirse normal eğitime devam eder.gonderin ihmal etmeyin.cevreyi duymayın görmeyin çok zor olur ama çocuğunuz için herşey.
0 oy
tarafından
Çocuğu özel eğitime götüreceğini neden herkese söyledin ki bilmek zorunda değillerdi 
(282 puan) tarafından
Kaynanam ve gorumcelerim eğer ben soylemesydim zaten duyucaklardi neden söylemedin vs
0 oy
(7,036 puan) tarafından
Herkese KAP'a kulağını ve eğitimine başlayın cnm benim yeğenim de 4 yaşında dil gevikmesi vardı atopik otizim denildi eğitme başladılar direk şuan o kadar ilerledik anlatamam konuşmaya başladı komut alıyor normal bir çocuk oldu resmen eskisiyle suanki arasında dünya fark var ve 3 ay eğitimle bu hale geldi ve ara verip şuan tekrar başladılar sende hiç takılma böyle şeylere eğitimine başla emin ol hiç tahmin etmiyecegin kadar ilerliyor  egitmeniniz iyi olsun yeterki ❤️❤️
(282 puan) tarafından
Teşekkür ederim böyle faydasıni gören çocuklar olunca ilerlemeside olunca daha seviniyorum hemn düzelir diye
(7,036 puan) tarafından
Aynen bide ek olarak kreşe gonderebilme imkanın varsa gönder ordaki çocuklarla kaymasına ilerleme dahada iyi oluyor
(282 puan) tarafından
Malesef gönderemiyorum doktorumuz önermiyor konuşmuyor ve kendini ifade edemediği için içine iyicene kapanır
0 oy
(238 puan) tarafından
Sen çocuğunun geleceğini düşün bu durumda bile millet ne der diyolar kim ne derse desin ,o okulun faydası olur zararı olmaz göndermeyip ilerde daha kötüye gittiği zaman kimsenin gıkı çıkmaz sebep olduk diye çocuğunun gelişimi söz konusuysa kapa kulağını bildiğini yap onun için en doğru kararı sen verirsin ,özürlü aklı yok kelimeleride çok çirkin nolcağımızın hiç belli olmadığı bi hayatı yaşıyoruz  ama kibrimiz boyumuzdan büyük ,tek düşüncen çocuğunun geleceği olsun diğerleri zaman kaybı ve boş stres
0 oy
(4,859 puan) tarafından
Bazı insanlar çok acımasız komşumun oglufa özel eğitime gidiyo 5 yaşında binadakiler çocuğa engelli damgasi koymuş resmen binada ne olursa olsun o çocuktan biliyorlar cardaktaki sandalye kırılıyor o çocuktan bilirler halbuki oraya indikleri yok binadan biri etrafa kağıt atmış gene bu çocuktan bildiler üzerindede atan kişinin adı yazıyor öyle belli oldu kimin attığı ne olursa bu çocuktan bilirler çok acımasız bu insanlar coook

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 52 göst.
27 Aralık 2023 Diğer kategorisinde bglm_ftma (5,538 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 190 göst.
22 Temmuz 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde _Reyhan-0 (1,714 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 115 göst.
0 oy
2 cevap 100 göst.
2 Aralık 2022 Diğer kategorisinde Guee (734 puan) tarafından soruldu

381,390 soru

11,418,095 cevap

34,973 kullanıcı

...