0 oy
366 göst.
Aile kategorisinde (54 puan) tarafından
Kız kardeşim 15 yaşında. 3 yıl önce annemi kaybettik. Öncesinde annemle babamın boşanma durumları vardı. 10 11'li yaşlardan itibaren kolay şeyler yaşamadı. Annem rahmetli olduktan sonra abimin yanında kaldı 4 ay ama çocuğu sürekli dövmüşler hizmetçi gibi kullanmışlar. Sonra babamın yanında kalmaya başladı. Tatillerde vs benim yanımda kalıyor. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım anlamaya çalıştım nasihat verdim yanında oldum anlayış gösterdim ama bazı davranışlarını artık anlamıyorum. Babam emekli ve bir sürü borcu var bacağı kesildiği için çalışamıyor ama yine de kardeşimin her konu da bir dediğini 2 etmiyor. Bize tanınmamış özgürlük kardeşime tanınmış durumda. Dersleri çok kötü. Ders çalışma konusunda hiç bir çabası yok sürekli kızlı erkekli arkadaşları ile telefonda. sağda solda buluşuyor kullanmadığı uygulama yok. Sınavı varsa ders çalışmak yerine telefonda vakit geçiyoruz. Psikiyatrist ile görüştü ilaç kullanıyor ama ben artık konuşmaktan bazı şeyleri anlatmaya çalışmaktan yoruldum. Ne yapabilirim biraz daha kendini toparlaması ve okuluna yönelmesi için. Yazı uzun oldu hakkınızı helal edin 

13 Cevaplar

0 oy
tarafından
Ne zor seyler yasamis. Anneyi kaybet abiye sigin orda da dayak ye... İcim acidi. Psikolojik destekle ancak cozebilirsiniz bunlari, kaybetmeyin o  cocugu, vazgecmeyin, pesini birakmayin yitip gitmesin. Mutlaka bir uzmanla ilerleyin ve arkadas cevresine cok dikkat edin 
(54 puan) tarafından
Babamın yanında olduğu için bende uzaktan bu kadar müdahale edebiliyorum. Görüşmemesini istediğim kişilerle gizli gizli görüşüyor. Ne yapsam bilemedim
-Reklam-
0 oy
(2,831 puan) tarafından
Kızın yaşadığı kolay şeyler değil çocukluğunu yaşayamadı belliki şimdi ise ergenlik çağında nasihat etmekten vazgeçmeyin güzel bir dille inşallah atlatacaktir 
(54 puan) tarafından
İnşallah tek ümidim kayıpsız bir şekilde atlatabilmek
(2,831 puan) tarafından
İnşallah atlatirsiniz cnm hangimiz o yollardan gecmedik sınırlı agresig dik kafalilik herşey vardı biraz sabır herşeyin ilacı
0 oy
(1,975 puan) tarafından
Telefonu elinden alın bnce
(1,975 puan) tarafından
Anldm cnm yine psikiyatri doktoruna bı sorun cnm
(2,831 puan) tarafından
Ters teper cnm öyle birde öyle birşey yapmak doğru olmaz daha kötüye gider ergenlik çağında agresif ve dik kafalı  kötü olur sonucu
(1,975 puan) tarafından
Haklısın kız napck başka yine doktorl knussnlar
(54 puan) tarafından
Denemediğim yol kalmadı çaresiz kaldım artık. Birde hani diğer abisi yokmuş gibi lafta sadece nasılsın abim diyip geçiyor başka kimse ilgilenmiyor
(1,975 puan) tarafından
Ayy rabbim yardmcinz olsn çok üzüldüm cnm ♥️
0 oy
(6,516 puan) tarafından
Daha küçük yaşı ablasi çok iyi bir psikiyatriste gitsin ufak yaşlardan itibaren kolay şeyler yasmamiş sen ona destek çık 
(54 puan) tarafından
Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama bazı davranışları beni de çileden çıkartıyor
(6,516 puan) tarafından
Yani bide şuan ergenlik dönemi dahada sacmalayabilir sen ona öncü ol kontrol altında tut bu yaşlar çok kötü sonuçlar doğurabilir Allah korusun her gün Esra Erol da neler görüyoruz
(54 puan) tarafından
Bende ondan korkuyorum yani Allah korusun kötü bir durum olsa babam ya ölür ya da öldürür
0 oy
tarafından
Merhaba, şu an ergenlik çağında. En deli dolu olduğu, en çok hataların yapıldığı, zor bir dönem. Üzerine gidip bunaltmayın. Kötü şeylere yönelebilir. Allah korusun. Güzel dille nasihat edin. Ergenlik dönemini atlattıkça düzelecektir inşallah 
(54 puan) tarafından
İnşallah düzelir kayıpsız bir şekilde atlatabilmek için çok uğraşıyorum. Biraz daha çaba göstermesi gerektiğinin farkında değil malesef
tarafından
Ergenlik dönemin de olduğu için anlamayabilir. Ileride anlayacaktır sizi diye düşünüyorum. Allah yardımcınız olsun. Üzülmeyin. Buradan bile üzüntünüzü fark ettim
(54 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim inşallah geç kalmadan pişman olacağı şeyler yapmadan doğru yolu bulur
0 oy
(1,211 puan) tarafından
Canım bu durumun kişilikle alakası olduğunu düşünüyorum. Biz 3 kardeşiz mesela bir abim bir kız kardeşim var.  annemi çok küçükken kaybettik. Biz yine hayal meyal hatırlıyoruz ama kız kardeşim pek hatırlamaz annemi. Bu dönemde çok çok zor zamanlardan geçtik derken ben uniye gittiğimde babamı da kaybettik. Bulunduğumuz sehirde hiç akrabamız yoktu 3 kardeş tek başımıza birsuru borç harç içinde kaldık. Memleketten kimse arayıp ihtiyacınız var mı demedi. Çok zor zamanlar atlattık ama benim kardeşim çok şükür aklı başındaydı işi gücü okumakti. Çok şükür okulunu bitirdi şimdi ziraat bankasıni kazandı oraya girecek. Belki yaşı Küçük belki ergenlikten belki arkadaş ortamindan. Ama siz ipin ucunu bırakmayın. Bir şekilde uzaklaştırın o ortamdan. Ama nasihat vermekten anlamaz o yaşlar. Bilemiyorum nasıl uzaklaştırılır ama en iyisi bu
(12,887 puan) tarafından
Küçük yaşta büyük acı yaşamışsınız
(54 puan) tarafından
Annem rahmetli olmadan önce çok şımarttı tekrar aynı ilgiyi görmek istiyor babam eski adamlardan birşeyden anlamıyor. Okumaya niyeti yok zaten sırf ortamı için gidiyor farkındayım. Okul degisterelim desek daha mı kötü olur diye düşünüyorum
(54 puan) tarafından
Başınız sağolsun bu arada acılar aynı maalesef
(1,211 puan) tarafından
Canım inan bana ilk başta ben de öyle oldum boşluğa düştüm. Babam sürekli döverdi bizi. Liseye gidince arkadaş ortamindan yüz buldum. Okulu ekmeye artık arkadaş ortamina düşmeye başlamıştım ki babam farketti okuldan aldı beni. Ondan sonra ben kendimi toparladım. Çevreme baktım ki okumayan kızlar kocaya gidip dayak yeyip çocuk doğurup oturuyordu. Aklım başıma gelmişti ama herşey için çok geç oldu diye düşünüyordum. Bu olacaklar aklıma geldikçe ağlıyordum okumak istiyordum. Sonra kendimi yatılı Kur'an kursuna yazdırdım . Orda öğrenci olmak zorunluydu. Açık liseye kaydını yaptırdı yurt. Elime bir şans daha geçmişti. Bu şansı kullandım okudum. Şuan muhasebeciyim 3 yıl sonra büro açacağım inşallah. Demem o ki bir şeylerin ciddiyetini anlaması gerekiyor kardeşinin. Al karşına konuş. De ki okumaktan başka şansın yok. El evine gidince elinde mesleğin olsun ki kötüye düşünce sokakta kalma falan. Yine anlamazsa okumaya da niyeti yoksa okuldan alın işin ciddiyetini anlasın okulu değiştirseniz de aynı olacak.
(54 puan) tarafından
Yatılı okula göndermeyi de düşündüm ama kaçmak isteyen oradan da kaçar bir yolunu bulur okuldan almayı da düşündük babam ilerde aklı başına geldiğinde okutmadiniz der diye boyun eğiyor. İnşallah doğru yolu bulur
0 oy
(9,500 puan) tarafından
Bir musibet bin nasihattan iyidir derler ders olacak bişey yaşamadığı sürece bence değişmez üzgünüm. Hem ergen hem kötü şeyler yaşamış Allah yardımcınız olsun 
(54 puan) tarafından
Teşekkür ederim inşallah hayatı boyunca pişman olacağı birşeyler yaşamadan atlatırız bu günleri
0 oy
(4,220 puan) tarafından
Zaten ergenlik döneminde bu zor geçiyor olmali bide anneyi kaybetmiş falan zor şeyler yaşamış bence elinizden geldigince destek olmaya devam edin üzerine fazla gitmeyin Allah yardımcınız olsun
(54 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim. Üstüne gitsen bir dert gitmesem ayrı bir dert
0 oy
(682 puan) tarafından
Kardeşin benim kader ortağım bnde annemi kaybettiğimde çok zor seyler yaşadım. Hiç olmayacak yollara saptim ve o kadar piskolojim bozulmuştu ki kafa dağıtmak için her yola başvurdum. İnsanlar, anlamalar bana çok öğüt veriyordu ama bir kulağımdan girer diğerinden çıkardı. Sonra duzeldim insan büyüyünce düzeliyor fakrina varıyor herşeyin. Ve bnce kardesinizin üstüne gitmeyin sadece onu koruyup kollayın yanlız bırakmayın yanlizlik çok zor ve kötü birşey heleki o yaşta biri için daha çok zor. 
(54 puan) tarafından
Her zaman yanında olduğumun farkında her zaman arkasında olduğumu biliyor ama arkadaş ortamı ağır basar da doğru yoldan sapar diye korkuyorum inşallah pişman olacağı şeyler yapmadan doğru yolu bulur
0 oy
(48,491 puan) tarafından
annen için basiniz sagolsun canim Allah sabirlar versin. kardeşinin de en zor yaslari arkadas cevresi cok onemli sen gorusme dedikce inat yapar görüşür 
(54 puan) tarafından
Teşekkür ederim Allah razı olsun. Zor yaşları olduğu için nasıl yaklaşsam bilemiyorum
0 oy
tarafından
Psikiyatri niye ilaç verdiki
(54 puan) tarafından
Durduk yere ağlama isteği var mı diye sormuş oda evet diyince ilaç vermiş. Kardeşim net anlatmadı
tarafından
Eğer ilaclik bir durum yoksa içmedim bence. Başka doktora daha gosterin
(54 puan) tarafından
Gittiği ikinci doktor bu ama ara vermişti bir süre
0 oy
(457 puan) tarafından
Arkadaş gibi olmaya mı çalışsanız eğer siz de müsaitseniz beraber çıkın gezin sinemaya gidin cafeye gidin çay kahve için siz onun eğlenceli arkadaşı olun diyeceğim ama dizinde eviniz eşiniz varken biraz zor tabi , yani sizi kendine despot biri olarak değilde halden anlayan abla olarak görse en azından yaptıklarını sizden gizlemese. Ne olursa olsun bana söyle ne yaptığını nerde olduğunu bileyim deseniz . Bu zamanlar laftan anladığı zamanlar değil maalesef Allah yardımcınız olsun
(54 puan) tarafından
Ben arkadaş gibi yaklaşıyorum yaptığı şeyleri gizlemiyor da açıkça söylüyor ama herşeyi açıkça söylediği için nasılsa söylüyorum diye daha fazlasını yapıyor. Çalışıyorum eşimden gizli mesela kendime kızıma birşey almayıp kendisini arkadaşlarından geride hissetmesin diye herşeyin en iyisini aldım özeniyor istiyor diye Starbucksa götürdüm kaç kere yemekler yedirdim kahveler içirdim vs vs. İnşallah ileride pişman olmaz hiç bir şey için
(457 puan) tarafından
İnşaAllah siz elinizden geleni yapmışsınız yapmaya da devam edin gerisi takdir i ilahi
0 oy
(13,202 puan) tarafından
Yanına alma imkanın var mı? Çevre değişikliği iyi gelir böyle durumda. Başınız sağ olsun kuzum Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah anneciğinin. 
(54 puan) tarafından
Yanıma almak şuan için pek mümkün değil babam bırakmıyor çünkü. Teşekkür ederim Allah razı olsun
(13,202 puan) tarafından
Tabi onun da yardıma ihtiyacı var. Napsın insan.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 48 göst.
0 oy
4 cevap 158 göst.
20 Kasım 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Milana (0 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 90 göst.
20 Kasım 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Milana (0 puan) tarafından soruldu
0 oy
29 cevap 1,181 göst.
4 Haziran 2023 Aile kategorisinde Belinay esila (34 puan) tarafından soruldu

378,241 soru

11,320,723 cevap

34,765 kullanıcı

...