0 oy
594 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (215 puan) tarafından
1 yaş sonrası bebeklerinize süt veriyor musunuz? 

Biz eskiden her gün içerdik.

Daha doğrusu bu konuda eşimle bir karar veremedik.

Ben verme taraftarı değilim, ama eşim verebiliriz diyor.  Bazı doktorlar içmesin, bazıları bir yaş sonrası içebilir diyor. Kime inanacağız.

Sadece doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyorum.

(Marketlerde satılan pastörize süt yada günlük süt)

34 Cevaplar

+2 oy
(7,754 puan) tarafından
Süt kandaki demiri emiyor, demir eksikliği yapıyor. Üstelik sanıldığının aksine kalsiyum açısından da zengin değil, süt ürünleri daha etkili bu konuda. Peynir, yoğurt, ayran gibi. Ayrıca mideyi daha çabuk dolduruyor. Çocuğun boş midesini sütle doldurmak bana saçmalık geliyor bu saydıklarım üstüne. Bir de kabızlık problemi var ki sorma yani. Bu sebeple vermemeye çok dikkat ediyorum
(7,754 puan) tarafından
Yani sadece alerjik olarak bakmak doğru değil. Bu saydığım olumsuz tarafları yetiyor bence süt vermemeye
(215 puan) tarafından
Tabiki ben zaten verme taraftarı değilim. Sadece eşimle bu konu hakkında fikir ayrılığına düştük ki. Zaten sütü sevmedi.  Peynirde yemiyor, yoğurt yer gün içinde
(7,754 puan) tarafından
Peynirin çeşitlerini dene. Benim kızım kaşar seviyor mesela. Denk gelirsem ondan veriyorum
(215 puan) tarafından
Verdiğiniz bir marka var mı
(7,754 puan) tarafından
Kaşarda mı? Torku, tarım kredi gibi güvenilir markaları kullanıyorum genelde. Çünkü diğerleri genelde tost peyniri olarak geçiyor ve eritme peynir yani. Kalanı gideni kullandıkları bir peynir çeşidi oluyor
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Ben veriyorum valA kımseyi ilgilendirmez 
(2,537 puan) tarafından
Birilerini ilgilendirdiği için değil bebeğinizin sağlığı için. Sütün işlem görmesi lazım yoğurt peynir ayran kefir verin daha sağlıklı. Kansızlık ve iştahsızlık yapar gece yatmadan önce içildiğinde de reflüye sebep olur. 17 aylık olduk 1 damla süt yok kızımda. Ayran yoğurt peynir çok sever bu şekilde alıyoruz kalsiyumu.
+1 oy
(10,048 puan) tarafından
Cok cok nadir veriyorum. Onun yerine kasar cecil yogurt veriyorum bol bol yiyo
+1 oy
(6,217 puan) tarafından
Oğlum sevmedi süt içmeyi içse verirdim ısrar etmedim bende peynir yoğurt bunları yer zaten icmese de olur 
0 oy
(405 puan) tarafından
Yani herşeyin fazlası zarar tabiki ama günlük bir bardak en fazla iki bardaktan zarar gelmez kemik gelişimi için yararlı bence ben bir yasindan sonra zorla alistirdim kızıma yani ben veriyorum gece yatmadan önce bir bardak...
(215 puan) tarafından
Yok cnm benim dediğim bit çay bardağı kadar. Peynir felan yemiyor çünkü
0 oy
tarafından
Vermıyorum, ayran ya da kefir ıcıyor
0 oy
(1,096 puan) tarafından
Kızım 17 aylikken sutten kesmistim 19 aylık falan normal süt vermeye başladım ilk baslarda içmiyordu bende biberona alisir yapamam diye vermek istemiyordum ama kaynanam kemikleri gelisir günde 1 bardak icsin iyi olur dedi. Babasi 20 günde 1 koli aliyordu önceleri çünkü cok alıştı sürekli sut icin agladi geceleri krizlere giriyordu resmen. Isıtıp veriyordum bende haliyle. Artık dayanilmaz bi noktaya getirdi beni son 3 haftadir biberonu kestim geceleri de süt vermemeye başladım gunduz akşam uzeri veya oğl3n uykusundan sonra pipetini takıyorum sütü eline veriyorum kendi iciyor artık. Bu sekilde hem onun icin hem benim icin cok daha iyi oldu. 
(368 puan) tarafından
Kemikleri süt degil. İlişki kemik suyu gekısturır her corba sına koyun dişi cabuk cıkar. Sutte protein yok. Kazeın denen bir madde dolu. Bagırsak lar maf oluyor ve bagırsak 2. Beyin.
0 oy
(1,925 puan) tarafından
Vermeyincede sonrada içmiyolarya ben baya vermedim şimdide ıyy diye içmiyor bi yudum alsa geri çıkartyor 2 yaşında. Erkenden alıştırsan daha iyi. En azında bir kahve fincanına yakın içir. 
0 oy
(3,205 puan) tarafından
Benimkiler icmiyor sevseler verirdim
0 oy
(30 puan) tarafından
İbrahim Saraçoğluna bak istersen onlar daha bilgili 
0 oy
(4,216 puan) tarafından
Bizimkiler çok fazla süt deilde yoğurt tüketiyorlar ama bence aşırı olmamak kaydıyla süt verilebilir sağlıklı bence bende bazen akşamları ısıtıp veriyorum 
(215 puan) tarafından
Bir çay bardağı en fazla gün içinde benim dediğim
(4,216 puan) tarafından
Bir çay bardağından bişey olmaz bence sonuçta zararlı bişey deil bazıları çok aşırıya kaçıyor Doktorlar ondan kansızlık falan yapar diyolar
0 oy
(6,441 puan) tarafından
Benimki alışkın ben veriyorum canım her uykudan önce mutlaka içiyor 3 yaşına girecek
0 oy
(48,704 puan) tarafından
icmedi kizim tiksindi meyveli iciyodu bıraktı şükür onlar saglikli değil çünkü. yoğurt yiyorsa o daha faydali
0 oy
(5,134 puan) tarafından
1.5 yaşından sonra günde 1 yada 2 biberon veriyorum peynır falan yemiyor kı ondan alsın vitamini 
(215 puan) tarafından
Bizimki de peynir yemiyor. Hangi marka veriyorsunux
0 oy
(2,297 puan) tarafından
2 yaşında sütten kestim  gece bir bardak iciyo. Bazende ayran  veriyorm. Banada diyen oldi ama yapmadım ben küçükken hep süt içerdim 
(215 puan) tarafından
Hangi marka veriyorsun canım. Benimkisi öyle peynir felan yemiyor. Eşimde azıcık içse bişey olmaz diyor emin olamadık.
(2,297 puan) tarafından
Canım pınar verdim sonra içim aldık. Kayinbabam alıyor Ikiside güzel.  Bence bisey olmaz
(215 puan) tarafından
Teşekkürler
0 oy
(7,121 puan) tarafından
Eee süt sağlıklı denirse . 300 misli olan mamayı nasıl satarlardi ? Biz 3 ay emmisiz . Hele ben hiç emmemisim bile . Uyurmusum beni doğuran kadın beni doyurmasa aglamazmisim bile . Arada nefesimi kontrol edermiş . Anneannem bazen keçi bazen inek sütü getirmiş ondan içerek buyumusum bir sorunumda yok çok şükür 
(215 puan) tarafından
Ben de aynı şekilde
(3,026 puan) tarafından
Seni doğura kadın derken annenle konuşmuyon mu
(7,121 puan) tarafından
Yok balım
(3,274 puan) tarafından
Benimde amcamın kızi şu an 45 yaşında var köy yerinde prematüre doğmuş doktor bile görmemiş yengem pamuğa sardıkta kucağımıza bile alamazdik nezaman ölcek diye bekledik der her zaman haliyle çenesi gelişmediğinden süt vermiş hep maşallah o haliyle bile midesi sindirmis ömrü de varmış yaşamış şu an 45yaslarinda. Tamam belki çok faydası yoktur ama anlatıldığı gibi kötü oldugunu da sanmıyorum sütün. Büyük oğlum çok süt içerdi koli koli tasirdik kansizlik yapar filan dediler doktora götürdüm tahlili herşeyi normal çıktı çokta boylu poslu
(7,121 puan) tarafından
Sırf mamalar satılsın diye doktorlar bile antin kuntin konuşuyor
0 oy
(173 puan) tarafından
Süt verdim içmedi. Kefir içiyor, yoğurt yiyor. Süt içse verirdim 
0 oy
(19 puan) tarafından
Oğlum 1 yaşından 2,5 yaşına kadar içti günde 1 litre içtiği olurdu bazen şuan 3 yaşında çok şükür hiç sıkıntısını çekmedim çok nadir hasta olur hatta, sakınan göze çöp batar sözüne çok inanırım çok sakınmak doğru değil anne olarak onun için ne iyi ne kötü siz daha iyi bilirsiniz tabi
0 oy
(5,348 puan) tarafından
3 bucuk yaş oğlum çok seviyor evde olmadığı günler esimi aratıp süt istetiyor bana. Versem hunde 1 lt içer. 

1 buçuk yaş kızım pek aramaz ama abisi içtiği için onada veriyorum çok az
0 oy
(682 puan) tarafından
3 yaşa kadar kizimi emzirdim dışardaki sütü hiç içmiyor. Zorla icirmeye çalıştım ama yok

İlgili sorular

0 oy
13 cevap 172 göst.
0 oy
5 cevap 188 göst.
13 Eylül 2023 Diğer kategorisinde Cancanlarim (1,009 puan) tarafından soruldu
+1 oy
3 cevap 360 göst.
12 Aralık 2022 Diğer kategorisinde Emineninanesii (3,419 puan) tarafından soruldu

380,406 soru

11,389,862 cevap

34,897 kullanıcı

...