0 oy
325 göst.
Kültür-Sanat kategorisinde (276 puan) tarafından

ÖLÜNÜN ÜZERİNE NEDEN BIÇAK KONUR?

Sizler icin arastirdim ,cunku hastayim yapacak daha iyi bi isim de yok :)))

image

Nneyse konuya gelelim 

bilinenin aksine şişmeyi önlemek gibi bir amacı yoktur. Zaten 100g ağırlığında bir bıçak öyle bir etki yapamaz. 

Eski türk mitolojilerinde yer altına inen ruh, Erlik Han ile karşılaşır. Erlik Han onu sorguya çeker. Fakat ölen insanın yanında kılıç, makas ve bıçak gibi "demirden" yapılmış bir alet olmalıdır çünkü Erlik Han sadece demirden ve demirci şamanlardan korkar.

Eski Türk geleneklerinde yeni doğum yapmış kadınların yanına ya da yastığının altına da demirden yapılmış bir alet konur ki yer altına ait olan kötü ruhlar onu rahatsız etmesin.

Çünkü eski Türk mitolojisinde Al Karısı, Erlik Han vb varlıklar ancak demirden ve demirci şamanlardan korkar. Günümüze kadar gelmiş ölü üzerine bıçak koyma adetinin kaynağı budur.

10 Cevaplar

0 oy
(7,249 puan) tarafından
O zaman sacma birseymis erlik hani bilmem münker nekir meleklerini bilirim ondanda kaçış yok bıcakta koysan kiliçta kuşansan gelir sorarlar valla :))
(276 puan) tarafından
maalesef ama
Şamanizm kaynaklı o kadar saçma adetler var ki, çoğu bidata İslami kimlik bile giydirmişler.
(7,249 puan) tarafından
Ya iste musluman akilli olacak her soylenene inanmayacak
-Reklam-
0 oy
(2,545 puan) tarafından

Ne ilginçmiş. Hiç bunu merak etmemiştim :D

(276 puan) tarafından
Artik biliyorsun :))
0 oy
(7,716 puan) tarafından
Ben hiç görmedim bir ölü. O sebeple bilmiyordum bıçak konduğunu
(276 puan) tarafından
Artik biliyorsun :)
Hatta bu vesileyle sunu da soylemek isterim
Ölünün arkasından söylenen "toprağı bol olsun" cümlesiyle ilgili . Kimisi gayrimüslimler için kullanılır demiş, kimisi çok saçma bulmuş. Toprağı bol olsun cümlesi mevtanın mezarında fazladan iki kürek daha toprak olsun anlamı ihtiva etmez. Bu cümle Anadolu kültürüne ait bir dua cümlesidir ve ''kabir sıkıştırması''na karşı yapılan bir duayı ihtiva eder. Toprak mevtayı sıkmasın bol, yani geniş olsun demektir.
(7,716 puan) tarafından
Yalnız Türkçe hocamız bizi o konuda uyarmıştı. Toprağı bol olsun diye dediğin gibi gayrimüslimler için denilir demişti
0 oy
(1,937 puan) tarafından
Ay kız tövbe yarabbim ne araştırıyorsun öyle 
(276 puan) tarafından
Dunyada olumden baskasi yalan demis Candan ablamiz :))
Sonrdan bicak neyim koymasinlar agiz tadiyla olelim araya Samanizm karismasin dimi :))
0 oy
(914 puan) tarafından
Ben de böyle mitolojik seylerere bayiliyorum arastirmak istiyorum hep lâkin kendimi burda dedikodu okurken buluyorum :(
(276 puan) tarafından
Takil benimle yaa:)))
(914 puan) tarafından
Takilayim tamam :) nerde takılıyoruz:dd
0 oy
(2,211 puan) tarafından

Eşim tarih öğretmeni, bende çok merak etmiştim o zaman söylemişti. Ama sorsan yaşlılara şişmesin diye diyorlar :) 

(276 puan) tarafından
Konu şişme olsaydı sana
çarpma sonucu oluşan lokal çaplı lezyonlarda soğuk bir metalin ağırlığıyla,
ağırlığını da geçtim,
metalin yaptığı soğuk etkiyle olumlu sonuç alınabileceğini,

ölünün şişmesinin bundan çok farklı bir olayla içeride hücre yıkımına bağlı oluşan gazlar nedeniyle olduğunu,
 bırak bıçağı mezarda onlarca kg toprak baskısına rağmen şişmeye devam ederek toprağı bile hareket ettirdiğini ve
 bunun dışarıdan rahatça gözlemlenebildiğini vs söylerdim ama neyseki sen yasli degilsin dimi :)))

Umarim karsilaairiz yine :)))
(2,211 puan) tarafından
Çok şükür değilim :)))
0 oy
(14,428 puan) tarafından
Toprağı bol olsun deyimini de biliyo musun
(276 puan) tarafından
Evet Anadoluda esasen kabir sikistirmasin topragi gevsek olsun bol olsun anlaminda cok nahif bi dua ...

Sonucta zombi yalan...
Munker Nekir gercek dimi :)
(14,428 puan) tarafından
Hayır canım Kadir sıkıştırmasın diye değil çok eski zamanlarda sevilen Bir kişi öldüğü zaman herkes kendi bahçesinden bir kova Toprak getirip mezarın üstüne dökermiş kimin mezarının üstünde daha çok toprak varsa o kişinin çok sevildiğini anlarlarmış
0 oy
tarafından
Ölü sismesin diye koyuyorlarmis
0 oy
(48,671 puan) tarafından
sismesin diye konur diye blliyorum
(276 puan) tarafından
ölünün şişmesi içeride ki hücre yıkımına bağlı oluşan gazlar nedeniyle oluyor
 bıçak bi ise yaramaz ki,
 mezarda onlarca kg toprak baskısına rağmen şişmeye devam ederek toprağı bile hareket ettirir ve bunu bilmeyen cok insan korkar
kabrin cokmesinin sebebi de bu :))
(48,671 puan) tarafından
beni niye korkuttun simdi☺️
0 oy
(3,244 puan) tarafından
Valla ben çok kabus görer, sürekli 3 harfliler tarafından korkutulurdum. Kaynanamın ısrarıyla yatak başıma, döşeğimin altına iğne geçirdim. Ondan sonra rahat uyuyorum.
(276 puan) tarafından
Eger kaynananizin Al Karisi ya Erlik Hanla baska bi boyutta iletisimi  yoksa :)))

Psikolojiktir oo :),ya
(3,244 puan) tarafından
Her gece nefes nefese uyanan bensem inanırım.
(276 puan) tarafından
Peki..

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 95 göst.
8 Kasım 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde &Nazenin & (650 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 793 göst.
8 Şubat 2021 Diğer kategorisinde 26032020 (826 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 35 göst.
22 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Hayatzor (95 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 70 göst.
14 Eylül 2023 Diğer kategorisinde ozgecangursoybursa (10,922 puan) tarafından soruldu

379,849 soru

11,370,447 cevap

34,854 kullanıcı

...