+1 oy
536 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (226 puan) tarafından
Merhaba kızlar yarın akşam yemeğine yaklaşık 15 kişilik misafirim var pirinç pilavı yapacağım ama hiç bu kadar kalabalık misafire pilav yapmadım kullandığınız bı ölçü var mı yardımcı olur musunuz bırde iki tencerede mi yapsam az az lapa olsun istemiyorum 

10 Cevaplar

+1 oy
(692 puan) tarafından

Yarim bardak bir kişiye xenk geliyor canim❤

7 bardak Pirinç koy 

Sehriyeli yapacaksan sehriyeyi kavur güzelce,beyaz suyu çıkana kadar yikadigin pirincleri içine koy 8 10 dakika kavur ne kadar iyi kavurursan o kadar taneli oluyor Pilav.

Tuzunu at bulyon koyacaksan onu da bıçakla doğrayıp at içine toz halinde en kisiga al pissin güzelce az suyu kalınca üstünü peçete ile kapat tekrar en kisikta tamamen pisene kadar dursun tane tane oluyor canim,düğün pilavı yapmış kankinden tavsiye <3:D

Cok gelir de dersen iki tencerede yap birleştir canim

-Reklam-
0 oy
(5,953 puan) tarafından
Ilk krz yapiyorsan 2 tencerede yap 
0 oy
(25,224 puan) tarafından
1 bucuk kiloda 15 kişilik çıkar 2 seferde yap hepsini aynı tencereye döküp demlersin
0 oy
(750 puan) tarafından
Ben iki kişiye bir su bardağı sayıyorum ölçüde hep yeter 
0 oy
(673 puan) tarafından
Ortaya olacaksa 5 su bardağı yeter 3 sunum tabağını doldurur canım 
0 oy
(13,202 puan) tarafından
6 bardak yeter ama üç üç iki tencerede yaparsan daha kolay olur. Üç üç ayrı kaplarda ortalama 2 - 3 saat önce ıslat pirinci su kaynar olsun o su soğuyana kadar beklesin. Sonra süz pirinç kuruyana kadar süzgeçten beklesin. Sonra bir kaşık tereyağ biraz Sıvıyağda şehriyeli yapacaksan onları kavur sonra pirinci ekle. İyice boncuk gibi patlayana kadar 5-6 dakika kavur. İmkanın varsa muhakkak 2 bardak tavuk suyu tencere başına 1 bardak normal sıcak su koy. Suyunu çekmek üzere iken havlu veya bez koy üstüne kapağın altına. İki dakika sonra kapat demlensin. Eğer şehriyeli yapacaksan yarım bardak daha su koy ister tavuk suyu ister normal. Tam geliyor. Bardak ölçüsü önemli benim için büyüklüğü küçüklüğü farketmez pirinci ilk ölçtüğün bardakla suyu da ölçmek çok hayat kurtarıcı. 
0 oy
tarafından
Ben su bardağı kullanirim 1 su bardaki 2 kişilik diye 

7.5 su bardağı 15 kişi çıkar biraz fazla olsun diye sen 8su bardağı koy büyük tencerede yap ki yeri dar olup lapa olmasin
0 oy
(2,369 puan) tarafından
Benim bir yengem var orrtaya yapar 4 su bardağı yapardi
0 oy
(1,003 puan) tarafından
Bir yemeği ne kadar fazla yaparsan tadı o kadar azalıyor. Bence iki tencere kullan ayrı ayrı olsunlar. Bir de pirinç pilavı her ne kadar kolay gözükse de ayarını tutturmak zordur riske atma derim
0 oy
(2,357 puan) tarafından
Yarım bardak 1 kişiye de k geliyor en son 1 bardak da fazladan at belki isteyen olur diye.

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 305 göst.
2 Temmuz 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde Vesile hakan (844 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 780 göst.
16 Aralık 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde Serap2020. (636 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 139 göst.
7 Mart 2023 Diğer kategorisinde Seker_.33 (2,974 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 227 göst.
26 Aralık 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde tugra0606 (15 puan) tarafından soruldu

379,888 soru

11,372,214 cevap

34,855 kullanıcı

...