0 oy
1,536 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
İlk önce hepimziie geçmiş olsun ölenlerin başı sağolsun mekanları cennet olsun rabbim herkese güç küvet versin inşallah kurtulmayı bekliyenler sağ kurtulur 

Sorum şimdi o kadr ölü var poşetlerle yıkanmadan kefenlenmeden toplu şekilde mezar kanizip yan yana poşetlerle defnediyorlar ama yikamiyorlar kefenleme yok cenaze namazı yok kim olduğu belli olmuyor direk defnediyorlar günah değil mi 

Çok aklıma takılıyor acaba günah değil mi oluyor mu öyle defnetme

19 Cevaplar

+5 oy
(3,276 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Cenaze işlerinin aksamadığı ve kefene ihtiyaç olmadığı hocalarım ve hoca arkadaşlarımdan bizzat öğrendim. Kaldı ki cenazenin kefenlenmesi erkekler de 3 parça kadınlarda 5 parça şeklindedir. Eğer yeterli değilse tek parça kefenlede gömülür buna da yeterli malzeme yok ise mecburiyetten poşet ile defenedilmesi caiz olur. Yıkanması durumunda ise yıkanması farzı kifayedir. Eğer su bulunmuyorsa teyemmüm yapılır. Böyle durumlarda fetva bu şekildedir
(688 puan) tarafından
Ben kavga etmiyorum ben 6 şubattan beri doğru düzgün yemek yemedim uyumadım. Oturup ağlıyorum sürekli eşim şoför kaynanam çocuklarıma baksa oraya gidicem ama çocuklarımı emanet edeceğim kimsem yok.
(2,291 puan) tarafından
Bacim kefene takmışsın koca sahabeler kefensiz gömüldüler kefensiz gömülünce noluyor ekstrem bir durun olmadıkça kefenliyolar zaten
(9,247 puan) tarafından
Allah'ın gazabı gelir bulur seni sus
(3,276 puan) tarafından
Kardeşim şehit kanıyla gömülür zaten ne diye bunu dert ettin kendine. O 12 yaşında olan ayetleri anlatan çocuk da itikat yönünden sıkıntı var. Vahabi kafasında olan biriydi ki bu ülke de sayıca çoğaldılar. Şefaati yok saymak bizleri müşrik ilan ediyorlar. Ölen kişinin arkasından Kuran okumuyorlar camiye gidip cemaatle namaz kılmıyorlar vs vs daha sayayım mı. Bi yerlerden duyduğun şeyleri doğruluk payı olmadan bilmeden araştırmadan inanma benden sana tavsiye. Dine diyanete laf edip durmayın bırak bence zorunlu hallerde verilen fetvalardır bunlar. Namazı cem etmek abdesti teyemmüm etmek gibi gibi. Umarım anlatabilmişimdir yine yalancı damgası yemem inşallah
(3,276 puan) tarafından
Diyanet niye paçayı kurtarsın kardeşim neyin arkasına sığınmış. Fetva kurulu var hepsi ilim tahsil etmiş insanlar
-Reklam-
+1 oy
(688 puan) tarafından
YIKANMIYOR. MİLLET BAS BAS BAĞIRIYOR CESET YIKAMAYA VAKİT Mİ VAR ORDA HER YER CESET DOLU CESET TOPRAĞA KAVUŞURSA ŞÜKÜR EDECEK DURUMDALAR. BURDA KİMSE BİR ŞEY BİLDİĞİ YOK. ŞUAN ORDA YARDIMA GİDEN AILEMDEN BİRİSİ DIYOR BIRAK CESET YIKAMAYI ADIMINI ATIYORSUN CESET ÜSTÜNE HALI ATILAN BİLE VARMIŞ. BURDAKI KİMSE KİMSE BİR ŞEY BILMIYOR. ADAM AZ ÖNCE MEZAR YETİŞMİYOR DİYE AĞLIYORDU. AYRICA MEZARLAR TEK TEK DEĞİL BİR ÇUKUR KAZIP YAN YANA GÖMÜYORLAR. 
tarafından
Evt haklısın gördüğüm videoda da yan yana gomuyorlardi çok zor cokm
(688 puan) tarafından
Buradaki çoğu kişi ölü sayısını bile TV den görüyor. Devlet hiç bir zaman ölüm sayısını açıklamaz. Yıkanıyor diyen yalan söylüyor iftira atıyor. Yıkamayı geçtim bazı illerde cesetler enkaz altında donmuş YIKAMAYA VAKİT yok ama gel gör ki onlar asla kabul etmez bunları. Onlar yıkanıyor diyorsa yıkanıyordur.
+1 oy
(5,240 puan) tarafından
Iyide bu bir facia bu bir dehşet normal şartlar altında değiliz ki yıkanıp gomulsunler rabbim bilir günahı sevabı bence günah olmaz çünkü kıyamet gibi birsey oldu bu ve imkanlar neyse o şekilde hareket ediliyor yapacak başka birsey yok çaresizlik 
tarafından
Evet zaten bir bir yikamaya vakit bulamazlar
(6,233 puan) tarafından
Çok şükür mantıklı yorumlardan biri daha
(5,240 puan) tarafından
Valla onlar şehit kolay şeymiş yaşadılar yaşadık rabbim onları diğer tarafta incitmesin cok kötü oldu çünkü ölümleri dayanilcak gibi degil ama iste bizlerde evlatlarımız için mecburuz rabbim daha beterinden korusun
+1 oy
(284 puan) tarafından
Bir hoca cenazeyi 24 saat bekletebileceklerini depremde vefat edenlerin battaniye ile bile sarilsa kefen yerine geçeceğini söylemişti. Çünkü onlar şehit sayılıyor. Rabbim mekanlarını cennet eylesin 
0 oy
(15,743 puan) tarafından
Bunu kim.soyledi ki yıkıyorlar bence dinimizde yıkamadan defnetmek olmaz 
tarafından
Kaderlianne nereye attin.   Fotosunu atsana.  Bende video acmiyor.
(4,225 puan) tarafından
20 gunluk olanindinsanki elinde bir tutam sac vardi. Annesinin saci muhtemelen yolmus. Allahim yavrum yaa annesi yasiyormu onun hic bilmiyorum okadar duyamadim. Ama benide en cok o etkiledi ya aglarken annesini yoldu belkide o tutam sac ile kendini annesine bagladi guvende hissetti
(119,441 puan) tarafından
hani nerdr nereye attin fotoyu
(688 puan) tarafından
Attım ama görüntü korkunç olduğu için sildim kızlar buraya atayım mi
(688 puan) tarafından
Attım bakın
0 oy
(2,369 puan) tarafından
Hayır yıkanıyormus bunu kim söyledi 

Tır ile kefen yollandı 
tarafından
Kaynim yardıma gitti kendisi de söyledi hepsini poşetlere sarıp büyük bı alan kazıp gomuyolar yıkamadan;((
(688 puan) tarafından
Siz tiktok izlemediğiniz için böyle bir şey söylemişsiniz ama bırak yıkamayı cesetler üstünde yorgan battaniye bir köşede donmuş bekliyorlar.
tarafından
Ay ne aci birsey.  Allah herkese hayirli olum nasip etsin.
tarafından
Tik tok kullanmayiyorum bilmiyorum istegramdan az çok özledim direk poşetlerle gomuyorlar o kadr zor bir acı televizyonlar çoğu şeyi göstermiyorlar kısıtlama getirilmiş tik tok bide Twittere Rabbim yardım etsin o kadr zor tanımadığım inslar ama gördükçe ağlıyorum o kadr çocuk annesiz babasız o kadr kişi eşsiz kalacak çok zor
(1,918 puan) tarafından
Kederli anne bende izledim ya posette insanciklar battaniye atmislar ustlerine ust üste koymuslar cok kötü çok
0 oy
tarafından
İnsanlar ailelerinin mezarı nerde bile bilmeyecekler en azından baş uçlarında isimleri yazılsa off Allah'ım Cook üzgünüm;(((
tarafından
Evt bende onu düşünüyorum yorum bile yaptım çoğu kişi bile.demisti ama sahipsiz oldukları için yerde günlerce bekleyen cenazeler varmış mecbur defnediliyormus isimleri bilenenler yazılıyor bilinmeyen kaliniyor
(2,486 puan) tarafından
Dün eşim gitmişti Hataya yardım için damga vuruluyor sayı şeklinde diyordu vefat edenlere :(
0 oy
tarafından
Bazı cenazeler yıkacak halde olmadığı için yıkanmıyor ve bunun bir günahı yok.
tarafından
:(  haberlerde gorunuyor. Uzun tel seklinde demirler var.  Dusunmek bile istemiyorum ama.  Iclerinden falan gecmistir.  Ezilmislerdir.  Acaba ordakiler.  Nasil bakiyorlardir
tarafından
Oradakilere çok çok zor o halde görmek ceset torbasına koymak ☹️.
Ve o görüntüler hafizalarindan silinmez uzun süre.
Tanınmayacak halde olanlar bile varmış malesef.
Rabb'im hepimize baş yastıkta hayırlı imanlı ölüm versin inşallah
tarafından
Amin canim amin.
0 oy
(7,769 puan) tarafından
Yıkama durumu var. Gassallar var şu anda orada görevli. İnternette gördüğünüz her martavala bu kadar körü körüne inanmayın
0 oy
(7,121 puan) tarafından
Yanlış bilgi . Yıkanıyor . Cenazesi bellinolmayani gonmezler kimliği mutlaka açıklanması gerek . Kimsesiz olanlar morgda . Hocalar namazı bazen toplunkiliuor gömülen içinde kılınıyor 
0 oy
(16,032 puan) tarafından
Sehit oldukları icin günah olmaz 
0 oy
(1,634 puan) tarafından
Canım bence okdr cenazeyi yikayamazlar şehit mertebesine ulaştılar die düşünüyorum en sonda toplu cenaze namazı kılınır bence
tarafından
Oda olabilir haklısın Rabbim yardım etsin
tarafından
Ya şehit olmuş oluyor mu şimdi.  Insallah Allah katinda da şehit diye gecerler.
(1,634 puan) tarafından
Kuzum görmüyor musun kimi evladına siper olmus kime karısına kimi eşine
(2,486 puan) tarafından
Nihat Hatipoğlu hoca dün haber de söylemişti şehit sayılıyorlar diye
tarafından
Ya ne güzel zaten böyle ölmenin bir bedeli olmali
0 oy
(1,476 puan) tarafından
Şuanda ölenler şehit sayıldığı için kıyafetleri ile direkt gömülebilirler
tarafından
Öyle oluyormuş çoğu kıyafetleriyle poşet geçirilmiş halde gömülüyor çok zor Allah yardım etsin
0 oy
(10,411 puan) tarafından
Şehitler zaten yıkanmaz günah değil ama keşke cenaze namazları kılınsa  inşaallah  da kılınıyordur
0 oy
(13,909 puan) tarafından
Sabah haberlerde dinledim. İstanbul'daki tüm imamlar afet bölgesinde görevlendirilmiş. Cenazeler dini vecibelere göre defnediliyormuş. 
0 oy
(985 puan) tarafından
Annemin komşusunun kızı hoca olarak gitti teyemmüm yaptırıyoruz demiş kardeşime ve dedikleri de doğru arkadaşlar bazısı ojeli falan mış  aseton da istemişler Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun ölenlerin yaralılara acil şifalar versin Allah…
0 oy
(501 puan) tarafından
Onlar şehit Allahin izniyle ne kefene ne yıkamaya gerek yok  bu yüzden. Ortalık yangın yeri zaten . Bide bunu çıkarmayın Allahim Yatabbim ya . Teyemmüm ile abdest aldiriyorlar zaten denk gelmediniz demek ki . 
0 oy
(5,385 puan) tarafından
Şehit makanima ulaşmislar ama şoyleki yerleri beli kim nerde belli değil insanalr yakınlari nerde olduğunu blmiyor çok acı gerçekten:(:(

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 216 göst.
0 oy
1 cevap 142 göst.
30 Kasım 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Senben45 (33 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 310 göst.
4 Nisan 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Alpingo!!45 (353 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 155 göst.
30 Kasım 2022 Aile kategorisinde alparslaninannesii (1,019 puan) tarafından soruldu

380,712 soru

11,398,785 cevap

34,923 kullanıcı

...