0 oy
573 göst.
Diğer kategorisinde (1,030 puan) tarafından
Eşim bekarken krediyle ev aldı 8 yıl oldu 2 yıl kaldı ödemesi .. bunun günahını nasıl öderim yani helal parayla ödendi bu kredi ama yinede az da olsa günahmış bu günahtan arınmak için ne yapabilirim eşim tövbe etti zaten ... Birde 8-9 yıl önce eşim araba almak için eniştesi kredi çekmiş o kredinin günahı kimin üstüne olur saçma gelebilir ama ....bundan sonra tövbe etti kredi vs olmayacak . Sadaka kurban ne ile bu günahın bedelini ödeyebilirim 

9 Cevaplar

+2 oy
(11,077 puan) tarafından
Burdan alma bunun cevabını. Burda az bilen çok bilen hiç bilmeyen herkes söylüyor bi şeyler kafanı karıştırma. Güvenilir ehli sünnet bi hocayla konuş. Tövbe önemli içten samimi bir tövbe başta onu yapın tekrar etmemeye gayret edin. Diğer ayrıntılar hocada. 
-Reklam-
+1 oy
(1,572 puan) tarafından
Yine herkes her şeyi biliyo. Faiz yemekte yedirmekte haram. Hemde öyle küçük gunahlardan değil. Allah yardımcınız olsun ne diyim
+1 oy
tarafından
Ya yazmayayım diye çok direndim ama bir sorumluluk gibi hissettim bunu. Evin varken, evi satıp başka ev alıp kalanla altın yapsam mı diye düşünürken birkaç gün sonra sosyal yardıma başvuran biri için çok ince bir düşünce değil mi bacım sence bu.?
(1,030 puan) tarafından
Evet canım evi satıp borçları ödeyip başka şehire taşınma gibi bir istediğim vardı. Eylül ayında doğalgaz yardımına başvurdum ve evet evim varken başvurdum çünkü ozaman durumumuz iyi değildi maddi açıdan ama elhamdülillah yeni yeni  düzelttik borçlarımızı azalttık . İstanbul'daki evimi satıp Çorum'a taşınmak istiyorum çünkü İstanbul çok pahalı geçim sıkıntısı ve evim çok küçük 65mt Çorum'da daha büyük bir eve geçmek istiyorum .. hala borcumuz var ama geçinebiliyoruz eşimin maaşına iyi bir zam geldi şükürler olsun ve İstanbul Maltepe de oturuyorum ekmek 7 TL fırında :) o bilezik mevzusuda içimde kaldı bilezik dediysem tüm kollarımı doldurmak değil 2 bilezigim olsun isterdim içimde kaldı sadece :) umarım anlatabilmişimdir
tarafından
Anlatamadın bacım. 2 bilezik alabiliyorsan o sosyal yardımı almayacaksın. Buna kul hakkı denir. Faizden önce kul hakkını düşün bence. Ama senin hesabın. Benim üzerime düşen bir müslüman olarak uyarmak
(1,030 puan) tarafından
Bilezik alacak durumum hala yok merak etme :) ozaman durumum daha kötüydü diyorum anlamak istemiyorsan sen bilirsin ayrıca sosyal yardımı almadım istiyorsan görüntü bile atabilirim reddedildi ki ayrıca ozaman maddi açıdan sıkıntılıydım diyorum Allah'a şükür kul hakkı yemem en büyük günahtır kul hakkı . Kul hakkı yiyecegime soğan ekmek yerim daha iyi . İnsanların birşeylere hevesi olur ya benimde 1-2 tane bilezige hevesim var bu kadar
0 oy
(2,055 puan) tarafından
Nasıl  ödendiğinin önemi  yokki  faiziyle  ödenmiş  bol bol tövbe  edin Rabbim merhametlidir  affedicidir  affeder  inşallah 
0 oy
(914 puan) tarafından
Tövbe istiğfâr ile faiz ve ribâ ile alâkalı ayete bak
0 oy
(3,419 puan) tarafından
Eniştesine kredi cektiren eşin günah eşime ama faize ortak olan da enişten oda günah canm tövbe etmek lazım bizimde 100 bin eksik kaldı kimse vermedi bizde mecbur kaldık çektik Rabbim affetsin
(1,030 puan) tarafından
Eniştesi hafta 1 şise votka bitiriyor hsjsjsj onun umrunda değil ben evimde arabamda boğazımdan çocuğumun boğazından haram lokma geçirmek istemiyorum netten baktım ama buraya sormak istedim birde arabayı satıp başka araba aldık suanki arabamız helal mi oluyor?
0 oy
(4,179 puan) tarafından
Fetva hattını arayıp öğrenebilirsin cnm 
(28 puan) tarafından
Faiz ne oldugunu bana anlatirmsn
0 oy
(2,835 puan) tarafından
Cnm eşim imam kredi cekmek ve çekmesine müsade etmek haram ve günahtır faiz alıp faiz vermek haramdır bol bol istiğfar edin sadaka verin zekatınızı verin namazlarınızı eda edin Allah en çok bağışlayandır ondan merhametli yok o en iyi merhamet edendir kulalrıma acıyandır 
(1,030 puan) tarafından
Allah razı olsun canım senden de eşinden de eşine sorar misin birde eşim faizle aldığı arabayı satıp yeniden o parayla araba aldı helal mi oluyor harammi birde arabayı alırken krediyi eniştesi çekiyor eşimin üstüne değil yani
(2,835 puan) tarafından
Cümlemizden de cnm kardesim eger eniştemiz krediyi kendi adına çekmiş ve kendisi harcamışsa kendisi günaha girmiş haram yemiş oluyor şayet eşinin adına alıp kendisi harcıyorsa eşin müsade ediyorsa eşinde günah işlemiş olur

Eşinin vicdanı rahat degil ve bundan rahatsızlık duyup kredi çekipte almış oldugu arabayı satıp başka bir araba alması hakkında herhangi bir fikrim yok ama anlaşılan çok pişman ve yapmazsa bir daha içten pişmanlık duyup tövbe ederse Rabb'im affeder çünkü  O Affı, mağfireti bol Gafur dur Günahları örten ve çok mağfiret eden. Dilediğini günah işlemekten koruyan Gaffardır
(1,030 puan) tarafından
Arabayı alırken Eniştesi çekti eşim kendine araba aldı her ay eniştesine ödemis 8 yıl önce ...tövbesini etti sadakasını vereceğiz .eşim pişman değil valla başka türlü alamazdım diyor bende anlattım tövbe et zaten iyi bir adamsın yalanın yok bana ogluna iyi davranıyor haram yemiyor tek günahın bu (benim gördüğüm kadarıyla) bundan da affını iste dedim .. ben tövbemi ettim ama faizle kredi cekmeseydim hiçbirşey alamazdım faizi kaldırsınlar ozaman diyor jsjsj sinirlendi
0 oy
(7,744 puan) tarafından
Tüm günah diyabetin başına inşallah onlar faizle ev almak helal diyor 

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 299 göst.
1 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Sibel akarrr (600 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 198 göst.
0 oy
9 cevap 222 göst.
0 oy