0 oy
425 göst.
Diğer kategorisinde (1,937 puan) tarafından
Kızlar yarın kandil şimdiden Miraç kandiliniz mübarek olsun Rabbim bu ve benzeri afetlerden bizleri muhafaza eylesin günahlarımızı affeylesin bu gece oruç için sahura kalkacağım var mı oruç tutacak 

24 Cevaplar

+1 oy
(7,001 puan) tarafından
Canım hicri takvimde geceler önce gelir yani kandilin gündüzü yarın değil ertesi gün o zaman tutmani tavsiye ederim kandilin mübarek olsun hepimizin inşallah 
(1,937 puan) tarafından
Biliyorum elbette ama şu vardır istersen gündüzü oruç geceyi ibadetle geçir istersen geceyi ibadetle bir sonraki günü oruçla geçir aynı yani ister miracı oruçla aç ister miracı oruçla kapat hayır ve niyet önemli
(7,001 puan) tarafından
Hmm ben öyle bilmiyodum canım öğrendiğim iyi oldu teşekür ederim ❤️
(1,937 puan) tarafından
Rica ederim canım
-Reklam-
0 oy
(1,086 puan) tarafından
Hayırlı kandiller diliyorum herkese rabbim uzerimizden tüm kotulukleri kaldırsın rabbim evlatlarımızı bize bagışlasın 
(1,937 puan) tarafından
Amin inşallah canım
0 oy
(240 puan) tarafından
Hayırlı kandiller ve cumalar olsun inşallah bende tutucam Rabbim kabul ederse inşallah 
(1,937 puan) tarafından
Sanada canım inşaallah
0 oy
(7,948 puan) tarafından
Amin inşallah cnm 

Sanada hayırlı kandiller evet ben varım Allah'ın izniyle yarın oruçlu olacam 
(1,937 puan) tarafından
Allah kabul eylesin
(7,948 puan) tarafından
Amin inşallah hepimizinkini benim kaza orucu şimdi cumarteside mi tutmak zorundayim ama kış boyunca 39 tane tuttum yarinkide kaza orucu olacak gerek cumarteside tutmam gerekiyor mu
0 oy
tarafından

Allah senden razı olsun iyiki hatırlattın bnde tutayım oruç:) 

(1,937 puan) tarafından
Cümlemizden razı olsun şimdiden Allah kabul eylesin
0 oy
(2,805 puan) tarafından
Canım bişey sorcam bende biraz önce yengemle konuştum  kaçta ağzımızı kapatalım dedim sahuru sordum oda dedi tek tutulmaz oruç dedi bu doğrumu ki sadece yarın oruç tutsam anlamı olmuyormu
(1,937 puan) tarafından
Sadece özellikle cuma günü tutarsan mekruhtur canım ama hem haram ayda olmamız hem kandil olması hemde hüküm nafile ibadet olunca olduğu için yarın oruç tutulabilir ama ben kandilde olsa kaza tutuyorum canım yani bildiğim kazam yok ama belki bilmediğim vardır diye
(1,210 puan) tarafından
Bize de o şekilde öğrettiler. Kandil de olsa tek cuma günleri tutulmaz. Ya Perşembe ile ya cumartesi ile birleştirmek gerekiyor
(1,937 puan) tarafından
Kaza da buna gerek yok kaza tutacaksan tek oluyor ama yok nafile ise evet gerekiyor Sadece Cuma günleri nafile oruç tutmak, tenzîhen mekruh görülmüştür. Resul-i Ekrem (s.a.s.), “Sizden hiç kimse Cuma günü oruç tutmasın. Ancak bir gün önceden veya sonradan oruç tutuyorsa, bu takdirde Cuma günü de oruç tutabilir.” (Ebû Dâvûd, Savm, 50) buyurmuştur. Cuma günü kazaya kalan farz veya adak gibi vacip bir oruç tutmakta sakınca bulunmamaktadır fetva diyanet ten
0 oy
(352 puan) tarafından
Cuma tutan cumartesi de tutmak zorunda 
(352 puan) tarafından
Yani cuma tut ama cumartesi de tut günler kısa zaten hem kazalarını hem kandil orucunu tutmuş olursun cuma dediğim gibi bizim bayramımız denk gelmiş malesef
(1,937 puan) tarafından
Canım benim kaza olduğu için birgün tutabilirsin bak sana fetva diyanet attım ben cuma günü tutacağım bildiğim bir kazam yok ama belki bilmediğim kazam vardır diye tutacağım sen tutma cumartesi tut kandili oruçla kapat
(352 puan) tarafından
Haklısın ama kandil diye tutuyorsun niyette yani bilmediğin kazan kısmı komik olmuş :))
(1,937 puan) tarafından
Bak canım bana oruç 10 yaşında farz oldu ve tuttum oruç ama çocuk aklı belki bir yerde eksik yada yanlış yaptım bilmiyorum hatırlamıyorum bu yüzden bilmediğim dedim ve haram aydayiz Perşembe cuma ve cumartesi günleri oruç tutulması gereken aydayiz ve ben nafile niyetiyle değil kaza niyetiyle oruç tutuyorum
(1,937 puan) tarafından
Sen ne yapmak istiyorsan yapabilirsin ister tut ister tutma
0 oy
(679 puan) tarafından
Ben kalkacam Allah in izniyle 
(1,937 puan) tarafından
İnşallah canım
0 oy
(17,760 puan) tarafından
Amin ben canım inşallah ❤️
(1,937 puan) tarafından
İnşallah canım
0 oy
(6,512 puan) tarafından
Hayırlı kandiller canım yarın oruca niyetlendik inşallah rabbim kabul eder bol bol dua edelim bi daha böyle kötü şeyler yaşamayalım 
(1,937 puan) tarafından
Amin inşallah canım Rabb'im şimdiden kabul eylesin
(6,512 puan) tarafından
Amin cümlemizinkini inşallah
(1,937 puan) tarafından
Amin canım
0 oy
(97 puan) tarafından

Hayirli kandiller ins ❤ bizde beyimle :) simdi niyetlendik Allahim kabul etsin ins oruclarimizi dualarimizi

(1,937 puan) tarafından
Amin inşallah canım
0 oy
tarafından

Seninde mubarek olsun canım. Ben tutucam canım Allah şimdiden hepimizinkini kabul eylesin inşallah <3:)

(1,937 puan) tarafından
Amin inşallah canım
0 oy
(1,618 puan) tarafından
Miraç kandiliniz mübarek olsun. Bende niyetlendim karnımı da doyurdum oruç tutacağım inşallah 
(1,937 puan) tarafından
İnşaallah canım bende ezanı bekliyorum
0 oy
(986 puan) tarafından
Biz kardeşimle inşallah:)
(1,937 puan) tarafından
İnşaallah
0 oy
(2,297 puan) tarafından

Allah kabul etsin hayırlı kandiler... Ben çok niyet ettim ama ne yazıkkiı dün hasta oldum ama nasıl üzüldüm  ya  bir yıl oldu kandillerde tutamıyorum nasip olmuyor  :(

(1,937 puan) tarafından
Bende dün yikandim bitti elhamdülillah
0 oy
(11,217 puan) tarafından
Ben miraci yarin diye not almisim. Bugun mu yarin mi kafam karisti
(1,937 puan) tarafından
Bu gece canım ben miracı ister oruçla karşıla ister oruçla kapat karar senin canım
0 oy
(37 puan) tarafından
Ben emzırıyom bebegım 4 aylık 8 yasında oglusumda tutcak benle  ınsallh sutum yeter zorlanmam boberon denedim cekmeyı bılmiyo
(1,937 puan) tarafından
İnşaallah bende emziriyorum ama mama ile ortak veriyorum
(37 puan) tarafından
Mama denedim ama hıc cekemedi biberonu
0 oy
(3,794 puan) tarafından
Keşke müsait olsam ama değilim adetim. Çok isterdim tutmayı.  
(1,937 puan) tarafından
Bende bugün yikandim bitti
0 oy
tarafından
Ben ve çocuklarım şuan sahur yapıyoruz Rabbım hepimizin tuttuğu oruçları ibadetleri kabul etsin 
(1,937 puan) tarafından
Amin inşallah canım bende ezanı bekliyorum
0 oy
(75 puan) tarafından
Ben canım hiç uyumadım ztn şimdi kalkicam dün de tuttum cumartesi ile üç gün yapicam insaAllah 
(1,937 puan) tarafından
Maşaallah canım iyi ediyorsun haram aydayiz olması gereken o üç gün tutmak ama daha bu gece yıkandım o yüzden olmadı cumartesi nasip bakalım
(75 puan) tarafından
Nasip benimde adet günlerim oldu olcam niyetim üç gün ama bakarsın adet olurum tutamam.

İlgili sorular

+1 oy
32 cevap 573 göst.
1 Şubat 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 110 göst.
11 Mart 2021 Diğer kategorisinde Asel Linam (966 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 237 göst.
10 Mart 2021 Diğer kategorisinde Nagiş❤️ (10,348 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 147 göst.