+2 oy
386 göst.
Diğer kategorisinde (276 puan) tarafından
Bazı kardeslerimiz sormus

Allah neden masum bebekleri enkaz altında bıraktı

Neden bazıları sakat kaldı

Allah neden yardım etmedi??

Bunun daha öncesinde atesitler müslümanlara hep şöyle sordular tecavüze ugrayan bebeklere Allah neden yardım etmedi ?

Aslında bu meselenin cok uzunca bir cevabı var ... sabırla okuyabilecekler buyursun ...

Simdi Rabbimiz mealan bir Ayeti Kerime de "sizin başınıza gelenler elbet sizin isledikleriniz sebebiyledir buyuruyor.." insanoğlu kara da ve denizde fesat çıkardı" buyuruyor..

Allahu Teala bir cok ayette kullarına karsi cok merhametli ve sefkatli olduğunu bildiriyor... günahların çoğunu da affediyor ..Rahmetim gazabimi gecmistir buyuruyor ...insan ise azginlik ve günahta ısrar sebebiyle ancak kendi nefsine zulm ediyor...

Bir musibet geldiğinde 

Azgınlar simaranlar,haddi aşanlar,zalimler günahkar ve mazlumlar  ayird etmeksizin isabet ettigi bize bildiriliyor...

Simdi gelelim sehidlik durumuna 

Resulullah Efendimiz cihad meydaninda kuffar ile mücadelede ederken can feda edenlerin hakiki sehid olduğunu söylerken, yangında , boğularak, yüksekten düşerek,zehirlenerek,"enkaz altında kalarak " vefat edenlerin ise hükmi sehid olduğunu bize anlatmış..

Simdiiii...

Bir kisi iman ehli ise ,sirk ve günah halinde degil ise o kişi enkaz altında kalarak sehidler mertebesine ermistir arkadaşlar...belki o kişi 100 sene ömrü olsa bu mertebeye ulasamayacakti..

Allahu Teala bu musibet ile onu kac bin derece yükselterek huzuruna aldı...

Duyduk itaat ettik amenna dedik...

Bizler icin nice bilinmeyen işler vardır kardeslerim ..bir perde vardır her hakikatin altında

Musa Peygamber ile Hızır a.s yolculuğunu hatirlayin

Hani bir zamanlar Musa a.s Hızır A.s dediki bende seninle  yolculuk etmek isterim 

Fakat Hızır a.s ise

- Ey Musa a.s göreceklerini yüreğin ve aklın kaldırır mı diye sormuştu  ??

Musa peygamberin de bir imtihanı olarak bu yolculuk basladi ,çünkü görünenin dışında bir de gayb vardır binlerce hikmeti yaratan Mevla'nin sonsuz şefkati vardır..

Hani yolculuklardan birinde j türlü cözememisti

Sonra hikmetini anlatınca Mevla'nin hikmetsiz iş yaratmadigini ve bunu sebeplere bağladığını anlamıştı...

(Merak edenler kissayi bütünüyle arastirsinlar )

Musibetin büyüklüğü , mükâfatın büyüklüğü kadardır..

Neyse efendim ,velhasil kelam o gunahsiz  sabiilerin vefatı onlar icin tamamiyle hayırdır..

Çünkü ebedi olarak cennete kalacaklar

Dünya da evlad atesiyle yanan anne ve babası icin şefaatçi olup, ebedi bi sürur kaynağı olacaklar...

Belki yaşasaydı Hızır' kissasinda olduğu gibi asi olup imansız göcecekti Allah muhafaza .. zalimlerden olacaktı ...

Ana babasına eziyet edecekti..

Bunu bilen Allahu Teala onun yaşamasına müsaade etmedi,

Dahası onu en büyük bir mertebe ile mukafatlandirdi... çünkü kaderin icinde bir Kader vardır..

Bize perdeli cok olay vardır..

Bizler zaman ve mekan sınırları icerisinde yaşadığımız bu dünyada 

Gecmisin simdinin geleceğin sahibi olan Allah'ın hikmetli islerini idrak edemeyiz 

Biz teslim olmanin huzurunu yasayacagiz insallah ...

Hem bebeklerin hem iman ehlinin musibete uğrayıp vefat etmeleri esnasında hiç acı duymadıkları bize bildirilmiştir.. çünkü sehid olan kişi o esna da acı değil zevk duyar çünkü kavusacagi Cennet onlara gösterilir tekrar dünyaya gelip tekrar sehid olmak ister ki ahirette daha fazla nimete kavussunlar ..

Fakat bunlar da bize perdelidir acıyı duyan biziz .. 

Hani birileri yakınlarını kaybedince Allah bu depremin  belasını veren diyen de oldu...

Kendisine emanet edilen kiz evladi vefat edince 

Allah bana bir gül verdi 

15 sene kokladım..simdi ise Allah onu yanina aldı diyen babada oldu ..

Teslim olan huzur buldu.teselli oldu..

Vallahi bu bir imtihandır kiminin imanı artti kiminin öfkesi...

Bunlar mümin penceresinden bakınca gorduklerimizdir Elbette ki 

Allah elleriyle yaptiklari fesat isler sebebiyle ,

Kacak gocek is yapan mutaahhitinde,

malzemeden çalan insaatcinin da ,

onay veren Belediyenin de,

Oy için imar affına  göz yuman otoriteye de .. yeryüzünde fesat çıkardıkları icin hesap soracaktır...

Bize düşen güzel bir sabırdır... mümince  bir uyanıştir   önce tedbir sonra tevekkül buyuran Peygamberin ahlakiyla    saglam sehirler kurmaktır...

En doğrusunu Allah bilir...

Selam ederim ...

8 Cevaplar

0 oy
(13,887 puan) tarafından
Bende geçenlerde İmar affından dolayı bırine ihmal oldu dedim her önüne gelen müteahhit oldu malzemeden çalınan bir sürü bina yapıldı diye yorum yaptım bu kişi hocaydi ama bana cevabi 

Allah'in istediği dışında hiçbisey olmaz ne kadar dayanıklı binada olsaydı yine yikilirid gibisinden yazdı 

Yazdıkları doğru Kaderlerinde ömürleri ne kadarsa o kadar yaşadılar amma ve lakin bu ihmalleri yapanlarda hem bu dünyada da hem diğer dünya da cezasını bulacaktir Benim düşüncem bu Allah herşeyi gören, işiten, bilendir.  Elbette hak Adalet yerini bulacak..
(276 puan) tarafından
Kader meselesini tam oturtamadik .maalesef

Taa eskiden vardı böyle insanlar adamı öldürüp ben öldürmedim eceli gelmeseydi olmezdi deyip sapitan mezhepler oluşturdular bildigin orgutlendiler...
Kötü cabuk yayılıyor

Cok okuyacağız cok bilecegiz cok dimdik duracagiz
Cok donanımlı olacagiz müslüman olarak
Yoksa yel savursa gidecek imanımız atadan dededen cumadan sohbetten ancak bu kadar kurtarıyor,,
Kafayı yormak lazım
Vesselam :))
-Reklam-
0 oy
(4,661 puan) tarafından
Ve aleyküm selam Allah razı olsun teslimiyet yaradana olsun
0 oy
(13,821 puan) tarafından
Şüphesiz Rabbin her şeyin en iyisini bilendir biz bilemiyoruz evet çok doğru Rabbim imanla ölmeyi nasip etsin doğru yolda olanlardan eylesin bizleri
(276 puan) tarafından
Aminnnnnn
0 oy
(663 puan) tarafından
"Oy için imar affına  göz yuman otoriteye de .. yeryüzünde fesat çıkardıkları icin hesap soracaktır..."

Buna inanmayı çok isterdim ama artık inancım zedelendi. Hala daha pişkin pişkin konuluyorlar. Görün bakın CB ve yanındaki birkaç güne depremzede çadırlarında kurgulanmış muhabbetlerle milletin yanındayız tiyatrosunu oynayacaklar. Ben inancımı kaybettim. Allah zalimlere müsaade ediyor, diye düşünüyorum artık. Depremler olur, tufanlar olur, kıyamet de kopar ama zalimlerin hesabının sorulacağına inancım yok. 
(276 puan) tarafından
Büyük suçlar büyük mahkemede görülür...
(276 puan) tarafından
Ve kardeşim bedel ödeyeceğine inanmıyorum diyorsun ya her vakit Allah gökten azap indirmez ki ,
Sana akıl verir vicdan verir feraset verir basiret verir ,
Hakkını sor ister mazlumun,
Elinle düzelt bir fenalik görürsen der
Gücün yetmezse dilinle düzelt
Ona da gücün yetmezse dilin ile mücadelede et ...

Öyle açık ki konular
Ne gökten ebabil gelsin hesab görücü olarak ne de zelzele olsun ...
Her daim böyle olacak diye bekleme
Allah'ın verdiği akılla vicdanla hesab sor
Allah adına haykır
Varsa suçu ihmali oy verme ..
İkinci delikten isirilma..

Önce yakınından basla
Kirasını artirandan yeni tabut evler icin fahis fiyat çekenlerden...
Sende mesulsun bu zihniyetten ben de
...vesselam...
(663 puan) tarafından
Ben nasıl mazlumun hakkını arayayım? Bu sistemde kimi kime şikayet edeyim? Anayasa mı var adalet mi var? Bolca hırsızlık, arsızlık, yolsuzluk var. Boğazına kadar. Kime karşı arayayım? Allah görmüyor mu neden müsaade ediyor mazlumun hakkının yenmesine? Bir tanesine bile bir şey olmuyor d*muz gibi yaşıyorlar üstelik. Maalesef ümidim de inancım da kalmadı. Yurt dışı firmasıyla çalışıyorum ben, ülkeyi terk edip gitmeyi düşünüyorum. Buradan toplanmaz artık. Hükümet değişse de toplanmaz. Gelen de gidenden farklı olmayacak. Kimse de ceza almayacak. Çatlayana kadar yiyip d*muz gibi ölecekler.
(276 puan) tarafından
Arkadaşım
Hidayet Allah'tan isterim ki Güzel Allah'ım seni istikamette sabit kılsın...
Kalpler onun elinde ..

Alllah musaade etme diye ahlaklı insan yetistir diye seni beni yarattı...
Akıl izan idrak verdi...

Allah'ın zannedildiği gibi sopasi yok güzel guzel işleri var .. görebilene ...
Gökten zembille inmiyor bu ülkenin namuslu vicdanlı insanları da var onlari yetistiren anneler öğretmenler var...

Kendince haksız bulduğun bi taraf varsa Rabbim dersin ben mazlumun hakkını ancak bir oyum var onu kullanarak tarafımı belli ederek koruyabiliyorum...suan buna gücüm yetiyor...

Asla siyasi bi taraf değilim...
Tavır koyabilmenin müslümanca bir kimlik oldugunu Allah'ın rızasının burada olduğunu anlatmaya çalışıyorum...

Yoksa kalkar biri de Allah hükümetten razı olsun şöyle şöyle hizmetleri oldu şu dardaydim işimi çözdü ne bileyim aş verdi iş verdi..der ..

Kutsallar bellidir ..
Onun dışında ki hersey sorgulanabilir... sorgulamalıyiz ...sorulunca tavrımız belli olmalı...

Öfkeni harlayan lanetli seytandan Allah'a sığınırım...
Ümitsizlik asla olamaz ..
Otorite bugün vardır yarın yoktur..
Ulkemi seviyorum...
Buradan toplanır diyorum

Ahmet Arif in dedigi gibi

Öyle yıkma kendini,
Öyle mahzun, öyle garip...
Nerede olursan ol,
İçerde, dışarda, derste, sırada,
Yürü üstüne - üstüne,
Tükür yüzüne celladın,
Fırsatçının, fesatçının, hayının...
Dayan kitap ile
Dayan iş ile.
Tırnak ile, diş ile,
Umut ile, sevda ile, düş ile
Dayan rüsva etme beni.

Gör, nasıl yeniden yaratılırım,
Namuslu, genç ellerinle.
Kızlarım,
Oğullarım var gelecekte,
Herbiri vazgeçilmez cihan parçası.
Kaç bin yıllık hasretimin koncası,
Gözlerinden,
Gözlerinden öperim,
Bir umudum sende,
Anlıyor musun ?
(663 puan) tarafından
Çok sevdiğim bir şiirdir. Okudukça ben de diyorum ki oğlum var yavrum var, o böyle bir ülkede büyümesin diyorum. Hiçbir şey de değişecek gibi durmuyor.  Ben muhalefete de oy vermek istemiyorum. Muhalefet dediğiniz şey Erdoğan'ın sol kolu. Bahçeli de sağ kolu. Onlar her zaman -tabiri caizse- yedek lastik. Bu ülkede iyi bir yönetici olmaz, bu coğrafyada çok zor. Çok üzülüyorum.
0 oy
(7,249 puan) tarafından
Ne güzel yazmişsın canim cok doğru aldıysa vardîr bir hikmeti rabbim cennetinde kavuştursun inşkalanlara dayanma gücu versin
0 oy
(3,244 puan) tarafından
Allah razı olsun. 

100 yıl yaşasa da o mertebeye ulaşamayacaktı. Enkazın altında kalarak o mertebeye ulaştı yazmışsın ya. Belki de onlar Allahdan bu dünyada imtihan edilmesini isteyenlsrdir
(276 puan) tarafından
Eyvallah
En doğrusunu Allah bilir...
0 oy
(13,009 puan) tarafından

Vallahi bu bir imtihandır kiminin imanı artti kiminin öfkesi... çok doğru.

0 oy
tarafından
Ne kadar güzel acikllamissin hersey bizim görüp hissettlerimizden ibaret değil ya bazen bende diyorum çok üzülüyorum rabbim neden kucucuk bebeğe bunun yapılmasına müsade etti sonra düşünüyorum o bebek melek oldu bedeni acı çekti biz onu gördük ona vicdan merhamet etmeyenı kötülük edeni imkanı olupta kurtarmayani da Allah gördü bedeni burda kaldı sınavını bizler verdik ailesi isyan mi etti Allaha iman mi etti her ölüm her felaket her olay hergün her nefes bizim imtihanlarimiz

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 186 göst.
3 gün önce Diğer kategorisinde Ayferdnz16 (195 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 286 göst.
14 Mart 2024 Diğer kategorisinde denizimsi (6,338 puan) tarafından soruldu
0 oy
34 cevap 1,285 göst.
5 Şubat 2024 Diğer kategorisinde Zelihanur_80 (746 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 352 göst.