0 oy
175 göst.
Diğer kategorisinde (1,138 puan) tarafından
İlk kızımın ismi Zeynep Ecrin.

2.kızıma da Fatma Mevâ düşündüm.ama bir yazıyor ki çocuğunu sütten kesen kadın.

Bir yazıyor saf temiz iffetli namuslu kadın.

Bakınca çocuğunu sütten kesen kadın nerde diğerleri nerde yani kafam karıştı.

7 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Arapçada tam Fatma değil fatıma  

Arapça kökenli bir isim olan Fatıma'nın sözlük anlamı sütten kesilmiş annedir. Dinimizde bu isim saflığı, masumiyeti ve günahlardan sakınmayı simgeler. Bu nedenle Hz. Muhammed, kızı Fatıma'ya ''sen ve soyun cehennem ateşinden korunanlardasınız
(2,119 puan) tarafından
Neden yazılmasın ki. Lisede bir arkadaşımın Fatıma`ydı ismi.
(1,138 puan) tarafından
Arapça olduğu icin mesela d Ler de t yazılıyor.ahmed değil de ahmet.muhammed değil de Muhammet gibi.
Kimlikte Fatıma yazıldigini hiç görmedim Türkçe'ye Fatma diye geçmiş ya
(10,461 puan) tarafından
Yoo Fatıma yazan bı çok kişi gördüm
(1,138 puan) tarafından
Ben görmedim yaziliyorsa yazdiririz ismin normali o çünkü
(2,119 puan) tarafından
Oğlumun adı Muhammed Ali. Kimlikte aynı Muhammed yazıyor. Yanlış biliyorsun
-Reklam-
0 oy
(1,138 puan) tarafından
Yok mu kızlar hiç bilen
0 oy
(710 puan) tarafından
Benim de adım Fatma  . Hocamız bana ismin çok güzel ateşten korunmuş kadın anlamına geliyor derdi bana 
(1,138 puan) tarafından
Öyle mi..ben de bir kaç anlam görünce kafam karıştı.sonucta Peygamber kızinin da ismi.elbet güzel anlamlıdır diyorum yani
0 oy
(12,510 puan) tarafından

1- Kesilmiş, ayrılmış. (Hz. Muhammed (saa): Allah kıyamette Fatıma ve Fatıma’nın soyundan gelenleri cehennem ateşinden ayırmış, kesmiştir.)

** Kendisi ve zürriyeti cehennemden uzak kılınmış.**

(bk. T.D.V. İslam Ansiklopedisi, M. Yaşar Kandemir, FATIMA mad., İstanbul 1995, XII/219)

Hz. Resulullah (saa) buyurdu ki; “Ey Fatıma! Seni neden Fatıma diye adlandırdım biliyor musunu? Dedim ki; Ya Resulallah neden böyle adlandırdınız? Buyurdu ki; Allah Teala kıyamet günü seni ve neslini cehhennem ateşinden uzaklaştıracaktır. (Seyyid Ahmed Zeyni Dahlan c.1 s.7)

Benim de küçük kızımın adı Fatma Sare ❤️☺️
(1,138 puan) tarafından
Yaa bunlarj duymamıştım hiç sahih hadisler mi
Tüylerim ürperdi.tabii biz kimiz.Fatıma nin saçınin teli bile olamayız.
Ben de Fatma Mevâ düşünüyorum.
Sare de çok güzel isim ama babası istemedi malesef.ben de Mevâ dedim onun da anlamını çok begendigimden.
Maşallah kızına Allah hayırlı ömür versin :)
(12,510 puan) tarafından
Hadisi bilmiyorum tam olarak sahih mi ama anlamı doğru
(12,510 puan) tarafından
Amin cümlemizin evlatlarına inşallah canım
0 oy
(2,297 puan) tarafından
Benimde adım fatma anlamı biliyorm ama en önemlisi fatıma annemizin adı diye çok şanslıyım 
(1,138 puan) tarafından
Anlamı çocuğunu sütten kesen kadın yazıyor.o aklımı karıştırdı.ama bir de işte iffetli namuslu saf temiz kadın yazıyor
(2,297 puan) tarafından
Sütten kesme kötü bisey mi Kız  :)
(1,138 puan) tarafından
Kız yani anlamı yok.simdi çocuğu Fatma diye çağırırken mesela.cocugunu sütten kesen kadın gel diye çağırmış oluyorsun mesela :) ama o bir anlamiymis başka anlamları da varmış
(2,297 puan) tarafından
Bilmem ki hiç öyle ince ayrıntıya girmedim :)
0 oy
(1,465 puan) tarafından
Bnm kızımın adı da Fatma tüz Zehra hz.fatımanın isminin tamamı Fatıma tüz Zehra ama eşim mi nüfüs mu ikisinden biri yanlış yazdırmış Fatma tüz zehra diye gećiyor fatma diye de sesleniyoruz zaten ama çoğu mişi siz bu çocuğa zulm ediyorsunuz diyor meden diyorum bu kadar uzun isim bırakılır mı çocuğa diyorlar anlamını ve nerden geldiğini bilseler söyler miydiler diyorum söylüyorum ama değişen bişey olmuyor ama biz peygamber efendimizin kızının isminden dolayı koyduk öyle bütün anlamı güzel isminin
(1,138 puan) tarafından
Aynen ben de öyle düşündüm ama hem dedim o şekil yazar mı memurlar hem de eşim falan pek anlamaz öyle.o sebeble Fatma Mevâ düşündüm.
Allah bağışlasın hayırlı ömrü olsun
(1,465 puan) tarafından
Sağol kuzum Allah razı olsun rabbim seninkilerinde sana bağışlasın
0 oy
(1,631 puan) tarafından
Peygamber efendimiz in kızı anlamı. konulabilir bir isim kötü anlamı da yok. İlla kuran da geçsin falan da dersen eğer geçmiyor kuranda 
(1,138 puan) tarafından
Yok kuranda geçsin demiyorum.ben anlam olarak sordum.hani tek anlamı çocuğunu sütten kesen kadın mı diye. çağırırken mesela kızım çocuğunu sütten kesen kadın gel diye çağırmış oluyorsun bir bakıma.ondan sordum

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 86 göst.
0 oy
4 cevap 246 göst.
17 Aralık 2021 Diğer kategorisinde funda tolga (24 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 336 göst.
7 Temmuz 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 105 göst.
3 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu