0 oy
606 göst.
Diğer kategorisinde tarafından

Mescid-i Nebevî ilk yapıldığı sırada minbersizdi. Resûl-i Ekrem, hutbe irâd buyurduklarında kuru bir hurma kütüğüne dayanırdı. Uzun müddet böyle devam etti. Bilâhare, Ashabın isteği üzerine üç basamaklı bir minber yapıldı. Artık Peygamber Efendimiz buraya çıkıp halka hitapta bulunuyordu.

Resûl-i Ekrem, yapılan minbere çıkıp ilk hutbesini okuduklarında, hamile deve ağlayışını andıran acı sesler ve ağlamalar duyuldu. Baktılar, ortalıkta ne hamile deve ve ne de deve yavrusu vardı. Ağlayan o kuru direkti. Kütüğün deve gibi ağlayışını Peygamber Efendimizle birlikte Ashab-ı Güzin de duyuyordu. Bir türlü susmuyordu. Fahr-ı Âlem, minberden inip yanına geldi. Elini üstüne koyup teselli edince sustu. Hatta hurma kütüğünün deve gibi sızlamasını işiten sahabîler de göz yaşlarını tutamamışlar, hüngür hüngür ağlamışlardı.

Evet, kuru direk Efendimizden uzak kaldı diye ses verip ağlıyordu. Üzerinde yapılan "Zikrullah"dan ayrı kaldı diye hamile deve gibi enin ediyordu. Kuru direği teselli edip susturan Resûl-i Ekrem Ashabına dönerek şöyle buyurdu:

"Eğer, ben onu kucaklayıp teselli vermeseydim, Resûlullahın ayrılığından kıyâmete kadar ağlaması böyle devam edecekti."1

Resûl-i Ekremin emriyle bu kütük, minberin altına kazılan bir çukura gömüldü. Sonraları Hz. Osman devrinde Mescid yıktırılıp yeniden tamir edildiğinde, Übeyy bin Ka'b Hazretleri onu evine aldı ve çürüyünceye kadar sakladı.2

Kuru hurma kütüğünün, cemâatın gözleri önünde ağlayıp sızlaması Hz. Resûlullahın parlak bir mucizesiydi. Evet, cin ve ins Peygamberler Peygamberini tanıdıkları gibi, cansız kuru ağaçlar da onu tanıyor, vazifesini biliyor ve davasını halleriyle tasdik ediyorlardı.

13 Cevaplar

0 oy
(3,024 puan) tarafından
Paylastigin icin tesekkur ederim
tarafından
Rica ederim canım,
-Reklam-
0 oy
tarafından

Keşke bizde görebilseydik,tanıyabilseydik.. :(

tarafından
Keşke canım..
Böyle şeyleri okuyunca bile okadar içleniyorum ki tanık olmadıgınız için.
(822 puan) tarafından
Belki O 'nu görüp tanıyamadık ama Rabbime layık bir kul ona yakışır bir ümmet oluruz inşallah
tarafından
İnşallah kuzum benim sırat da dahi bizim için çabalayacak bir peygambere Sav. Laik bir Ümmet oluruz inşallah ❤️
(822 puan) tarafından
Amin canım benim amin inşallah
0 oy
(301 puan) tarafından

Aynen öyle  bi kütük kadar olamadık :(

tarafından
Ama o bizi çok seviyor vefat ederken bile ümmetim diyerek vefat eden peygamberin ümmetiyiz çok sanşlıyız kıymetini bilelim ❤️
0 oy
tarafından

allah razı olsun canımcimmm<3

tarafından
Senden de kuzumcumm canım ❤️☺️
tarafından
sakinsin bu iki.gündür. :)))ohh ne güzel tam tadımlık gibi :))
tarafından
Öyle diyelim canım teşekkür ederim ❤️☺️
0 oy
(6,725 puan) tarafından

Cokk güzelll:( bende eşime okudum. Teşekkürler canım bu güzel paylaşımın için ❤

tarafından
Rica ederim canım benim iyiki okumuşsun eşine ❤️☺️
(6,725 puan) tarafından
Sağol kuzum ☺❤
0 oy
(5,436 puan) tarafından

Çok etkilendim cnm teşekkür ederim ♡ bi kere olsun rüyamda görsem keşke :'( 4. Sınıfa giderken çocukluk mektup yazmıştım ağlayarak ogun rüyamda evini ve eşyalarını görmüştüm ondan oteyede göremem zaten :'(

tarafından
Beni rüyasında gören gerçekte görmüş gibidir diyor canım peygamberimiz sav
(5,436 puan) tarafından
Evet biliyorum ama kendini suretini göremedim;(
tarafından
Canım rüyamda bana Kendisinin oldugu bildirildi kalbime ben hizmet ediyordum kendisine ayrıntıya girmeyin ❤️
(5,436 puan) tarafından
Ayrıntıya gerek yok cnm çok güzel bi rüya rabbim tekrarini göstersin banada nasip etsin ♡
tarafından
Amin inşallah canım ☺️
0 oy
(130 puan) tarafından
Cok tesekkurler kalbimizin pasini aldin
tarafından
Sebep olduysam ne mutlu bana canım
0 oy
tarafından

Ah bir kütüktü o oysa ki ama işte.. Allah razı olsun, şuan anlatamayacağım hislerdeyim :(çok güzel bir paylaşım oldu teşekkürler.. 

tarafından
Rica ederim bu hisler yüceltir bizi ❤️
tarafından
Gülizarım yine hangi hislere kapıldın:/ Allah kalbine ferahlık versin İnşalah ❤️
tarafından
Dünya'm canını severim senin bebeğim, manevi boyutta hisler çoğaldı ❤️.
Sağolsun serçe..
0 oy
tarafından

Akım yapmaktan böyle şeyler paylaşmayı unutuyoruz :(teşekkürler canım çok güzeldi 

tarafından
Rica ederim canım Ahir zamandayız hatırlamak ise bir sevaba bin sevap.
0 oy
(2,768 puan) tarafından

Elhamdülillah ne güzel Allah razı olsun 

Onun ümmetii olmaya gayret edelim inşallah onu göremesekte torunlarının yolundayız onları görüyoruz çok şükür <3

tarafından
İnşallah Onun şefaatinden Hz Fatıma annemizin Şefaatinden mahrum etmesin ona laik ümmet olalım inşallah sizdende Allah razı olsun ❤️
0 oy
tarafından
Keşke bizde gorebilseydik onun ayağının altındaki toza kurban olurum❤️❤️
tarafından
İnşallah nasip olur kuzum ❤️
0 oy
tarafından
Allah razi olsun canim bizimle paylaastigin icin
tarafından
Sizdende Allah razı olsun Okudugunuz için :)
0 oy
(147 puan) tarafından

Duygulandimm:( O'na komsu olmayi nasip etsin Rabbim<3

tarafından
Amin inşallah canım ❤️

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 93 göst.
22 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde Cnn (85 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 106 göst.
22 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde Cnn (85 puan) tarafından soruldu