0 oy
135 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Kızlar şuan tam 7 haftayım oruç tutmak istiyorum ama tüm gün mide bulantısı kusma oluyor ne yapicam ya

11 Cevaplar

+2 oy
(8,934 puan) tarafından
Bunu doktorunla gorusmen gerekiyor cnm millet tutuyor yada tutmuyor diye kendinj şartlara senin durumun uygun olabilir yada uygun olmayabilir buna doktorun karar verir 
-Reklam-
0 oy
(2,994 puan) tarafından
Eğer ki çok rahatsizsan tutma canım o zaman kazasını tutarsın sonra 
0 oy
(1,248 puan) tarafından
Boş mideden kusmazsn ben öyleyim ama oruç farklı kazasınıda tutmak zorundasn çok kötüysen sen bilirsin 
(5,108 puan) tarafından
Ben boş mideyle kusuyordum sabahları:) bu yüzden geçen yıl oruç tutamamıştım
0 oy
(5,108 puan) tarafından
Benim de geçen yıl hamileliğimin başı Ramazan ayına dek gelmişti. Mide bulantım çoktu nerdeyse her sabah sarı su kusuyordum bu yüzden tutmadım ama bu yıl tutacağım inşaAllah
0 oy
(2,014 puan) tarafından
Tutmaman icin doktorun sana tutma demesi gerekiyor dinde ben oyle biliyorum 
(1,937 puan) tarafından
Bir anne emine doktor bana tut dedi 20haftalik idim tuttum hepsini kazaya bırakmadım
(2,014 puan) tarafından
Banada ben karismiyorm sen ister tut ister tutma dedi hic bi doktor tut demez diyosn ama riski olmayana tut diyorlar sen denk gelmemssndr
(15,524 puan) tarafından
Benim doktorum da yediğine ve suyuna dikkat ettikten sonra tutabilirsin demişti. 8 aylık hamileydim. Ama ben çok kötü oluyodum bişey yemeyince tutamamistim. Yani tut diyen doktorlar var
(7,272 puan) tarafından
Ben denk gelmemisim o zaman doğrudur.
Linkin doktor tut demiş ama sana dokunmuş bu bünyeyle o anki durumla alakalı illa tutmamak için doktorun tutma demesine gerek yok hadislerde ruhsat verilmiş hamile kadına demek istediğim buydu
(15,524 puan) tarafından
Aynen Allah müsaade ediyor.
0 oy
(4,061 puan) tarafından
İlk aylarda oruç tutmanın tavsiye etmem bebeğin tam gelişim zamanı sonrada tutabilirsin kusuyor isen boş migde daha beter yapıyor ben ölüyorum şahsen bebeğimin sağlığından önemli birsey yok diye düşünüyorum ben bu benim fikrim herkesin düşüncesi kendine ben tutmuyorum ilk hamileligimde de tutmadım bundada tutmicam sonra gerekirse bir sene tutarım ben tavsiye etmiyorum ki doktorlar da etmiyor.
0 oy
(85 puan) tarafından
Miğde bulantin oluyorsa riske atma bence zaten hamilelere zorunlu deil kazasini tutarsin ben hamileyim bende tutmiycam açliga dayanamiyorum kazasini tutcm dogumdan sonra
0 oy
(7,224 puan) tarafından
Kendini kusturmuyorsan oruca mani değil. Bende oruç tutsamda tutmasamda kusuyordum. En azından tutup kusayim borcum olmaz hiç yoktan dedim çok şükür Rabbime sıkıntı yaşamadım 
(7,272 puan) tarafından
Nasıl yani ağız dolusu kusunca bozulmuyor mu.
(1,937 puan) tarafından
Kusmak orucu bozar mı? Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur.fetva diyanet
(7,224 puan) tarafından
Arkadaş cevap vermiş bir daha yazmayayım birebir doğru.
(7,272 puan) tarafından
Hadiste varmış bununla ilgili. valla yıllardır bozar diye biliyorum çok saasirdimyo yüzden
0 oy
(5,797 puan) tarafından
Bende öyleydim ve maalesef tutamadım
0 oy
(7,272 puan) tarafından
Canım çok kusman oluyorsa zaten tutsanda bozulacak buda ibadet değil sana eziyet olur 
(1,937 puan) tarafından
Kusmak orucu bozar mı? Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur.
0 oy
(4,589 puan) tarafından
İlk üç ay ve son üç ay zaten dinen de pek tavsiye edilmiyor diye biliyorum. Ayrıca kusman varsa tutmaman daha iyi olur. 

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 67 göst.
10 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Cerenin Annesi (159 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 74 göst.
17 Nisan 2023 Diğer kategorisinde Neslis (747 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 64 göst.
2 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Humaninannesi (1,098 puan) tarafından soruldu
+1 oy
12 cevap 252 göst.