0 oy
142 göst.
Diğer kategorisinde (636 puan) tarafından
Hayırlı ramazanlar arkadaşlar. 

Bir kaç bir şey sorucaktım.

Linç edecek yazmasın. Bilmediğim ve öğrenmek istediğim için soruyorum. .

1-Sahura kalkıp sahurumuzu yaptık. Ezan okundu su içmeye başladım. Ezan bitince de 3 4 yudum daha su içtim yani. İmsak vaktini 2 dakika geç bıraktım. Oruç tutmayan engel olur mu bu durum ? Akşam ezanı okununca 2 3 dakika geç açsam orucumu olur mu ki?

2-Mide rahatsızlığım oldu sahurda. Niyet etmemiştim sabah uyanınca midemin durumuna göre niyet ederim diye. Ama bu olmuyormuş sanırım. İmsak vaktinden sonra niyet edilmiyormuş. Bu doğru mudur ? Sahura kalkıp dilimizle niyet etmeden oruç tutulur mu veya bozsak 61 gün tutmak gerekir mi ? 

Teşekkürler...

7 Cevaplar

+1 oy
(2,701 puan) tarafından

1. Orucun olmaz çünkü vakitte sonra bilerek su içmişsin. 

2. Eğer niyet etmişsen 1. Soruyla alakalı ise orucun zaten Olmaz eğer alakasız ise niyet etmişsen orucunu bozarsan evet kefaretini vermen gerek.

Sabah vaktine kadar niyetini getire bilirsin
(636 puan) tarafından
Anladm canm sağol
-Reklam-
0 oy
(7,249 puan) tarafından
Ezan okununca su içilmez sen ezan bitincede su içmişin baştan gitmiş zaten ramazan ayinda sahura kalkmakta bir niyettir zaten 
(636 puan) tarafından
Deme Yaa ben yine de niyet ettim az önce Rabbim bilir iyisini de. Umarım borçlu çıkmam :(
(7,249 puan) tarafından
Ezan niye okunuyor ki canım zaten hep mi böyle yaptın bu yaşına kadar
(636 puan) tarafından
Hayır hiç böyle yapmıyordum. İlk defa bugün oldu işte. Normalde ezan vaktine kadar bile yemeyi içmeyi bekletmem o saate bütün her şeyi bitirmiş olurdum ama dün öyle oldu işte. Vicdanım çok rahatsız ama bozmakta istemiyorum :(
(7,249 puan) tarafından
Ee içerken niye düşünmedin ki canım hadi başladığında içtin bitincede bı kaç yudum içtim demişsin yani mantigini hiç anlamadım
0 oy
(17,758 puan) tarafından
Bacım senin oruç olmamış ya ama 61 mi bilemem
(636 puan) tarafından
Ben yine de bozmadım canım ya Rabbim affetsin kabul etsin inşallah
(17,758 puan) tarafından
İnşallah kabul etsin
0 oy
(8,914 puan) tarafından
Ezan sırasındaki yiyip içme bile orucu tehlikeye sokuyo canım sen ezandan sonra içmişsin. Oruç gitmiş. O zaman ben ezandan iki saat sonraya kadar yiyim akşam iki saat geç açayım mantığı yanlış yani. 

Sahura kalkmak zaten niyettir. Ama tabi sözlü olarak söylersen daha evla olur 
(636 puan) tarafından
Ya tan yeri ağarıncaya kadar diyorlar ya. 1 2 dakikadan bir şey olmaz diye düşündüm :( yanlış yaptım sanırım bir daha asla yapmam ama bugün de bozmucam artık biraz önce niyet ettim. Allahım affetsin kabul etsin inşallah
(8,914 puan) tarafından
Bozmasan bile kefaretini ver yine de istersen. Allah kabul etsin inşallah ne diyeyim
0 oy
(15,976 puan) tarafından
1. Tuttugun oruç kabul olmaz ezan okunur okunmaz imam allahu ekber der demez oruç başlar ve sen bile bile ezan bitimine kadar su içmişsin. Tuttugun oruc kabul değil 

2. Normalde niyet etmeyi unutursan ve sahura kalkamazsan öğlen vakti girmeden o gün icin niyetini edip orucuna devam edebilirsin. Ama sen bilerek niyet etmeyip ve sahura da oruc niyetine kalkmadın ise yine oruc olmaz. Bozarsan 61 gun tutarsın 
0 oy
(1,279 puan) tarafından
Sen orucunu bozma, kimi insanlar özellikle de Arap yarımadasında sabah güneş doğmadan öncesinde hava kızıl olmaya başlayana kadar yiyip içiyor. Benim İslam tarihi hocam ki kendi prof. öğrenciliğimde şaşırmıştım ezandan sonra da yenir ,ezandan bağımsız güneşin doğduğu kızıllıktan akşam kızıllığına kadar yiyip içmek yasak diyordu.Tabi ben ailemden gördüğüm gibi yapıyorum, ezan okunmaya başlayınca elimde su varsa hemen bitiririm ezan bitmeden niyet ederim. Allah senin de niyetini kabul etsin. Senin ile Allah arasında olan bir şey. 

Diğer konu ise sahura kalkmak zaten niyettir, sen uykundan oruç için feragat ettin ve uyandın ekstra niyet etmek tabiki güzel ama Allah niyetini bildiği için etmesen de olur.

Ama küçük çocuklara dediğimiz gibi öğleye kadar dene yoksa niyet et o bence uygun değil, bu yola girmişsin zaruri haller dışında oruç bozulmaz. 
(1,279 puan) tarafından
Bakara suresi 187. Ayet ve tefsirini oku, orucunu bozma bir daha da kendini şüpheye düşürmeyeye gayret et, moralini de bozma. Bizim dinimiz kolaylık dinidir, hoşgörülü dindir. Allah niyetini kabul etsin.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 86 göst.
9 Ekim 2021 Moda kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 95 göst.
24 Mart 2023 Diğer kategorisinde O bir anne... (1,170 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 179 göst.
22 Mart 2023 Aile kategorisinde fffilizzz (181 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 153 göst.