0 oy
512 göst.
Diğer kategorisinde (140 puan) tarafından
Sabah ezanı okunmadan önce suyu kesmelimiyiz ezan okunurken içilebilir mi bir kaç tanıdık içiyor kafam karıştı bilgisi olan  varmı

18 Cevaplar

+9 oy
tarafından
Artık teknoloji çağındayız vakit ne zaman giriyor ne kadar var saniyesine kadar görebiliyoruz. Neden bu son dk yeme içme isteği.

Zaten Rabbimiz belli bir bölümde oruç tutmamizi istiyor.7/24 değil yaa.

Bu kadar sabırsız, dikkatsiz ve samimiyetsiz olmalıyız. Rabbimiz bize emretmiş orucu bize farz kılmış.

Kul olarak bir ibadetimizi de en güzeliyle yapsak keşke.

İmsak vakti girdigi an yeme içme kesilmiş olmalı. Yani bir kaç dk önce kessek ne olur ne kaybederiz?.

Ezan okunurken ağızda ki su bile tutulmaz kaldı ki şu içiyorlar...
(2,701 puan) tarafından
Burda çok böyle postlara denk geliyorum biri ezandan sonra su içmiş 2 dk geç acarım diyo pazarlık yapıyor sanki tövbe estağfurullah ya..
(48,702 puan) tarafından
saygisizlik oluyo
(13,036 puan) tarafından
Harbiden ya bu teknoloji çağında daha da ezan okunurken yiyip icenleri görmek üzüyor 1 dk önce kes nolmus
(140 puan) tarafından
Hamfendi ben öyle yapmıyorım zaten yapanlar var sormak istedim
(2,891 puan) tarafından
Yok artık cahil kafa
Hiç tutmasın daha iyi
Ay tövbe estağfurullah
Kim ya o
Dangalak kafa
-Reklam-
+2 oy
tarafından

Güneş doğmadan önce yiyilir, içilir, diyanetin imsak saati çok çabuk sahuru kesiyor, halbuki ayete ve hadislere bakınca, araştırıp kafa yorunca, hatta alimlerin tefsirlerini inceleyince anlıyoruz.

'Fecrin beyaz ipi siyah ipinden sizin için ayırt edilir hale gelinceye kadar yiyin için' (Bakara /187)

Zeyd İbni Sâbit (r.a.) dedi ki:

Biz Resûlullah ile birlikte sahur yemeği yedik sonra da sabah namazını kıldık. Sahur yemeği ile sabah namazı arasında ne kadar zaman geçti? diye soruldu. “Elli âyet okuyacak kadar” cevabını verdi. (Buhârî, Savm 19; Müslim, Sıyâm 47)

İbni Ömer (r.a.) dedi ki, Resûlullah‘ın iki müezzini vardı: Bilâl ve İbni Ümmü Mektûm. Resûlullah şöyle buyurdu:

“Bilâl geceleyin erkence ezan okur. Siz İbni Ümmü Mektûm ezan okuyuncaya kadar yiyip içiniz.”

İbni Ömer, “Bu ikisinin arasındaki zaman, biri inip diğeri çıkıncaya kadar geçen vakitten ibaretti” demiştir. (Buhârî, Ezân 11, 13, Şehâdât 11, Savm 17)

“Tanyeri ağarıp siyah ipliği beyaz iplikten ayırdedinceye dek yiyin, için.”

Yani “Ufukta ve dağ doruklarında aydınlık belirinceye kadar…” Bu aydınlıktan kasdedilen şey, “yalancı şafak (fecr-i kâzib)” diye anılan gökte beyaz ipliğin belirmesi durumu değildir. İmsak vaktinin belirlenmesi ile ilgili bize ulaşan rivayetlere dayanarak diyebiliriz ki, imsak vakti güneşin doğuşundan az önceki vakittir. Biz şimdi, ülkemizdeki geleneksel ibadet takvimi uyarınca şer’i vaktinden biraz daha önce imsaka giriyoruz. Bu durum, belki de daha ihtiyatlı olma endişesinden kaynaklanıyor.

Nitekim İbn-i Cerir’in sahabilerden Semure b. Cündüb’a (Allah onlardan razı olsun) dayanarak bildirdiğine göre Peygamber Efendimiz bu konuda şöyle buyuruyor:

“Tanyeri ağarıncaya (ya da fecir doğuncaya) kadar ne Bilâl’in ezan sesi ve ne de şu ufukta beliren beyazlık sizi aldatmasın.”

Yine İbn-i Cerir’in, Sevad b. Hanzele yolu ile yine Semure b. Cündüb’e (Allah onlardan razı olsun) dayandırarak bildirdiğine göre Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor:

“Ne Bilâl’in ezanı ve ne de şerit biçimindeki tanyeri ağarması, sizi sahur yemeği yemekten alıkoymasın. Sahur yasağı, ufukta belirecek yuvarlak ağartı ile başlar.”

Peygamberimizin (salât ve selâm üzerine olsun) burada sözünü ettiği “Ufukta beliren yuvarlak ağartı” güneşin doğuşundan az önceki bir vakti gösterir. Hz. Bilâl, uyuyan sahabileri uyarmak için sabah ezanını vaktinden önce okurdu. oysa Peygamberimizin bir başka müezzini olan İbn-i Umm-ı Mektûm (Allah her ikisinden de razı olsun) bu ezanı imsak vaktinden sonra okurdu. Peygamberimiz bu yüzden Hz. Bilâl’in ezanına işaret ediyor. (Seyyid Kutup /fizilalil-Kur'an) 

tarafından
Şöyle söyleyeyim niyeti akşamdan getiriyorum olmadi sahurda getiriyorum (niyet konusunda büyük alimler fecirden önce niyet getirilmesi gerektiğini söylüyor onun aksine getirilmeyen niyet ile tutulan oruç, oruç değildir diyor) öncelikle niyeti anlayalım, fecirden önce demek güneş doğmadan önce, son olarak güneş doğunca orucu kesin demiyor, gunes dogmadan önce orucunuzu kesin diyor, yani güneş dogmadan önceki vakte kadar yeme, icme, hatta ayette cinsi münasebettende bahsediyor, buna kadar izin konulmuş, ama güneşin ucu dahi görünse ne yenir, ne içilir, nede cinsi münasebet olur herşeyi güneşin doğumundan önce halletmek lazım, umarim anlatabildim, ve şunuda eklemek istiyorum elhamdülillah nefsim ile konuşmuyorum,  bu konuyu epey ele alıp araştırdim, kurana sunnete büyük alimlerin tefsirine kadar götürdüm, emin oldum, bu ilimden kalbim mutmain oldu, sonra olması gerekeni yaptım, meğersem doğru olan buymuş ama malesef diyanet bu konuda kuran ve sunnete  gore degilde aşırıya giderek erkenden kapatıyormus, buda milyon insanın günahını üstlenmek olsa gerek Allahualim. Doğrusu Rabbımin bana öğrettiğini delilleri ile sonuna kadar bıraktım almak isteyen alır, almak istemeyen kendisi bilir, ama dini konularda tartışmaktan yana değilim tartışmak isteyen olursa şunu belirtmek isterim : Ben olması gerekeni yaparak, delilleri ile inancımı ve olması gerekeni ortaya koydum, nefsimden ortaya bir şey koymadım, bu konuyu ilimsiz ve delilsiz hevası ile konuşan olursa, ben o kisi ve kişilerle tartışıp imanımı zedelemekten Allah'a sığınırım.
(1,175 puan) tarafından
Çok güzel aydınlatınız allah sizden razı olsun
tarafından
Amin ecmain külli muslimin, faydam dokunduysa elhamdülillah
(14,033 puan) tarafından
Allah razı olsun çok güzel açıklamışsın
(1,032 puan) tarafından
Anladım, ben de tartışmak için sormadım kesinlikle, vakit ayırıp açıkladığın için Allah razı olsun.
0 oy
(3,682 puan) tarafından
İçilmez vakit girmiştir artık 
0 oy
(6,263 puan) tarafından
Ezan okununca bırakmalısınız tanıdığınıza söyleyin bugüne kadarki zamanları hesablayip kaza tutsun 
(140 puan) tarafından
Bende öyle biliyorum hatta söyledim bunu bile bile yapıyosalarda günahkarı onlara artık
(6,263 puan) tarafından
Sen uyar senden çıksın gerisini bsover
0 oy
tarafından
Ben olsam içmem ama eşim birkere icmisti
0 oy
(8,329 puan) tarafından
İçilemez elbette! Ezanlw yeme içme kesilir.
0 oy
(6,512 puan) tarafından
Ezanla birlikte hiç bir şey yenmez mesela okunurken yakalandın diyelim hemen bırakcan yemeyi yada icmeyi
0 oy
(1,351 puan) tarafından
Ezan okunmadan en az 15 20 dakika önce yeme içme kesilir 
(1,937 puan) tarafından
Neden 15-20 dakika
0 oy
(10,972 puan) tarafından
Ezan başladığı anda kesilir.hatta o an ağzındaki bile tukurulur diye biliyorum
0 oy
(1,937 puan) tarafından
Ya son dakikaya kadar son saniyeye kadar niye bekliyorsunuz ki ben anlamıyorum öyle bir şey yok yani ezan okununca içme ezan okunduğu anda bir damla bile girse gidiyor oruç
0 oy
(767 puan) tarafından
Bakara suresinin 187.ayetinde fecrin beyaz ipi siyah ipinden sizin için ayırt edilir hale gelinceye kadar yiyin için deniliyor.ama bende ezandan önce bırakıyorum garantiye almak için 
0 oy
(48,702 puan) tarafından
asla ezan okunurken birsey yiyip icmem vakit girdigi icin okunuyo üç dört dakika once son kez su icer bırakırım 
0 oy
(4,651 puan) tarafından
İçemeyiz kuzum. İmsak vakti girdiğinde yeme.icme bitmiş olmalı.ezan okunurken içilmez yenilmez
0 oy
(149 puan) tarafından
Burda herkez olumsuz seylde yazmis ama nerden biliyosunuzki yiyilip icilmez ben kendim hocadan duydumm eyer cayinizi iciyosaniz bicak gibi kesmeniz gerekmiyo bitirebilirsiniz demisti cay sadace ornek tabi bilip bilmeden yorum yapmayin hemen hicbiseyde olmaz suyunuzu cayinizi icebilirsiniz eyer yetisemediyseniz 
(4,988 puan) tarafından
Sen bunu hangi bilgiye dayanarak soyluyorsun peki burdaki herkesi cahil etmişsin?
(149 puan) tarafından
Hocadan duydumm ona dayaniyorum
(4,988 puan) tarafından
Her hocanın söylediğine itibar edilmez. Fıkıh kitaplarında bu konuda fetvalar var sahih olan onları okursanız direkt kendiniz bilgi sahibi olursunuz. Sizin dinlediğiniz bu hocanin verdiği fetva yanlış.
(149 puan) tarafından
Nihat hatipoglundan duydum yanlis oldugunu sanmiyorum
0 oy
(580 puan) tarafından
Ben içmem 

Eğer içerken de ezan okunursa tükürürüm 
0 oy
(4,988 puan) tarafından
Ezan vaktin girdiğini bildirmek için okunuyor zaten. Yiyip içilmez. Eğer ezan okunurken biri yiyip içerse o günkü orucu kaza etsin
0 oy
(208 puan) tarafından
Ezanı duyduğun an yeme içme bırakılmalı diye biliyorum 
0 oy
(1,032 puan) tarafından
Yani o bi damla suyu içse nolur içmese nolur gerçekten bazı insanlar çok ilginç

İlgili sorular

+1 oy
5 cevap 542 göst.
20 Şubat 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 175 göst.