0 oy
852 göst.
Aile kategorisinde (390 puan) tarafından
Tutmak istemiyorum tutmicam yarin dedim trip atiyo acikiyorum sinirli oluyorum cocuklara bagiriyorum boyle dahami iyi acliga gelemiyorum.demedigini birakmadi yok benim tutalim edelim demem gerekiyomus falan filan.kirmadan duzgunce cevap verirseniz sevinirim inançsiz biri degilim.saygi duymasi gerekmezmi herkesin sevabi gunahi kendine sonucta..yanlis benmiyim yuzdeyuz

47 Cevaplar

+9 oy
(2,726 puan) tarafından
Açlığa gelemiyorum demişsin orucun bir sebebi de nefsimizi terbiye etmek Bence kendini alıştırabilirsin Hepsi senin elinde bir sağlık sorunu olmadığı sürece tutman daha iyi senin için
-Reklam-
+7 oy
(2,835 puan) tarafından
Helal olsun kocana 
+4 oy
(2,605 puan) tarafından
Tutmamak icin herhangi bi özrünüz mu var hamilelik. Emzirme adet olma gibi eşiniz haklı herkes sınırlı oluyor açken bence bu oruç tutmamaya engel değil. 
(390 puan) tarafından
Engel aramiyorum ki ben direk tutmak istemiyorum emziriyorum ama buyudu oglum engel olarak gormuyorum bunu 22aylik
(2,605 puan) tarafından
Büyümüş bence snradan üzerinize borç kalacak. Geçen seneden borcun vardi unutmuştum kacgun var di diye tekrardan 30gun tuttum smdi 18gun kaldı.zaten depremden snrada hemen tutmaya başladım. Rabbimin karşısına borçlu gitmeyeyim diye
+4 oy
(1,937 puan) tarafından
eşim bugün yani bu şekilde bana gelse söyleyeceğim bunlar olur İbadetler Allah rızası için yapılır kul istedi diye değil sen seni yaratanı düşünmüyorsan yarın hesabını düşünmüyorsan Bir acıkmaya dayanmayıp cehennemde yanmaya dayanabileceğini düşünüyorsan beş vakit namazını kılmak istemiyorsan seni yaratana saygı duymuyorsan sevmiyorsan onun emrettiklerini yapmıyorsan nasıl biliyorsan öyle yap ben seninle aynı kabre girmiyorum ben Allah'ın rızası için seni uyarıyorum yapma diyorum kıl diyorum tut diyorum Allah'ın rızası için koş diyorum yapmıyorsan bundan sonrası seni bağlar daha sonra da ufaktan ufaktan söylerim ederim kılmalısın etmelisin namaz kılmayan oruç tutmayan bir evde bir kişi varsa o evin her şeyi gidiyor bir yerde bir şey eksikse namazlara yapılan ibadetlere bakın denir
(1,937 puan) tarafından
Bir insanı doğru yola iletecek ise uzun değil helede bu eş ise hayat arkadaşı ise
tarafından
Konuşmayı severiz ama erkekler bu kadar uzun lafı dinlemezler. Kafa utulemekten başka bişi degilki.
(1,937 puan) tarafından
Yani bu papatya sana göre bir düşünce ben bunları söylerim kocama söylemedim çok şükür kocam hiç bu konuda karşı karşıya gelmedik bir kere Kız kardeşimle geldik onda da bunları söyledim anlamadı Ben özgürüm kimse karışamaz herkes kendi kabrine dedi ben de sustum bir gün mutfakta iken aldım elini ocağa koydum yaktım tabii hemen gelinini çekti Sen daha bunun acısına dayanamazken cehenneme nasıl dayanırsın dedim o günden sonra bir daha hiç namazı bırakmadı evliyim yani ben görmüyorum Allah görüyor ailem söylüyor dikkat ediyormuş aklını başına getirmiş evet sözler maalesef ki kifayetsiz kalıyor keşke kalmasa
tarafından
Valla seninkinin ikna olası varmis
(1,937 puan) tarafından
Hiç öyle deme eğer onda da olmasaydı ölmek üzere olan bir akrabamız vardı onun yanına götürecektik ne kadar zor olduğunu görsün Can çıkmasını sokaktaki komşuları gece sesinden uyuyamıyormuş o kadar kötüydü ona götürecektik kendi gözüyle görsün ibret alsın diye yani bile bile namazı terk etmesine göz yumamazdık yine doğruyu secmese son nefese kadar vazgecmezdik kardeşimin eşim de bir başkasının bile bile cehenneme girmesine göz yumamam Ben de bir hata yapıyorsam isterim ki insanlar söylesin
+2 oy
(10,333 puan) tarafından
Herkesin ibadeti kendine tutsan iyi olur deyip geçme yükümlülüğü var sadece azarlayarak mı tutturacak kaç yaşında aklı selim insana 
(1,937 puan) tarafından
Hayır sana tek değil eşin uyarmasa baban annen kizmasa destek olursa tepki koymasa onlarada senin oruç tutmadigini bilen ve seni uyarmayan herkese çünkü Allah hesabını sorar kulumu niye doğru yola cevirmediniz diye dedem amcam için son nefesine kadar uğraştı kilmadilar son günlerinde  amcama namaz kilmadigi için gerçekten birgün Allah rızası için namaz oruç herşeyi yapmadığın sürece hakkımı helal etmiyorum dedi ve ölüm anında dedemden helallik istedi yinede etmedi sözüm baki dedi olması gereken o bile bile cehennem de yanmasına göz yumamazdi yummamali da
(10,333 puan) tarafından
Ya söylemek ayrı azarlamak ayrı. Azar ile doğru yola mı çekilir insan. Söyler yaparsa iyi olacağını anlatır budur yani. Kırıp dökerek hak yola çekilmez insan
(1,937 puan) tarafından
Kırıp dökmek değil adam oğlunun cehennemde yanmasına vicdanı el vermiyor son çare öyle diyor benim için değil diyor Allah rızası için Allah'ın senden istediklerini yaparsan hakkım sana helaldir diyor eş içinde öyle son nefesine kadar doğru yola sevk etmek gerekir söylemek gerekir yarın hesabı zor
(10,333 puan) tarafından
Kız ben eşi için dedim. Eşin de normal söylemesi gerek bağıra çağıra olmaz yani bu
(1,937 puan) tarafından
Anladım yani kavga gürültü ile oruç tutulmaz Allah rızası için olması gerekiyor
+1 oy
(11,249 puan) tarafından
Esim bilmez bile tutuyor muyum tutmuyor muyum yani eşim tutamıyor ben de karışmam kendinin bileceği iş 
+1 oy
(156 puan) tarafından
herkesin sevabı günahı kendine diye bir şey yok canım

eşinin ısrar etmesi gayet normal

1 ay sonuçta Bir kaç gün dayan 
+1 oy
(627 puan) tarafından
Orucun amacı açlıkla nefsimizi terbiye etmek zaten amacım fetva vermek değil haddime de değil tutsanız daha güzel olur çünkü İslam'ın şartıdir oruç tutmak rabbimiz böyle emretmiş akşama kadar açlıktan halsiz de kalıyoruz çok sussuz da kalıyoruz ama rabbim böyle emretmiş eşiniz de sizin iyiliğiniz için tut diyordur evimizin bereketidir oruç sağlığımızın zekatıdir oruç 
+1 oy
tarafından
Eşini bir kenara bırakıp ben ne yapıyorum nasıl bir yoldayım Rabbim yilda bir kere benden bir ay oruç tutmami yemememi istiyor ben nasıl yerim nasil Rabbime karşı gelirim diye düşün 

Bunu eleştirmek için değil gerçekten sana üzüldüğüm için yazdım 
+1 oy
(4,957 puan) tarafından
Oruçta evet bunun içindir. Karnın açken susamisken nefsini yenmen,ahlakını bozmadan günü tamamlamaktır. Mevla kuluna zulmetmiyor onu terbiye ediyor. Senede 1 ay cok degil he bir de hanimlar 1 hafta da hayiz oluyor kaldı  3 hafta yani çok değil. Depremde insanlar göçük altında 10 gunden fazla aç kaldılar. Bilmiyorum bana mazeretsiz keyfi tutmamak çok absürt geliyor.
0 oy
(6,214 puan) tarafından
Tutmami ister ama tutmazsam tepki de vermez sanırım bilmiyorum hiç keyfi olarak tutmuyorum demedim 

Ama tepki vermez karışmaz 

Onun hassas olduğu nokta namaz namazı geciktirsem yada kılmasam kızar kalk bahane etme ev işi de dursun ben yaparım sen aksatma der 
(390 puan) tarafından
Bende bunu anlamiyorum iste.ben onun namazina orucuna karismam banane herkesin ettigi kendine.bu bana bilmislik taslamak gibi geliyo sanki bi onlar musluman
(6,214 puan) tarafından
Ama eşler birbirini uyarmak zorunda
Böyle de bir kural var yani sonuçta oda yine senin iyiliğin için
Benim şahsen hoşuma gidiyor eşimin bunu önemsemesi değer vermesi
0 oy
(7,586 puan) tarafından
Nie tutmuyorsun ben olsam bende kizardim 
(390 puan) tarafından
Istemiyorum icimden gelmiyo bahane bulmaya gerek yok net..
(7,586 puan) tarafından
Ben o tutarken tutmamazlik yapamam bi skntim olmadigi muddetce suan hamileyim tutmuyorum ztn riskimde var ama utaniyorum genede
(2,605 puan) tarafından
Adetken oruç olmuyor hiç bı ibadet olmuyor o zmn bile kendimi suclu hissediyorum
0 oy
(12,985 puan) tarafından
Benim eşim teşvik etmeye çalışır tutmami ister ama tutmadığım zamanda eleştirmez şu an emziriyorum ama çocuğum bir yaşından büyük tuttuğum günler beraber iftar sahur yapacağız diye çocuk gibi sevindi. Ama tutamadığım zamanlarda sen bilirsin dedi hep sonuçta ibadet bireysel bir şey 
(390 puan) tarafından
Aynen oyle olmasi gereken bu bence karismamali
0 oy
(3,329 puan) tarafından
Herkesin günahı da Sevabida kendine. Daha yumusak bir uslupla konussa belki yuregin yumusayacak ama
(390 puan) tarafından
Dimi dimi aynen birazda valla ona inat tutmak istemiyorum.bak karicim yapma sende sevap al dese dimi.nee tutmicanmi gercekten yok artik bilmem ne sinir oluyorm
0 oy
(3,230 puan) tarafından
Hiç karışmaz 
0 oy
(3,578 puan) tarafından
Tutamıyorum çok yiyen bir insan olmadığım halde oruç tutunca baygınlık geçiriyorum tutaya calisiyorum elim ayağım titriyor bu zamana kadar demedi tut oruç diye niye desin ki derse zaten beni düşünmüyor demektir 
(390 puan) tarafından
Senin bi durumun varmis ama benim o derece olmuyo ama cok acikiyorum bende cok yiyen biri degilim aslinda
0 oy
(1,007 puan) tarafından
Karışmaz tutuyorsa herkes kendine 
0 oy
tarafından
Hiç karışmaz benim eşim 
0 oy
(3,473 puan) tarafından
Önce kendisi hakkıyla tutsun sonra bana karışsın akşama kadar küfür edip dolasiyo
(7,586 puan) tarafından
Hahaha guldum kb
(3,473 puan) tarafından
Aynı evde olunca hiç gülesin gelmiyo maalesef :)
(7,586 puan) tarafından
Kiz benimki kufur etmezde cok sinirli ya:)
(3,473 puan) tarafından
Benim ki bana bulaşmak için bahane ariyo pis ağızlı kötü kötü küfürler ediyo
0 oy
(580 puan) tarafından
Böyle şeylerin şakası olmaz.karninizdakine bir şey olsa yine sizi suçlayacak 

Hayır haklı olan sizsiniz.

Ben de 1-2 kere tutmayı denerim dedim ama eşim kesinlikle olmaz dedi. Ben de tutmayacaktim zaten de herkesin günahı kendine

Sonradan tutacak olan da sizsiniz yani 
(1,937 puan) tarafından
Yazıyı iyi okuyun hamile yada bebeği küçük değil sadece tutmak istemiyorum demiş
(580 puan) tarafından
Aa doğru hamile değilmiş . Yine de tutup tutmamak kendine kalmis
(1,937 puan) tarafından
Yani herkesin ibadeti kendine ama eş olarak ben olsam zorla değil ama uyarırım bile bile yanmasını istemem
(580 puan) tarafından
1-2kere uyaririm namaz olsun oruc olsun yapmiyorsa da kendi bilir
(1,937 puan) tarafından
Malaesef son ana kadar uyarmak gerekir ama kavga gürültü ile değil

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 272 göst.
30 Haziran 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
30 cevap 1,010 göst.
21 Temmuz 2020 Aile kategorisinde Ayasa (1,235 puan) tarafından soruldu
0 oy