0 oy
355 göst.
Diğer kategorisinde (582 puan) tarafından

İftarda kardeşlerim, annem babam, gelinin kardeşi annesi babası, kuzenler vs, 16 kişilik iftar yemeğimiz vardı bugün.

Ana yemek olarak da eşim pizza yapacağım hepinize demişti. Gençken İtalya'da ve Fransa'da yaşadığı yıllarda gerçek İtalyan pizzası yapmayı öğrenmişti, benimle bile paylaşmaz kendi tarifini ve ince noktalarını. Dışardan tarif bulup yaparım kendim yapacağım zaman. Neyse bu kendince bir menü yapmış.

Açılış minestrone çorbası.(bizdeki kereviz çorbası gibi bişi)

Ara sıcak calzone ( pidenin çakması :) )

Ana yemek de pizza. (Toplam 8 tepsi, 3 çeşit)

Tatlı olarak da zeppole (bizdeki lokmanın üstüne krema ve meyve konmuşu gibi bişi)

Meyve ve çerez tabağı, yanında da çay.

Malzeme listesi yapmış kendince. bugün de izinliydi, eksikleri tamamlamak için saat 10 gibi  3 kere markete gitti geldi, öğlen 12 gibi mutfağa girdi. 7 saat falan uğraştı aynı anda 3 fırın falan yaktı, 8 tepsi pizzayı tam iftara doğru sıcak yensin diye de baya yoruldu, hepsinin hamurunu eliyle açtı tek tek. Ama nasıl uğraştı, iftarda yorgunluktan kendi yemek yiyemedi, suyu içti, çorbayı içti iştahı kapandı, uzandı.

Misafirler okey, 101 oynadı, çaylarını içti, benimki hâlâ kendine gelemiyor yorgunluktan :) evde hâlâ misafirler okey vs oynuyor :)

8 Cevaplar

0 oy
(5,108 puan) tarafından
Menü baya iyimiş :) hepsi İtalya'ya özgü yemekler mi merak ettim
(582 puan) tarafından
Valla ben de bilmiyorum İtalya ya özgü mü. Ne derse tamam diyorum ve yiyorum, ama güzel yemek yapıyor elinin lezzeti gerçekten çok iyi, sülale bunun pizzasını çok seviyor ama yılda 2 en fazla 3 kere yapar :)
(5,108 puan) tarafından
Ne güzel canım maşalalh kıymetini bil :)  mutfağı seviyor ne güzel buna da şükür bence
Benim asıl merak ettiğim bulaşıkların akıbeti :D kime kaldı birlikte mi yıkadınız
(582 puan) tarafından
Gelinle bana kaldı bulaşıklar, büyük kısmını hallettik 2 kere makine doldu boşaldı :)
-Reklam-
0 oy
(13,825 puan) tarafından

Napsin canı çıkmış adamın :D

(582 puan) tarafından
Uzandı kaldı yatakta, kalk diyorum, tamam deyip uyumaya devam ediyor:) misafirlerle ilgilen diyorum  yine tamam diyor ama uyuyor :)
0 oy
tarafından

Kız onlar nasıl yemek ağzım yamuldu okuyacam diye:D Ne güzel ellerine sağlık Allah kabul etsin 

(582 puan) tarafından
Allah razı olsun :)
0 oy
(6,512 puan) tarafından
Aklımdaki tek soru bulaşıklar mutfak ne alemde jsjsj
(6,512 puan) tarafından
Ha iyi onada şükür benim herif bir mangal yapar oda dışarda aman benim mutfak alt üst yani evde olmadan o mutfağı nasıl öyle dağıtıyorsun sjsjsj
(582 puan) tarafından
Hahhayyy :)))) ya benimki gaza geldiğinde düzgün çalışıyor ama onun dışında pis çalışır, ben toplarım arkasını, yoğun yemeklerde düzenli ve temiz çalışır hızlı yapmak için o da yoksa umursamaz, erkek milleti değil mi hepsi aynı :)
(6,512 puan) tarafından
Topla derim onuda beceremez ki yağlı yağlı yıkar dayanamayıp ben alır yıkarım sjsnsn
(582 puan) tarafından
Bak ben benimkinin zayıf karnını buldum mesela. Demir döküm Tava ve tencereleri hayatta makineye koydurmaz, bana da vermez, kendi ince ince cifleyip elde temizler. Ben de ona sinirlendiğinde yemeği demir döküm Tava ve tencerede pişiririm akşam uzun uzun elde bulaşık yıkasın, uğraşsın diye.

Bu tip bir çözüm bulmaya çalış çok iy olıyor. :)
(6,512 puan) tarafından
Ooo sende bulmuşsun çözümü sjsj
0 oy
(6,859 puan) tarafından
Maşallah eşine :) cok hamur işi olmuş çorbada kesme çorbası olsayms tam olurmuş :) yiyenler sahur bile yapmaz artık. Şaka bir yana helal olsun eşine maşallah 
(582 puan) tarafından
Ya işine gelince mantı açıyor da keyfi yerinde olacak falan, gaza gelecek yılda bir kaç kez :)
0 oy
(280 puan) tarafından
Ayy maşallah becerikli eşiniz varmış ne güzel benimkide işte geçen yıl yumurta kırmıştı:)))
(582 puan) tarafından
:))))) çok güldüm ya, benimki becerikli ama işine gelince ya da heveslenince, yoksa kılı kıpırdamaz :)
Evde gömme gardrobun rayının mekanizması bozulmuştu. 2 yıl ya 2 koca yıl ne usta çağırdı, ne kendi yaptı. Benim babam ziyarete gelmişti, dolabı gördü, bu dolabın hâli ne böyle bir baktırın dedi. Benimki sitelere gitti aksesuarını aldı, evde dolabın mekanizmasnı söküp tamir edip tekrar taktı, sıfır yeni gibi oldu.
Ben de anlamıyor sanıyorum, üstüne gitmiyorum. Bunun hamarat olduğunu görünce, evde tamirat işi çıktığında tepesine biniyorum yaptırabilmek için. Hatta en son tehdit etmiştim, yoksa felaket tembel. :))
(280 puan) tarafından
Kocalar kapatılsın :)) hepsi aynı 2 yıldır balkon kapım kapanmıyor 2 kış atlattık resmen tamir etmedi mutfak buz gibi yaşadık mesleği de eskiden PVC uzerineydi tam bir muamma :))
(582 puan) tarafından
Hahhayyy benimki de inşaat mühendisi, elinden her işin tamiri geliyor ama kımıldamıyor :))) bence de kapatılsın :)
0 oy
(202 puan) tarafından
Hahaha pişman olmuştur,güzelmiydi bari yemekleri.
(582 puan) tarafından
Zaten yapıyor hamarat ama canı istediğinde yapıyor yoksa kılı kıpırdamaz :)
(202 puan) tarafından
Erkeklerrr
0 oy
tarafından
Minestrone  yi çok severim. Ama hiç yapmayı denemedim :D bana sadece calzone ve pizza aynı anda gerek yok gibi geldi. Biri diğerinin kapalı hali zaten :) ama çeşit olmuş güzel olmuş. Valla 16 kişiye aynı anda fırın yemeği hazırlamak her babayiğin harcı değil. Ellerine sağlık eşinin :)
(582 puan) tarafından
Sahura kalkamadı, 2 3 kere uyandırdım ama kalkamadı, direk 8de uyandı oruç bakalım bugünü nasıl geçecek :)

İlgili sorular

0 oy
34 cevap 486 göst.
1 Şubat 2024 Diğer kategorisinde 12345ebe (779 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 212 göst.
29 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Zzzzzz (1,436 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 561 göst.
7 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Ayselaras (199 puan) tarafından soruldu
0 oy
24 cevap 540 göst.