0 oy
251 göst.
Diğer kategorisinde (320 puan) tarafından
5 gün adet oldum gusül aldım  6.gün yani dün tekrar leke geldi bidaha aldım bugün oruca niyet etmiştim dışarı çıktım geldim baktım 2 3 damla leke tekrar gelmiş orucum bozuldu mu bozmali miyim bugün 7 gün olmuş oldu 

13 Cevaplar

0 oy
(5,108 puan) tarafından
Evet bozulmuş oldu canım leke normal rengine dönene kadar guslün olmaz 
(320 puan) tarafından
Bozmalı mıyım ya bozmak da istemiyorum
(5,108 puan) tarafından
Bozmak zorundasın canım ben 4 gün önce iftara 10 dk kala leke geldiğini gördüm :) emin olamadım başta ama bozuldu yani o günkü orucum sende bozmalısın
-Reklam-
0 oy
(8,363 puan) tarafından
Bozulmus canım bana da oldu gecen 
0 oy
tarafından
Bu adet başa bela olmuş resmen bende pazar günü oldum bugün sahur vakti yıkandım ama yarım saat sonra leke gelince niyetlenmedim yazık bu günlere sonradan tutmak zor oluyor ama tutarım inşallah
(320 puan) tarafından
Evet ya bu 3.gusül alacağım olacak ne güzel de niyetlenmistim
tarafından
Bende akşama yıkanırım benim ki 6 inci gün kesin bitiyor orucu namazı özledim sabredemiyorum
0 oy
(9,023 puan) tarafından
Evet bozulmuş 
0 oy
(6,833 puan) tarafından
bilen varsa benim sorumuda cevaplasin kizlar dun aksam adetim bitti sandim gusul aldim gece sahura kalktigimda leke vardi tekrar mi gusul alip oruc tutmam lazim di 

ben gusul almadim gece gun icinde devam eder diye devam eden bisey yok gunaha mi girdim
(437 puan) tarafından
Sen hemen gusul al ama ramazan ayına hürmet niyeti ile bişey yiyip içme iftara kadar. Bişey olmamıs guslunu geciktirmiş olmussun ramazan orucunda 1 e 1 kaza edeceksin 61 olmaz. Bi daha basına gelirse sahurda da gusul al gün içinde yine gelirse bozarsın zaten.
(114 puan) tarafından
Adetinin kaçıncı günüydü 3 vakit tam temizlik gördüysen tekrar gusül al bir şey yeme içme gününe gün tut yine 10 gün dolduysa özür sayılır ama dolmadiysa adet kanamasına girer 3 vakit temiz olduysan gusül al
(253 puan) tarafından
orucunu bozdun mu yoksa oruca devam mı ediyorsun? eğer leke görüp gusül almadıysan ve oruç tuttuysan orucun sahih değil biliyorsun herhalde bunu. onun dışında beyaz akıntıyı(yani peçeteyle sildiğinde peçeteye beyaz akıntı ya da sarı akıntı görene kadar yıkanma) islamda bu konunun fıkhı budur.
(6,833 puan) tarafından
ben bugun oruc degilim gece sahura kalktigimda farkettim bende devami gelir diye gusul almadim napcam simdi
(253 puan) tarafından
hâlâ akıntınız kahveremgimsi ya da bildiğimiz adet kanı şeklinde mi? dediğim gibi peçeteyi sürüp bakın akıntının rengine. beyaz/sarı ise gusül alın
0 oy
(216 puan) tarafından
Bozuldu cnm ztn 
0 oy
(5,769 puan) tarafından
Bozulur tabi 10 gün den sonra özür sayılıyor acelen neydi 7 gün beklemen lazım tam anlamıyla temizlenmek için 
(437 puan) tarafından
Canım bazı kişlerin adeti düzenli olarak 4 5 gün sürebilir illa herkesin 7 gün olcak değil ya:) 3 günü geçtiyse adettir 3 tam gün bile adet yaşayabilir bi kadın. Ama ben kendim o beyaz akıntıyı görene kadar beklerim kimi de benim her ay 7 gün sürer deyip 7. Gün illa ki gusul alır sonra gelen lekelenme ile gusul tazeler durur. Yanlıs değil yapılan kişinin hassasiyet meselesi bence
(5,769 puan) tarafından
Biliyorum ama ramazan ayında acele edilmemesi gerekiyor çünkü kanama tam bitmeden duş alındığı zaman lekelenme uzun sürüyor biraz böyle daha kötü oluyor
(437 puan) tarafından
Aynen sürekli gusul alıp duruyosun
0 oy
(437 puan) tarafından
Bozmalısın camım ben bekarken iftara yarım saat kala adet oldum o günü asla unutmuyorum:)) hanefi mezhebindensen eğer 10 güne kadar adet sayılıyor tam beyaz akıntıyı gör öyle gusul al.
0 oy
(1,375 puan) tarafından
6.gun zatn çok erkm leke olarak gelir aslnda sen kendini daha iyi bilmen lazım .Ama genel olarak böyle oluyor bende 1 hafta önce adet oldm dün hafif lekelendi bugün yok durms gore akşam abdest alıcm bakalm 
0 oy
(89 puan) tarafından
Leke geldiğinden bozulmuş canım
0 oy
(114 puan) tarafından
10 günü gecmedigi sürece gelen leke orucu bozar canım 7 gündeymissin şuan adet sayılıyorsun orucun olmuyor zaten 10 gün bittikten sonra 11 gün de devam ederse anca kendini özürlü sayip tutabilirsin 
0 oy
(253 puan) tarafından

tamamen temizlendiğinden emin olmadan gusül alma. aişe annemizin hadisini hatırlatmak isterim. 

'beyaz akıntıyı görene kadar acele etmeyin' diyor sahabe kadınlarına. 

yani orucun bozuldu bişeyler yiyip içebilirsin
0 oy
(580 puan) tarafından
Normalde kaç gün sürüyor. 

Mesela benim 7 gün sürer 6 ve 7.gunler hafife şekilde gelir yine de oruç tutmam.7.gunun sonunda da abdestimi alır ibadet icin hazirlanirim

İlgili sorular

+1 oy
8 cevap 269 göst.
2 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Funda6363 (210 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 102 göst.
26 Ocak 2024 Diğer kategorisinde 1 (71 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 300 göst.
11 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Hayatbosturloo&04 (567 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 153 göst.
8 Nisan 2023 Aile kategorisinde Serappppp (384 puan) tarafından soruldu

381,689 soru

11,426,023 cevap

34,985 kullanıcı

...