0 oy
943 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (2 puan) tarafından
Sorusu olan vaarsaa buyursun 

26 Cevaplar

+1 oy
(119,355 puan) tarafından
bende psikoyatristim bende sorulara acigim
tarafından
Buradaki verdiği tüm cevapları okudum da çocuk psikoloji uzmanı olarak hiç inanmadım terapist olduğuna :D
(10,385 puan) tarafından
Canım ben de öğretmenim az çok eğitim bilimi ve psikoloji dersi aldım. Dil eğitimi dersi aldım. Yazdıkları tutarsız
tarafından
Çok fazla tutarsız 4 yaşındaki çocuğa disleksi teşhisi koydu :D Çocuğun psikolojisini bilmiyor . Aile ortamını bilmiyor. Eğitim durumunun ne derece eğitici olduğunu bilmiyor sadece 1 soru ile çocuğu disleksi yaptı :D
(7,121 puan) tarafından
Aklı olan zaten böyle bir platforma gelipde ben  söyleyim böyleyim demez . Hele de soru sorun hiç demez . Çünkü dil birebir görüşmeyle anlaşılabilecek birşey
(13,825 puan) tarafından
Hic okumadim Zumrem ne diyorsa dogrudur:)
-Reklam-
0 oy
(593 puan) tarafından
Benim oğlum 4 yaşında konuşuyor ama konuşma bozukluğu var cümleleri değişik ne yapmam gerekir
(2 puan) tarafından
Aslında tüm cocuklari görüp bi degerlendirme yapmak gerek.Amma size bi önerim olcak .Disleksi erken yasda uzun sözleri yalnis söyleme ve ya gec konusma gibi belirtiler vere biliyo.Sizin oralarda okul öncesi disleksi belirtileri testi yapan bi terapist bulursaniz mutlaka cocugunuzu götürün.Disleksi öyrenme bozuklugudur .genelde okul döneminde sıkınti yaşar bu cocuklar ,Okuma ve okudugunu anlama konusunda .Konusma bir tek konusma kismini etkilemiyo malesef okuma ve yazmanida etkiler.Suan sizin yapmaniz gereken sey ise her seferinde yalnisini düzeltmek ve dogru kismini tekrarlatmak olcak.
tarafından
Konuşma bozukluğu ve cümleleri yanlış söylemesi dil bozukluğu anlamına gelmez

Bir çocuk eğer başkalarının söylediklerini anlamakta veya duygularını, düşüncelerini yeterli düzeyde sözel olarak aktarmakta  güçlük yaşıyorsa o zaman bu bir dil bozukluğudur.
Eğer bir çocuk konuşma seslerini doğru veya akıcı bir şekilde üretmekte zorluk yaşıyorsa o zaman bu bir konuşma bozukluğudur. Dil ve konuşma sorunları çocuklarda birbirinden ayrı olarak veya birlikte de görülebilmektedir, ben sizin dil ve konuşma terapisti olduğunu hiç düşünmüyorum diğer yorumlarda ki cevaplarınızı gördüm de çok acemice teyzelerin verdiği cevaplar. Hiç profesyonel bir cevabınız yok
tarafından
Öyrenme mi? Konuşma var da yazma yok galiba? Senuber bana pek inandırıcı gelmedi. İlkokul mezunu Türkçesi var
tarafından
@ecelidunya zaten doğru  değil . Ben ilk okul mezunu olduğundan bile şüpheliyimde neyse :)
0 oy
(196 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Merhabalar eşim küçüklüğünden beri ana Dili Kürtçe olduğu için Türkçe konuşmakta zorlaniuo bunun için öneriniz var.mi oldumu şimdi 
(196 puan) tarafından
Evet dediğiniz gibi ne demek istediğimi iyi anladığınız için sağolun eğer dalga geçmezseniz önerinizi alırım
(10,385 puan) tarafından
Beyin darbesi demiş sabır esteunzubillah. Yavrum dil gelişimi küçük yaşta başlar. Bunun için kritik dönemde Kürtçe ile hemhal olmuş adamın bunu aşması özel çaba ister. Bu çaba olmadıysa eğer ikinci Dili çabuk halledemez eşim de kürt benim. Kendini ana dilinde çok rahat ifade ediyor. Türkçesi eğitimi sebebi ile de çokça iyi. Ama özel olarak zaten lisansı bunun üzerine. Çevremde bu şekilde olan çok kişi var. Bu gelişim şeması ile ilgili.
(196 puan) tarafından
Hiç sormayin Nagihan hanım Boyle post açıyorlar cevabı bile mantıksız vala bilerek yapıyolar bide bayanin hesabına baktım dün kurmayı galiba insanlalrla Alay etmeyi seviyolar can sıkıntısından burdaki insanlarla dalga geçiyorlar ve dediğiniz gibi eşim eğitim falan almadı okudu ama o kadar Türkçesi iyi değil norml konuşuyo ama bazı yerlerde çeviremedigi oluyo takıldığı yerler oluyo konuşmasinda o kadar ama dün işte bı kaç kişi burda üzerime geldiler baya ezmeye çalıştılar artık dertleri neyse ne zorlari varsa atiştik başkasina laf anlatırken bı başkasi da geldi iyice ortalık karıştı sorumu öyle yazdım ama tam okumadan yanlışlıkla gönderdim ve farkına varmadim normalde okurum yazım yanlışı olunca da düzeltirim bunu hemen fırsat bilip Direk dalga geçmeye başladılar bende güzellikle söyledim ama nafile
(10,385 puan) tarafından
Takılmayın buraya bu kadar. Kimse buraya gelip işim şu yardım edeyim demez bunu da bilin hele ki bu tarz bireysel görüşme gereken alanlarda mesleğine saygısı olan bunu yapmaz. Diyetisyenler hadi alın diyet listesi diye ortaya patlamaz mesela ya da bir avukat boşanma davanızı uluorta anlatın demez. Postu açanın yazdığı bana zaten makul gelmedi. Eşinizin sorunu erken yaş dil gelişimi süreci ile ilgili. Olsun takılsın üzmeyin kendinizi ne bunun için ne kimsenin dediği için
(196 puan) tarafından
Yok canım benim ben sadece sorumu sordum zaten o şöyle böyle desede inanmazdim da burası sohbet yeri herkes dilediği gibi soru sorabilir ama işte ben postu açana bakmadım sonra baktım ki bu dalga geçiyo ve sadece bende değil bı kaç kişi de soru sormuş bana da bişeyler söyledi de oralı olmadım burayi seviyorum muhabbetler güzel oluyo ama işte tanımadan etmeden insanlaar yargı dağıtınca ister istemez savunmaya geçiyosun gereksiz post açıyorlar sonra da sorusuna takamul edip cevap verilince de bı başkasi gelip seninle alay ediyo işte klavye üzerinden kul hakkına giriyoruz kalp kırıyoruz hâlbuki eğer sen benden önce farkettiysen post sahibinin hatasıni diyebilirsin "canım inanma bunlara yalan yanlış bilgiler veriyolar "gibi diyebilir ama onlar daha çok üzerime geldiler ağzının payını da aldılar
0 oy
(149 puan) tarafından
Benim oğlum ozel egitime giriyodu haftada bir qun 2 saat derse giriyo ama dil terapistiyle 2 haftada bir bir saat giriyo diger saatlere normal ogretmenler giriyo sizde 2 haftada bir saatin faydasi olurmu rapora gore 8 saat gormesi lazim ama doluluk var diye boyle ayarlamislar
(2 puan) tarafından
Simdi Türkiyede sistem farkli .Ben Azerbaycanda yasiyorum.Rusyada okudum .Normalde terapi 2 saat olmaz genelde.Bir terapi dakikasi 45 dakika olmali.2 haftada bir bana göre dogru bi sistem diyil malesef .
(149 puan) tarafından
Ewet ders zaten 40 daakka 2 saat derken 2 ders anlaminda soyledim
(2 puan) tarafından
O zaman sorun yok
0 oy
(24 puan) tarafından
Merhaba, benim oğlum Mayıs 14 de 3 yaşına girdi . Konuşması var herşeyi anlıyor ama henüz güzel konuşmuyor uzun cümleleri yok . Mesala anne bu ne ? Babam nerde ? Cisim var gibi cümleleri tek oluyor uzun uzun konuşmaya çalıştığında hiç bir şey anlamıyorum hızlı hızlı konuşmaya çalıyor ellimden geldiğince ona herşeyi anlatıyorum yanlış söylediği şeyleri duzeltip tekrarlamasini istiyorum ama bazen istemiyor ? Bu durumda ne yapabilirim sizce? İlla terapist şart mı ? 
(2 puan) tarafından
Daha 2 yasinda  .Gün icinde 1 saate kadar cocugunuzla zaman gecirin .Oyunlar kurun .minik masallari canlandirin .Amma 3ay sonra  yinede bi terapiste götürmenizi öneririm
0 oy
(1,629 puan) tarafından

25 yaşında kzı kardeşimde kekemelik var ve hiç tedavı olmadı küçüklükten beri var bazı dönemler çok yoğun oluyor bazı dönem daha hafif oluyor küçükken hayal meyal hatırlıyorjm ismini bile söyleyemiyordu. Nasıl bi yol izlemesi lazım tedaviye başlasa be kadar zamanda düzelir ve komple kurtulur mu? Cvplarsanız sevinirim :)

(2 puan) tarafından
Aslinda standart bi tedavi yöntemi yok .Mesele 14 güne son 50 güne son gibi.Amma genelde profesionel bi terapistden terapi alirsa cok cok iyi sonuçlar alcakdir.KENDİSİ İSTEMESİ YETERLİ .
(1,629 puan) tarafından
Yetişkinlerde düzelme durumunun daha yavaş ilerlediğini okumuştu o yüzden boşa uğraşacağını düşündüğü için istemiyor gbi kesin sonuç alır diyorsunuz yani
0 oy
(281 puan) tarafından
Merhaba oğlum 3 yaşında atipik otizm çok hareketli olduğu için dikkati yok öğretmenler ilaç kullanmamızı istediler kullandık ilaç yan etki yaptı dahada hareketlendi öğretmenler biraz ilaçla desteklesek daha güzel olur diye söylediler siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ve ikinci sorum OÇİDEP, EYDE hakkında ne düşünüyorsunuz bu yaştaki çocuğa uygulanabilir mi teşekkür ederim şimdiden 
(2 puan) tarafından
İlk önce söylemem gerekirki cok güzel yasindasiniz.Sıkı bi tedavi ile iyi sonuçlar alcaksiniz inseAllah.İlac gereken otizmlerimiz var malesef.Aktivliyi bi seklilde sönderemezsek söylediklerimizide hic dinlemez.Oyuzden  siz hareketliliyi azalsin diye ilac isteye bilirler.Amma o ilaclarida mutlaka ve mutlaka psikiatristi yazmali . Uygulana bilir.Aslinda terapist cocugun agirlik derecesine göre ve ona uygun hangi proqrami dogru buluyosa onla irelilemesi iyi sonuc verir .Rabbim yardimciniz olsun .Terapidede basarilar.
(281 puan) tarafından
Teşekkür ederim oğlum haftada 6 saat eğitim alıyor telafiler olunca 8 e çıkıyor ama yeterlimi temmuzda 3 yaşına girecek egitime ocağın sonu olarak başladık
0 oy
(6,919 puan) tarafından
 3 yaşına  gircek  oğlum ama net olarak  sıfat söyleye biliyor 2 lı cümle kurmaya başladı    fakat herşeye  kendi ad takıyor  tüm ıcecek  ınga diyor yıcekler mamo   değiştiremiyorum   bır türlü  
(2 puan) tarafından
Bi cocugun bi seyi söylememesini istiyosaniz kesinlikle böyle deme ,ismini söyle gibi emrler vermeyin .Sadece anlamamazlikdan gele bilirsiniz .Mesela elma istiyo mamo diyip duruyo .Sizde ay kuzum anlamadimki tam olarak ne istiyosun tabakmi istiyon  tarzinda anlamamazlikdan gele bilirsiniz :)Amma elmayi diye bildiginden emin oldugunuz halde yapin bunu.)Ha elmami istiyodun .1,2,3 gelen sefer kesin elma diycekdir.Unutmayin cocuga neyi yapma derseniz onu inadina daha cok yapar.Bide ****** meyve sebze kartlari alip isimlerini tek tek calışın evde
(6,919 puan) tarafından
Tşk ederim yapıcam inşallah
0 oy
(7,431 puan) tarafından
Benim yenim kekeme düzelir mi yoksa hep öyle kalır mı
(2 puan) tarafından
Terapi görmezse kalici olma ihtimali var tabi .Yas kac?
(7,431 puan) tarafından
Yaşını bılmıyom ama liseye geşcek
0 oy
(10,047 puan) tarafından
Disleksiden bahsetmissiniz. Cok guzel akici konusan bir cocugun diyelimki oyuncak kutusunu ac diyecegine kapat demesi. Asagi cikiyorum yukari iniyorum demesi disleksi belirtisimidir acaba
(2 puan) tarafından
Evet .
Okul oncesi alametlerine
1.kavramlari karisdirma (sag -sol ,asagi -yukari ve s.)
2.zaman anlayisini karisdirma (sabahda dün ,düne sabah gibi)
3.motor kordinasyonda zayiflik (bıcak ,kasık ve makas gibi aletlerii kullanmakda zorluk ,ayakkabi ipi baglamada zorluk ,düymelemede zorluk )
3.kendini ifade etmede zorluk
4.Dilin qramatik kanunlarina uygun konusmama
5 resm ve kopyalamada zorluk  ve baska bu tarz zorluklar cocugun gelecekde disleksi olma riskini artiriyo
0 oy
(1,248 puan) tarafından
Cinsiyet postundan buraya nasıl geçtin bu kadar işsiz misiniz gerçekten 
(2 puan) tarafından
Yok isim asiri cok sadece gebelikden uyku kacdi bi faydam olsun dedim).Siz neden aqresivlestiniz anlamadim)
0 oy
(1,311 puan) tarafından
Oğlum 26 aylık kelime var bikaç da 2 li cümlesi var ama sınırlı. Yasitlarini görüyorum herşeyi anlatıyor. Oğlumda herşeyi biliyor ama konuşmayi tercih etmiyor. Kitap okuyorum resimlerle anlatıyorum çok ilerleme kaydedemedik. Çocuk psikiyatrisine götürdüm. 10 gün kadar oldu ekranı çıkardık gene çok gelişme yok. Mesela şu demeyi biliyor ama şu isterken hüpp hüpp demeyi tercih ediyor. Bide aşırı hareketlilik var doktor ilaç tavsiye etti şimdilik sürekli dışarı çıkararak baş ediyorum o yüzden ilaç istemedim ama kışın gene baş edemezsem ilaç düşünebilirim. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Geçen kış döneminde dışarı cikamayip çok sorun yaşadığımız için ekrana alışmıştı.
(2 puan) tarafından
3 yasina kadar tamamen ekranlardan uzak tutmak sart.Hic bi sorun olmasa bile.Kendi yasitlari ile mutlaka iletisimde olsun.Cocuk cocukdan daha cabuk öğreniyo.Su demeyi bildiyi halde siz her hüp dediyinde vercekseniz oda hep hüp diycek.Anlamayin hüpünü .))Suyumu istiyon anlamadin tam ismini söyle tarzinda deneyin.Cocugu konusmaya mecbur burakin .Aglarsa hemen pes etmeyin.
0 oy
(7,959 puan) tarafından
Lütfen benimde sorumu cevapla oğlum 3 buçuk yaşında konuşmuyo kelimeleri var ama cümle ikili üçlü ve kısa kısa var mesela anne aba neyde abla nerde demek yada diyelim munu meni cenee diyo yani bu benim çantam demek.. yada cümle kuruyor ilk cümleyi sona sandakini başta söylüyor defalarca çocuk psikolojiye götürdüm çocuk gelişim uzmanına götürdüm kesinlikle otizm değil dediler her defasında .. oturduğum ilçede dil ve konuşma terapisti yok bu sene anaokula gonderecem sizce ne yapmam lazım yada okula gindermem doğru mu birde biz Türkçe millet Kürtçe konuşuyor oğlum anlamıyor Kürtçeyi ama Türkçe herşeyi anlar sizce anaokula yollasam çocuklar yine Kürtçe konuşacak benim oğlum anlamiyacak yinede göndereyim mi yada sadece Türkçe bilen çocukların olduğu okula m yollasam 
(2 puan) tarafından
Simdi konusma icin yaş çok sizde.büyük ihtimalle 2 dilliliyin verdiyi bi fesat.Hayir otizm olmadigi kesin.normalde bi cocuga 2 dili öğretmek icin ebeveynlerden diyelimki anne sadece türkce baba ise kürtce cocukla iletisime gecmesi gerek.Cümlenin evvelini türkce sonunu kürtce yaparlarsa cocuk hicbirini anlamiycak.Yada evde bir dil disarda baska bi dil olursa.Bi de bu durum 6 ayindan baslanmali.Türkce konusan cocuklarin arasinda zaman cok gecirmesi sart.Amma terapide sart size.Sizdede gelecekde disleksi olma ihtimali var .Okul döneminde bunu mutlaka aklinizda tutun.
(7,959 puan) tarafından
Hayır biz oğlumla hiç Kürtçe konuşmuyoruz babası çok az biliyo ablası Kürtçe bilmiyor ztn ama çevre Kürtçe konuşuyor birde disleksi nedir yani nasıl bir şey otizm gibi mi
(2 puan) tarafından
Hayir kesinlikle otizm gibi bisey diyil.Disleksi Öyrenme bozukluguna giriyo.Okul döneminde okuça okudugunu anlama ve ya yazma ,yada matematik konulari anlamama gibi sıkıntılar ola bilir .Bir cocuga Disleksi demek icin normal zeka  ve hatta üstün zeka bile ola bilir.Yani akilsiz diyiller ,hatta cok akillilar))
(7,959 puan) tarafından
Anladım teşekkürler cnm ♥️
0 oy
tarafından
Abla tamam inandık ama Türkçe yazım imla dersi alsan ne çok iyi olmaz mı 
(997 puan) tarafından
Kız gizmee azerbaycan da yasiyormus ya benim de ilk dikkatimi cekti de ;)
(2 puan) tarafından
Yukardada söyledim ben Azerbaycanliyim türkce hatalarim varsa kusura bakmayin
0 oy
(763 puan) tarafından
Kızım bir buçuk yaşında tak net konuşamıyor gel git diyir anne diyi dede diyi yani bazen birşeyler söylüyor anlamıyorum normal mi tşk ederim 
0 oy
(7,308 puan) tarafından
Merhaba canım ❤️

Oğlum 3 yaş 4 aylık herşeyi konuşuyor ama bazı kelimeleri tam çıkartmıyor su ya fu diyor mavi ye mayi gibi gibi şeyler diyor ve bazı dediği şeyler anlaşılmıyor hızlı konuştuğu için olurmu bunlar yada başka biseymi olabilir 
0 oy
tarafından
Benim oğlum 3 yaşında anne baba dede gibi gelimeler soylüyo anne bak baba gibi cümle kuruyo ama çok konuşamıyo sadece bunları söyleyebiliyo kumandayı getir deyince getiriyo birsey denilince anliyo yapıyo ismini söyleyince bakıyo göz teması kuruyo sizce bir sorun varni çocuk psikiyatristine götürmelimiyim
0 oy
(10,385 puan) tarafından
Hurdalar alırım eskiciiiii :) terapist bu arada terappist değil mesleğinizi düzgün yazarak başlayın işe. 
0 oy
(153 puan) tarafından
Salam menim bacımın oğlu 3yasindadir Azerbaycan'ca qeti danışmir baxcaya gedir ordada danismir İngilis dilinde danisir melimide deyir siz evde nece unsiyet qurursuz bu usagla evde hec İngilizce danisanda yordu danismirdi baxcaya gedenden sora danismaga çalışır oda kelimeler deyir derdini deye bilir oda İngilizce sizce ilerde ana dilinde oyrene biler
0 oy
(2,667 puan) tarafından
Bacım sen bu yazım yanlışları ile nasıl terapist olmuşsun anlamıyorum . Hayret ediyorum doğrusu.

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 159 göst.
4 Şubat 2024 Diğer kategorisinde & Madamcoco & (2,196 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 341 göst.
0 oy
1 cevap 43 göst.
11 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 268 göst.
23 Nisan 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Evramm (467 puan) tarafından soruldu

380,331 soru

11,388,008 cevap

34,891 kullanıcı

...