0 oy
133 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (1 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Merhaba anneler! Benim kizim su an yeni 16 aylik oldu . Ilk cocugum oldugu icin cok bilgiye sahip degilim. Kizimin gelismesinin biraz yavas ilerledigini düsünüyorum, aslinda korkum otizm olabilirmi ? 

Kizimin yapabildikleri:

. Taklit beceresi orta düzeyde

. Isaret parmagini kullaniyor

. Göz temasi var  

.KelimE  sayisi 7 tane bunlar: atim, bak,         mama,ac,cici, araba,cicek

. Oyuncaklariya  ( bebegini besliyor mama diyerek, arabalarla normal sürerk oynuyor), vs

. Yemegini yiyiebiliyor kasikla catalida  ögrendi sayilir 

. Alkis yapiyor cani isterse 

. Cok güler yüzlü ve cok aktif bir cocuk

. Komut: al ver , bezini cöpe at, kapiyi ac , kapat bas ,kapat. Ayakkabini giyelim dediginde aykabinsa gidiyor

gidiyor

. Anneyi babayi ayit edebiliyor.. yabancilardan basta cekiniyor sonra alisiyor 

yapamadiklari:

. Burnun , agzin, gözün nerde diye sordugumda hic tepkisi yok. 3 haftadir calisoyoruz ilgisini cekmiyor

. Komutlari almama . En basit örengin telefonu bana ver - al bunu babana götür anlamiyor

. Resimlerde hayvanlari sordugumda göstermiyor

. Anne demiyor henüz, baba da bilincli söylemiyor

. Hemüz yürümüyor .. kendini basina 3 adim atabiliyor desteksiz ama bunu sorun yapmiyorum . Asil merak etigiim henüz dogru düzgün komut  almamasi ve agzini , burnunu, gözünü göstermemesi sizce sorun mu? 

Otizm den süpelenmeliyim 

3 Cevaplar

0 oy
(6,340 puan) tarafından
Komutları oğlum 20 aylık yeni almaya başladı bence normal.. o aylarda benim oğlumda almıyordu erken daha.

Anne baba dememeside normal bir zaaman sonra artıyor siz sürekli tekrarlayin

Oğlum 20 aylık hala kulağını gözünü vs göstermez tek burnunu oda sumkurur gibi yapıyor ağzı ni biliyor o kadar onun içinde erken 

Çocuk istediği zaman yürür siz destke verin sürekli onu heveslendirin 

Herşeyi otizime bağlamayın 
(1 puan) tarafından
Tskler cevabiniz icin .. baska cocuklarla kiyasladigim icinde oluyor bu kaygi. Her cocuk bir degil tabiki, birde su Internete cok bakmamak gerek . Ne yazarsan hemen otizm cikiyor . Hersey zamanla olur insAllah.. cok kakama taktim uyuyamaz hale gelmisdim beden agzini burnunu göstermiyor diye .. annelik iste
(6,340 puan) tarafından
Diyorum ya oğlum 20 aylık daha sadece ağzını ve burnunu gösteriyor oda ben ogrete ogrete sen ogretmezsen olmaz ben sürekli git bunu teyzene ver teyze al de diyorum sürekli sürekli yönlendirme yapman gerek bol bol konuşun mesela ben şuan ona ayıp demeyi öğretiyorum şuan ayı diyor sürekli ayıp diyorum ama ben mesela geçen 1 gün boyunca dilimde vay beee vardı 2-3 günde ara ara söyledim baktım oda söylüyor vay beee diyor
(1 puan) tarafından
Haklisiniz.. ben 1 aydir ögretmeye calisiyorum .. ondan önce okadar üstüne düsmedim. Tv de 2 haftadir izletmiyorum artik, onunda cok etkisi oluyormus ..
-Reklam-
0 oy
(337 puan) tarafından
Siz konstnz mu hiç onla hiç ilgilendnz mi ya da biseyleri siz ogrrttnz mi al şu kasok su araba dednz mi birkaç defa öyle hemen öğrensin koşsun knssn yok herşey zamanla ve cabanizla olur . İlk okula basldgmzda biz nasıl bilmyrz alfabeyi öğrenene kadar okul btyr onlar da öyle hemen demeyin kalksın herşeyi yapsın çocuğu da sıkmayın otizm olsaydı doktor derdi cnm diye dusmyrm 
0 oy
(7,376 puan) tarafından
Anlattiklarin gayet normal canım otizmle alakalı değil otizm göz teması olmuyor sesine bakmıyor yani çok ayrı bir şey senin bebeğin daha küçük bu yüzden komutları tamamen anlamamasi normal oluyor canım yavaş yavas anlattiklarina göre gayet normal çocuğun 
(7,376 puan) tarafından
Canim benim kızım nörolojiye gidiyor bu kontrolleri sürekli yapılıyor yani o aylardayken doktor anlamsız kelimlerin falan hepsinin normal olduğunu söyledi yani telaş yapacak bir şey yok Allah sağlık versin
(1 puan) tarafından
Amin canim .. her cocugun gelimi farkli .. zamanla hepsini yaparlar InsAllah bizde rahat ederiz..
(7,376 puan) tarafından
Evet canım şuan bizim kız konuşuyor çok şükür
(1 puan) tarafından
Kac aylik kiziniz .. yeni mi konusmaya basladi
(7,376 puan) tarafından
Yok canım bayadir konuşuyor çok şükür benim kızım şuan 32 aylık biz beyine gittiğimiz için sürekli gelişim basamakları sürekli takip ediliyor

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 91 göst.
9 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde Eslmrvm (6 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 260 göst.
19 Aralık 2021 Diğer kategorisinde Kizlarimmmm21 (1,313 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 136 göst.
15 Temmuz 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 219 göst.
11 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde menda (193 puan) tarafından soruldu

381,078 soru

11,408,616 cevap

34,945 kullanıcı

...