0 oy
1,386 göst.
Aile kategorisinde tarafından

Hanımlar diyelim kız kardeşinşz var 22 yaşında, biri var hayatında oda 25 yasında biz türküz İstanbulda buyuduk o kisi doğulu ve orda büyümus(kültür sorunu için diyorum) 2 yıldır falan burda olsa evlenince geri doğuya tasınıp tarım ile uğrasacak olsa ailesiyle aynı yerde yasamak ıstese kardesinizin calısması yasak olsa o kisi okumamıs etmemis kardesınız okumus olsa ve o kisi ailenin tek erkek çocuğu olsa bi sürü görümce olsa  o kisinin küfrünü duysanız falan onaylar mıydınız aklım almıyor kardesim nasıl gerçekleri göremez bizi bırakıp doğuya tasınmaya bile okey askın gözü bu kadar mı kör :angry:

71 Cevaplar

+7 oy
(1,848 puan) tarafından
Yandım Allah dedi mi geçmiş olsun. Doğulu olması değil ama okuması yasak falan bunlar çok dayanılarak şeyler değil. 
(4,061 puan) tarafından
Tamda bunu yazacaktim dogulu turk kurt farketmez de o tarafin kulturu ile. Bizim kulturler cok farkli zorlik ceker hadi bunu ceksin gozu kesio ama okadar kisitlanmak o yasak bu yasam su yasak   Kendine yazik eder. Bazilarinda adet mesela cocugunu buyuklerin yaninda sevip opemessin bile oyle duymustum . Gerci dogu da degil sade bazi ic anadolu karadenizde falanda var bildigim bazi ailelerde bu olay buyugun yaninda ccgunu sevememek el pence divan oturmak agzini bile acacamamk falan
tarafından
Neler neler daha vardir benim bildiğim bide bu kadarı kimbilir neler diyor bizim deli kız sakliyor bizden sokakta kardeşime bağırdınipını kifir ettiğini duydum ondna sonrası yok bende
-Reklam-
+1 oy
(3,375 puan) tarafından
Bende doğuluyum orda çok çalışan kızlarımız var bu g. eri kafalıymış bnce ikna edin onu vazgeçsin. 
tarafından
Hem çalışamaz hem ailesine hizmet edeck vs vs yokyaaa gelin değil köle baksinlar
(3,375 puan) tarafından
Var öylesi canım kardeşinin gözünü açmaya bakın yoksa yazık olur
+1 oy
tarafından
Doğulu olması sıkıntı değil bizde öyleyiz (ben Hatay eşim erzurum)

Okumamış vs bunlarda beni ilgilendirmez herkesin hayatı aynı değil çünkü belki imkan verilmedi 

Tarım ile ugrasabilir helal kazandıktan sonra kardeşimi harama bulastirmadiktan sonra sorun yok

Ama küfür olayina takilirdim kardeşime şimdiden kufrediyorsa ilerde ne olur Allah bilir 
tarafından
Geçmiş olsun sana da Hatay İçin küfür bağırma herşey var kimbilir neler saklıyo daha bizden
0 oy
(2,224 puan) tarafından
Bırak evlensin max bir sene sonra arayıp dert yanar. Kendi ayağına sıkar yanı. Sen abla olarak uyarmissin daha elinden bir şey gelmez
tarafından
Bırak aramayı döner bence ama gelde anlat
(1,250 puan) tarafından
Hiçte dönemez bazı yörelerde boşanmak yasak onalarda durum nedir bilmem ama çok var öyle
tarafından
Bence de öyledir muhtemelen
0 oy
(6,123 puan) tarafından
Sakın bacım sakin 

Ben doğulu olduğum halde böyle bir şeye onay vermem 
tarafından
Annem bile konusmuyor ama anlamıyor ki ask diyip duruyo tövbe yarabbim
(6,123 puan) tarafından
Gerçekten buradaki hikâyeleri anlat görmesini sagla yazık günah valla
0 oy
(2,640 puan) tarafından
Bence kardeşini seviyorsan kimse onu tutamaz ben de siz de karışmayın çünkü birbirlerini seviyorsa ne yaparsanız yapın gidecek en azından aranız kötü olmasın iyi olursun kız kardeşinle damadınızda da eniştenle de iyi olursun yani kendini şimdiden eniştenle kötü gösterme ondan sonra seni bile konuşturmaz bak
tarafından
Ben ikisinden de büyüğüm hele bir konusturmasın
0 oy
(531 puan) tarafından
İzin vermezdim canım tamamen kültür çatışması yaşarlar bir arkadaşım aynı sorunu yaşıyor kaçtı hakkariye o kadar pişman ki keşke yapmasaydim diyor kültür farkı hersey farklı diyor anlasamiyorlar çok mutsuz Bi başıma kaldım burda diyor dillerini anlamıyorum beni içlerine almak istemiyorlar diyor 
(531 puan) tarafından
Bu sefer de sen benim sonumu orda niye paylaşıyorsun diye sana bilenir
tarafından
Ahahah yapar mı öyle bişey gerci herşey beklenir
(6,123 puan) tarafından
Bu soruyu gizle deki gel bak kızların olduğu bir yer var oraya soralım nasıl sıkıntılar yasiyacagini bizim kızlarda tekrardan yazsın sjsj
tarafından
Yapar mılar böyle bi iyilik hahah zaten adım da yazmıyor söyle yeni baslık acarım baskası sormuş gibi ne güzel olur
(6,123 puan) tarafından
Kardeşine de gel bak burda kizlar var hepsi yaşını başını almış evli gel bunlara soralım soruyu gizle bunu sonra onunla birlikte sor yorumları okusun belki bir düşünürrr
0 oy
(3,402 puan) tarafından
Dogu falan hikaye ben de doguluyum ama bariz kultur farki statu farki olacak ayni evin icinde farkli dunyalar istemezdim ben 
tarafından
Kültür farkından dedim zaten hani İstanbul da büyümus okumus calışıyo olsa yine amenna
0 oy
(195 puan) tarafından
Şu anda doğuda yaşıyorum mecburiyetten her şeye girdim farklı kültürden insanlar evlendikten sonra çok sıkıntı yaşıyor yakinen tanıdığım insanlar da gördüm bunu biri küfür eden erkek şimdiden buna başlamışsa eğer ileride neler olacak düşünemiyorum
tarafından
Bende aynı şeyleri düşünüyorum birde bu benim duymuş halim bide beniö bilmediğim neler vardır Allah bilir
(195 puan) tarafından
Kardeşinle senin konuşmanın bir anlamı olmayacak belki de bunu yaşamış biri varsa çevrenizde onunla görüştürebilirsin yani ya da değer verdiği biri varsa onunla konuşur sonradan pişman olmasındansa başta üzülmesi daha mantıklı
tarafından
Ben olsaydım bu yorumları okusam bile vazgeçerdim herkes aynı seyi demişs olacak olan belli kör olmayan görür dimi ama
(195 puan) tarafından
Kardeşinin yaşı küçük neticede hayatı yaşayan birinin gözüyle benim dediklerim uzun zaman evlilikden kaçtım ben sırf bunlar yüzünden istersen yada kardesin kabul ederse konusurm da onunla bı yabancı olarak
0 oy
(7,607 puan) tarafından

Malasef bazen insan kör olabiliyor canım Doğulu olması sıkıntı değil bence ama geleceğini kısıtlıyorsa okumak gibi ağzında küfür varsa kesinlikle bende istemezdim ama sizin ne istediğiniz şuan kardeşinizin pek umrunda değil gibi duruyor :(

tarafından
Okumus mezun olmuş kardeşim ama diyor ki bizde calısmak yok kendisi de tarlada calıscakmıs muhtemelen babasının tarlasıdır artık ne harclık verirse babası öyle yasammı olur
0 oy
(1,003 puan) tarafından
Bende doğuluyum. Batıdada kötü görümce var doğudada. O mesele ayrı. Ama bu kadar farklılığın olduğu bir evlilik mutlu son getirir mi bilemedim. Tarım dediğiniz şey nedir ? Eğer fıstıkçılık ise evin tek oğluysa zaten kız kardeşiniz maddi yönden bir sıkıntı yaşamaz. Aile faktörü çok önemli. Sadece eşle değil aile ilede evleniyor insan. Cahil insan her yerde var doğu batı diye ayırt etmiyorum. Allah pişman ettirmesin diyelim. Hakkında hayırlısı ne ise o olsun. Ama süreci uzatirsaniz belki kardeşiniz daha net görebilir zamanla herşeyi. Yaşı da küçük daha çünkü 
tarafından
O kadar detay bilmiyorum direkt böyle konusunca eledim kafamdan yok calısamaz yok Urfa'ya gideceğiz falan sen hayırdır bize sordun mu diyesim geldi fıstık olsa İstanbula gelmezdi çalısmaya bence
(1,003 puan) tarafından
Sizde şartlarınızı belirleyin. Çalışacak deyin. Bunun maddiyat ile ilgisi yok. İnsan kendini geliştirmek için de çalışmak isteyebilir. Şahsen bende Urfaliyim ama kesinlikle kardeşinizin buraya gelmesini istemem. Biz batıya taşınmak istiyoruz. Maddi koşullarımızı iyileştirebilirsek burdan kurtulmak istiyoruz kız kardeşiniz yanlış yolda. Konuşup güzel bir şekilde reddettirin
tarafından
Hayatında hiç gezmemis görmemis ki doğuyu ne bilsin her yerin düzeni farklı İstanbul da büyüyen biri doğuda yapamaz bu net olan birsey
0 oy
tarafından
Anlatırım güzelce illaki ben herşeye rağmen istiyorum dersede altınlarını iyi tut elinde para biriktirmeye çalış geri dönerken lazım olur sana derdim başka yapacak birşey yok ki 
tarafından
Demis ki adam altının sende olur canım aileni görmek istese bilet alırsın bak sen laflara
tarafından
Göndermeyecek yani size gelmeniz için bilet alicak o altinlariyla
0 oy
(3,333 puan) tarafından
Canim benim dediginiz hersey batar simdi. Yapamaz olmaz ama nasil ikna edersiniz bilmiyorum
tarafından
Annem konusmuyor kendisiyle evde iki yabancı gibiler hala demiyo ki annem beni böyle neden yapıyor
0 oy
(12,549 puan) tarafından
Deli mi bu kız 
tarafından
Alasııı
0 oy
(310 puan) tarafından
Ben bı doğulu olarak asla istemezdim kardeşimin böyle biriyle evlenmesini aslında bunun doguyka batıyla alakası da yok insanlık önemli olan ama genellikle bizim taraftakiler hep geri kafalı oluyo ben her zaman kız kardeşimi uyaririm konuşurum akıl vermeye çalışırım 
tarafından
Ben hiç dikkat etmedim kırdım kırılsın anlasın dedim adam küfürbaz sokak ortasında bağırıyor sebebi nolsa da ayıp diye bişey var
0 oy
(12,481 puan) tarafından
Aklı varsa koşarak uzaklaşsın aşk karın doyurmuyor vallahi billahi doyurmuyor 
tarafından
Bu yorumları göstercem bakalım mallığı devam eder mi bende aynı seyi dedim nafile
0 oy
(8,223 puan) tarafından
Kardeşine dogan Cüceloğlu Evlenmeden Önce kitabını hediye et ve okut. Sakın hata yapmasın sevıyom ediyom diye tek erkekle evlenmez insan ailesiyle de evlenir. Bı arkadasım adamın annesi yuzunden bosanmıs bır yavrusu var yazık değil mi yapmasın yakar kendini. Alısmadıgı ortama ayak uydurmaya calısmasın 
tarafından
Tesekkur ederim ben bile bakacağım mutlaka kitaba
(8,223 puan) tarafından
Ben kitabın yarısındayım şu an evlıyım 10 yıldır acayıp hosuma gitti evliliğin manasını bilmek önemli erkek işe gider kadın evde dururdan cok ote birsey anlatılanlar
tarafından
O adamı çok beğeniyorum zaten geçen annesini amlattığı videoya denk gelmiştim çok içten samimi birisi
(8,223 puan) tarafından
Evet öyle canım :)
0 oy
(3,283 puan) tarafından
Bu   zamanda aynı kültürde olan bile anlaşamıyor   fakat okumuş biri okumamış birine alırsa  biraz zorluk çekebilir  diyeyim çünkü kafaları aynı olmaz ama kendini yetiştirmiş  erkek ise ve çalışkan ise kardeşimi  kimseye  muhtaç  etmeyecekse ekmeğini taştan çıkaracaksa  ben  düşünürdüm  fakat aynı çatıya  götürecekse  yok derdim çok görümcede baş ağrısı  işsiz biriyse de olmaz  
tarafından
Okumus olan kardeşim erkek ilkokulu bitirmişs sanırım pek bilmiyorum adam gibi adam olsa yine de neyse derdik ama kızı oralara götüremez yapamazlar biliyorum
(3,283 puan) tarafından
O zaman bu  iş olmaz bende doğumluyum bizde okuyan okumuş biriyle evlenir  annem okumamışa kiz vermez ama okuyup işe  girmemiş  çalışkan  bir erkek ise karısını kimseye muhtac etmeyecekse  annem ancak o zaman verir benim eşim öğretmen olduğu halde yazın çiftçilik yapar o sekil diyeyim erkeğin çalışkan olması önemli tembel erkek karısına dahil bakmaz
tarafından
Haklısın kesinlikle aynı düşüncedeyim sizinle
0 oy
(7,620 puan) tarafından
Maalesef aşkın gözü kör cümlesini iliklerime kadar yaşadım. Evlendikten sonra ise iş işten çoktan geçmiş oldu. Ailem son gün bile sordu yani kızım bak evlenmek istemiyorsan hiç düşünme, iptal edebiliriz diye. Ben hep yanlış anladım. Yani sen ona ne söylersen söyle şu anda sana karşı kin besliyor. Ama dediğim gibi bir süre sonra hayatı toz pembe görmesini sağlayan gözündeki perde kalkacak ve o zaman gerçeklerle yüzleşecek. İşte asıl o anda onu yalnız bırakmamanı öneririm
tarafından
Sen nasılsın ne sorunun var neden böyle diyorsun canim valla ben mantık evliliği yaptım ben bile çoğu zaman pişmam oluyorum hayata bakıs acımız aynı olmasa çok sorunlar yasardım
(7,620 puan) tarafından
Bizde de bu var şu. Onun hayata bakışı çok farklı. Sürekli bir olumsuzluk. Eskiden hiç böyle değildi. Çok değişti. Tek ben değil, herkes böyle diyor üstelik
tarafından
Zaten en önemli şey hayata bakıs acısı eğer farklı bakıyorsanız zaten kafada başlıyo uyumsuzluk sen mimar mısın
(7,620 puan) tarafından
Peyzaj mimarıyım
0 oy
(758 puan) tarafından
Bende doğuluyum  eşimde gayette güzel calisiyorum gorumcelerde var alakam yok onlarla .... Ama bu anlattığın kişi 200 yıl geriden geliyor gibi  batıli olsada aynı yorumu yapardim
tarafından
Bence kendine uygun oralardan kız bakması gerekiyor onların sartlarını bilen kabul eden falan bi kzıı ailesinden koparmakla evde oturtmakla onu mutlu edemezsin annesini özlese 5 dk göreyim dese göremez anca kaynana

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 345 göst.
29 Mart 2022 Diğer kategorisinde Tuna-Tugra (343 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 570 göst.
13 Eylül 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
51 cevap 667 göst.
25 Eylül 2023 Aile kategorisinde Minikii (457 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 195 göst.
16 Ağustos 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Selin mom (785 puan) tarafından soruldu

377,237 soru

11,289,411 cevap

34,699 kullanıcı

...