0 oy
761 göst.
Diğer kategorisinde (880 puan) tarafından
Sımdı kızlar kaynanam gıl dedıkı aksama sıze caya gelek bende tm dedm gelın neyse oturyrz hep beraber baktm nişanlı olan gorumcem dedı kocama 100 tl bana at hesaptan varsa kocamda tm dedi attı o kadr sınır oldumkı Bn kurusu kurusuna birikim yapyrm onlarda her seferinde kocamı gordukce sureklı para koparma derdinde sonra neyse dedm seytann gıbı kaynanam gıl sız koyun kesecekmısınz dedı sonra bnlede esim 1 hafta once para olursa keseceğiz demstk. Kayın babam dedıkı kesmeyin 1 tane alalım ortak olsn bolusurz kocamda hemn tamm dedı sınır oldm belkı kesecektik ne herseye karısyrlar kocamın fikrini degıstyrlar sınır oldugum nokta bu neyse bunlar gıttı ben dedm daha olursa kesecegz dedim hemn babam gıl ne derse tm dedın Bn ortak istemiyorum bir tane kesip buzluga atacaktık malum et alınmıyor pahalı herkesn evı ayrı ne hemn baban ne derse tm dıyrsn evın erkegi sensn sen kendi kararlarını veremyrm sn 3 cu kisiler karsırsa hep kavga olur Bn karstryrm uyum ailemi. Bna dıyr senin gozun var parada aç gö.lüsün  aç k.peksin daha neler neler dedı bu bır haftadır da bnı takıp edyrmş nıye zırt pırt watsapa gırıyrmusum erkn saatlerde ben yokken ne yapyrmsz 4 yılın sonunda bana ilk defa dedı senden suphelenöeye basladım halbuki sadece watsap tek yanı var onda butun sosyal medayalr var bende sinirlendm dedm al tlfnunu basına cal benden suphelenıyrsn tlfn kullanmyrm ıstemyrm dedm sımdı alms tlfnu bırkms bende ne yapmm gerek kullanayımmı yoksa kullanıp tavrımı belı mı edeyım

19 Cevaplar

+7 oy
(1,892 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Saçmalamışsın ne var yani kardeşine 100 lira gönderdiyse bunun neyine sinir oldun? Senin kardeşine gönderse hoşuna giderdi o zaman birikim düşünmezdin. Ayrıca kayınbaban kötü bir şey dememiş hani birikim diye görümcene verdiği 100 lirayı kıskandın ya adam da ayrı masraf yapmayın beraber olsun demiş sen de ayrıdığın parayı saklarsın birikim yaparsın işte. Üstelik kurban kesip de buzluğa atalım et fiyatları uçtu denecek bir şey değil. Kurban dağıtmak için kesilir 1 hisse eve 1 hisse akrabalara 1 hisse ihtiyaç sahiplerine verilir. 

image

(1,892 puan) tarafından
Attım fotoğrafı bakın
tarafından
Happy görenleri şaşırtıyor diyor. Yani tek tük vardır. Ortalama 50 kg oluyo.
Sen karistiriyorsun
(1,892 puan) tarafından
Ya 50 kilo koyun mu olur biz her sene 70 den aşağı kesmeyiz. Cinsine göre 100ü geçeni var
tarafından
Happymom 12 bini koyuna vermekdense buyuk basa ortak olsunlar daha mantikli :)
tarafından
Hahah dogru
-Reklam-
+6 oy
(997 puan) tarafından

Görümcem yok ama kaynım bırak 100 TL'yi 100.000 TL istese veririm aynı şekilde kaynanama ve kayınpederimede . Kurban buzluğa et atmak için değildir bu zihniyetten çıkın. Kurban harici kesin buzluğa koyun etinizi  . Koyun kuzu ortak kesilmez bunuda aklınızdan çıkarın.  Eşiniz haklı açgözlü bir insansınız. Son olarak eklemek istediğim birşey var bol bol kitap okumanızı tavsiye ederim yazınızı anlayabilmek için baya çaba sarf ettim :):angel:

(486 puan) tarafından
Agansndkjdksid bende baya zor okudum
(880 puan) tarafından
Canm ben duzgun yazmışım siz anladınız herhalde o para kısmını yanlıs yazdm 500 TL demek ıstedım ben ac gözlü degılım emın ol degecek insanlar olmus olsaydı ben 3 kattını verirdim sen dıyınce aç gözlu olmyr canm duzgun konus ben burda insanlarla konusrkn kırmamaya calısark yazyrm
(1,043 puan) tarafından
Kiz nasil veriyorsun 100.000 tl Bende aynı durumdayım eşimin ailesinden yana gorumcelerime atar yigenlerine atar kayinbabamin yeni eşine bir şeyler alir haa hic ses etmedim bunlara ama iç çamaşırı alalım yok dedim param yok dedi onda da bende kızdım bundan sonra bana yoksa kimseye yok
+1 oy
(3,451 puan) tarafından
Kesip kendi buzluguna atınca kurban olmuyo onun adı 
(2,119 puan) tarafından
Aynı şeyi yazacaktım :) Postu komple okudum bir o konuya takıldım. "Kesip buzluğa atacaktım"
(880 puan) tarafından
Nıye canm tek buna takıldın takılacak cok sey var bırde siz niye koyun alıp dograyıp hıc buzluga atmadınız mı biz yerı gelıyr alıyrz buzluga atyrm bundan normal ne var yani et sonucta
(9,626 puan) tarafından
Canim milletin takıldığı koyun kesmenin değil kurbanın amacı fakire fukaraya dağıtmak ama sen hepsini buzluğa atarsan bu kurban değil veya bunun sevabını bekleme kurban zamanı kurban kes ama kimseye verme sonra ben kurban kestim diyemezsin bu öyle değil yani insanlar bunu anlatmaya çalışıyo senin yaptığın ibadet olmuyo
(2,119 puan) tarafından
Azracan sen kurban bayramı niyetine kurban kesmiyorsun bu fikrinle, sadece buzluğuna et girsin istiyorsun. Biz kurban kesince 3 te 1inden az ayırıyoruz kendimize o yüzden sen öyle diyince sadece ona takıldım.
+1 oy
(6,919 puan) tarafından
 Şunu bır kabul edelim eşimiz sâdece esımızdır  onunda bır ailesi doguran bır anasını karındeslerı var    sadece  bız yokuz hayatında 100 lirayla batmassın emin ol   kurban yemelik kesılmez Allâh adına  fakıre dağıtılır  senin nıyetın et yemek kurban değil      
(880 puan) tarafından
Bn kendımı guzlce anlatım 100 tl bana batmıyor canm ıkı kardesı babası anası var maasları bızden istemesi sacma bır kac defa ıster o ayrı ama hep hep istemesi sacma ve en basiti 100 tl dedm yerı geliyor 1000 TL veryr daha fazla veryr ben 1 krsu bıle biriktirirken kız kardeslerı ne veremez Bnm ihtiyacım var ama esımden ıstemyrm borc harcı var yuk olmamak ıcın
0 oy
(7,947 puan) tarafından

Kullan tabiki ne alaka telefon kullanmamak böyle birşey ispatlicam.diye kendimden taviz vermem inanmak istemiyorsa inanmasın çokta tin. :D

(880 puan) tarafından
Kız Valahı sırf watsapa zırt pırt gıryrm dıye ee kendisinin butn sosyal medyası var agzımı acmyrm bana dedıgı kelimeye bak bnmde ailem var dedikodu yapıyok arkadaslara o gormesn dıye sılıyrm o da dıyr hanı bırsey yok ne yapyrsn ee herseyı nıye soylım:)
0 oy
(15,823 puan) tarafından
Bı koyunamı ortak olacaksınız???

Evlılıkte Guvennnnn yoksa zaten ne bıleyım kı....
(703 puan) tarafından
buzluga atmak derken kesınce hepsını dagıtmıyoruz sonucta ondan bahsedıyor bence post sahıbı.
kayınbabanın dedıgıne gelınce kucuk bas ita hısse olmaz ne sacmalık 3 kısı gırıyorlar :D
(9,626 puan) tarafından
Ben orayı okumamisim,canim sizin kestiğiniz kurban olmuyo kurban diye de kabul olmaz dağıtman gerekiyo kurban kesmenin amacı budur
(880 puan) tarafından
Bız 1 tane kucuk koyun alıp kesip buzluga atacktk ama kayın babam dıyrkı oyle yapmıyak 1 tane alak 4 aile parayı versn oyle alalk bende dıyrm 2 bin falan verecegz 1 kılo koyuna oda 1 kılo duser mı bılmyrm  yanı cok sacma sureklı karsmaları bnı sınır edyr bız plan yapmısız ztn ne diye mudahele edyrsnz yaa Allah ya sabır
(15,823 puan) tarafından
bız 1 tane kesip buzluga atacktk ıstedıgın canmz alıp cıkarıp cıkrp kullan cktm et alınmıyor pahalı

yazdıgı bu baksana dagıtıp kalanı demıyorr
Valla bacım senelerdir buyuk basa gırııyoruz Allahh kabul etsınn benim etım mıllet gıbı aylardır yetmez bana bazıları kus kadar koyup pay verdıgını sanıyor arkadaslarımda var benım bız kesmezken pay verırlerdı derdım bu ne vermese ondan ıyı Allah affetsin
(703 puan) tarafından
Bende o yorumdkı yazdıgın kısmı sımdı gordum canım 1 tane kesıp buzluga atacaktık derken tamamını mı atıyorlar dıyecem de baksana 1 koyuna 4 kısı gırdıklerıne göre ne hisseden ne olması gerekenden haberleri var..
Benım babam buyuk bas keserdı hep kucuk basta hısseyı de ben buyuk bas gıbı 7 pay sanıyordum megersem 3 pay dagıtılıyormus kucuk oldugu ıcın bende oyle dolu dolu koyarım kesmedıgımız zaman dedıgın gıbı bana da öyle pay dıye kelle gonderen olmustu  ya Allah affetsin koydum çöpün yanına sitede ne yapayım ben kelleyi hoş köyde bıle olsam yapamam ayrıca kelle den pay olmaz kı ya
0 oy
(4,164 puan) tarafından
Öncelikle bir koyunu iki kişi alıp kesince o kurban olmaz canım herkes kendine kurban kesince kabul olur ibadetiniz öteki türlü inek hissesine girmeniz lazım bide amaç kurban kesmek mi buzluğa et atmak mı o kısmı anlamadım eğer sırf buzluğun et dolsun diye kesmek istiyosan ki yazından böyle anlaşılıyor o zaman kurban bayramında kesmenize gerek yok her hangi başka bir zamanda da kesebilirsiniz değil mi 
0 oy
(2,704 puan) tarafından
Dinen koyuna koça yani kucuk basa ortak olunmaz canim bir kisi girer
0 oy
(1,210 puan) tarafından
İyi de kurbanın amacı ibadet... Küçükbaşlara ortak girilmez ki nasıl saçmalık bu? İkinizinki de kabul olmaz. Amca et yemekse o ayrı tabi??
0 oy
(103 puan) tarafından
Buzluğa atıp istediğim zaman çıkarıp çıkarılıp kullnaacktim çok komik olmuş ve öyle değilse bile yanlis anlaşılıyor :)  WhatsApp konusunda haklısın eşim güvenmiyorsa ortada büyük sorun var haberin olsun  
(880 puan) tarafından
Canm burda durumun varsa ayriyeten bır tane koyun kesip dograyıp buzluga atyrm et alınıyormu Allah ıcın ya bende o kadr sureklı ete para vermıyelım dıye oyle bır yontem buldm esım mutlaka her hafta sonu kilolarca et mangal yapyr
(103 puan) tarafından
Yani yanlış anlama ama eşim görüncene 100 lira verdi diye bir sürü şey diyorsun durumumuz yok diyip duruyorsun şimdi de burda durumun varsa ayritten diyorsun demekki durumunuz var birini buzluga atacağına göre,arkadaşım şu konuda haklısın çekirdek ailene alınan kararkarin değişmesine sinir olmuşsun ama durumj başka başka yerlere çekerek iyice haksız yere düşüyorsun yok buzluğa atmalar yok 100 TL istedi de verdi demeler bunun yerine kimse bize karismasa desen bitti gitti konuştukca ne dedgin belli olmuyor haberin olsun
(880 puan) tarafından
Bu konuda haklısınız haklıyken esımın gozunde haksız oldm cunku gercektn cok cektm 3 yıl boyunca kendi evime gectm rahatlarım dedm yıne her seferinde mudahele etmeye calıs malar bızı yonlendırmeye calsmalr bırde gorumcem dn mesala para ıstedım ustumde yoktu 10 TL yanı dusunun eve gelir gelmz aradı parayı alcm ekmk alcm o kadr zoruma gıttıkı sımdıde onlarda para olmasına ragmen esıme yapısıp ne koparsak kardır derdindeler ve ıkı abılerıde memur onlardan asla ıstemyr bana inat gozume soka soka ıstyr bende bir yerden sonra patladım artk sen simdi tecrubelısın belkı bnden aksamdan bu saate kadr aradm sormadm aynı sekil de esımde bu tavrı surdureyımmı yoksa hıcbırsey olmamıs gıbı ıyı mı davranayım ben buraya yazarak sizden fıkır almk ıcın yazdm bazıları rencide edici sekılde konusyr ben burda kımseyı kırmadan konusyrm ay amn kalbi kırıldımı dıye
(103 puan) tarafından
Yani eşinle arandaki iletişim ne durumda bilemiyorum ama ailesi ile ilgilj biraz da olsa alttan alabilirsin yani gözüne soka soka yapıyorlarsa demekki biliyorlar sana inat yapıyorlar sende oyuna gelme onlar için ailendeki huzurunu bozma ne kadar sinir de olsan belli etme idare  et eşinle güzelce konuş kararimizi biz verelim sadece felan de yani biraya kadar her şey alttan alınabilir ama WhatsApp konusu olunca ben olsam hayatta aramazdim ne demek güvenmemek bana guvenmeyen biriyle zor yaşarım işte sende sadece WhatsApp konusu yok diğer konular yüzünden hakkiyken de ne kadar Trio atabilirsin eşinle senin aranda iletişiminde  o da
0 oy
(993 puan) tarafından
Küçükbasta hisse yok herkes tek o ayrı kurban adı üstünde durumu olanın kesip kurbana uygun olarak kesmeyenlere dağıtıp kalanında misafirler kendin vs yenmesidir sorun görümce KV kp değil eşin ayrıca onlar ne derse desin tamm deyin senin kocan.bunlarin dışında amaç kurbanı alıp ki kurban olmaz o ama eti dolaba atıp yemekse kurbandan sonra kesin kcuuk birşey koyun dolabınıza yersiniz. Ayrıca kardeşler arasinda 100 liranın vs hesabı olmaz eğer eşiniz sizden kısıp onlara veriyorsa bu konuda size yapmadığı için haklı olursunuz 
0 oy
tarafından
Eti kesip buzluğa atmak için kurbanı beklmenize gerek yok direk alın kesin çünkü kurbanın manası anlami bu değil kız kardesine gelince 100tl göndermesi seni bu kadar incitiyorsa yazıklar olsun senle evlendi diye ailesiyle bağlarını koparıp ihtiyaçları olduğunda yardımlarına kosmayacaksa ben öyle bir eş istemem senden önce onlar vardı herkes yerini haddini bilmeli varki ihtiyacı istemiş abisinden kurban kesilince bir pay kendine ayırıp geri kalan fakire yetime verilir buzluğa atilmaz
(880 puan) tarafından
Oncelıkle kız kardesım degıl gorumcem bu zmna kadr hep ızın verdim ılk defa olan bırsey degıl Bn ses etmedikce defalarca ıstyr bnmde cocuklarm var babası var ıkı tane daha abisı var memur sadece bizden ıstyr Bn mecbur degılım vermeye esıtlık olsn dıye kendı ailemde ısterse borc borc karsılıgında para ver dedm cunku yetmiyor zor yetsrtyrz   ya gercektn bilip bilmeden yazıklar olsn senjn gıbı es demen yanls cnm
0 oy
(829 puan) tarafından
Canım yalnis anlama ama siz kurbanı kesip fakir fukaraya dağıtmak için mi yoksa  buzluğa atmak için mi kesiyorsunuz 
(880 puan) tarafından
Paramız olursa ıkı tane alırız bırını dagıtmak ıcın bırını de buzluga katmak ıcın ama bu gıdısle hıcbırını alamıcagz ortak 1 tane alcgz dun aksamdandr aramadım sormadm esımj oda aynı sekil cok kırıldım
0 oy
tarafından
Bende kızarım anası babası aynı ortamda dururken eşimden bir TL bile isteyemez kimse ne münasebet ihtiyaç olur hastalık eksik birşeyi kalır tamamlanamaz o zaman 10 bin TL de istenmesine verilmesine sesim çıkmaz kendim derim daha verelim diye küçük başa ortak girilmez o bı saçmalık yani hisse olmuyor ne diye para vereyim ki giderim hayır için ya bu kurban illa kesemeyeceksem onca ihtiyacı olan insanlar hasta çocuklar var oraya veririm ama ama hissemin olmayacağı şeye girmek çok saçma eti ne yapayım ben kurbanı olduğu gibi dolaba koymak amacıyla kesilmez zaten en başta 
(880 puan) tarafından
Iste herks dıyr paranın lafımı olur cok sacma anası babası var bnm kocam nıye para veryr Bn bunu soylyrm millet burda dıyr senin gibi es ıstemm kardesıme parada vermıckse dıye ama esımle hmn aynı yasta eli ayagı tutyr calısmyr oturduğu yerden para ıstyr kocamdan ve alıstı bır kere olsa sesim cıkmzdı sureklı sureklı ben burda neyim yanı
tarafından
O konuda haklısın olay sadece kardeşe para verilmesi değil paranın lafı olmaz ihtiyaç durumunda ama gerçekten ihtiyaç durumunda yoksa herkes geçim derdinde 100 TL bile bana göre az değil hiç 10 kg un alıyorum o parayla 8 tane ekmek yapıyorum bir aylık ekmek masrafı çıkıyor
0 oy
tarafından
Görümcene 100 tl versin ne olcakki kardeşi sonucta kalkipta seni zora sokucam bir para değil ama kurban konusunda küçük başa ortak girilmezki, ayrıca dolaba et aticam filan demen yanlış kurbanın anlamı kan akıtmak fakire yoksula dağıtmak evine de biraz pay koymaktır bence
0 oy
tarafından
Tam okuyayım dedim kaynanam  gil  kelimesinden sonra bıraktım..  konuştuğunuz gibi yazmayı biraksaniz
(880 puan) tarafından
Nıye kaynanam gıl dedikten sonra bıraktınız
0 oy
(133 puan) tarafından
Yani tabi aileden aileye değişir ama benim ailemde de eşimin ailesinde de kardeşler anne babadan önce birbirlerinden isterler yani benimde kardeşimden para almışlığım var kardeşiminde benden. Aynı şekilde 3 görümcem ve eşim arasında da çok para alışverişi döner en son görümceme altınlarımı verdim araba alacaklar diye ama biliyorum ki misliyle bana geri döner yani gözüme gelmez geri gelmese de canları sağolsun haklarını ödeyemem fazlasıyla yaptılar yapmaya devam ediyorlar. 2 kişi bir koyuna da giremez zaten büyükbaş alırsanız orası ayrı. Ayrıca kurban kesmenin amacı da dağıtmaktır yani kesip buzluğa atınca anlamı kalmıyor ki. Hatta biz direk Afrikaya vs bağışlıyoruz. Biz bir şekilde et alıp yiyoruz ama orda muhtaç binlerce insan var. Verdikçe Allah da sana verir inancındayım. Bu tamamen benim düşüncem tabi. Ama yine de eşin kurban konusunda sana danışmadan babasına direk tamam dememeliydi bencede. 
0 oy
(13,010 puan) tarafından
Burada da kocalar ne garip sürekli eşlerime aç köpekk vs diyorlar Laf söylemek için yer arıyorlar sanki 
0 oy
(1,003 puan) tarafından
Kurban ne diye kesilir biliyorsun değil mi ?? Baştan sona saçmalamışsın. Eşinin ailesine karşı bu kadar tavır alırsan onu kendinden soğutursun.

İlgili bir soru bulunamadı

379,855 soru

11,370,602 cevap

34,854 kullanıcı

...