0 oy
332 göst.
Diğer kategorisinde (1,937 puan) tarafından
Kızlar kızım adana Selahattin Eyyubi proje ortaokulu sınavını geçti geçeceğini hiç düşünmemiştim biraz da kendini denesin görsün diye açıkçası yazdım eşim eğer servis meselesini de çözersek vereceğim diyor ama ben kararsız kaldım sizce ikisi bir arada zor olmaz mı ağır gelir diye düşünüyorum eninde sonunda bir tercih yapması gerekecek gibi duruyor kararsız kaldım 5. Sınıf 11 yaşında bir kızın omuzlarına ağır bir yük gibi geliyor sabah 8'de hafızlık eğitimine başlıyorlar öğlen 12'ye kadar  12'den akşam saat 5.30'a kadar normal ortaokul eğitimi eğer yatılı kalsa da eve de gelse de ondan sonra da bir saat ödevlerini ayırıyor geri kalanını tekrar hafızlığa vermesi gerekiyor siz ne düşünüyorsunuz sadece hafızlığa vermek istedi eşim onu da ortaokul eğitimini açıktan devam ettiriyorlar sadece sınavlara girip çıkıyor doğru düzgün bir eğitim görmeyecek Öyle olunca da yarın yapamadığı zamanlarda burada zorlandığı zaman gideceği ortaokul olmayacağı için vermek istemedim ama böyle de zor yani bir yanım hafızlıktan vazgeçmesi gerektiğini söylüyor Bir yanımda güzel bir şey bu yapmalı diyor çok zor bir karar lütfen kırmadan incitmeden fikirlerinizi söyler misin

15 Cevaplar

+2 oy
(163 puan) tarafından
Valla canım ben mantıklı bi cevap veremeyeceğim ama tamamen maneviyatla cevap vereceğim. Ahir zamandayız suan önüne böyle bi fırsat çıktıysa ve kızının içinde varsa engel olma herkes üni mezunu olmak zorunda değil ama hepimiz rabbime kulluk etmek zorundayız hayatını öyle de sekillendirebilir. Çok isterdim tasavvufla hayatımı sürdürebilmek burası geçici çünkü maalesef dünya işlerine çok düştüm şuan büyük imtihanlar veriyorum yeniden rabbim beni kapısına kabul etsin diye dini bi hasbihale bile katılacağım gün önüme türlü türlü engeller çıkıyor zaten buhran dolu günlerdeyim tam da önüme bu soru çıkınca cevapsız geçemedim umarım hakkınızda hayırlısı olur 
(899 puan) tarafından
Birini takip ediyorum benim de birtakım sıkıntılarım var doğum tarihi anne adı ve senin adına Özel Esma çalışması yapıyor 40 gün sonunda sifalaniyorsun şimdi bana tepki gösteren olacak ama zikirden zarar geleceğini düşünmüyorum sonuçta onun da öğrendiği bir ilimle bunu yaptığı için para karşılığında yapıyor ama sanırsam o para da sokak hayvanlarına mama olarak gidiyor
(1,937 puan) tarafından
Kızımda istiyor o yüzden yazdım sınava hakkında hayırlısı olsun pazartesi gidip yüz yüze konuşacağım
-Reklam-
+1 oy
(3,007 puan) tarafından

Canımın  içi her zorlukla beraber bir kolaylık mutlaka vardır.  Kendi istiyor ise inşaAllâh hayırlısı ile başlasın. Rabbim muvaffakiyet nasib etsin. 

İngilizce, Arapça ağırlıklı eğitim diyorsun yani kızının +ları diğerlerine nazaran daha çok olacak yaş itibariyle küçük de değil mükemmel bir şekilde edâ eder kanaatindeyim çünkü Allâh ilmi isteyene verir , zenginliği ise istediğine. Sen kızım istiyor diyorsun istemek başarmanın yarısıdır :)

(1,937 puan) tarafından
Anladım canım Allah razı olsun pazartesi gidip yüz yüze konuşacağım
0 oy
(531 puan) tarafından
Aslında hafızlık çok güzel olur ama ağır gelebilir çocuğuna diye düşünüyorum ve bence yatılı olarak vermeyin kesinlikle o çocuğunuzu daha çok yorar sizden ayrı kalmak ona daha zor gelir belki bundan dolayı okulu sevecekken okuldan soguyabilir 
(1,937 puan) tarafından
Yok yatılı vermek gibi niyetim yok zaten servisle gidip gelecekler servis meselesine çözebilirse eşim ama ağırlık konusunda kararsız kaldım küçücük bir çocuğun omzuna hem ortaokul eğitimi hem hafızlık eğitimini vermek bilemedim hangisi ağır basacak hangisi ağır basmalı bilemiyorum artık mantıklı düşünemedim Bir de size sorayım dedim
(531 puan) tarafından
Bence canım gönderme ya sen cocugunun karakterini çok iyi bilirsin senin çocuğun bunu kaldırabilir mi o sorumluluğu alabilecek bir çocuk mu
(1,937 puan) tarafından
gördüğüm kadarını yapabilir ama yarın o işin içine girdiği zaman zorlanmaya başladığı zaman tökezlediği zamanlarda ne olur bilemem bugün o da istiyor o da hevesli Ama yarını bilmiyorum
0 oy
(4,106 puan) tarafından
Ne olursa olsun okumasi lazim. Bu devirde unuverste mezunu bile hicbirsey sayilmiyor. Ustune ne katarsa kar.   Ben liseye baslarken yatili kursa gittim 15 gun bana okula hic baslama dediler. Babam  mesela asla mudade etmez annemde bende iatemezdim.  Maneviyat evet onemli ama ilk etapta olulu okuyup hayatini kurtarsin
(4,106 puan) tarafından
İkisi agir gelmesse ne ala. Eger agir gelir tereddutu yasayip hafizlik agir basarsa bence yanlis karar vermis olursunuz onve okul. Cunku hayatin binbir turlu hali var okumadimi ayaklari uzerinde durmadimi  bu hayatta maneviyati onu kurtarmaz belki olan maneviyatini bile yakar hayat sartlari ne olacagi belli olmaz.
(1,937 puan) tarafından
Söylediklerin de haklısın Ama küçük bir çocuk için hafızlık da önemli şu anda beyni alıyor yarın dolduktan sonra almak da zor oluyor her yiğidin harcı değil lisede üniversitede hafızlık yapmak çok ağır gelecek bunu da bir görüyorum bu ağır yükü de vermek istemiyorum vicdanen kendimi rahatsız hissediyorum benim omuzlarıma böyle bir yük yüklense ne hissederdim ne yapardım bunu da düşünmeye çalışıyorum empati yapmak istiyorum kafam çorba şu anda
(4,106 puan) tarafından
Aynn zor karar ama ccktan az vok belli olur canim hatirliorum seni kizin da istiyordu zaten goze aliyordu. Kendine guveniyor demekki
(1,937 puan) tarafından
Ya 5 sınıf bir öğrencisi şu anda güveniyor ama o hayatı yaşamadığı için yarın yaşadığı zaman zorlanınca ne olacak geri dönmek gibi bir şey olduğu zaman önünde döneceği bir kapı da olsun istiyorum ortaokul eğitimi için geride kalsın istemiyorum maşallah zeki bir çocuk
0 oy
(2,692 puan) tarafından
Bence gönderin. Dr. Salih Selmanı bilir misiniz bilmem. Çocuklar zihinsel ve fiziksel inanılmaz bir donanıma sahiptir, biz kendimiz gibi düşünüp yorulur, zorlanır vs diyoruz. Ama misal benim çocuğum 4 yaşında, 7de kalkar akşama kadar atla zıpla koş yorulmaz. Biz gibi değil yani. Salih Selman da, çocuklar zaten meşguliyet bulacaklar. En iyisi siz onları boş bırakmayın der. Kendi çocukları da hem hafız hem çok iyi bölümlerden mezun meslek sahibi, hem de sporda madalya kazandılar. Yani demem o ki, o çocuk ikisini de yapar ve vaktini çok kaliteli geçirmiş olur kanımca. 
(1,937 puan) tarafından
yapabilir mi Her çocuk bir değil  bu okul ağırlık İngilizce eğitimi de veriyor Arapça eğitimi de veriyor yani sadece Türkçe değil derslerin çoğu ağırlık İngilizce normal Türkçe derslerini bile ağırlıklı olarak İngilizce küçük çocuğun omuzlarına bu kadar yük vermekten vicdanımı rahatsız ediyor Bir yanımda onun geleceği diyor öyle kafam çorba olmuş karışmış
(2,692 puan) tarafından
Velev ki yapamadı, ortaokulu açıktan okur. Liseye geçerken dershaneye falan gider. Hiç okula gitmeden açıktan ilk orta lise bitirip, dershane özel ders takviyeyle çok iyi üni kazananlar biliyorum. Ben zihin berrakken manevi eğitimi önemsiyorum. Ama sizin kararınız tabi ki.
(1,937 puan) tarafından
Nasibinde ne varsa artık o olsun bakalım pazartesiye gidip bir konuşalım
0 oy
(10,784 puan) tarafından
Allah katındaki maneviyat tabi ki çok ama çok önemli.ama şu taraftan da bakmak gerekiyor ne yazık ki şu an üniv. Okuaynlar bile çok iyi bir üniv den mezun değil ise ,en az geçerli iki dil bilmiyor ise hiç bir işe yaramiyor .eğer sadece hafızlık okur orta okulu dışarı alırsa asla düzgün bir lise kazanamaz.haliyle üniversite de hayal olur.ikisini götürebilir ise ne mutlu.
(1,937 puan) tarafından
İşte götürebilir mi gideceği okul ağırlık olarak İngilizce eğitimi veriyormuş öyle söylediler daha pazartesi gidip yüz yüze konuşacağım götürebilirse gerçekten çok güzel bir okul sınav sistemi de alıyorlar zaten Zeki öğrencileri yapabileceğimi düşündüğü öğrencileri alıyorlar öyle hemen de almıyorlar eğitimler belli sınavlardan belli testlerden geçiyor sınıfları bile İngilizce dili sınavı yapıyorlar ona göre seviyesine göre sınıf belirleyip koyuyorlar o seviyede geliştirmesi için de ellerinden geleni yapıyorlar bayağı iyi bir okul Arapça eğitimi de var hafızlık eğitimi zaten ama yapabilir mi onu bilemiyorum
(10,784 puan) tarafından
İnşallah yapabilir.ama hemen yapamaz diyip kestirip. Atmayın
(1,937 puan) tarafından
Pazartesi gidip yüz yüze konuşacağım
0 oy
(3,950 puan) tarafından

Hafızlık yapmış biri olarak zorluğunu biliyorum 2 si bi arada cok zor olur diye düşünüyorum. Ama bazi çocuklar cok zeki oluyor 1saat demeden 1 sayfayi ezberleyebiliyor. Kesinlikle zeki olmakla alaksli eger ki ezber sıkıntısi yoksa Bence verin ama zor gelir mi bilmem küçük şuan.. 

Seçimi sizin vermeniz daha dogru 
(1,937 puan) tarafından
İşte ben de veremiyorum gerçekten kafam çorba olmuş bir yanım vicdanım bir yanım mantığım arkadaşlarım var hafızlık eğitimi'nde olan hafızlığı olanlar ama çok kararsız kaldım
0 oy
(1,723 puan) tarafından
Benim görümcemin oğlu hem hafızlık hem okulunu okudu ilk zamanlar zorlandı evet ama sonradan alıştı.. öğretmenleri bu çocuk yapar evet diyorsa bence bi deneyin .. zorlanırsa istemezse tabiki vazgecer.. şimdi görümcemn oğlu hafızlık belgesini aldı ve güzel bir lise kazandı.. olmayacak imkânsız bişey değil yani onu demek istedim..
(1,937 puan) tarafından
Öyle mi Maşallah  benim kızımı da hayali o yani kızım hafızlık istiyor ama nasıl diyeyim hocalık istemiyor hayalî başka
(1,723 puan) tarafından
Daha hayali çok değişir canım .. daha bir başlasın okula öğretmenler arkadaşlar çok etki eder ..
(1,937 puan) tarafından
Nasip artık canım pazartesi gidip yüz yüze konuşacağım
0 oy
(279 puan) tarafından
Okumak önemli  okulunu okur ama şöyle düşün herkes hafız olamıyor ben de evladımin hafız olmasını çok istiyorum yarın kıyamet kopsa kuran silinse hepimiz öyle kalırız ama hafız olan cocuk ne mutlu ona .Hafız  olan kişi güzel yaşarsa kurana göre yedi kişiye şefaat etme hakkı var  siz kızınızın yapabileceğine inanıyorsanız yollayın. Okul olur hem başlayana Allah yardım eder .Yine de sizin karariniz
(1,723 puan) tarafından
Kız 70 kişi değilmiydi o şefaat etme :))) bizede bizede die sıraya girmiştik eşimin yeğenine
(279 puan) tarafından
Ben 7 yi diye biliuorum
(1,937 puan) tarafından
Anladım canım bakalım pazartesi gidip yüz yüze konuşacağım
(279 puan) tarafından
Rabbım hakkında en hayırlısını versin hepimiz yüzme, voleybol olsa yollarız  Allahın kelamı siz iyi düşünün kızınız belliki zeki kazanmış.
(1,937 puan) tarafından
Dersleri sever  aklini oraya verir mesela bir zorbalık olsa kendini savunma olsa toplum içinde böyle konuşma olsa bunu yapamaz ama dersleri seviyor çalışmayı seviyorum tabii yarın genç kız olduğu zaman da değişir falan bilemem sakalım canım pazartesi gibi konuşacağım ne diyecekler nasıl olacak ben de bilmiyorum
0 oy
(14,020 puan) tarafından
Ben olsam gönderirdim çocuğun daha küçük beyni boş temiz ne yüklersen ona kâr aklı beyni zekası bizim sandığımızdan daha fazlasını alabilecek kapasiteye sahip bence 
(1,937 puan) tarafından
Öyle mi diyorsunuz
0 oy
(5,240 puan) tarafından
Kendifikri nedir cnm sordunuz mu 
(1,937 puan) tarafından
İstiyor o istedi diye yazdım zaten
(5,240 puan) tarafından
Ozman kendine güveniyorsa yapar sizde yardımcı olursunuz cnm
(1,937 puan) tarafından
Nasip inşaallah pazartesi gidip yüz yüze konuşacağım
0 oy
(961 puan) tarafından
Bence o okula gitsin çocuğunuz.evet yeri gelecek zorlanacak ama zaten hayatta heran Bi zorlukla karşılaşma ihtimalimiz yok mu hepimizin var çocukların da öyle. O zorlandığı zamanda siz ona itici güç olum destek olun.o okulu başka çocuklar da kazanıyor kokuyo mezun oluyo benim arkadaşım proje Okulunda hafızlık dersi veriyo. Çocuklar bildiğimizden daha zeki daha güçlüler. Onlara güvenin 
(1,937 puan) tarafından
Öyle mi diyorsunuz ben biraz fazla vicdan yapıyorum o zaman
(961 puan) tarafından
Anne yüreği sende haklısın. İnşaallah benim çocuklarım da öyle okula giderler büyüdüklerinde
(1,937 puan) tarafından
Hayırla sağlıkla inşaallah canım haklarında ne hayır ise onu nasip eylesin
(961 puan) tarafından
Amin aminnn
0 oy
(156 puan) tarafından
hafızlık küçük yaşta başlar canım yani daha iyi anlarlar

rabbim yardımcısı olur emin ol 
(1,937 puan) tarafından
Amin inşallah canım
0 oy
tarafından

Bence ikisini devam ettir bomboş bir insan olacağına çalışkan olur ben mesela aşırı tembelim kendimi bildim bileli hayatını nasıl idame ettirirsen öyle gider çalışkan olsun azimli olsun hafız olması da eğer anlayarak hissederek bilinçli bir şekilde hafızlık yaparsa Rabbim hayırlı güzel bir yaşam nasip eder diye hissediyorum bence gönder yani darısı benim ikiz kızlarıma senin kızına da maşallah <3

(1,937 puan) tarafından
Amin inşallah canım
0 oy
tarafından
Yatılı vercem diyorsun geçen. Vazmi geçtin ondan
(1,937 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Yatılı yaz Kur'an kursu idi 2 aylık idi vazgeçtim ondan bu gidiş geliş olacak ortaokul

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 98 göst.
0 oy
31 cevap 524 göst.
31 Ağustos 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 226 göst.
23 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Karcicegi (986 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 394 göst.
19 Mart 2020 Diğer kategorisinde Umutvari (499 puan) tarafından soruldu