0 oy
685 göst.
Aile kategorisinde (761 puan) tarafından
Kızlar merhabalar. Ben şimdi hamileyim daha cinsiyet bile belli değilken aile arasında isim kavgası çıkmaya başladı eşim annesinin adını koymak istiyor asla annesi olduğu için karşı değilim kaynanamı da çok seviyorum. Ama ismi çok eski ve saçma bir isim. İkinci bir isim de koyalım diyorum yok diyor. Tüm aileye söyledi ve herkes o olsun diyor ne yapicam bilmiyorum. Cidden çocuğumun hakkına girmek istemiyorum böyle bir isimle

31 Cevaplar

+1 oy
(1,250 puan) tarafından
Ben olsam çok kızardım o kadar evliya Enbiya sahabi efendimizin adı dururken ne kendi annemin adını nede onun annesinin adını koydurmam hem o ismi koyunca çocuğun huylarını bile etkiliyo kayinvalidenin huylarını filan da aliyo o yüzden asla koydurmam yani
(761 puan) tarafından
Bende diyorum onlarca dini isim var birini koyalım. Annemden değerli kimse yok asla annemin adı olsun demedim ama onun bu sacmaligi
(1,250 puan) tarafından
Sorsana Hz sumeyyeden Hz Fatıma annemizden Hz Aişe Hz Hatice annemizden hangi kadin daha ustunmus
(761 puan) tarafından
Benim cümlem biraz yanlış olmuş yani demek istediğim mesela benim gözümde en değerlisi annem ya ben bile annemin ismini onermedim dini bir isim olsun dedim ama o illaki annemin adı diyor. Summeye ismine hayranım
-Reklam-
+1 oy
(3,730 puan) tarafından
Hastane de doğum yapınca hemşire geliyor kimlik başvurusu yapalım mı diyor evet yapalım de kendin ne isim koymak istiyosan onu koy kocana da öyle olmaz böyle olur de 
(3,730 puan) tarafından
Neden yapamadın canım
(14,032 puan) tarafından
İkametgahim da sorun vardı ya böyle bir şey olduğunu bilsem mutlakaaa doğumdan önce hallederdim
(3,730 puan) tarafından
He anladım bu bacımız bunu da göz önünde bulundurarak davranır artık :) sen nerde yaşıyorsun peki nerde doğum yaptın
(14,032 puan) tarafından
Istanbul da yasiyorum canım ben devlette doğum yaptım
(3,730 puan) tarafından
Demekki normal devlet hastanesinde de var bende şehir hastanesinde yaptım inşallah yaygınlaşmıştır bu uygulama da arkadaş da yapar
+1 oy
(178 puan) tarafından
Ne isim koyarsan koy ben kendi seçtiğimle seslenicem de. Koymak istediği içim saçmaymış zaten zamanla diğeri daha çok kullanılır ve çocuk da büyüdüğünde onu tercih etmez zaten 
(761 puan) tarafından
Evet bak bu olabilir bu hiç aklıma gelmemişti
0 oy
(1,850 puan) tarafından

Eşim karışmadı isim konusunda bana birakti bende kayinbabamin ismini koydum bir tekte bileziğimi aldım onlarada sürpriz oldu hem :D

(2,393 puan) tarafından
Anladim
(761 puan) tarafından
Altın verseler de koymam :D
0 oy
(1,687 puan) tarafından
Eşinin annesinin adı ney ve sen ne koymak istiyorsun.
(761 puan) tarafından
Benim aklımda henüz isim yok. Ama Zeynep koymak istiyorum.Kaynanamın adı şöhret
(1,687 puan) tarafından
Hmm evet canım seni şimdi daha iyi anlayabiliyorum.
(1,538 puan) tarafından
Kaynananın adı da koyulacak türden de deilmiş yani ben kızım doğduğunda kaynanama bilerek dedim istemiceni bilerek adını katalım diye istemem yan cebime koy dedi biraz eşime de dedim istemiyorum dedi rüyasında gördüğü ismi kattı şimdi bi kızım daha doğacak 2 aya onu da ben katacam
(997 puan) tarafından
Şöhret ne la  :)))) pavyon karıları gibi tobe Yarabbi. İnşallah erkek olur :D
(761 puan) tarafından
:D:D:D ay Allah iyliginizi versin :D erkek olsa bile bundan sonra kız olunca yine şöhret olacak değişen birşey yok
0 oy
(1,538 puan) tarafından
Çocuğu onlar mı doğuruyor sen mi ?
(1,538 puan) tarafından
Valla koy canım da ama anasının adını da kattırma daha önünde baya zaman var ben hafsa yada ravza düşünüyorum kendim için
(761 puan) tarafından
Hafsa benim de aklımdaydı ama beğenmedi eşim
(1,538 puan) tarafından
Benim ki beğenmiyo ama yapacak bişey yok ilki rüyasında gördüğü için kattı eşim bunda beğense de katcam beğenmese de oda ilayda Açelya gibi bişi katalım diyo
(761 puan) tarafından
Hiç bu modernlesmek adına koyulan isimleri sevmiyorum. Allah ortak noktaya varmamızi sağlar inşAllah
(1,538 puan) tarafından
En fazla iki isim katarız biz ya bizde öyle hu olsun bu olsun diye baskı yok ben zaten en başta anlaştım erkek olursa sen kız olursa ben katacam dedim kız oldu sesi de çıkmıyor pek evde 3 kız olduk teşkilat kurcaz ☺️ anamı belliceniz diyo
0 oy
tarafından
Eşinin kendi ismini koyun çocuğa ikinci isim olarak gönlü olsun birinci ismi sen seç 
(761 puan) tarafından
Ya ikinci bir isim kabul etmiyor kabul etse ikinci bir isim olsa tamam
0 oy
(2,393 puan) tarafından
Olay çıkarırdım isterse güzel isim olsun ben olsam vermem  ya 
(761 puan) tarafından
Dün bile tartıştım bu konuda ama dinlemedi ne yapcam bilmiyorum
0 oy
(6,365 puan) tarafından
Ya saçmalığa bak neden küçücük bebeğe ana adı koyulsun ki? O zaman sende kendi annenin ismi koy 9 ay sen taşıyorsun karnında. Bu tipler tatlı dilden anlamaz kavga edeceksin. Asla müsade etmeyeceksin. Ve sana asla ikinci çocuğu yapmcam düşünceni hiç beğenmedim diyeceksin. Millete ne ki o olsun diyor. Senin ailen nerede onlarda müdahale etsin o zaman. 
(761 puan) tarafından
Annem de kızdı öyle şey mi olur dedi. O zaman sende benim adımı koycam de kabul edilecek şey mi dedi. Kaynanam da yok diyor benim ismim eski bir isim diyor ama kocam dinlemiyor annem de annem diyod
0 oy
(11,279 puan) tarafından
İlk evlendik ve çocuk daha düşünmeden kavgasını ettik asla musade etmedim bunun yüzünden evi bırakıp gidiyordum yıllar sonra hamile kaldım eşim 1 2 söyledi ama ben oralı olmadım neticede koymadık hala içinde olduğunu söylüyor eşim ama ben iyiki de koymamisiz diyorum
(761 puan) tarafından
Bende mi çekip gitsem napsam ikna etsem ya. Benim eşimin de hiç öyle bir dusuncesi yoktu hatta bana diyordu tüm zahmetini sen veriyorsun ismini de sen koy ailemin karismasina izin vermem vs ama hamile olmamdan bir ay kadar önce bir anlık öyle dedi ve halen öyle diyor
0 oy
(2,804 puan) tarafından
Eşim seni boşayacam dese yine anasının ismini koymam kendisini de sevmem zatn bide zırt birt cocuguma sesleniken onun adını çapiracam çocuktan sogurum ya ,,,oğluma kaynin babanın adını koydum ama severdm onu ismide güzeldi Ömer ,kendi de dedi zatn eşim babamın ismi kötü olsa asla koymazdim 
(761 puan) tarafından
Dimi ya koyulacak bir isim değil
(2,804 puan) tarafından
Şu erkeklerin bogg yemesi başka bişi değil insan olsa haa güzel bı isim olsa ammena ama değil ya
(761 puan) tarafından
İnsAllah zamanla anlar beni de fikri değişir
(2,804 puan) tarafından
Ne diyim Allah kolaylık versn
(256 puan) tarafından
Valla çok haklısın canım kaynanamın ismini asla çocuğuma koymam
0 oy
(1,250 puan) tarafından
Benim herifte Miran koycam diye tutturdu seni mahkemeye veririm o doğum kağıdını sana vermem hastaneye tedbir koydururum dedim şimdi adı Muhammed Musa olucak oğlumun aslında isim hakkı babaya ait ama sacmalamasina göz yumaman 
(1,250 puan) tarafından
Kalbini kırmadım tehdit ettim napim güzellikten anlamayinca zor kullandım doğru laftan anlasa bende güzelce halletcemde olmadı bacım napim
(313 puan) tarafından
Ben Muhammed ismini de doğru bulmuyorum çocuklara konulmasını çünkü ileride taşıyabilecek mi o ismi s.alak bile denmemesi lazım yada küfür ne bilim çok ağır bir isim onu taşımak çok önemli kardeşiminde adı Muhammed Can ama.keske koymasalardi
(761 puan) tarafından
Ah keşke böyle güzel bir isim önerisi olsa da kabul etsem. Eşim başta kız ismini ben erkek ismini sen koy dedi tamam dedim. Ben erkek ismini buldum çok hoşuna da gitti mesela olmaz dese yine ortak begenecegimiz bir isim koyardim. Ama kız ismini o değiştirmiyor. Bence de Muhammed ismi çok ağır bir isim ve nedense pek kimse tasiyamiyor
(1,250 puan) tarafından
Ne yapalım peygamberimizin ismini koymayalim da unutulsun mu millette ona göre karşısındakine konuşurken dikkat etsin
(761 puan) tarafından
Peygamberimiz unutulacak biri mi?
Ya gördüğüm tüm Muhammed ismindeki insanların ileri yaşta karakterlerinde sorun oluyor çünkü çok ağır bir isim hakkını veremiyorlar
0 oy
tarafından
Niye ortamda ben istemiyorm koymucam demiyosn 
(761 puan) tarafından
Dedim herkesin içinde defalarca dedim tüm aile de biliyor istemediğimi kaynanamın yanında bile söyledim. Dedim anne yanlış anlama senin ismin olduğu ivin değil ama asla o ismi koymam dedim. Haklısın kızım dedi güzel isim değil dedi. Ama yok kocam inat etmiş
0 oy
(888 puan) tarafından
Şu anne adı baba adı dede adı vs bunlar benim çok sinirime gidiyor ne bu babadan oğula-kıza anadan oğula-kıza saltanat gibi taht kimin kavgası bu kadar olmaz ya ben çocuğuma istediğim ismi koyarım neden onun bunun ismini koyayım ya 
(761 puan) tarafından
Degilmi ya alın bsnden de o kadar. Ne gerek var onun adı Ayşe ise tamam benim ki Fatma olsun neden nesilden nesile Ayşe olsun ki
0 oy
tarafından
İsmim babanemin ismi. Annem babamemi sevdiği için ilk çocuğuna yani bana koymuş.

Hayatım boyunca hep zorulugunu çektim. İnanmazsin belki insanlarla tanisirken ismimi söylerken hep utanıyordum.

Halada nefret ediyorum ismimden.

Babanemi çok severdim ama babanemi sevmem isminide sevmek zorunda olduğum anlamına gelmiyor.

Bekarken değiştiremedim babam izin vermedi.

Evlendim 2_3 ay sonra korona başladı. Adliye adli tatil oldu. Vs öylece kaldı. 

İsim bence çok önemli. Ne yap ne et eşini ikna et.
(761 puan) tarafından
Merak ettim isminizi :D
Çocuğum 18 ne geldikten sonra bize dava açsa ismi için hakkıdır ya. Eşim diyor ben şimdi evet derim sana kimlik çıkarınca yine o ismi bırakırım değişen birşey olmaz. Delirticek beni. Görümcem de dün gelmiş diyor siz annemin adını koycaz dediğinizde annem çok sevindi. Halbuki annesi kendisi dedi o nedir yani koymayın gibisinden ikinci bir isim olsa tamam ama ona da yok
tarafından
Gorumcende az fena değil. Gaz veriyo kocana.
Annesini bu kadar düşünüyorsa gorumcen kendi koysun
(761 puan) tarafından
Evet annesi sevse der evet güzel yanımda oğluna kızdı yok oğlum o isim güzel devil diye ama nedense onlar diyor annem çok sevmiş belli etmemiş ee siz nasıl anladiniz
tarafından
Yalana bak.
Valla ne yap ne et koydurma. Boşver eşin kuserse küssun trip yaparsa yapsın. Hiç umrunda olmasin
0 oy
(2,762 puan) tarafından
Annesinin adı Gülnur. Sadece nurunu koymayı teklif etti. Her ismin yanına yakışır diyor. Ama geçen gün herkes beni överken "onu bı de bana sorun" diye bayramda herkesin içinde beni rencide etti. Bişey demedim tabi ama eşim "annem cidden haddini aştı" deyip o bile vazgeçti. Benden hoşnut olmayan insanin değil ismini vermek ağzınla kuş tutsam yalan. Bütün işlerinde oynuyorum, ağzımı açıp tek kelime etmisligim yok, hizmet edeceğim diye onlarla sofraya oturduğum nadirdir. Bi de bunları duyuyorum.
(761 puan) tarafından
Allah ıslah etsin ne diyeyim ne yazikki böyle nankör insanlar var. Ben o sebepten değil dediğim gibi seviyorum kaynanamı çok iyi bir insan ama ismi çok saçma yani ben o kadar o isimle dalga geçerken şimdi çocuğuma o ismi nasıl vereyim
(2,762 puan) tarafından
İnsanın dibinde bitiyor işte güldüğü kinadigi şeyler
:(
(761 puan) tarafından
Neye gulduysem hep başıma geldi zaten o yüzden artık hicbirseye gulmeme kararı aldım
0 oy
(1,072 puan) tarafından
Bana babaanne ismi konulmuş bu şekilde olmasından hiç memnun değilim çocukluğum boyunca babaannem den bisey de görmedim. Hatta annem bana bu isimden dolayı tepkili olduğunu düşünürdüm kaynanasini hatırlatıyordum. Şöhret te konulabilir bir isim değilmiş 
(761 puan) tarafından
Değil mi yani hepimiz insanın bugün yarın ben çocuğuma illaki kizicam kaynanam da orda olacak ee kalkıp üstüne alınacak bilerek bu lafı ediyor vs diye hiç uğraşamam ya
0 oy
(2,687 puan) tarafından
Şimdiki nesil cok farkli ben cocugumla dalga gectiremem de herkesin icinde bende koymazdim haklisin bacim küs hepsiyle konuşma 9 ay taşi agri sanciyi cek gelsin konsunlar adina hee oldu ben hamiş kalinca direk dedim kimsenin adini koymam boşuna kavga etmiyek dedim karismadilar :) 
tarafından
E Devletten değişmiyor artik
(2,687 puan) tarafından
Kaldirdilar mi
tarafından
Evet Aralık'ta bitti. Zaten e devletten harf hatası ve absürt isimler değişiyordu.
Biz soyadımiz absurttu değiştirdik. Ama ismimi kabul etmediler absürt olmadığı icin
(761 puan) tarafından
Bence şöhret yeterince absürt:D
(2,687 puan) tarafından
Gulunc ayipli ne bilem o tur isimlerde degişiyor ya şohretide kesin degisirlerdi diye dedimdi nufustan gene yapilir canim.ordan kaldirilmaz nasilsa :))
0 oy
(2,704 puan) tarafından
Babaannem bana kendi adini koydurmus annem de mine derdi hep boylece butun aile akraba mine diyodu babaannemin adı sadece okulda resmi kurumlardaydi. Mahkeme karariyla degistirdim adimi. Mine oldum :))) 
(2,704 puan) tarafından
Annem sagolsun güzel de isim bulmuş :))) babaannem adini herkese koymus  bebekken olen halama yegenine torununa :)))
tarafından
Hım annen mi mine demeye başlamış.

E benim annem zaten isteyerek babanemin ismini koymuş. O yüzden farklı bir isim söyleme gereği duyulmamis
(2,704 puan) tarafından
Evet canim annem babaannemin adini kullanmayip kendi begendigi ismi soylemeye baslayinca bı yerden sonra herkes dedi heralde cunku ben aile akraba ya da cevremde hic bana babaannemin adiyla seslenildigini duymadim :) babaannem hariç:)))) gerci oda bi yerden sonra pes etti mine demeye basladi
tarafından
Malaesef bana herkesss babanemin ismiyle hitap eder.
Hatta ismim babanemin ismi olduğu için diğer kardeşlerimden çok beni tanırlar.
Velhasıl kelam  babam sırf millete ayıp olur gibisinden düşündü herhalde, hiç izin vermedi değiştirmem için. Hep karşi çıktı.
Evlenince de dediğim gibi adliyeler tatil oldu baya süre.
Simdide eşim pek oralı olmuyor. Eşimde sanırım onların tarafi beni arrtik ismimle tanıdı. Komşularımız vs herkes ismimle biliyorya. Değiştirmenin artık anlamsız olduğunu düşünüyor sanirim
(2,704 puan) tarafından
Yani sen memnun değilsin ama insanlar da zamanla alisir bastira bastira ogretirsin yeni adini. Babam bana hayatim boyunca hic ismimle hitap etmedi ikisini de soylemedi hep kizim yavrum diye cagirir :) bence etraflica bi dusun bu seni etkiliyo sonucta. Simdi kizim olacak bi turlu isim bulamiyorum begenemiyorum yakistiramiyorum mesela dort ay var onumuzde neyseki ;)
0 oy
(1,529 puan) tarafından
Ben kendi annemin ismini koycam diğer ikisini o koydu bunuda ben koycam ona diyorum zaten eğer annemin ismini koymazsan o kimlik kartını kırarım uğraşır durursun diye sanki bizim hiç hakkımız yok 9 ay taşı doğur çilesini çek babalar cefalarını sürsün 
(1,529 puan) tarafından
İlk gebeliğimde bana hiç sormadı oğlumun adını o koydu ikinci gebeliğimde aynı kızımın adını bu olcak dedi koydu ama bunu ona yedirtmem:)) zaten başka düşünmüyorum buda kız olcak nasipse rahmetli annemin ismini koycam birde kızımın ismine uyumlu iki isim olcak yani ama bu erkekler herşeye muhalefet zaten ikisini o koydu sizin ilk sanırım inşallah ortak karar verirsiniz isim bu sonuçta bir ömür dilimizde olcak
(761 puan) tarafından
Allah rahmet eylesin iki hakkını kullanmış zahmet olmazsa buna karışmasın evet benim ilk hayirlusi ile
tarafından
Şükran annenin adı ne mrk ettim
(1,529 puan) tarafından
Tayibe annemin ismi Tayibe Deniz koycam nasipse
tarafından
Aman allahim

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 151 göst.
19 Mart 2024 Aile kategorisinde Aysrtnc (7 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 221 göst.