0 oy
160 göst.
Aile kategorisinde (41 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
22 aylik kızım. 

Anne, baba, dede, anneanne, gitti, bitti, gel, git, al, ver, bebek, mama, meme, bikmek(ekmek), doktog(doktor), teys(teyze), Göktuğ, ba(araba) park, cici, tüh , vahvah, kalk .. bunları söylüyor sadece. Kedi köpek kuş tavuk inek koyun aslan ördek bunların seslerini çıkarıyor. Bütün organlarının yerlerini biliyor yerlerini gösteriyor. Yanımda olduğunda odandan şunu getir dediğim zaman gidip bulup geliyor. İstediği biseyi işaret parmağıyla gösteriyor. Şuan aklıma gelen bunlar ama kelime sayısı çok az gibime geliyor. Ailemizden uzakta yaşıyoruz evde eşim ve ben varız çok kişi gelip gitmiyor. Ben bununda etksii olduğunu düşünüyorum. Arkadaşım 2 yaşından sonra açılır dedi. Onun kızı da öyle oldu. Doktora gitmek için 2 yaşını mi beklesem acaba siz ne düşünüyorsunuz bana yardımcı olur musunuz. Şimdiden teşekkür ederim ❤️

8 Cevaplar

+1 oy
(8,908 puan) tarafından
Bisey sormak istiyorum bunu çocuklarının kelime sayısına konuşmasına takan herkese soruyorum 2 3 yaşındaki çocuktan kaç kelime nasıl konuşmasını bekliyorsunuz haber spikeri gibi konuşmasını mi
(8,908 puan) tarafından
Bunu demen gerekiyor ama dil terapistine gidilse oda aynısını söyleyecek hem biliyorsun meslek dalı olarak yakın akraba sayılırız onlarla :))) cocuk ne kadar susuz kalabikir bu sicaklarda eninde sonunda pes edecek hani bazen kızıyoruz ya ana yuregi dayamiyor diye aslinda bszi konularda hatalar zinciri burda basliyor ne yazik ki aile ve çevre faktörü günümüzün kanayan yarası maalesef onun için kimse suclanamaz genetik faktörün söyle Bi önemi var geç konuşan ailelerin çocukları her zaman olmasada bindebir geç konuşur ama bu her zaman geçerli değildir... yolun İstanbula düşerse beklerim elbet bunun dedikodusunu bolca yaparız:)))
(8,908 puan) tarafından
Emine 4.5 5 yaşına kadar o harfleri söyleyememesi normaldir o dil terapistini bana yönlendir eğer ben yanlışsam diplomami yirtip istifa edeceğim ama o yanlissa o diploması yirtip istifa edecek hodri meydan diyorum ona :))))
(2,393 puan) tarafından
Tek tavsiyem küçük çocuğu olan annelerin büyük çocuğu olanlar hakkında daha az yorum yapması, çünkü onlar da bu yoldan gecicek . :)  onlar da konusmak istiyor zaten ki bende hemen eline veren biri değilim tek kelime olarak istediğin de hayır bak işte bu çatal çatal ver demen gerek diye söyleniyor zaten ama o diyene kadar bekle de bi bak gör neler oluyor evde heleki 2 yas sendromunda :) :D şimdi hersey güllük gülistanlık benim ki bugün bezden ayırmaya çalışıyorum diye çişi gelince dış kapıyı yumrukladı aç diye diye bez almaya gidecekmiş:D
(2,393 puan) tarafından
Emine bence de bi problem olabilir ç leri söylüyorlar k leri söylüyorlar çocuklar rahatlıkla çünkü kedi ve çatal tarzı şeyler basit olarak söylüyorlar ğ ve r gerçekten soyleyemeye bilirler ama
(12,492 puan) tarafından
K leri söylüyor canım tek tek yazmıyım dedim ama ç leri söyleyemiyor mesesa çatala katal diyor kediye tedi bazı kelimelerde harfleri çıkarıyor bazılarında çıkaramıyor r lere y der mesela benim oğlum da öyleydi şuan 7 yaşında 5 yaşından beri net çıkarıyor bütün harfleri o yüzden ben problem etmedim hiç
-Reklam-
0 oy
(8,906 puan) tarafından
Daha ne kız..benimki 24 aylık anne baba mama su dede diyo sjjsjs
(41 puan) tarafından
Bilmiyorum ki canım arkadaşım şimdiye kadar konuşması gerekmiyor mu diye sordu öyle aklıma takıldı yoksa ben takılmıyordum
(8,906 puan) tarafından
Ben takilmiyroum canım er geç konuşacak..tam olmasa da derdini anlatiyo. Anlıyorum demek istediğini.
0 oy
(1,363 puan) tarafından
Daha cok erken canim kizim 30aylikmen bi anda konusmaya basldi. Oncesinde tek kelime seklinde konusuyodu
0 oy
(1,135 puan) tarafından

Kız küçücük bebe Göktuğ kelimesini nasıl söylüyor :D bence gayet yeterli benim kızım bu kadar bile kelime söylemezdi 2 yaşından sonra bi açıldı pir açıldı merak etme seninki de açılır 

(41 puan) tarafından
Güktuuğ diyo valla :)))) arkadaşımın oğlunun ismi
(1,135 puan) tarafından
Ay sen de cocuga bahane bulma o zaman cocuk güktuuğ bile diyormuş :)))
0 oy
(4,224 puan) tarafından
21 aylik kiz

Anne,baba, anneanne,babaanne,dede, hala ,teyze, abla,abi,bebe, kedi, miyav,hav hav ,möö, vak vak ,at ,cik cik ,ai ai , mee, ot,et ,ekmek, patates , yağ,ham ,mama ,meme, ayak, gobus, popo, bir ,acı,tatlı, hayır, olmuyo, kalk, yere ,attı, park ,bahce ,agac ,orda ,aç, git ,ev ,elma,kiraz,armut, dut, nenni, alo, pembe ,bıcı bıcı,lamba,kitap, amin,bitti, düt düt, bade(kendi ismi) kelimelerini net bi sekilde soyluyo. 

Takı(sarkı) ,tastık(yastık) ,bu (su), cice(cicek),ede (tavsan),poci(pogaca), biye biye(biskuvi),meve(Merve),nan(kaan),avo(avokado) emme(pekmez) ,ababa(balık)  bu kelimeleri de bu sekil soyluyo. 

18.5 aylikken ikili cumle kurmaya basladi. Meme ac,baba ac,anne ac,hayir baba, anne kalk ,alo dede gibi cumleleri var suanda.

18-24 ay arasi ikili kelime kurma donemi olarak gecer. Bence bebeginizin kelime sayisi ayina gore normal duzeyde. 23-24 aylik olunca 2 li cumlesi olmazsa doktora gostermeniz daha dogru olur. 
(41 puan) tarafından
Bende 2 yaşını bekliyeyim dedim şuan annemlerdeyim 2 ay burada durucam bu iki ayda hem ikinci yaşı gelecek hemde kalabalıkta belki daha da güçlenir konuşması inşallah yoksa iki yaşından sonra götüreyim
(4,224 puan) tarafından
Bekleyin 2 yasini.  Bol bol kitap okuyun, sohbet edin herseyi anlatin.
Ekran izletiyosaniz da izletmeyin. Sosyallesmesi icin guzel ortam.
22 aylik olunca oyun grubuna goturecegim bi de.
0 oy
(297 puan) tarafından
2 li 3 li cümle kuruyor mu önemli olan o bence
0 oy
(3,080 puan) tarafından

Tam 22 aylik kızım kelimeleri bunlar Baba dede anne Burda Bu Kalk Mama Al At Araba Karga Kalp Dört Kedi Ay Arı Attı Düştü  Top Ben Ağaç

2 yaşına kadar 25 kelime söylemesi gerekiyormuş takip ettiğim bir doktor paylaştı geçende :) benimde kızım çok erken konuşmadı ama son ay baya ilerledi çoğu kelimeleri son ayda söylemeye başladı 
0 oy
tarafından
normal ayni aydalar bnmm kide boyle

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 61 göst.
0 oy
2 cevap 70 göst.
1 Aralık 2023 Aile kategorisinde Hsret.1234 (54 puan) tarafından soruldu
0 oy
61 cevap 1,256 göst.
22 Mart 2022 Aile kategorisinde Uzgunbiranne (634 puan) tarafından soruldu