0 oy
76 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (1,118 puan) tarafından
sizler nasıl yapiyorsunuz yaptığım şekilden bir değişiklik olsun istiyorum

5 Cevaplar

0 oy
(1,118 puan) tarafından
Yapan yokmu kızlar
-Reklam-
0 oy
(4,983 puan) tarafından
Daha okadar avrat olamadım ☺️☺️
(1,118 puan) tarafından
Kız yoğurt yapıyorum birkaç kez peynir yaptım nasıl olsa köyden süt alıyoruz diye her hafta sonu
(1,118 puan) tarafından
Daha mantıklı geliyor peynirin kg si olmuş 130 TL  lorun kg si 80 TL bir 5 kg sütten hem peynir çıkıyor peynirin suyundan da lor çıkıyor
0 oy
(11,399 puan) tarafından
Yoğurt gibi mayalayip sonra suzduruyorsun canım ama nedense bi türlü suzduremedim ben tutuyor ama o suyu tam suzmuyor.

Onun dışında kaynatıp sirke ile kestirip içine tuz atıyorum o şekilde süzdürüyorum. Bazen çok suzdurmeden lor gibi yapıyorum içine Maydanoz veya çörek otu atıyorum güzel oluyor 
(1,118 puan) tarafından
Az canım ben 2 buçuk litreye 1 yemek  kaşığından biraz fazla atıyorum  5 litreye 2 buçuk yemek kasigi
(11,399 puan) tarafından
Tamam canım bide mayayi çoğaltıp deneyeyim teşekkür ederim
(1,118 puan) tarafından
Yaptım ben canım tuttu baya salamuralicam birazdan
(1,118 puan) tarafından
Suyuda gitti hemencik
(11,399 puan) tarafından
Maşallah canım ellerine saglik
0 oy
tarafından
Normalde nasıl yapıyorsun ki?

Süt kanamadan üstü baloncuk olmaya başlayınca ekşi yoğurt koyuyorum içine. Yeşil su görününce altını kapatıyorum. Temiz örtüye süzdürüp süzgece koyuyorum üzerine ağır güveç kapak koyuyorum sabaha kadar bekliyor sertleşiyor.
0 oy
tarafından
Ben sütü suzup  el yakmaya baslayacak kivama gelince kaynatmadan kapatıyorum.  Sonra 5 litre sute yaklasik 1 tatli kaşığı maya olacak sekilde mayayi birazcik su ile ile karistiyorum guzelce.  Sonra da buyuk kasik kevgir vs ile bi yandan mayayi dokup bi yandan da sutu karistiyorum. Bir yerde maya birikmesi zehirlenmeye sebep olabilirmis iyi karistirmak lazim. Sonrasinda bir tane sofrabezine sarip bir saat bekletiyorum . Bir saatin sonunda kaliplasmis peyniri pizza dilimi gibi bıçakla dilimliyorum. Sonra tekrar ocaga alip hem kevgir hem de tahta kasikla hizli hizli kendi oldugum tarafa dogru hepsini toplamaya basliyorum . Ilk basta cok daginik nokta nokta gibi duruyor ama takriben 5 6 dk sonra hepsi bi noktada toplaniyor . Kaynamaya baslayinca kapatip . Tulbent ve suzgec koydugum saklama kabina aliyorum. Ortasina tuz atip guzelce sıkıp mutfak dolabina bagliyorum.  Suyunu siziyor sabaha kadar sonra dişini da biraz tuzlayip dolaba kaldırıyorum.  

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 129 göst.
2 Temmuz 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde ⭐Beyza Nur⭐ (10,562 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 90 göst.
0 oy
8 cevap 184 göst.
13 Ağustos 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde El1997 (1,921 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 100 göst.
13 Temmuz 2023 Aile kategorisinde Selin demirci (2,103 puan) tarafından soruldu

381,236 soru

11,413,369 cevap

34,959 kullanıcı

...