0 oy
360 göst.
Diğer kategorisinde (117 puan) tarafından
Kızlar eşim tutturdu yarım altın diye ama ben Cumhuriyet altını takmak istiyorum diyince yok çok fazla şöyle böyle demeye başladı çok şükür biraz sıkışsakta takabilecek gücümüz var babam yok 3 yıl önce vefat etti bende istiyorum ki kardeşime bir destek olayım kendisi olsa kardeşine asla yarım altın takmaz biliyorum sordum sen olsan takar mıydın evet diyor. Halbuki asla takmazdı sizce ben hatalı mıyım israrimda

14 Cevaplar

+1 oy
(11,074 puan) tarafından
Senin paran olmadığı için ya eşini ikna etcen ya da mecbur ona uyacan.. Yarım taksan ama başka şekilde destek olsan, başka masraflarını karşılamaya çalışsan olmaz mı? Eşini öyle ikna edemez misin? Parça parça yapılınca gözüne batmaz belki eşinin 
(117 puan) tarafından
Napacağımı bilemiyorum artık inan ki şu para olaylarında o kadar bunalttı ki beni bunu kendisine söylüyorum oralı bile olmaz çok hırslı
(3,083 puan) tarafından
Katılıyorum fikrini verebilir ama para senin sonuçta istediğini tak. Onun evlenecek kardesi varmi varsa o zaman onada aynısını takacağız dersin
(117 puan) tarafından
Yok evlenecek kardeşi olmadığı için daha rahat konuşuyor ama bunun yeğeni kuzeni var o zaman gelsin birakmicam ha beni dinlemezse isterse 10 yıl geçsin aynısını alıp yine vericem kardeşime
(11,074 puan) tarafından
İnşallah orta yolu bulursunuz ne diyeyim. Para hırsı insanı yoldan çıkarabilecek bi durum. Allah eşinin gözünü açsın, hidayet versin..
(1,043 puan) tarafından
Kiz bide çalışıyormussun hic düşünme tak gitsin
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Ben calissaydim eşime sormazdim bile benim param der takardim onu ilgilendirmez sadece haber verirdim bence sende umursama ne der desin yarın kendi kardeşine iyisini takınca üzülürsün 
(117 puan) tarafından
Geri kalan bütün parayı ortak hesaba atıyorum para da bırakmıyor bende kendi kardeşi de yok evlenecek o yüzden meydanı boş buluyor
(3,083 puan) tarafından
++++ sormaya bile gerek yok aslında kendi parası
tarafından
Kardeşi olsun olmasın sen istedigini tak hiç sorma cnm senin paran ortak hesaba atma
0 oy
(4,170 puan) tarafından

Yani kiz kardes olsa bilezik takacaktin . Erkege  de ayni degerlerde birsey takilir. Esin cok bidibidi ediosa bi yarim tak. Ccgklarin varsa bi ceyrek o taksin dayisina. Bi ceyrek diger cck taksin bide esin takar:) esitleni :) gerci tam altin neladar hic haberim yok son zamanlarda:) ama yani kiz kardes olsa. Altin olmazdi bilezik takacaktin zaten yani bnce ole olmali

(117 puan) tarafından
Kizim daha çok küçük takamaz :) işte bende senin dediğin gibi diyorum ne alaka bu zamanda o kadar parayı nerden getiricez diyor herkese var benim aileme yok
(4,170 puan) tarafından
Kimisi oyle bencil oluyor. Bizde mesela taki borc gibidir altin takana altin takilir. Ben kuzenjmin birinci ccga altin taktim 1 sene so ra ben dogurdum altin takti. Sinra o 2. Yi dogurdu altin taktim. Sinra ben ikinciyi dogurdum neymis efenim eskidenmis oyle altin takana altin takmak. Eskiden kac liraymis somdi kac kati olmusmus gucu neye yeterse onu takarmis. Ben hamileyken hu tarz bi knusma gecti aramizda baska bir dugun icin gecti bu taki konusmasi. Sabirla bekledim altin takacakmi diye ki ceyrek takmasi lazimdi ben iki ccgunada ceyrek takmistim. Biri 2015 digeri 2019 digumlu  onunkiler . Benimkiler de 2016 ve 2022 dogumlu . Neyse iste. Yarim gram altin takti 1 gram bile degil.  Cik ayip gercekten bence yaptigi. Birinden 100 dilar borc alirsan onu on sene sonra 100 dolar olarak geri vermek zorundasin. Yada birinden bir  ceyrek altin borc aldiysan onun tl degerini 10 sene sonra geri veremessin altin olarak geri verirsin. On sene onceki ceyrek altin degerine 2  paket sut aliniyor suan. Yani oyle ozaman kac tl idi suan kac kati oldu falan denmesi vok garip. Bende onun ccgunun sunnetine 200 tl taktim. 3. Yu yeni dogurdu digurdu  sadece kitafet goturdum . Sunnet dugunu yaptiginda sadece tebrik etcem taki maki takmicam. Mesela. Bu deviri su deviri yok yani yakin can kardesin gdip 100 tl yakasina igneyelemessinki dalga gecer gbi
(117 puan) tarafından
Gel de anlat üstelik benim ailem yokun içinde kızıma altınlar taktı her gün hediyeler kıyafetler getirirler hâlâ bile ben bilerek söyledim almayın takmayın size geri dönüşü olsun istiyorum ama olmuyor bırakın kızının ihtiyacını o karsilasin 100 lira bile olsa vermeyin diye. Kardeşlerim ayaklarının üstünde duran insanlar meslek sahibi belki zor günlerimiz oldu hep beraber ben bekarken ama onda bile birbirimize kilitlendik 10 lirayı bölüştük yeri geldiğinde şimdi ben nasıl gidip düşük bir şey takayım inan o kadar yorgunum ki kendi ailemin iyi niyeti çok kullanıldı hâlâ bile evimde dolabi doldurur annem ihtiyacım olmadığı halde el emeğini benle paylaşır
0 oy
(8,922 puan) tarafından
İmkanın varsa düğün zamanı kardeşine yardım etmelisin bence de. Ben de kardeşim evlendiği zaman bir kardesime bir eşine birer çeyrek taktım. Bir de küçük ev aletlerini ben aldım. Eşimin kız kardeşi evlendi. Ona da elektrik süpürgesini ben aldım yine. Tam altın taktik. İmkan varsa takmak gerekiyor bence. Destek amaçlı. 
(117 puan) tarafından
Allah razı olsun ne güzel düşünmüşsünüz çok şükür dediğim gibi imkanı var ama beni artık o kadar yordu ki utanıyorum da yarım altın yani cidden olmaz hani anlarım karşıdakilerde anlar eminim taksam bile üzülürlerdi üstelik bende çalışıyorum tamam dedim kendim takicam olmaz senin paranda bu evden çıkıyor diyor
0 oy
(7,605 puan) tarafından
Bence ikna et canım sizi sarsmayacaksa tam takın kardeş sonuçta.
(117 puan) tarafından
Dün gece bile uyurken henüz ikna olmadim boşuna uğraşma diyip uyudu gerçekten ayıp değil mi yarım altın
(7,605 puan) tarafından
Ya durumuna bağlı aslında kardesin durumunu biliyorsa ona anlayış gösterecektir ama alabilecekken cimrilik yapmak ta hoş değil hele kardeşe karşı
(117 puan) tarafından
Kardeşim durumu biliyor takabilecegini biliyor ama cimrilik yapıyor dediğin gibi
0 oy
(10,364 puan) tarafından
Çalışıyor musun ? Çalışıyorsan istediğini tak canım. Ama tek maaşsa parayı kazananın sözü geçer maalesef. Para senin değil bu ev iaşesi değil sözüm geçer diyebileceğin bir şey değil yani. 
(117 puan) tarafından
Bende çalışıyorum ben takicam sen yarım altın ver bende yarım altın alıp tamamlicam dedim hayır o para bu evden çıkıyor diyor
(10,364 puan) tarafından
O zaman höst de bebeğim. Senin takacağına karışamaz. Ha şu var kendi takmak istemiyor ise sen kendin halledeceksin benim maaşım Bu bir kardeşim sonuçta gönlüm buna razı böyle yapacağım diyeceksin. O parada senin de hakkın ve inisiyatifin var
0 oy
(9,626 puan) tarafından

Bizde genelde bilezik takılır,tabi Allahin emri değil yazılı bi kural değil :D ama abim erkek kardeşlerim evlenecek olsa bilezik takarım gönlümden o geçer o olmazsa tam altın falan takarım 

0 oy
tarafından
Yarım altın ve ev için gerekli bişey de alabilirsiniz 
0 oy
(4,167 puan) tarafından
Yarım az olur gibi bı tam altın takılır ya kardeş sonuçta benm annem dayıma tam altın takmıştı durumları yoktu o zmnlar. Yinede elindekini takti
0 oy
(3,181 puan) tarafından
Abim bana bişey takmadı bende takma sanırım 
0 oy
(684 puan) tarafından
Bence eşinin huyuna git. Şimdi yarım takin yarin öbür gün bebeği olur o zaman da çeyrek yerine yarım takarsın 
0 oy
(311 puan) tarafından
Kesinlikle hatalı değilsin ve en iyi sen bilirsin ben asla eşimi karistirmam ben ne dersem o olur evlendigimde tüm kardeşlerim bana cumhuriyet altını taktı bende onlar evlenirse elimden geldiğince ya bilezik yada cumhuriyet altın takıcam  eşimde asla karışamaz 
0 oy
(812 puan) tarafından
Nr gorumceler var vala hıc bi gorumcem bsy takmadı 
0 oy
(13 puan) tarafından
Canım yarım altını yakın arkadaşım evlense ona takarım öz kardeş için az bence ya hele bir de imkanın varken. Hadi imkan olmasa neyse ama alabiliyosan tam altın tak bir kere evleniyor sonuçta sonradan pişman olursun takmadığına. Bir şekilde ikna etmeye çalış eşini illa kabul etmiyorsa da kendi bilir. Sen çalışıyosan kendi paranla al kesinlikle ona karışmaya hakkı yok İslamiyette de bu böyle yani erkek kadının parasına karışamaz o onun hakkıdır 

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 178 göst.
15 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Genc_anne (2,852 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 246 göst.
27 Eylül 2023 Aile kategorisinde ipek4161 (1,561 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 96 göst.
10 Eylül 2023 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
47 cevap 1,076 göst.