0 oy
59 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Yogurt yapmak istiyorum kızlar dogal sütüm var ama hazır yoğurt mayaları kullanmak istemiyorum internette de köy yogurtu ile mayala diyor köy yoğurdumda yok bide nasıl yapılır yoğurt

3 Cevaplar

0 oy
(6,558 puan) tarafından
Ben yaptığım şekilde anlatayım öncelikle en küçüklerinden bir market yoğurdu al sonraki yaptıklarını kendi yoğurdundan mayalarsin. 

Ben sütü en az 15 dk kaynatıyorum ara ara havasını alıyorum sonra şişelere dolduruyorum soğumaya bırakıyorum. Parmağımi sokuyorum bir kaç sn tutuyorum baktım yanmıyor ayrı bir tabakta mayalarigim sütten her şişeye iki yemek kaşığı döküyorum karıştırıyorum. Şişenin kapaklarını kapatmadan sadece havlu örtüyorum buharının tamamen çıkmasını bekliyorum. Daha sonra kapakları kapatıp üzerini örtüp 4-5 saat mayalanmasıni bekliyorum sonrasında örtüleri açıp 1 saat daha havalandırdiktan sonra dolaba kaldıriyorum. Tencerede yapacaksan içine bir temiz bez üstüne kapağını kapat hem fazla suyu çekmiş olur. Benim yoğurdum her ne sütten yaparsam yapayım bu yöntemle güzel oluyor. 
-Reklam-
0 oy
(11,113 puan) tarafından
Bi şarküteriden doğal yoğurt al. Sütü kaynat, parmağınla baktığında şöyle bi 10 saniye kadar dayanacak kadar ılısın. Sonra yoğurdu çırp içine at karıştır iyice. Bu arada sütü kaynatırken de sütü ılımaya bırakdığında da karıştır ara ara içindeki su buharlaşıp gitsin. Neyse mayaladıktan sonra fırın içine koymak iyi oluyo ben gece yapıp sabah fırından çıkarıyorum dolaba atıyorum. Genelde tutuyo yoğurdum
tarafından
Fırın aklımda bulunsun sagol canım
0 oy
(1,499 puan) tarafından
Süzme yoğurt ile de mayalayabilirsin kaynat güzelce beklet sonra serçe parmağını koy tencereye parmağını yakar yakmaz olacak annem parmağını ısıracak derdi o sıcaklığa gelince kaç kilo sütün var bilmiyorum ama ben üç litre süte mesela iki kaşık süzme yoğurt koyuyorum o iki kaşık süzme yoğurdu bikac kaşık sütle açıyorum güzelce sonra tencereye koy güzelce karıştır kapağını kapat iki tane sofra bezi ile sar 5 6 saat sonra kontrol et tutmuş olacak büyük ihtimal sonra buzdolabına koy bir gün elleme öbür gün kes afiyetler olsun 
(1,499 puan) tarafından
Tabi öyle de yapılıyor olur canım kaynattığın tencerede koy yoğurdunu iyice karıştır ama sonra şişelere bölüştür şişelerini de sardin mı tamam inşallah
tarafından
Allah razı olsun canım teşekkar ederim
(1,499 puan) tarafından
Rica ederim kuzum sonucu yaZ olur mu merak ederim:D ama şunu da söyleyeyim bak unutmadan sütünü bayaa bir kaynat yani 15 20 dakika falan kaynasın başında dur tabi öyle koyu oluyo kıvamı ❤️
tarafından
Sağol canım en kısa sürede yapacam yazarım  çok sağol tekrardan
(1,499 puan) tarafından
Rica ederim canım şimdiden ellerine sağlık afiyet şifa olsun ❤️

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 118 göst.
5 Haziran 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde kbramm27 (374 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 97 göst.
20 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde Cemre demurtekin (19 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 91 göst.
17 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde 0852 (747 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 49 göst.
17 Haziran 2022 Diğer kategorisinde Gna21_ (237 puan) tarafından soruldu

383,114 soru

11,466,958 cevap

35,069 kullanıcı