0 oy
202 göst.
Diğer kategorisinde (337 puan) tarafından
Merhaba tecrübeli anneler cuma günü Allah nasip ederse yarı kırkımız olacak kayınvalidem ve görümcem cuma günü yıkanmaz dediler cumartesi günü yıka dediler oysa ki ben cuma günü mübarek gün diye seviniyordum o zamana denk geliyor diye sizce niye öyle dediler bana hurafe geldi bişey olmaz bence sizce 

13 Cevaplar

0 oy
(1,275 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap

Câbir bin Abdullah’ın rivayetindeki hadis-i şerifin meâli şöyledir:

“Her Müslümanın haftada bir gün yıkanması gerekir. O gün de cuma günüdür.” (Nesaî, el-Cumua, 8; Kenzu’l-ummal, h. no: 21277, 21236)

Hz. Semüre’den gelen rivayete göre Peygamberimiz (a.s.m.) şöyle buyururlar:

“Cuma günü abdest alan mü’min ne güzel bir iş yapmış olur, fakat o gün gusletmek daha faziletli ve sevaplıdır.” (Ebu Davud, Taharet 130, (354); Tirmizi, Salat 357, (497); Nesai, Cuma 9)

(337 puan) tarafından
İşte bende öyle düşünüyorum mübarek gün temiz giyinmek abdest almak güzel kokular sürünmek diye biliyorum sağol yorumun için
(1,275 puan) tarafından
Safsatalara inanma. :) rica ederim
-Reklam-
0 oy
(1,537 puan) tarafından
33 yaşındayım ilk defa duyuyorum  hurafe 
(337 puan) tarafından
Dimi bence de öyle ben yıkayacam nasip olursa cuma günü
(1,537 puan) tarafından
Yıka sen bosver ne alaka yani cuma günü yıkanmaz demek
(337 puan) tarafından
Bencede sağol yorumun için
0 oy
(564 puan) tarafından
İlk defa duydum canım yarı kırklı diye bişey zaten dogmudan sonra bizde bebekte yıkanıyor sonra kırk gün tam dolduğunda bebek yıkanıyor  
(564 puan) tarafından
Himm düşüncene saygı duyuyorum ilk defa duydum o yüzden peki 20 günlük olana kadar hiç yikamiyormusun yada aynı şekilde 40 günlük olana kadar
(5,441 puan) tarafından
Tabi ki yıkanıyo ama o zaman kırk suyuna birşeyler atıyorlar o yüzden 20 günlükken bı yarı kırkı çıktı diye bı abdest aldırılıyo 40 ında da kırk çıktı diye aldırılıyo
(564 puan) tarafından
Himm bn 40 ında yaptım kırk taş su 40 dua falan okundu şuan hatırlamıyorum hangi dualardi
(5,441 puan) tarafından
Biz hem 20 günlükken hem de 40 günlükken yıkadık içine aynı kırk kaşık su taş iğne gümüş için eşimin yüzüğünü altın için kendi yüzüğümü attık kaynanam Felak nas felan okudu sonra ilk başta gusül abdesti niyetine abdest aldırdı
(564 puan) tarafından
Himm oluyormuş bana garip geldi başta yanlış anlasilmasin
0 oy
(12,568 puan) tarafından
İlk defa duydum doğduğundan beri her gün yıkarım 
(337 puan) tarafından
Normalde göbeği düşünce yıkayan çok ben gelenekseli uygulamak istedim
(12,568 puan) tarafından
Tercih senin canım
Biz eve taburcu olduk her gün yıkadı kaynanam uçuncu gün göbeğı düştu
0 oy
(1,069 puan) tarafından
Temizlikte imandandır kaynananın ve gormcenin aklına bakma cuma günü gusül almak sünnettir 
(337 puan) tarafından
Çok sağolun
0 oy
(48,620 puan) tarafından
cuma nin nesi varmis
0 oy
(1,540 puan) tarafından

Hurafe cnm ben ilk kız yaza denk geldi her gün yıkadım şimdi soğuk diye bir gün durup bir gün yıkıyorum hiç aklıma gelmiyor salı sallanır çarşamba çarşafa dolayır perşembe perişanlık cuma mübarek gün diye kafana göre takıl haberleri olmasın gönül koymasınlar diye düşünürsen seviyorsan kaynananları bir gün sonrs tekrar yıka yıkandıkça daha çabuk büyüyor bebeler nede olsa:P<3

0 oy
(8,858 puan) tarafından
Ne alakaymis ki. Her gün yıkadım ben mesela oğlumu yazın doğmuştu. 
0 oy
(11,093 puan) tarafından
Yahu bi kere yarı kırk diye bişi var mı da, daha Cuma  günü yıkanır yıkanmaz derdi olsun. Yıkanır bebek mis gibi de yıkanır
0 oy
(5,441 puan) tarafından
Asıl cuma günü abdest almak sünnet diye biliyorum öyle şey mi olur bizimde denk geldi yikandik 
0 oy
(913 puan) tarafından
Cuma gübübden ziyade yarı kırkın veya kırk çıkarmanın kendisi hurafe zaten başlı başına onu da yapmanızın bi anlamı yok
0 oy
(86 puan) tarafından
Valla canim.bizdede oyle çarşamba cuma yeni doğan bebekler yikanmaz diyee
0 oy
(5,867 puan) tarafından
Canım zaten dinimizde 40 diye bir şey yok. Şaman inancından kalma gelenektir bunlar. Ölünün kırkı, bebeğin kırkı.  Dinde bu yok, o yüzden cuma yıkanmanın günahı da yok

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 123 göst.
26 Temmuz 2022 Aile kategorisinde Minaasel (95 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 453 göst.
3 Ekim 2021 Aile kategorisinde Yazar gecerim - BANU (12,854 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 175 göst.
31 Ocak 2021 Diğer kategorisinde ozgecangursoybursa (10,874 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 484 göst.
10 Mayıs 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

379,068 soru

11,346,577 cevap

34,812 kullanıcı

...