0 oy
422 göst.
Diğer kategorisinde (16,698 puan) tarafından

Çok şükür çok şükür depremde ne ben ne de ailemden kimse bir kayıp vermedik ama aklımızı kaybettik diyebiliriz. Hele ben. Hayatımda ilk defa deprem ve deprem korkusu yaşadım. Anlatılmaz yaşanır dicem de Allah bir daha yaşatmasın öyle bir afeti de korkuyu da. Tekrar depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve burdan da birebir yasayanlara tekrar geçmiş olsun diyorum ama geçmiyor benim için en azından :(ozellikle bu günlerde nedendir bilmem içimde sanki her an deprem olacakmış gibi bir his var yanlış anlaşılmasın kimseyi korkutmak gibi bir amacım yok ama öyle hissediyorum. Mesela kapının önünden araba geçer deprem gürültüsü sanıyorum. Motor geçer öyle sanıyorum. Özellikle yağmurlu gök gürültülü havalarda daha çok korkuyorum önceden korkmazdim ama artık bu korkuyu yenemiyorum. Ve bilinçaltıma da yerleşti rüyamda hep deprem olduğunu görüyorum. Dün gece yine gördüm ve o kadar gerçekçi idi ki çok korktum yataktan sıçrayarak uyandım. Bebeğimi emzirmistim yerine koydum tam.kafami yastığa koydum uyuyacam anında deprem rüyasını gördüm öyle çabuk gördüm ki rüyayı o yüzden gerçekten deprem oluyor sandım. Sanırım delirdim ben ya iyice bozdum piskolojiyi :'(

19 Cevaplar

0 oy
(9,117 puan) tarafından
Geçen biz de bir yerde yemek yedik. Top havuzu vardı. Büyük oğlum oraya geçti oynuyodu. Biz de hemen yanındaki masada oturup çay içiyoduk. Birden sallanmaya başladım sanki eşime doğru bağırdım git çocuğu al diye. Eşim neye uğradığını şaşti koştu havuzun içinden çocuğu aldı filan herkes bize bakiyo. Deprem olmamış. Jeneratör varmış hemen orda çalışınca yer sallanmis. Nerden bilebilirim en ufak şeyi artık deprem sanıyoruz. Psikoloji iyi değil.
(16,698 puan) tarafından
Aynen valla nasıl toparlanacam bilmiyorum. Ufacık şeyde bile artık korkar olduk
(9,117 puan) tarafından
Aynen valla. Bir de ara ara artçı oluyor. Evler bir darbe aldı zaten. Korkuyoruz valla
-Reklam-
0 oy
(1,717 puan) tarafından
Sakin ol Allah'ım kaderimiz de ne yazmışsa onu görücez ki bu korkuların da çok normal kolay bir şey değildi biz yaşamadığımız halde kendimizi çok zor topladık ki ben de  Van ve İzmir depremine şahit oldum çok zor şimdide arada sallanıyor ama gerçekten artık alışmak lazım sonuçta deprem bölgelerinde yaşıyoruz en azından çocuklarımız için dik durmak zorundayız tekrar geçmiş olsun 
0 oy
(4,698 puan) tarafından
Basım dönüyor bu aralar gözüm avizede. Her an olacak korkusu var cok şiddetli yaşadık.. Deprem kısın oldu ya o hava çok kötüydü bende yağmur yağsa o anlar aklıma geliyor senınde ondandır. Nerde yaşadınız depremi
(16,698 puan) tarafından
Mardin'de canım.
(4,698 puan) tarafından
Ben maras merkez 11.kat diyeyim sana :((
(16,698 puan) tarafından
Aboo sen iyi aklını kaybetmedin :( bizde çok sallandik ama sizin kadar değil tabi
(4,698 puan) tarafından
Ya biz bıde yukarıdan o kadar sallandk ki evde tabak çanak kalmamış mutfağın kapısını actimki yer dolmuş.. Cocuklqrin dolabı dusmus kapı arkasına kapıyı kapatmış acamadik cocuklarım bazalarinda mahsur kaldı. En son biz çıktık binadan. Elbistan daki evimizde yıkıldı.. Ben daha arka odaya gidip (evim cok büyüktü 5+1) çanta ayarlıyorum bez kıyafet aldım battaniye kimlik para aldm ne cesaretse.. Ben 2 ye kadar evı toparladım mısafırım vardi hafif sarsıntı oldu cok hafif deprem mi oluyor dedim 4 te deprem oldu cok olmamıştı uyuyalı. Bıraz hazırlıklı gibiydim sanki bekliyordum hiç korkmadım.. Cok kotuydu oturma odasına toplandık esım kızımı ben oglumu kucakladık bekledik üzerimize koltuğun yastıklarıni aldık kafamıza bısey dusmesın diye hep beraber öleceğiz dedık artık.. Hele oglum küçük dolabın altında kaldı diye basbas bagirmistim cok sukur uyanmamış yatağındaymis.. Ev yıkılmadı bı daha da görmedim zaten esyalarım hep kırıldı.. Yeni ev almıştık onu tadilattan geçirdik martta tasinacaktik olmadı şimdi evimdeyim canm
0 oy
(1,699 puan) tarafından
Sizler yaşadınız atamıyorsunuz psikolojiyi çok normal. Ben yaşamadım o halde korkuyorum. Sürekli sallanıyormuşuz gibi hissediyorum. Hep deprem olunca nereye çökeceğimi çocukları nasıl toplayacağımı düşünüyorum. İstanbulda yaşıyorum bunun da katkısı var tabi
(16,698 puan) tarafından
İstanbul zaten kırmızı alan Allah hepimizin yardımcısı olsun
(1,699 puan) tarafından
Amin inşallah. Bir de Şubatta oldu deprem hava çok soğuktu şimdi de soğuklar başlıyor bilinçaltı uyarıyor onun için yoğun hissediyor olabilirsiniz
(16,698 puan) tarafından
Olabilir canım çünkü bu son zamanlarda öyle hissetmeye başladım
0 oy
(2,994 puan) tarafından
2,5 yaşında ki oglm bile evv böyle böyle sallandı deprmw oldu diyor kendi kendine oynarken ,, gece uyurken yatak sallaniuormis gbi hissediyorm ,, yoldan araba geçerken flan surekli aklımızda 
(16,698 puan) tarafından
Bende ilk zamanlar yatağın üstünde uyuyamiyordum zaten eşim her hareket ettiğinde yatak sallanıyordu ben deprem oluyor saniyordum
0 oy
tarafından

Ben 99 depremini yasadim. Daha 13 yasindaydim. Bak su an 37 yasindayim o travmayi atlatabilmis degilim.

Yasadiklariniz daha cok taze. Oyle bir icimize isledi ki bu deprem travmasi, kolay kolay gecmiyor. Allah tekrar hayatini yitiren tum vatandaslarimiza rahmet eylesin. 
(16,698 puan) tarafından
Amin canım..bu benim yaşadığım ilk depremdi o yüzden de bayağı bir etkilendim hele o evleri enkazlari vefaat edenleri görünce daha bı kötü oldum
tarafından
Gecmis olsun canim Allah bir daha yasatmasin.  24 sene oldu ben atlatamadim dusun, her ufacik seyde deprem diye aklim cikiyor. Hic kolay birsey degil. Maalesef ulkece ortak travmamiz deprem :(
0 oy
(643 puan) tarafından
Kış gelsin asla istemiyorum. Yagmur yaginca gok gürültüsü falan beni cok urkutuyo Akşamları tek kalmaktan korkuyorum. Araba falan geçince ürkuyorum. Müstakil evimiz ama. O anı yaşayan bilir
(16,698 puan) tarafından
Bu gece hava gök gürültülü yağmurlu idi aralıksız gök gurluyor eşim nöbette ben tekim zar zor uyuttum kendimi o sesi duymamak için :(
0 oy
(971 puan) tarafından
Bende daha atlatamadım zaten benim hayatımın en büyük travması deprem oldu bazen durup dururken eşime biz nasıl hayatta kaldık ya diyorum 4 saat enkazda kaldık çünkü 
(9,463 puan) tarafından
Ben ev nasıl yıkılmadı diye düşünüyorum, 15.katta beşikte sallanır gibi sallandık. sen enkazda kaldık demişsin. Tüylerim diken diken. Yaşadığınız korkuyu, soğuğu, paniği hayal dahi edemem. Çok geçmiş olsun.
(971 puan) tarafından
İnan o an soğuk falan hissetmedim enkazdan cikarildigimda titremeye basladim bide sadece kolumun biriyle bacağımın birisini oynatamıyordum eşim kolumun üzerine düşmüştü kızım onun kucağındaydi kızımın elini kolunu kontrol ettim onu sakinleştirmeye çalıştım üzerimdeki ağırlık bayağı fazlaydı zaten usumedim yani :( çok sağol bu arada
(9,463 puan) tarafından
Çok zor. Allah'ım başka sınavlar vermesin dize. Beterinden korusun herkesi
0 oy
(9,463 puan) tarafından
Adana'da yaşıyorum. Depremde 13 haftalık hamileydim ve tam 6 Şubat'ta doktor kontrolüm vardı. İkili test yaptıracaktım, belki cinsiyet öğrenirim umudu vardı. Depremle uyandık. Eşimin babaannesini kaybettik depremde, günlerce enkaz başında bekledi eşim. Üst üste iki büyük deprem, sayısız artçı ile kimse atlatamamıştır diye düşünüyorum. İlk başlarda dizlerim titriyordu depremi düşündükçe. Tam unuttum derken hafif bir sarsıntı yine oluyordu. En son kızımın doğumundan sonra kozanda bir deprem oldu. Şiddetli bir şekilde hissettik. Kızım doğduktan sonra daha çok kokmaya başladım açıkçası. Artık o da var, onu nasıl koruyabilirim düşüncesi yiyip bitiriyor beni. Rüzgardan avize sallansa kalbim ağzıma geliyor. 
0 oy
(2,988 puan) tarafından
Biz sivastan hissettik depremi ben bile baya etkilendim yine çok kar yağar da deprem olur mu diye düşünmeden edemiyorum :( 
0 oy
(1,331 puan) tarafından

Atlatan var mı diye sorsan ...:( depremden öncesiyle sonrası hayatım nasıldı diye düşününce öncesinde ne kadar güzelmiş çok şükür hayatımda maddi olarak hiç bir zarar olmadı ama menevi olarak baya etkiledi beni 

(16,698 puan) tarafından
Bende öyle maddi değil ama manevi. Üstelik o zaman hamile idim daha çok etkileniyordum haberlerden
0 oy
(5,372 puan) tarafından
Beeennnn atlatamadım ama iyi olmak zorundayım binalara giremiyorum annemler evde kalıyor ben asla evde uyuyamıyorum kızımı tek başına başka bir odada bırakamıyorum hala kabuslar ağlama krizleri bitmedi geçer mi bilmiyorum ama tek bildiğim ayakta durmak zorundayım şuan konteynerde kalıyorum korkmadan uyuduğum tek alan şuan burası ömür boyuda kalabilirim 
(16,698 puan) tarafından
Ay bende ya. 2 ay önce doğum yaptım bebeği beşikte tam yanımda yatıyorum yatağın diğer tarafında da oğlumla kızım yatıyor. Bu gece evde tekim eşim nöbette. Evde olmadığı günler hep düşünürüm ay Allah korusun ya deprem olursa nasıl cikaracam çocukları önce hangisini kucakliyim bebeğe doğru dönüyorum diğerlerine sırtımı döndüm diye azap çekiyorum onlara dönüyorum bebeğe sırtımı döndüm diye azap çekiyorum muallakta kaldım
0 oy
(1,411 puan) tarafından
Maalesef bende atlatamayanlardanim ozellikle panik atak ve anksiyeti bir birey olarak durum benim ve bizim gibiler icin daha vahim. Zaten en buyuk korkum depremdir çok korkarim depremden 6 subatta ki ikinci depremi ankarada bizzat hissettim suan kirada oturduğum bina 36 senelik o kadar eski ve zayif ki iliklerime kadar hissettim o depremi... 

Adiyaman isias otelde uvey amcami kaybettik uzuldum mu evet uzuldum agladim mi evet ağladim ama o kadar uzağiz ki ne eşini taniriz ne kendisini pek taniriz sadece babamin uvey kardesi olarak biliriz. Mevludunu de kendim kendi evimde okuttum cok sukur. Yaşarken hic gormedim belki toplasan 2 kere gormusumdur oda merhaba merhaba yasarken birsey yapamadim bare son vazifem olarak mevludunu okutiyim dedim onuda yaptim cok sukur
(16,698 puan) tarafından
Allah kabul etsin mevludunu canım mekanı cennet olsun
0 oy
(1,161 puan) tarafından
Halen geceleri en az hafta da iki kere deprem oluyor diye uyanıyorum eşim desen sallandık mı diye her daim sorar yani kuzum büyüğümüz küçüğümüz aynıyız
0 oy
(800 puan) tarafından
Ben ankara dayım iki büyük depremide hissetmedim ama hergün deprem olcak mı olursa naparım diye düşünerek uyuyorum azıcık sallanır gibi oluyorum deprem mi oldu diye avizeye bakıyorum. Rabbim yaşayanlara sabır versin inşallah birdaha yaşamayız böyle birşey :( 
0 oy
(1,277 puan) tarafından
Gece uyurken eşim sagından soluna dönse deprem oldu sanıyorum  yatak sallanınca çocukları yatırırken acaba dolap ustlerine düşermi diye  her gece duçünuyorum   kış geliyor beni korku basıyor köpek havlıyor beni korku basıyor  geçen gece 2 de birken elektirik gitti gök gürüldedi köpekler havlamaya başladı korkudan dondum kaldım güzel hatayım canım memleketim gözumüzün önünde yok oldu
0 oy
(5,300 puan) tarafından
Urfa 9kattaydim canım yaşadık depremi gerçekten yasamayan anlayamaz o korkuyu taşındım o apartmandan tam geçti dedim gece kizimla yatarken korniş tepemize düştü o an deprem sandim esim gorevde tek kalıyordum kızımla çok korktum baya ağlamıştım ama cidden bu aralar bende oyle hissediyorum tekrar şiddetli deprem olacak diye depremden önce de eşime diyordum sanki deprem olacak diye benle dalga geçiyordu urfa da ne deprem olacak korkma diye olunca oluyor valla avizen varsa çıkar canım o psikolojik olarak kötü hissediyor ben öyle yaptım 
0 oy
(16,779 puan) tarafından
Malesef bende atamıyorum o korkuyu içimden

Çok kötü sallandik biz ha yıkıldı yıkılacak dedim bizim bina

Deprem bölgesinde de değiliz 

Çevre illerden hissettim

Ve ben hala 6 Şubat gecesinde kaldim

Her başımı yastığa koyduğumda deprem korkusu ile yatiom

Gün içi büyük araçlar geçince ses çıkar ya onu bike deprem saniom artık

Ve bnde artık bu psikolojiden kurtulmak istiyorum :(

İlgili sorular

0 oy