0 oy
442 göst.
Aile kategorisinde (70 puan) tarafından
Hatta hep şöyle bir cümle duyarız. Kızın en büyük çeyizi Annesinin kaderidir diye. Sizce doğru mu bu söz hanımlar. Çevrem de gözlemliyorum da evliliğinde mutlu olan kadınların çocukları da mutlu oluyor. Ama evlilikte mutlu olmayan kadınların çocukları da ilerde mutsuz oluyor. Sizler ne düşünüyorsunuz 

23 Cevaplar

+2 oy
(2,475 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Bilimsel olarak kendimce yorumum aslinda deyimler aslinda buyuk bir deneyimin sozcuklerle ete kemige burunmus hali 

Gelelim sahsi yorumuma psikolojiye ucundan ilgili olarak edindigim bilgiye dayanarak insanin bilgisayar kodu gibi islenmis kodlari oluyo nesilden nesile aktarilan buna psikolojide şema oruntusu diyorlar insanin beyni  seyleri davranis kisilik goruntu(fenomen) benzesim kurdugunda o seye yoneliyor 

Umarim anlatabilmsimdir
(1,043 puan) tarafından
Cok haklı bir yorum annesi mücadeleci birisi daha da çabalıyor çoğu şeyi alttan alıyor uğraşıyor ama diğeri elinin tersi ile itiyor Bende boşanmış anne babaların çocukları da boşanıyor bir yerde kırılma noktası oluyor (istisnalar var tabi)
(2,475 puan) tarafından
Farkindalik kazanan hireyler hayatinin semasini kendisi yeniden sekillendiriyor Rabbim herkese akil kallp berrakligi versin hayirli insanlarla karsilastirsin
-Reklam-
+4 oy
(3,076 puan) tarafından
Çok şükür benimki asla benzemedi babam şiddet uygulayan biriydi annem hiç mutlu olmadı 4 yıllık evliyim eşim kuzu gibi saygılı benimde mutlu evliliğim var çok şükür dileyen herkese nasip olsun
+2 oy
(1,550 puan) tarafından
Doğru bnce bu bn çok inanıyorum bu söze 
+1 oy
(2,707 puan) tarafından
Hayir annem evliliğinden  mutsuz babam iyi birisi degil  huysuz aksi ama 5 vakit  namazinda icki kumar yok anneme kalsa bosardi ama ben cocukken anne bizi birakma babamda yalniz kalirsa bende seninle  gelmem demisim bosanamadi

Benim evliliğim cok guzel cok şükür 

Ailem beni köle  gibi kullandi hic evlenmesin hep çalışsın  biz yiyelim ayagina yattılar pazar bile demeden ise giderdim  gitmesem annnem aç  kalacak gibi yüzü  düşerdi 

Ahtim var kizima asla yaşadıklarımı  yasatmicam belki lüks  yasatamam belki  çalışıp  ona  bakamam okusun  calissin tek kuruşunu  harcamam  yesin icsin gezsin sıfır  sıkıntı (tabikide edep ve hayâ  çerçevesinde)
+1 oy
(2,938 puan) tarafından
Ben anasinifi ogretmeniyim. Çocukların davranışlarından gözündeki ışıktan evindeki huzuru anlayabiliyorum. Bu yıl bir öğrencim var mesela anne insan yerine konulmuyor evde kadının 2 çocuğu var ikisi de güvensiz çekingen surekli ben yapamam düşüncesindeler. Cocuklar kendilerini anneleriyle bir bütün görüyorlar ve anne ne kadar güçlüyse ve ne kadar evde yeri varsa çocuk da o kadar kendine güvenli oluyor
(2,707 puan) tarafından
Size bisey sorsam kizim 4 yaşına  girdi ama doldurmadi ne kadar  insan icine çıkarırsak  cikaralim disari ciktigimizda insanlardan korkuyor cekiniyo ve kaciyo napmamiz lazim bi öneriniz  varmi evde baski siddet vs hicbisey yok gayet mutlu huzurlu yuvamiz var ama bunu aşamıyorum ne önerirsiniz?
0 oy
(157 puan) tarafından
Korktuğum bir söylemdir ama inanmıyorum da aynı zamanda. Bazen acaba mi diyip bakıyorum. Öyle değil bence. Belki sebep şudur kız çocukları büyüyüp babaları gibi adamlara aşık oluyorlarmış. Ve bazen eşimde babamın bazı yönlerini görüyorum :) 
0 oy
(13,821 puan) tarafından
Dogru degil bence herkes bir yol secer ve o yolda yazilani yasar Rabbim herkese hayirli yazilar yazsin 
0 oy
(953 puan) tarafından
Vllh cnm inanıyorum ama bizde öyle olmadı annemin hiç huzuru mutluluğu yoktu ama maşallah bizde öyle değil çok şükür 
0 oy
(1,237 puan) tarafından
Biz 4 kız kardeşiz ve sadece ben babam gibi bir adamla evliyim diğer ablalarim çok mutlu. 
0 oy
(15,955 puan) tarafından

Öyle olsa evliliğim annemle babamin evliliği gibi eğlenceli Güzel geçerdi :angel:

0 oy
(991 puan) tarafından
Doğru mudur bilmem ben bir kaçını yaşadım

Annem asker yolu gözlenmişti ben varken

Bende aynı şekilde oğlum varken eşim askere gitti onu bekledim.

Annem kaynanası ile kaldı iki sene

Bende aynı şekilde

Babam anneme çok düşkündur

Eşim aynı şekilde bana

Bu şekilde 
0 oy
(444 puan) tarafından
 Her kız annesinin kaderini yaşarmış ben hiç mutluluktan ağlamadım kızlarım siz hep çok mutlu olun inşallah 
0 oy
(831 puan) tarafından
Yaşamıyorum annem  çok çekti babam çok huysuz nazlı siddete meyilli eskiden tâbi vardı smdi olmasada çok çektirdi zamanında  evlilikten hep korktum istemedim nisanliyken bile çok vazgctim ben yapamicam ya aynısını yaşarsam diye düşündüm öyle sanıyordum herkesi öyle ortamda büyüdüğüm için şükür yaşamadım daha öyle birşey eşim tam tersi karakter zaten çoğu şeyde babasıda anormal ama eşim öyle değil ben baskın geliyorum tam tersi önemli olan şöyle birşey de var asla kurtulmak.icin erkenden evlenmeyin kurtuluş olmuyo herşeye rağmen evlenmedim 26yasinda evlendim örgün bir şekilde üniversite okumadım halde genelde kızlar durmuyo okul okumazsa açıktan iki üniversite bitrdm çalıştım ehliyetmi aldm çeyizini altınımi aileme yardımds ettim 
0 oy
(48,657 puan) tarafından
annem cocuklugunu yasayamamis ev isleri kardes bakimi kızım olsun hicbir is yaptirmicam demis evlenene kadar ne yemek yaptim ne doğru dürüst ev isi yaptim 

ha simdiki aklim olsa kadina yardim ederdim de o zaman genclik avarelik coktu calisiyodum aksamdan aksama sira gelmiyodu ev islerine 

evliliğinde de annem cok cekti babam titiz herseye bagiran biri esim sakin cok şükür 
0 oy
(11,249 puan) tarafından
Kesinlikle katılmıyorum ben buna benim annemle babamın sadece maddi sıkıntıları vardı onun dışında tartışmaları yoktu babam gece 12 de de gelse işten bizi çıkarır dondurma yedirmeye götürürdü.

Bizde o durum öyle değil eşimin bize vakit ayirdigi yok maalesef
0 oy
(1,347 puan) tarafından
5 kız kardeşiz annen bizi babasız büyüttü ve şuan hepimiz eşimizden ayrıldık sonra tekrar evlilik yaptık annemde aynı
0 oy
(2,433 puan) tarafından
Yanlış bence. Annenin evliliği ne durumda olursa olsun kızları arasında bile çok fark olabiliyor.
0 oy
(1,156 puan) tarafından
Bencede oyle 
0 oy
(3,484 puan) tarafından
Anne her zaman kendinden ödün veren asiri fedakar her yuku kaldiran her zorluga gogus geren eril ozelliklerle kaplanmis biriyse kizi da oyle buyuyup rol model alirsa istemeden bile olsa kendi evliliginde de annesi gibi davranirsa ezilen yorulan taraf olabilir bu yonden benzeyebilir kaderi hepimiz bircok seyi anne babamizdan ogreniyoruz mesela benim annem kendi ihtiyaclarini ifade etmenin hatta fazla konusmanin fazla gulmenin cok yemek yemenin bile ayip oldugu ogretilerek buyutulmus bize de hep oyle ogutler verirdi kendisi oyle davranirdi haliyle belli bi yasa gelene kadar aşamadigimiz konular oldu bunlar ama insan kendi kişisel gelisimini tamamladiginda o kaderini guzel cizebiliyor en azindan belli bir noktaya kadar.
0 oy
(363 puan) tarafından
Benimki aynisi ikimizinki de bmbk ama kizkardesim oyle degil

İlgili sorular

0 oy
40 cevap 608 göst.
27 Ocak 2022 Aile kategorisinde meva1 (1,439 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 1,933 göst.
6 Kasım 2020 Diğer kategorisinde halide.111 (1,661 puan) tarafından soruldu
0 oy
36 cevap 905 göst.