0 oy
698 göst.
Aile kategorisinde (287 puan) tarafından
tarafından yeniden gösterildi
Dün akşam farklı bir ilden kendi ablamın yanına ziyarete gittim. Annem ve babamda orada idi. Benim 3 aylık bir kızım var. Ablam ile annem bana sormadan çocuğa su veriyorlar. Neymiş bağırsakları çalışmalıymış. Yemeklerden çay kaşığı ucuyla vermeliymisim. Sert bir şekilde tepki koyunca benim yanlış yaptığımı söylediler. Küçücük bebeğe ne suyu ne yemeği. Eşim olacak şahsiyette onlardan yana oldu. Yanlış bir annelik mi yapıyorum? Ablamın 2 çocuğu var. Büyüğü öyle yapmamış damak tadı gelişmemiş.

31 Cevaplar

+2 oy
(2,947 puan) tarafından
Yorumlara inanamıyorum 3 aylık bebeğe yemek suyu vermek nedir. Anne sütü alan bebegin suya ihtiyaci yoktur yaz ayında belki 2 cay kaşığı falan verilir. Mamada benim doktorum gerek görmemişti ama ben veriyordum 1 cay kaşığı kadar. Ama yemeğin suyundan ekmek banmak falan bunlari çocuğun mide ve bağırsaklarını zorlar daha çok küçük. Suyu çok önemsemem ama yemek vermeye kalkmalar ben de kızardım. 
(287 puan) tarafından
Teşekkür ederim
tarafından
Banada aynısı söylendi mimar anne ama yemeklerden 1 saat önce veya sonra ver karnı su ile doymasın dedi
(7,789 puan) tarafından
Benimki hemen arkasına ver dedi. Çünkü pamukçuk olmasını da engelliyormuş. Su verince zaten çocuğa kana kana verilmez ki. Mide kapasitesi küçücük zaten bir iki çay kaşığı
tarafından
Heh işte doktoru bana ne kadar içerse o kadar ver dediği için böyle diyorum
(7,789 puan) tarafından
Ay ben senin yazdıklarını okumadım. Direkt en üstteki yoruma cevap yazdım. Yani bilmeden etmeden internet üzerinden gördüğümüze takılıp kalmamalıyız.  Bunun üstüne makale de okudum. Her gittiğim doktor diyordu ki bu daha yeni çıktı ve kim çıkardı bilmiyoruz ama doğru değil. Ben şaşırıp kalıyordum tabi. O yüzden bu konu hakkında çok araştırma yaptım. Yemek suyuna karşıyım kesinlikle ama su için aynı şeyi söylemeyeceğim
-Reklam-
+1 oy
(1,985 puan) tarafından
Buradakilerin aklına asla uyma. Şaşırmış hepsi cünkü. 3 aylık cocuğa ne yemek suyu ya. Tadım bile doktor uygun görürse en erken 5. Ay başliyor. Cidden şaka gibiler. Cahil cahil. 

Bu erken yedirenler ilerde sıkıntı yaşamaz insallah. Doktorumuz hep derdi mide sıkıntısı olan insanlar bebeklikte doğru beslenmeyenler diye. 
(287 puan) tarafından
Teşekkür ederim
(1,985 puan) tarafından
Rica ederim
+1 oy
(583 puan) tarafından
Kavurmayla mangalda yapsınlar bugün hayır dışardan biri yapsa tamam ama annen ablan valla ben 6 aylık olana kadar su vermedim doktor demişti sadece anne sütü alıyor gerek yok ama mama verdiğin zman 2 çay kaşığı kadar verebilirsin pamukçuk olmasın diye ama sadece anne sütü aldı gerek kalmadı 6 aydan önce hiçbir şey yedirmedim ama çok şükür herşeyi yiyor damak tadı benden daha iyi saçmalıyor bazen insanlar 
(287 puan) tarafından
Teşekkür ederim
+1 oy
(163 puan) tarafından
Hep aynı bıdı bıdılar. Ablan olması yaptığının doğru olduğuna gelmiyor maalesef.  Tabii ki 3 aylık bebeğe anne sütü dışında başka bir şey verilmez. Sen kabul etme canım Allah yardım etsin bizlerde bu süreçten geçtik. 
(287 puan) tarafından
Amin amin. Teşekkür ederim
0 oy
(1,262 puan) tarafından
Valla ben doğumdan sonra ilk çocuk doktoru geldiğinde sormuştum su konusunu, doyurucu olarak zaten verilmez yerini tutmaz ama bir iki çay kaşığı verebilirsin demişti 
(287 puan) tarafından
Bizim çocuk doktorumuz öyle bir şeyden bahsetmedi
(1,262 puan) tarafından
Yani bu konuda doktorlar bile farklılık gösteriyor bı zararı olmaz suyun
(287 puan) tarafından
Tekrar soracağım
0 oy
(1,529 puan) tarafından
Yanlışsın cnn ne var bunda bende verdim suyun zararı yok 
(287 puan) tarafından
Anne sütü bu ihtiyacını karşılamaz mı?
0 oy
(6,462 puan) tarafından
Gaz yapmayan yemek suyundan ve ph değeri yüksek olan sudan  verilebilir. Çok evham yapmaya gerek yok 
(287 puan) tarafından
Ay olarak çok küçük. Endişem o yüzden
(48,808 puan) tarafından
yemek suyu verilmez
(287 puan) tarafından
Teşekkür ederim
0 oy
tarafından
Sert bir şekilde tepki göstermeye gerek yok kırmana hiç gerek yok bende 3.5 aylıkken 1 çay kaşığı veriyordum gayet sağlıklı bir çocuğum var suyu bardakla dikmemişler kafasına ! Sadece su konusunda katılıyorum ailene yemek konusunda asla katılmıyorum ayı çok erken mama yada formül mama yeterli artı erken Ver yemek iştahlı olur diyenlere hiç katılmıyorum küçüğüne 5.5 aylıkken ek gıdaya başladım ona rağmen maşallah gayet güzel iştahı her kafadan bir ses çıkar sakın yemek suyu falan verme 
(287 puan) tarafından
Sonuçta o bebeğin annesi var değil mi? Bana sorabilir. Benden izinsiz bebeğime bir şey yapmamalilar
(18 puan) tarafından
İşte aradığım yorum.. Benim bebeğimde mama yiyordu çok az çay kaşığıyla su veriyordum ama yemek suyu nedir Allah aşkına ya bide burda bebeklerin çocukların iştahını kilosunu buna bağlamışlar
tarafından
Tamam sana sormalılar ama genede kalp kırma
(287 puan) tarafından
Ama ben onlara söyledim. Benim bebek büyütme yolum bu. Resmen inadına yapılmış gibi oldu
0 oy
(1,043 puan) tarafından
Bana göre yanlış yapıyorlar ben 5 aylık olana kadar su bile vermedim kış ayi idi zaten anne sutu ve mamaninda şu oranı yüksek diye belki alerjisi var bide daha tam gazı bitmemiş çocuğa verilmez ben 2 kasik sütlaç yedim diye sabahlara kadar ağlamıştı yavrum herkesin kendi çocuğu yapmak isteyen kendi çocuğuma yapsin
(287 puan) tarafından
İnek sütü ile yapılmış şeyler benim kızıma da dokunuyor. Teşekkür ederim
0 oy
(1,279 puan) tarafından
Annesi sensin en iyisini sen bilirsin. Bebek sütten zaten şu ihtiyacını karşılıyor. Su vermek karnını sisirecegi için emmemesine yol acar. Ama bazı ülkelerde 3 aydan sonra ek gıdaya başlatıyorlarmış.
(287 puan) tarafından
Teşekkür ederim
0 oy
(690 puan) tarafından
Benim kızım İzmir'in en sıcak zamanında doğdu o yüzden az az su verdim. Ama ek gıdaya 6.ayda başladım şimdi kızıma birşey yedirene kadar neler neler çekiyorum. Çevrem de erkenden yedirmeye başlayan kim varsa çocuğu aşırı iştahlı etkisi var mı bilmiyorum 
(287 puan) tarafından
Anladım teşekkür ederim
0 oy
(13,398 puan) tarafından
Bu çok tartışmalı bir konu ama karar merci sensin sana sormadan yapmaları yanlış ilk altı ay su bile yok diyorlar ben sadece emziriyordum 4.5 5 aylık zamanı yaza denk geldi verdim az az su bence şu an havalarda serin olduğu için sütun yeterli gelir yemeği hiç deneme bekle beş aylık olsun en azından 
(287 puan) tarafından
Teşekkür ederim
0 oy
(1,714 puan) tarafından
Canım endiseni çok iyi anliyorum bı anne olarak çocuğunu düşünüp tepki göstermişsin olabilir. Emen bebeğin su ihtiyacı fazla olmuyor sıcak ortam ise damagi kurumamasi açısından 1 çay kaşığı verebileceğini düşünüyorum 3 aylik olduğu için ama çokda fazla vermemek lazım.
(287 puan) tarafından
Havalar sıcak değil ki. Hele ki şuan bulunduğumuz bölge soğuk
(1,714 puan) tarafından
3 aylık bebek için 1 çay kaşığın bişey yapacağını düşünmüyorum.  Tabi belkilerle iş olmaz sen doktorasını gittiğinde emin olmak adina 1-2 çay kasigi verebilir miyim diye sorarsin
0 oy
(15,325 puan) tarafından
Benim iki çocuğumda da susuzluğa bağlı bezinde kırmızı ya da turuncu lekeler gördüm. İki farklı doktor da su ver dedi. Ki onlar demeden ben veriyordum bile. Öyle olduğu halde dediler. Arttır dediler suyu. Su çok vermedigin sürece zararı olmaz. Ama yemeklerden vermek için erken daha 
(287 puan) tarafından
Teşekkür ederim. Su işini tekrardan doktorumuza soracağım
(15,325 puan) tarafından
Her doktor ver demiyor. Ama az bişey versen hiç bişey olmaz. Emzirmeden önce verip.karnini suyla.doyirmasin mesela. 1 2 çay käsigi versrn bişey olmaz . Sor yine
(287 puan) tarafından
Anladım teşekkür ederim
0 oy
(71 puan) tarafından
Valla canım 3 çocuğum var 4 cuye hamileyim inşallah az kaldı valla biri 13 yaşında biri 5 digeri 2 hiç birine 5 ci aya kadar hiç birsey ne tatdirdim ne verdim anne sütüyle beslendiler 5 yaşındaki prematüre o sadece 5 ay emdi onada formül mama destekledim 3 aylikenden doymuyordu çünkü ve ben doktor tavsiyesi ile 5 aylıkken yoğurt ve elma püresi sadece verdim oda 3 gün kuraliyla 6 aydan sonra yavaş yavaş ek gıda ya geçtim valla hepside herseyi gayet yiyor sakin 5 aydan önce hiç birsey tattirma bu ver diyenlerede uyma 5 ci aydada doktor onerirse ver dediğim gibi ben doktor önerisiyle verdim he suyu da ben aralarda verdim az birsey oda ağzında pamukcuk olmasın diye doktor az birsey ver dediği için annem birkez parmağıyla bal yalatti sakın dedim bir daha asla birsey vermiyorsun dedim oymuş bir daha yeltenmedi ki bal mesela 1 yaşına kadar verilmez alerjiden dolayı şimdi doğacak olanada aynı bu şekilde devam edicem 
(287 puan) tarafından
Teşekkür ederim
0 oy
(10,470 puan) tarafından
Mama içiyorsa su ver dedi Dr bize bir çay kaşığı her öğün sonrası ama yemek no 3 aylık kız ne yemeği tövbe
(287 puan) tarafından
Bende sinir oldum yemek işine ki habersiz su verdiler
0 oy
(13,146 puan) tarafından

Kızıma da oğluma da verdim şu zemzem suyu 

Anne karnından doğduğu gibi tertemiz çocuğa aşı yapıyorlar o zaman bir şey olmuyor su verince de olmaz 
(287 puan) tarafından
Anladım teşekkür ederim
0 oy
(347 puan) tarafından
Veren var vermeyen var benm kızım yazın doğdu havalar sıcaktı anne sütü alırdı ama kaynatılmış ılık su çay kasigiyla iki kez verirdim 
(287 puan) tarafından
Anladım teşekkür ederim
0 oy
(682 puan) tarafından
Su belki verilebilir çişinde turuncu lekeler varsa o vakit doktorun önerisiyle 5 aylık bebek sadece mamayla besleniyorsa o vakit bebeğe özel tadımlar yaptırılır anne sütü alıyorsa da 6 aylık yine bebeğe özel yapılmış gıdalar verilir şuanda 3 aylık bebeğe yemek suyu verilmez alerjisi olabilir 
(287 puan) tarafından
Bebeğimin annesi de alerjik bir bünyeye sahip. Teşekkür ederim
(682 puan) tarafından
Alerjkse çok dikkat etmek gerekiyor benim oğlum 12 aylıkken denemeden koyun yoğurtu yedirdim alerji yaptı vucudu kızardı çocuğum uykudan gözünü açamaz hale geldi
(287 puan) tarafından
Ben çok alerjik biriyim. Bebeğim daha küçük olduğu için şuan test yapamıyoruz. Biraz daha büyüyünce yaptıracağım
0 oy
(1,010 puan) tarafından
Yemek suyu vermek midir Allah aşkına benim bebeğim mama ile beslendiği için doktor biraz verebilirsin dedi şu  ama yemek suyu nedir bağırsakları ne ki onun yemek suyunu sindirebilsin çok biliyorlar öyle bir şey olsaydı ek gıdaya başlama süresi 6 aylık değil 3 aylık olurdu zaten sen tepki vermek de haklısın
(287 puan) tarafından
Teşekkür ederim

İlgili sorular

+1 oy
7 cevap 278 göst.
13 Nisan 2024 Aile kategorisinde Hayal1907 (295 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 569 göst.
25 Şubat 2024 Aile kategorisinde Hirasu (2 puan) tarafından soruldu
0 oy
18 cevap 309 göst.
0 oy