0 oy
570 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (799 puan) tarafından

Otizm doğuştan gelen hastalık deyildir diyoruz size

image

12 Cevaplar

+3 oy
(15,654 puan) tarafından

En İyi Cevap
Otizmin tek tedavisi EGİTİM dir. 

Doğru bir eğitim ile aşılabilen bir FARKİNDALİKTİR. 

Bu gibi doğruluk payı olmayan şeyleri paylaşmayın anneleri yanlış bilgiler ile kafalarını karıştırıyorsunuz. 
-Reklam-
+9 oy
tarafından
Siz nerede karşıt bir doktor varsa onları paylaşıyorsunuz. Geçen mamanın zehir olduğunu iddaa eden kişi değilmiydiniz. Allah aşkına bi bitmedin ya sen çok daha iyi biliyorsun
(799 puan) tarafından
Geçen mi kaç ay oldu ben girmiyorum ama aynı zihniyetteyiz
Kim demiş ise
Mamalar koruyucu içeriği sut tozu olmasi palm yap olmasi ve daha cok sebebden ötürü zehir dir
tarafından
Umarım bir gün Allah tarafından sütün kesilmez zira çocuğuna acırım başka vereceğin gıdalar yüzünden
(799 puan) tarafından
Tarhana ile bir bebepimi buyutdum

Dünyaya gelen buyuyo rahat ol
(799 puan) tarafından
Ve o cocupum diğerlerine göre masaAllah cok sağlıklı karda kış da çıplak gezse gene cok zor hasta oluyo
Ve hasta olsada iştahı açık oldupu için masaAllah çabucak iyileşiyor
(799 puan) tarafından
Birtanesine cok ozeniyordum aman cok emsin vs şunu yemesin bunu yemesin
Çok yemek seçiyor
Hep basit yemekler yemek istiyo  
Şuan hasta 2 haftadır bizi maf etdi

Bir şey yemez cok aksi
Huysuz
Bir şeyi de yok yatak da yatiyo

Ben çocuklarımi cok nazik büyütdum

3 cocupuma daha yesin ciyim sunuda yesin bunuda yesin
+2 oy
(1,219 puan) tarafından
Otizm doğuştan gelen bir hastalıktır çevresel faktörler bunun etkisini dahada artırır yada azaltir
+2 oy
(4,210 puan) tarafından
Ya şöyle saçma saçma sosyal medya doktorlarını takip edip prim vermeyin ya. Şunların hepsine soruşturma açmak lazım 
(3,669 puan) tarafından
Aslı laf anlamaz anlatamazsın. Aslı türkçe yazıp konuşamıyor ama yabancı makaleleri çeviriyor (!) Ne sosyal medyası ne kulaktan duyması :p
+1 oy
(6,210 puan) tarafından
Ayyy asli gene başladın hee
+1 oy
(1,785 puan) tarafından
Gerçekten bu hassas bir konu ve yaşamayan bilemez tabiki tedavisi yok çünkü bir hastalık değil farklılıktır insanları manüpüle etmeyin biz otizimli çocuk aileleri zaten yeterince okuyup araştırıp artı olarak yaşadıklarımızdan ve gözlemlediğimiz diğer bireylerden artık anlıyoruz az çok ne iyi geliyor ne gelmiyor. Ama bilmeyen henüz araştıramayan anlayamayan insanları burdan manüpüle etmeye hakkınız yok sizin. Tedavi edilemez çünkü hastalık değil anladın mı farklılık algılamada farklılık ve algısı eğitimle yönlendirilebilir çocuğun. Tartışmak isteyene asla cevap vermeyeceğim soru sormak isteyene veririm ama herkese iyi akşamlar
(1,785 puan) tarafından
İnşallah benim de isteğim ve çabam öyle olması için bende bazı röportajları okuyorum tıpkı dediğiniz gibi ayırt bile edilmiyorlar benim sıpam da inşallah öyle olur. Teşekkürler iyi dilekleriniz için
(355 puan) tarafından
Canım benim de 6 aylık bebeğim var benim gelen gideni oluyo bazen eğitici şarkılar açıyorum bebeğime bi işim var o an yapmak için üzülerek söylüyorum :( korkuyorum da ama otizme ilgili o kadar çok başlık görüyorum ki size sormak istediğim çocuğunuzun bebeklik dönemi nasıldı acaba
(104 puan) tarafından
Benim henüz çocuğum olmadı hamileyim şuan ama 6 ay için size tepki vermemesi, sesin geldiği yöne bakmaması (tabi bakacağı sınırlar içerisinde olması önemli) gibi durumlara bakılabilir tabi bu dönem çok erken dönem o yüzden otizm tespiti için çok zor olur. Ama mümkün olduğu kadar ekrandan uzak tutulmalı, mümkün olduğunca sizinle etkileşim halinde etkinlikler yapılmalı. Bu durum otizm risklerini azaltmaktadır
(355 puan) tarafından
Elimden geldiğince oynuyorum ama bazen ister istemez mecburen koyuyorum daha dikkat edecem ama. Teşekkür ederim cevabınız için
(104 puan) tarafından
Rica ederim ☺️
+1 oy
(104 puan) tarafından
Otizm bir hastalik değil norogelisimsel bir bozukluktur. Sebebi net olarak belli olmaz genetik veya çevre kesin olarak etkiledi denilemez ama çoğunlukla çevre etkisi ile oluşabilen bir durumdur. Hastalık olmadığı için tedavi diye bir şey yok. Tek çözüm eğitimdir. Erken tanı ve erken eğitim ile belirtiler ya tamamen ortadan kalkabilir ya da en aza indirilebilir. Tabi bu bütün çocuklar için geçerli olmayabiliyor çünkü otizm dereceleri olan bir durumdur. Yani hafif orta ağır gibi... 
0 oy
(1,538 puan) tarafından
Peki gebelikte yapılan testlerde sıkıntı çıkmasa bile ilerleyen zamanlarda otizm olabiliyor mu çocuklar
(69 puan) tarafından
Ayn öyle ikisi çok ayrı kromozom anamileri çıkıyor ama otizm çıkmaz anne karninda hiçbir şekilde belirtisi yok
(8,908 puan) tarafından
Rumeysa nolur sende çocuğum otizm olabilir mi diye dusunme çünkü şu ara herkes aynı postu açtığı için yüreğim kaldırmaz:)))) sanal otizm var bide daha anlaşılır aciklayayim çocuğu otizm olmadığı halde otizm belirtileri gösteren genelde uyananlara fazla maruz kalmış çocuklarda görülür ekran bağımlısı çocuklar bu davranışları sergilediği için çoğu anne çocuğum otizm mi diyor ama kendisi ekrana maruz bıraktığı için halbuki... gerçek otizm en erken teshisi 18 aylıkken koyulur ülkemizde net göstergesi göz teması kurmamasi dönen nesnelere ilgisi aşırı takıntısı çevreye ve insanlara duyarlı olmaması tekrarlayan davranislardir
(1,538 puan) tarafından
Yok acaba var mı korkusunu atlattım çok şükür burda çok otizim paylaşımı gördüm sonra çok araştırdım belirtileri yok elhamdülillah ekran bağımlısı deil kızım genellikle bahçede hayvanlarımızla oynar toprakla felan oynamayı sever oynar benim merakım hani kızım iki yaşında böyle bişey olsa anlar mıyız sorum o yoksa cadım cin gibi maşallah
(7,447 puan) tarafından
Ben doğru yazdım klavye yanlış yazmış..sende bana bir iyisin bir kötü karar ver ;)
(2,468 puan) tarafından
salgın düşünce gibi oldu bu hastalık
Banada bulaştırmayın herkes otizm diye tutturmuş arkadaş
0 oy
(282 puan) tarafından
Otizim doğuştan gelir bu atalara kadar gider birinde ortaya çıkar metabolik olarak da yeşilliğin iyi geldiğini ama iyileştirme açısından değil algısının açılması açısından kuvvetliymiş yani diyetle ilaçla iyileşebilicek bir durum değil arkadaşım abartmayın böyle bişey mümkün olsa yaygınlaşır tıp tarihinde allah aşkına ya boşu boşuna otizm hastası çocukların analarına ümit verme burda
0 oy
(194 puan) tarafından
Yooo hiç de dgl bacım bnm.kayinbiaderim otistik hiç konusamayan yemek yiyemeyen bir bebekken 4 yılda şimdi her derdini anlayabilen yemek yiyebilen mamayı bırakan yürüyen bir çocuk öldü yanlış bilgi 
0 oy
(9,571 puan) tarafından
Her imam kendi doğrusunu okuyor. Bu böyle dedi diye kesin doğru demek mi yani milyon tane doktor fikir paylaşıyor hangi birisi doğru 
0 oy
(956 puan) tarafından

Otizm çocukluk aşıları bitince belirti vermeye başlar. Düşündürücü

Sebebi hala bulunamadi ama benim için sebeb bu 

Araştırmalarım doğrultusunda..

Linclemeyn çok yorgunum:)))

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 287 göst.
+3 oy
37 cevap 1,364 göst.
16 Nisan 2022 Aile kategorisinde kubraugur (2,529 puan) tarafından soruldu