0 oy
322 göst.
Diğer kategorisinde (316 puan) tarafından

Uzun uzun araştırmama rağmen mantığıma herhangi bir şey yatmadı kızlar. 

1 haftadır merceğim altında aklıma çok feci takıldı bu konu... Hemen saadete geçeyim. 

Kızlar 1 hafta önce sabah namazına uyandım ezan okunduğu sırada köpekler havlamaya başladı ezan bitene kadar, normaldir ya diyip namaz kıldım uyudum. 

Sonra sabahına öğlen ezanında ses yoktu, ikindide de yoktu, ama akşam ezanında yine havlamaya başladılar. Yine olabilir ya ulamaları normaldir dedim. 

1 haftadır sabah ezanı ve akşam ezanında uluyorlar. Hiç ulamayan köpekler o vakitte uluyor. Neden uluyorlar? Diye araştırdım görünmeyen varlıklar onlara görünüyormuş diyor bir kesim. Bir kesimde yüksek ses frekansına tepki veriyorlar diyor. Kesinlikle benim nezlimde ikinci söylediğim tez çürük bir tez. Neden öğlen ve ikinci vakti tepki vermiyorlar da, akşam ezanı ve sabah ezanı ulamaya başlıyorlar? Çok aşırı merak ediyorum bu konu hakkında bir bilgi sahibi olan var mı hanımlar? :angel:

10 Cevaplar

0 oy
tarafından
Sabah ezanının okunuş şekli diğer ezanlara göre farklı çünkü benim de köpeğim ezan sesine duyarlı uluyor birde sonuçta onları da Allah yarattı yani inanç gösteriyor olabilirler bazı köpekler de uluöas mesela 
(316 puan) tarafından
Tamam da akşam ezanı? Her yerde öyle ben onuda düşünerek yaptım kaldığım ilçeye ben dikkat ettim sabah ve akşam vakti. Annem de Bitlis'e halam istanbul teyzelerim biri bursa biride muş arkadaşlarım farklı şehirlerde samimi olduklarıma bu saatlerde köpek ulaması olacak mı diye bana video attın dedim gerçekten de o saate sadece havlama var
-Reklam-
0 oy
(1,785 puan) tarafından
Mesela frekans falan bilimsel şeyler neden senin nezlinde çürük sence. Belki dinlenme vakitleri güneş ışığına göre belirlendiği için onlar da sesi sürülerine tehtid olarak algılayıp tepki veriyor olabilirler 
(316 puan) tarafından
Her yerde öyle ben onuda düşünerek yaptım kaldığım ilçeye ben dikkat ettim sabah ve akşam vakti. Annem de Bitlis'e halam istanbul teyzelerim biri bursa biride muş arkadaşlarım farklı şehirlerde samimi olduklarıma bu saatlerde köpek ulaması olacak mı diye bana video attın dedim gerçekten de o saate sadece havlama var.
(1,785 puan) tarafından
Evet burda da öyle benim köpeğim de uyanıp uluyor korkuyor herhalde
(316 puan) tarafından
Bilemedim ya çok karışık bir durum neye inanacağını bilmiyor insan
0 oy
(3,308 puan) tarafından

Kesinliği nedir bilmiyorum ama böyle birşey okumuştum

Öyle ki Sevgili Peygamberimiz (SAV), hadis-i şerifte şöyle buyurmaktadır: “Namaz için ezân okunduğu zaman şeytan oradan sesli sesli yellenerek uzaklaşır, ezânı duyamayacağı yere kadar kaçar. Ezân bitince geri gelir. Kâmet başlayınca yine uzaklaşır, bittiğinde ise geri dönüp kişi ile kalbinin arasına girer ve: «Şunu hatırla, bunu düşün!» diye aklında daha önce hiç olmayan şeylerle vesvese verir. Öyle ki (buna kapılan) kişi kaç rekât kıldığını bilemeyecek hâle gelir.” (Buhârî, Ezân, 4; Müslim, Salât, 19) 

Bir hocada ezan okurken uluyan köpek anıran merkep görürseniz şeytanın şerrinden Allah'a sığının diye birşey demişti 

(316 puan) tarafından
Bu açıklamayı da görmüştüm olabilir mantıklı aslında düşününce Allah'ın hikmeti gerçekten çok başka hayvanlara çok başka bir hissiyat ve görev vermiş
(3,308 puan) tarafından
Evet deprem olduğu gece mesela kuşlar ve köpekler o kadar huzursuzduki komşum bile dedi kuşum bugün çok korkuyor her sese ürküyor diye
(316 puan) tarafından
Estağfurullah yarabbim kim senden korkmazsa senin kulun değil. Yüce Rabbim hayvanları boşa yaratmamış ve boşuna merhamet edin dememiş. Rabbim çok büyüksün.
0 oy
(767 puan) tarafından
Benim küçüklüğümden beri büyüklerimiz böyle söylerdi görünmeyen varlıkları şeytani gördüğü için ezan vakti uluyorlar.ne kadar doğru bilemiyorum 
(316 puan) tarafından
Evet bende öyle duydum ama her ezan vakti ulama yok sadece sabah ve akşam vakti oluyor o zamanların fazileti hikmeti ne acaba
0 oy
(4,227 puan) tarafından
Cop kamyonlari geciyo olabilir. Kis saatine donduk calisma saatleri de degisti ya. Bizim sokakta da cok kopek var. Cop kamyonu ve kagit toplayanlara cok havlarlar. Kagit toplayanlarda sabah erken saatte topluyo.
(316 puan) tarafından
Çöp kamyonları buraya pek uğramıyor burası köy gibi bir yer 2 günde bir geliyorlar çöp toplamaya.
0 oy
(435 puan) tarafından
Ne zaman köpek ulusa horoz ötse Eşek anirsa euzubesmele çekerim. 

Ama bilimsel aciklamalarda mantıklı geliyor çünkü köpeğin yanında ses frekansı değişik şarkı açtığında bile uluyor. 
(316 puan) tarafından
Bilemedim ya mantıksal olarak çok derin düşünmek gerekiyor
0 oy
(5,955 puan) tarafından
Valla sebebini bilmiyorum ama ne zaman denk gelsem köpekler uluyor ezan okununca
(316 puan) tarafından
Evet öyle ama bir çok yorum ve açıklama var hangisine inanacağını şaşırıyor insn
0 oy
(335 puan) tarafından
Yani tam olarak bilmiyorum bildiğim kadarıyla şeytan dan dolayı öyle oluyor
(316 puan) tarafından
Hmmm bilemedim ya detaya çok inmek gerek
(335 puan) tarafından
Aynen
0 oy
(11,074 puan) tarafından
İki dediğini de duydum ikisi de olabilir. Ama ben bi de şey duydum, hayvanlar da zikrediyolarmış Allah'ı. Ezan vakti olması da bu yüzden olabilir. Diğer vakitlerde de uluma değil de havlayarak zikir yapıyo olabilirler.
(316 puan) tarafından
Bilemedim canım o kadar çok tez var ki hangisine inanacağını şaşırıyor insan
(11,074 puan) tarafından
Bazı şeylerin sırrını bilmemiz mümkün değil bence yaa, ahirette öğreneceğiz hikmetlerini belki de
(316 puan) tarafından
Aynen öyle canim. Dediğim gibi olabilir nde
0 oy
(13,001 puan) tarafından
Peygamber efendimiz sabah,akşam ve yatsı namazlarını sesli kılarmış 

Acaba onunla ilgili olabilir mi 

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 54 göst.
0 oy
5 cevap 191 göst.
30 Ocak 2024 Aile kategorisinde Anne-bebek (761 puan) tarafından soruldu