0 oy
131 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (215 puan) tarafından
Çok güzel irmik helvas7 yapan var mı tarif istiyorum 

7 Cevaplar

0 oy
(811 puan) tarafından

Bende tarif istiyorum yemekten sonra yaparım eşime oğluşuma :)

(215 puan) tarafından
:))))
-Reklam-
0 oy
tarafından
Bende surda bekliyim bugün aserme günüm :D 
0 oy
(587 puan) tarafından
 4 kişilik irmik helvası tarifi için bir bardak ya su bardağı irmik 100 125 gram arası tereyağı ya da yağ bunları ocakta kavuruyorsun irmik kavrulacak rengini alacak kavrulacak koyulaşacak tam istediğin renk olduğunda bir su bardağı su 1 su bardağı süt 1 su bardağı toz şeker bunları iyice karıştırıyorsun şeker içinde eriyecek helvan koyulaştığında buz su karışımını içine dökeceksin karıştırmaya devam edeceksin başta sulu kıvam oluyor daha sonrasında koyulaşmaya başlıyor suyunu çekip istediğin kıvamı aldığında helva kıvamını aldığında ocağı kapatıp kapağını kapatıp dinlendirmeye bırakıyorsun sonra da servis yapıyorsun yanına dondurma afiyet olsun. Kayınvalidemin helvası çokta güzel olur
(1,783 puan) tarafından
Şekeri ve sütü pişiriyorum ben yarı yarıya süt ve normal suyla yapıyorum daha güzel oluyor ben sırf tereyağı değil yarım çay bardağı kadar sıvı yağ koyuyorum daha parlak oluyor sırf tereyağı ile donuk oluyor rengini
(587 puan) tarafından
Sütü ve suyu şerbet usulü yapmadan de cnm bı cidden güzel oluyor yağı sana kalmış hangisi hafif geliyorsa
(1,783 puan) tarafından
Aynen herkesin yapış şekli tutturma şekli damak tadı farklı önemli olan damağa hitap etmesi ha çiğden ha şerbet halinde farketmeZ:)
0 oy
(644 puan) tarafından
https://www.nefisyemektarifleri.com/sutlu-irmik-helvasi-tarifi/

Ben bunu yapiyorum sekeri bana yeterli geliyor ama esim biraz daha sekerli istedigi icin 2 kasik fazla ekliyorum acikcasi 
(215 puan) tarafından
Sağol tesekurler
(644 puan) tarafından
Ne demek afiyet olsun
0 oy
tarafından

Bacım ben bu tarifle yapıyorum valla gayet güzel oluyor çok yerinde bir tarif herkes de çok beğenir bu tarifi

• 3 bardak irmik
  • 1.5 bardak sıvı yağ
  • 3. 5 bardak toz şeker
  • 1 bardak fıstık
  • 2 bardak süt
  • 3 bardak su

Hazırlanışı

Merhabalar. Bugün sizlerle bir çoğumuzun severek yediği klasik bir tatlı irmik helvası tarifi paylaşacağım. İlk önce bir püf noktası paylaşayım hangi bardağı kullanırsanız fark etmez bütün ölçülerde aynı bardağı kullanın kullandığınız ölçüye göre helvasının miktarı değişir. Ayrıca çelik tencere kullanın yapışmaz tencerelerin tabanı bozulabilir.

1. Yağ ve irmiği tenceremize koyalım orta hararetli ateşte rengi dönene kadar kavuralım.
  2. Rengi dönmeye başlayınca fıstıkları ilave edelim rengi istediğimiz kıvama gelince sütü ve suyu ilave edelim suyu çok dikkatli ve kontrollü olalım. Azar azar kapağı kapalı olarak kenarından ilave edelim.
  3. Ardından şekeri katıp iyice suyunu çekene kadar pişirelim.
  4. Üzerine kağıt havlu kapatarak yarım saat dinlendirelim.
  5. Helvamız servise hazır
(215 puan) tarafından
Teşekkür ederim
0 oy
(696 puan) tarafından
Benimki çok güzel olur.

3 bardak su ile 2 bucuk bardak şekeri kaynatıp şerbet yaparım. Balkona soğumaya bırakırım. Servetim soğuyunca. 3 bardak imikle yarım sanayagindan biraz az yağı kavururum . Kavrulunca hemen soğuk şerbeti üstüne döküp suyunu cektirirum. Cevizde atarım. Cok güzel olur
(215 puan) tarafından
Tesekurler
(696 puan) tarafından
Az önce yine yaptım hatta süper oluyor dene
(215 puan) tarafından
Bende yaptım çok güzel oldu yazın dondurmayla şahane olur
(696 puan) tarafından
Benim tarihften mi yaptın cnm
(215 puan) tarafından
Evt çok güzel oldu
0 oy
tarafından
Canım öncelikle şerbeti kaynat ben şerbeti 1*5 bardak şeker 1 bardak su 1 bardak süt ile yaparım inan süt köy mukemmel oluyor sonra sana yağ 100 ml  teremyag kullanırım içinde birazda sıvı yağ koyarım  1*5 bardak irmiği   yağla birlikte  iyice kavururum ama yakmam çok dikkatli olman lazım iyice kavurcaksin canım  kavururken şerbeti dok ama kesinlikle altı kısık olsun elini yakma kaynar oluyor şerbeti çekene kadar iyice kavur canım biraz dinlendirin afiyet olsun ben içine bazen ceviz ya da badem koyarım varsa koymalisin soğuyunca kaseye koyarken varsa birde dondurma hatta keçi sütlü olan Maraş heralde adını unuttum  varya  ondan süper oluyor eşim çok sever kimseye yaptırmaz sadece benim yaptığımı yer bir misafir gelse hadi yapta yiyelim der  
(215 puan) tarafından
Sağol teşekkür ediyorum

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 84 göst.
11 Nisan 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde Ezocelik (581 puan) tarafından soruldu
0 oy
43 cevap 987 göst.
29 Kasım 2020 Diğer kategorisinde Gvrcnn (263 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 100 göst.
15 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Rabia_ikra (5,339 puan) tarafından soruldu
+1 oy
5 cevap 82 göst.
30 Ağustos 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde Fatma ay (97 puan) tarafından soruldu

379,104 soru

11,348,190 cevap

34,813 kullanıcı

...