0 oy
155 göst.
Aile kategorisinde (220 puan) tarafından
Anneler oğlum iki yaşında ama çok az kelimesi var gördüğünü hemen yapıyor oyuncak aldığımız da nasıl gösterirsek oynuyor bizimle oynamaya çalışıyor göz teması var ama kendi yaşıtı bebeklerle oynamayı sevmiyor büyük cocuklarla parkta top oynuyor onları kovalıyor pandemi çocuğu diye çok fazla insan içine sokamadim eşim yardım eden biri olmadığı için bazen TV izlettim konuşması çok geride gören herkes bu çocuk niye konuşmuyor diyor doktora getirmek istiyorum ama burdaki doktorlar o kadar kötü ki birden otizm raporunu çıkarırlarsa değilse bütün hayatını etkileyecek ondan da çekincem var ben ne yapabilirim?

12 Cevaplar

0 oy
(547 puan) tarafından
Canım konuşma zorluğu yada sıkıntısı olan her çocuk otizm değildir direk aklına en kotuyu niye getiriyosun
-Reklam-
0 oy
(119,248 puan) tarafından
2 yasinda kac kelime konusuyo kacli cumlr kuruyo
(220 puan) tarafından
Öyle pek yok toplasan 15 20 kelimesi var cümle yok bana anne demiyor mesela anne olduğumu bilmiyo söylüyorum ama söylemiyor
0 oy
(2,877 puan) tarafından
Ablamın oğlu ve kızı iki buçuk yaşında sonra birden açıldı her bebek aynı değil benim oğlumda 2 yaşında tek tek söylüyo ama cümlesi yok herşeyi de biliyo maşallah dert etme 
0 oy
(2,402 puan) tarafından
Yok canım sadece konuşmuyor diye otizm olmaz. Zaten diğer dedikleriniz de hiç benzemiyor. Televizyonu komple kapatın. Sık sık muhabbet eder gibi konuşun onunla. Cevap vermese bile. O o an ne ile ilgileniyorsa onun hakkında konuşun bu çok önemliymiş. 
0 oy
(1,304 puan) tarafından
Hayır tabiki de bazı çocuklar geç konuşur etrafımda öyle bissuru çocuk var ama hiç biri otizm değil içini ferah tut kuzum Allah'ın izniyle 
0 oy
(933 puan) tarafından
Brnim oğlum 4 yasa girdi ayin 3 ünde daha yeni  konuşmaya başladı. Oynaması algılaması çok iyi sadece geç konuştu 
0 oy
(1,921 puan) tarafından
2 yaşında ama canim kaç aylık yeni iki yaşına girdi ise olabilirde 27-28 ayliksa mesela baya baya konuşması lazım bu arada hemen tek konuşmama ile otizm tanısı koyulmaz belki bebeğinde uyaran eksikliği vardır kaç aylık canım tam olarak birde ikili cümle kuruyormu yaklaşık kaç kelimesi var 
(220 puan) tarafından
24 aylık tam muhtemelen sevimli dostlar izledi baya ondan uyaran eksikliği oldu cümlesi hiç yok sadece 15 20 kelimesi var annenin babanın kim olduğunu bilmiyor anne demiyor bana mesela hani hiç konuşmaya niyeti de yok gibi uğraşıyorum ama TV'den duyduğu şarkıları hareketleri yapıyor karnı açıksa mama diyo suluğunu getiyor ama konuşmuyor
(1,921 puan) tarafından
Yavaş yavaş ikili cümleler olması gerekiyor artık canım yani basit cümleler baba git ,mama ver gibi gibi çocuğa göre kelimeler degisebilirde basit ikili cümle olması gerekiyor bir süre TV yi kesin bir iki ay daha gözlemle eğer konuşmada bir düzelme olmazsa ,olmadı bir uzmana gidin çocukta otizim olduğunu sanmiyorum ama en azından uzman sizi bir yerlere yönlendirir
(220 puan) tarafından
Ben aslında şimdiye kadar çoktan doktora getirecektim ama yaşadığım ilde çocuk psikiyatrisi yok gelse bile anında gidiyor çocuk doktoruna 18 aylıkken sorduğum da istersen psikiyatriye git genetik de olabilir dedi babası 5 yasında konuşmuş tvyi kestim çok bi gelişme olmadı ama aşırı hareketli bir çocuk neşeli koşuyorum peşinden gülüyor falan bazı hareketleri var hiç otizm demezsiniz ama işte konuşmuyor komut yarı alıyor bezi getir diyorum bakıyor acaba nesneyi bilmediği için mi komut alamıyor anlamıyorum
0 oy
tarafından

Bir kaçtır görüyorum burda 2 yaşında konuşamıyor falan filan diye 2 yaşındaki çocuklardan ne bekliyorsunuz tam olarak anlayamıyorum etraftan görüp diyorsanız her çocuk bir değildir ki sonuçta oğlan çocuklarının geç konuşması ayrıca çok normal :) hemen kötüyü düşünmeyin hıkaye kitapları alın anlatın tv izliyorsa oturun birlikte Şarkıları söyleyin taklit yapın filan o da konulmaya çalışıp anlatmaya çalışıp öyle teşvik olacaktır 

0 oy
(1,921 puan) tarafından
Benim oğlumda 2 yaşında kelimeleri var cümlede kuruyor anne gel dede oynuyor iyi geceler kolay olanları söylüyor her çocuk bir değil benim komşum çok TV izletti ben aksine kitap okudum gezdirdim TV desen 15 dakika izlerdi, komşumun çocuğunun kelimesi daha fazlaydı yasitlar aralarında 2 ay var o yüzden çocuktan çocuğa degisiyor
0 oy
(31 puan) tarafından
Benim büyük oğlum 2 buçuk yaşından sonra konuşmaya başlamıştı önemli olan adı söylenildiğinde bakması komutları yapması al gel götür getir gibi ve göz kontağı kurması sizin yapacağınız nesne kartı alıp konuşturmak için teşvik etmelisiniz büyük boy hikaye kitapları almalısınız biraz zorlamanız gerekecek 
(220 puan) tarafından
Hepsini aldım ev kitap kaynıyor önüme oturmuyor ki 5 dk bakıyor sonra salonlarda koşuyor komut tam öğrenemedi al diyince alıyor da ver diyince vermiyor hani şunu getir bunu getir daha öğrenemedi
0 oy
(1,048 puan) tarafından
5 yaşina girecek erkek kardeşim hala anlaşılır derecede konuşmiyor benim kızımda 5 yaşına girecek yarın daha bu yıl konuştü 
0 oy
(11,235 puan) tarafından
Erkek çocukları gec konuşur derler canım şuan az kelimesi var diye otizm diyemeyiz kızım 19 aylık o da yasitlariyla ilgilenmiyor yegenlerimiz var 8 yaşında onlarla koşturuyor yani bu bebeklerin ilgi alanları farklı olabiliyor sen kendini olumsuz şeylerle meşgul etme 

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 89 göst.
29 Mart 2023 Diğer kategorisinde Ajangadget (1,311 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 454 göst.
20 Haziran 2020 Diğer kategorisinde Mrcbltt (424 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 318 göst.
21 Ocak 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 224 göst.