0 oy
636 göst.
Kültür-Sanat kategorisinde (1,577 puan) tarafından

Kızlar aranızda şivliliği bilen var mı?

İstanbulda olduğum için kutlayamıyoruz ama Konyada her yıl kutlanır ve sabah şivlilik. Şuan fener alayı kutlaması var :)

Çocuklarımın bu kutlamaları görmesini çok istiyorum inşallah seneye gitmek nasip olur 

17 Cevaplar

0 oy
(3,608 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Konyanın en sevdiğim geleneği :)) biz çarşamba gecesi kara lastik yakardık da şimdi izin vermiyorlar :) 

İnşalllah seneye gelir görür evlatlarınız bir şivlilikleri de benden :)
(1,577 puan) tarafından
Biraz önce kuzenlerim aradı özlemişsindir diye. Gençler parkta kocaman ateş yakmış eğleniyorlardı :)
Ayyy çok teşekkür ederiz ❤️
-Reklam-
0 oy
(17,659 puan) tarafından
Ay merak ettim festival gibi biseymi
(1,577 puan) tarafından
3 aylar başlangıcında akşamı ateş/fener yakılarak kutlanır sabahı yani ilk kandil sabahı çocuklar ev ev dolaşıp abur cubur toplarlar. Bizim çocukluğumuzda hep yaza denk gelmişti dondurma dağıtan bile olurdu :D
(17,659 puan) tarafından
Vayyy ilk defa duyuyorum ama guzel bisey gelenek devam etmesi
(1,577 puan) tarafından
Evet artık belediyede destekliyor o gün kongre merkezlerinde etkinlikler oluyor çocuklara hediyeler dağıtılıyor :)
Atmosfer çok güzel :)
0 oy
(2,804 puan) tarafından
İlk defa duydum belkide biliyorsundur adı farklıdır 
(1,577 puan) tarafından
3 aylar başlangıcında akşamı ateş /fener yakılarak kutlanır sabahı yani ilk kandil sabahı çocuklar ev ev dolaşıp abur cubur toplarlar :)
(2,804 puan) tarafından
Hicc duymadım ya degisikmis :)
0 oy
(3,663 puan) tarafından
İlk kez duydum nasıl bir şey 
(1,577 puan) tarafından
3 aylar başlangıcında çocukları sevindirmek icin geceli gündüzlü minik kutlama gibi bir şey :)
0 oy
(3,173 puan) tarafından
Bir şarkı vardı ya börekli falan çocuklar onu söyleyip şeker topluyordu öyle kalmış aklımda
(3,173 puan) tarafından
Tam aklımda değil erzurum'da iki komşum konyalıydı onların çocuklarından duymuştum
(7,226 puan) tarafından
Şivli şivli şişirdi erken kalkan pişirdi iki çörek bı börek bize şivlilik gerek. Şivlilikkkkkkk
(3,173 puan) tarafından
Hah evet bu ☺☺
(1,577 puan) tarafından
Fener alayı şarkısı da söylerdik :D
(7,226 puan) tarafından
Fener alayi kizlar sarayı oğlanlar enayi ☺️☺️ ahahaha
0 oy
(11,089 puan) tarafından
İlk defa duydum. Neyi kutluyorsunuz peki? 
(1,577 puan) tarafından
Üç aylar başlangıcını :)
(391 puan) tarafından
Üç ayların gelişi. Tarihi ve geleneksel bir eğlence gibi. Çocuklar kandilden bir önceki gece fener yakar kandil günü sabah da şivliliğe çıkarlar. Her ev ama Konya'daki her ev istisnasız çocuklara dağıtmak için çikolata kek gücü ne yetiyorsa atıştırmalık yiyecek alır dağıtır. Çocuklar da çevredeki sokak mahalle apartman gezer ve toplarlar.
(3,608 puan) tarafından
Mübarek 3 ayları :) kadınlar perşembe sabahı pişi yapar çocuklar abur cubur toplar bayram sabahı gibi olur sokaklar seyri güzel :)) bu gecede ateşler yakılır çocuklar fenerler ile sokaklarda eğlence düzenlenir
(11,089 puan) tarafından
Aaa güzelmiş aslında, çocukluktan sevdirerek aşılıyolar mübarek günleri :)
Ramazan bayramı misali ne güzel :))
0 oy
tarafından

Bilmez miyim ya bilmez miyim kaçırdık bir oğlumla maalesef :( 

(1,577 puan) tarafından
Aa neden şehir dışında mısınız
tarafından
Evet canım ben şehir dışında oturuyorum annemler Konya da
(1,577 puan) tarafından
Her yıl bu zaman kalbim Konyada benim de :)
Biz çocukluğumuzda doyasıya yaşadık ama benim çocuklar hiç göremedi maalesef :(
0 oy
(391 puan) tarafından
Başlığı görünce gözünü sevdiğim gonyalımın biri post açmış dedim. Ben de bir kaç günlüğüne kaçıroyorum şivliliği. Bu sene de görmediler ama inşallah diğer seneler nasip olur.
(1,577 puan) tarafından
Evet İstanbulda yaşıyorum :(
(1,577 puan) tarafından
Merkez biz hep Selçukluda doğduk büyüdük :)
(391 puan) tarafından
Hemşerilerim benimm❤❤ :)
Ben de konyaya gideceğim  bir kaç güne ama nasip değilmiş kaçırdı yavrularımız.
Biz selçukludayız canım. Çok detay vermek istemiyorum:) köy olarak da o Antalya Beyşehir yolu üzerinde bir köy işte:)
(1,577 puan) tarafından
Gidince yerimize kokla havasını :))
(302 puan) tarafından
Bizde Beyşehirliyiz taşına toprağına kurban
0 oy
(1,210 puan) tarafından
Ah ahh şimdi evde oturmuşuz dışarıda yağmur yağıyor kutlamaya gidemedik ama sabah şivliliğe çıkıcaz tabikii :) Nerede o eski kutlamalar.. çocukluğumu çok özledim.
(1,577 puan) tarafından
Ayy aynen ben de öyle. Çok güzel yaşadık elhamdülillah ❤️
0 oy
(6,203 puan) tarafından

Bizde de Ramazan Bayramında olur akşam gizli kapı çalınır kapının önüne bir tane kap koyulur içine bir şeyler doldurursun başlangıçta değil de sonda oluyor

Ama ben Erzurumluyum Erzurum da oluyor bu şekilde 
(6,203 puan) tarafından
Erzurum cnm
(3,173 puan) tarafından
Arafalık dediklerini çok seviyorum erzurum'da ya bissürü çocuk geliyordu ne güzel ☺
(6,203 puan) tarafından
Arafalık arafalık bide pes pese bağırırlar o ses çok güzel çıkıyor
Şu anda da yağmur kar çamur demeden dolanıyorlar
Ben sana yağmur yağıyordu her taraf çamur içinde o çocuklar yine süslü süslü giyinmiş dolaşıyorlardı☺️☺️
(3,173 puan) tarafından
Evet ya kapıya gelirlerdi geçen sene ordaydım ya çantalar şeker dolu geziyorlar şıkşıkıdım görümcemin kızı benimkini de götürecekti küçük diye salmadım ☺
(6,203 puan) tarafından
Yaa keşke oda bir alaydı eline poşet görseydi nasıl oluyor ☺️ çok sevinirdi poşetine şeker çikolata açıldıkça
0 oy
(2,235 puan) tarafından
Başlık resmen konya koktu be ❤️ ne kadar özledimm ya keşke bidaha gitmek nasip olsa 
(1,577 puan) tarafından
Sen nerelerdesin :)
İnsan kopunca anlıyor, çok özleniyor :)
(2,235 puan) tarafından
Eskişehir kuzum çok uzak değiliz de ben konyayi aşırı çok seviyorum o sokaklarındaki  maneviyatını temiz şehir vesselam
(1,577 puan) tarafından
Ve o düzen.. İstanbul tam bir kaos nasıl özlenmesin
(302 puan) tarafından
Konyamda konyammmm
0 oy
(385 puan) tarafından
Tabiki biliyorum çok güzel oluyor du teker yakar atardık sabah da elimize poset alıp erkenden den çıkardık şivilik diye bağırdık ama şimdi büyüdük artık çocuklarımız geziyor 
(1,577 puan) tarafından
Benimkiler gezemiyor şehir dışındayım :(
İnşallah nasip olur bir gün :)
(385 puan) tarafından
Benim kızlarda bu sene gezmedi çünkü karman dayım bilmiyor burda kiler
(385 puan) tarafından
İnşallah nasip olur
(1,577 puan) tarafından
Yaaa Karaman da mı bilmiyor? Buna şaşırdım. Hem çok yakın Konyaya hem de önceden Konyaya bağlıydı
(385 puan) tarafından
Evet cnm bilmiyor sordum o ne dediler direk şaşırdılar
0 oy
(3,814 puan) tarafından
Ben deilk burda duymuştum çok hosuma gitti
(1,577 puan) tarafından
Şimdi artık oranın belediyesi de destekliyor çok daha coşkulu kutlanıyor :)
0 oy
(673 puan) tarafından
Hazırız yarına :D hem biraz rahatsızım yaramaz oğluma rağmen niyetli olup sabah erken kalkıp çocukları karşılamaya:)) 
(673 puan) tarafından
Fotoğraf ekle yemedim fener alayı var diye gittik boş döndük:((
(1,577 puan) tarafından
Allah kolaylık versin inşallah, Rabbim kabul etsin :)
0 oy
(368 puan) tarafından

Yaaaa şivlilikkkk bilmez miyim küçükken kuzenlerimle giderdik bide olurda çok toplarsak getiremeyiz diye pazar arabasıyla gitmiştik:)

Ne güzel Konya'da çocuk olmak bı ayrıcalık hemde:)

(1,577 puan) tarafından
Her şivlilik çok uzaklara gidelim toplayalım tamam mı diye planlar yapıp hiçbirinde gidemezdik öğleye kadar ağzımız ayrılırdı yorgunluktan :))
(368 puan) tarafından
Hahhaaa :) bide güzel evlere gidelim onlar zengin değişik şeyler beklentisine girerdik ev güzelse güzel şeyler dağıtıyorlar :D ah çocukluk ahhh...
(1,577 puan) tarafından
Ayy evet :) bir de güzel bir şey dağıtan ev varsa diğerlerine haber verilirdi :D
(368 puan) tarafından
sjsjsjs
0 oy
(3,345 puan) tarafından

Hazır olmaz mıyız hicccc 

image

(1,577 puan) tarafından
Maşallah Allah bağışlasın ❤️
Hayırlı kandiller :)
0 oy
(194 puan) tarafından
Çocuklara o günlerin neden kutlanıldığı , neden değer verildiği gibi şeyler de anlatılıyor mu
(1,577 puan) tarafından
Bize anlatılmadı büyüyünce öğrendik ama belki anlatanlar vardır. O zamanlardan beynime kazınan her şivlilikte babaannemin oruç olduğu ve pişi yapıp dağıttığı :)

İlgili bir soru bulunamadı

378,384 soru

11,325,911 cevap

34,778 kullanıcı

...