0 oy
229 göst.
Diğer kategorisinde (396 puan) tarafından
40 günlük olduk bugün kızımı yıkadım ama öyle 40 tas felan dök dediler dokmedim normal yikandik bende gusl abdestmi aldım normal o kadar diyanete sordum yok öyle 40 çıkarma felan dedi ama sizin fikirlerinz nedr

22 Cevaplar

+2 oy
tarafından
40 çıkarma diye bir şey yok. O sadece halkın uydurduğu bir gelenek. Banyonu yap günlük hayatına devam et
-Reklam-
+1 oy
(761 puan) tarafından
Canım bunların hepsi bid'at ya dinde böyle şeylerin yeri yok zaten. 

Nasıl ki şuan düğün vs gelenek olmuş bu da öyle birşey hiç aklına da takilmasin yani
0 oy
(1,575 puan) tarafından
Ben yapmadım. Dinen böyle bir şart yok bu bi ritüel olmuş 
0 oy
(2,301 puan) tarafından
Gereksiz buluyorum öyle şeyleri hem dinimizde de öyle bir şey yok ne güzel abdest alınıp yıkandıktan sonra gerisi çokta önemli değil 
(396 puan) tarafından
Aynen oğlum dada yapmadım öyle 40 tas felan  ama gelenk haline gelince sanki dinen var böyle bişi gelio yani yapmayınca günah olacakmış gibi bı suçluluk olsui ne alaka bilmiorumda
0 oy
(1,104 puan) tarafından
Benimde bı on beş gün falan geçiyor kırk falan çıkarmadım canim
0 oy
(2,803 puan) tarafından
İlk oglum da annem yapti ama sahsen bn ikinci cocugumda yapmadim temzi dusu mu aldim abdestimi aldim kizimida yikadim 3 ihlas 1 fatiha 1 ayetel kursi okudum sardim kundakladim yatirdim 
0 oy
(2,316 puan) tarafından
Dualı su okuyup çocuğa dökmek sıfa olur ıyı olur duanın kötüsü olmaz. Bende 40 taş saymadım ama dualı suyla yıkadım kendıms de dualı su okuyup döktüm daha bır ferahladım 
0 oy
(1,933 puan) tarafından
Yok hiç öyle yapmadım normal bebeği yıkadık kayinvalidem dua okudu bende dus almıştım. O bir ritüel olmuş özellikle sosyal medya için yapanlar var 
0 oy
(4,661 puan) tarafından
Hiç öyle şeyler yapmadın abdest alıp duruyorduk evimizde yok gezdir hediye alsınlar falan hikaye yani 
0 oy
(4,973 puan) tarafından
Islam dininde yok zaten 40 çıkarmak. Adet olmuş çoğu yerde lakin gereksiz.
0 oy
(3,343 puan) tarafından
Eski bir türk geleneği. 

Farz olan bişey değil. 
0 oy
(8,255 puan) tarafından
Yapmadım önce sıpaya gittik gelince de duş aldırdım. Kendim yıkandım abdest aldım çıktım. 
0 oy
(5,030 puan) tarafından
Aaa olur mu öyle adetleri yapmazsan 41. güne geçemiyorsun :D 

Ya tabiki yok öyle bişey :)
0 oy
(7,606 puan) tarafından
Ben abdest aldım kizimida yıkadım tmm 
0 oy
(896 puan) tarafından
Yok öyle bişey hurafe halk uydurması ilk bebeğimde kaynanam yapmıştı bebeğin kafasından 40 fincan su döktü yok elegin içinden deliklerinden su döktü falan tamamen saçmalık 40 gün kadın için önemli rahimin iyileşmesi anlamında başka türlü hiç bir anlamı yok canım
0 oy
(811 puan) tarafından
40 çıkarma şaman adetiymiş canım Müslümanlıkla ilgisi yok bu durumun. Normal gusül abdestini alıp bebeğini de yıka ikiniz de rahatlayın dua et hem kendin hem de bebeğin için. 
0 oy
(1,185 puan) tarafından
Dinde böyle bir şey yok yapmadım batıl inanç sadece 
0 oy
(1,299 puan) tarafından
Kırkı çıktığı gün bebeğimi güzelce yıkadım duasını ettim kendim abdest aldım yıkandım bu kadar
0 oy
(2,872 puan) tarafından
Gösteriş bu sadece

Başka halt değil

2 çocuğum var

Sadece mis gibi yıkadım Duo okudum 

Bitiii

Yok altını

Yok boncuğu

Yok makası takasi

Absürt

Söz konusu gösteriş olunca

Hemen hopp
0 oy
(637 puan) tarafından
Valla cnm ben 40 taşa kırk İhlas okudum öne kendimi sonra bebeğimi yıkadım bı zararı olmaz yani 

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 109 göst.
5 Şubat 2022 Diğer kategorisinde Karcicegi (995 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 205 göst.
13 Mart 2021 Diğer kategorisinde 29.07.2018 (2,395 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 86 göst.
25 Mart 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
7 cevap 135 göst.