0 oy
292 göst.
Aile kategorisinde (446 puan) tarafından
27 aylik oglum hala 2 kelime söyleyemiyor. Toplam kelimesi 20 falandir. Tv de izliyor telefondanda bakiyor. Psikolojikmen kötü zamanlar gecirdim telefina alıştı. Yeterki bana karişmasin diyordum veriyordum. Ama bu aralar farkettim cok hırçın olmaya basladi herseyi kiriyor bana vurmaya basladi. Ben kizinca hemen elini yüzüne kapatiyor başa çıkamıyorum. Burdan bana yok tv izletme yok cocuga bak demeyin ciddi anlamda psikolojikmen çökmüşüm. Babasida ilgilenmiyor pek hep benimle cok yoruluyorum dogrusu kitaolar aldim ama sıkılıyor yapmak istemiyor 10dk bakip kalkiyor tv aç diyor acmayinca kendini yerlere atiyor oyuncak fırlatip kiriyor

11 Cevaplar

+2 oy
(12,818 puan) tarafından
Çocuğu pedegoga götür kendinde psikoloğa git 
-Reklam-
+1 oy
(495 puan) tarafından
Kız sen kendi çocuğuna şükret benimki üç buçuk yaşında on kelimeden fazla konusmaz
(1,044 puan) tarafından
Doktor desteği alıyor musunuz ?
+1 oy
(4,409 puan) tarafından
öncelikle bir sakin ol hiçbir şey için geç kalmış değilsin telefonu aklına getirmeyecek şeylerle başlayabilirsiiniz  oyuncaklarla oynamak kitap okumak boyama yapmak evde körebe saklambaç tarzı oyunlar oynamak ev işlerine yardım etmesini sağlamak gibi enerjisini başka yerlerde atarsa aklına tv gelmez dışarı çıkartabilirsiniz ekmek alıp gelmek bile çocuklar için değişiklik oluyor 

çocuklarda kalıcı bilgiler gece uyumadan önce aldıgı bilgilerdir mutlaka yatmadan tane tane yavaş anlaşırlır bir şekilde masal okuyun kitap okuyun okurken okumaya onunda katılmasını sağlayın annecim ağaç nerde kedi nerde masa hangi renk kaç tane kuş var gibi 

diğeri ise evde gün içindede tane tane yavaş anlaşılır şekilde konuşmaya çalışın onunda fikirlerini sorun sohbet etmeye çalısın bu esnada göz hizasında olmaya dikkat edin 

bir diğeri ise zeka kartları alın yapbozlar alın birlikte aktıvıteler yapın zeka kartları hem oyun olur hemde çok güzel ilerleme kaydettirir

en sonda imkanınız var ise oyun evine götürün 
0 oy
(550 puan) tarafından
Tv ile alakası tabi ki olabilir ama benim kızım da telefondan video vs izliyor ama konuşması normal 2 li cümle kuruyor. 3 lü nadir kuruyor. Kelime sayısı sınırsız gibi kelimeleri anlamları ile herşeyi biliyor söylüyor vs. Bi doktora götür belki Bi dil terapisti. (kızım 27 aylık Ekim 2021 doğumlu) 
0 oy
(1,871 puan) tarafından
Yaşıtlarıyla sosyallestirmeyi denediniz mi çok yararı olur oyun evi gibi kreş gibi bizimkide 28 aylık ama konuşması çok iyi çünkü 14 -15 aylıktan bu yana düzenli kreş gibi oyun evlerine gittik ha TV dw izledi 2 yaşından sonra yani baya baya izliyor ama konuştuğu ve algısı iyi oldugu için artık çocuğumu sıkmıyorum evde olduğu sürece çünkü sabahtan akşama oyun oynamak mümkün olmuyor , kendi yaş gruplari ile sosyallestirmeyi deniyin bence ,birde algıları nasıl 
0 oy
(304 puan) tarafından
Bak böyle yaparsan çocuğuna kötülük edersin acilen çocuk psikiyatri bölümüne randevu alıp götür doktorlar incelesin özel eğitim derlwr büyük ihtimal sakın geri çekme kendini özel egitimde cicuklar büyük oranda gelişim sagliyor
0 oy
(2,241 puan) tarafından
Allah yardımcın olsun inşaAllah ama ekran yasağı yapmadan düzelmez benim kızımda aynı öyleydi gelişim uzmanı tamamen sıfır ekran yapman şart dedi kendimi işimi ona göre ayarladım Elhamdülillah kızım düzeldi 
0 oy
(2,870 puan) tarafından
Malesef bağımlı olmuş, sen telefon verip bana karışmasın diyorsan demek ki fazla konusmamişsin da çocukla o yüzden bilmiyor.

Bence daha fazla dışarıya çıkart ki tv tel fln biraz uzaklaşır, yasitlariyla bulabilecegi ortama sok veya kreşe ver 

Ve lütfen biraz daha özenli davran çocuğa ilgini ver hepimiz çöküyoruz bazen ama cocuk her şeyden önemli 
0 oy
(82 puan) tarafından
Ama siz baştan yapmışsınız yanlış anlamayın sizi üzmek istemem ekran bağımlısı olmuş çocuğunuz 
0 oy
(886 puan) tarafından
Mesele aslında telefon tablet vermek değil bence, bunlarla tüm gününü geciriyorsa o zaman sorun oluşur. Sizinle de vakit geçirmesini sağlamaya çalışın. Suan ekrana bağımlı olmuş o yüzden ekran olmayan yerlere götürmeye çalışın parklarda vakit geçirerek hem sizinle hem başka çocuklarla zaman geçirsin. Tv tablete alışmış çocuğa birden artık izlemeyeceksin deyip elinden alırsanız ancak ona çok daha iyi bir alternatif sunmalisiniz ki cocuk da kabul etsin. Kelime sayısının azlığı sizinle gerçek bir iletisim halinde olmayışından kaynaklanıyor bence, hircinligi da bu yuzden cunku kendini ifade edemiyor. Hepsi birbiriyle alakalı yani. Sizinle zaman gecirdikce sosyallestikce kelime sayısı artar, kendini ifade edebilir duruma gelir. Derdini anlatabildikce de sakinlesir. 2 yaş dikkat geliştirme seti alabilirsiniz yükselen zeka yayinlari, çocuk akademi yayınları gibi. İlk önce kelime hazinesini arttırmaya yönelik çalışmalar yapın sakin sakin ve çok uzun olmayan cümleler kurun. Gerekirse heceleyerek ve üstüne basa basa dikkatini çekecek şekilde yapın kelime öğretirken. Tepkilerinizi mimiklerinizi iyi kullanin ilgisini çekmeye çalışın, hep aynı tonda konusmayin. Kendisi ile yaşıt çocuklardan çok birsey ogrenemez o yüzden ona rehberlik edecek, birseyleri ogretebilecek kişilerle, daha büyük cocuklarla zaman geçirtmeye çalışın. Buna imkan yoksa iş başa düsecek. Herseyi siz öğretmelisiniz o zaman. Umarım içinde bulunduğunuz durum feraha kavuşur ve yavrunuzla daha kaliteli zaman geçirmeye başlarsınız. Sizi çok iyi anlıyorum hepimiz zor zamanlar gecirebiliyoruz çocuklar da tıpkı bir sünger gibi bizden gördüğü şeyleri cekiyorlar içlerine. Mutluysak mutlu oluyorlar stresliysek onlar da hissedip stres altına giriyorlar. Allah kolaylık versin hepimize. Yolumuz uzun.
0 oy
(2,405 puan) tarafından
Tv tablet telefon malesef tek tarafli iletisim ve konusma geriligi yapar. Kitaplardan sikilmasi da bu yuzden. Cunku ekranin hizina alistigi icin senin okuyacagin kitap sikar. Hircinlik, vurma vs hem konusup kendini ifade edememekten hemde ekran yuzunden. Ilk once senin kendini toparlaman gerek, bunun icin lutfen destek iste yakinlarindan. Sonra cocuk aglasa da zirlasa da ekrani kes. Evet cocuk bakmak cok zor ama malesef baska caresi de yok.

İlgili sorular

+3 oy
24 cevap 525 göst.
13 Nisan 2024 Aile kategorisinde Expertmom (472 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 184 göst.
0 oy
2 cevap 73 göst.
0 oy
1 cevap 69 göst.

378,453 soru

11,328,164 cevap