+1 oy
783 göst.
Diğer kategorisinde (2,400 puan) tarafından

Kızlar evimiz kendimizin. Borcumuz harcimiz yok. Kredi kartı da kullanmıyoruz. Asgari ücret ile pek gecinemiyoruz. Gerçekten pek kıyafet falan da almıyorum. 4 sene oldu tesettüre gireli toplasan 3-4 kıyafetim anca vardır. Çocuklara da almıyorum pek. 

Siz nasıl geçiriyorsunuz? Aylık ne kadar yiyeceğe ne kadar abur cubur a ne kadar da kıyafete gidiyor? 

(Gerçekten Allah'ım yardımcımız olsun.) :(

35 Cevaplar

0 oy
(337 puan) tarafından
Bizde geçinemiyorduk dolabımı tam dürüst dolduramıyordum çünkü ev eşyalarını eşim aldı taksitlerimiz var çok ama bu ay ihtabaren çok şükür geçinecek eşimin maaşı 24 bin oldu 10 binlikte mesai yaptı Rabbime şükürler olsun bide borçlar bitse rahatlıcaz 2 seneye borçlar biter inşallah 
-Reklam-
0 oy
(5,949 puan) tarafından
Biz asgari ücretle kirada oturuyoruz iki çocuk var birinin bezi maması var üstelik doğalgaz yok tüp olmuş 600 TL her ay oraya gidiyor

Odun aldık 3000 TL kömür aldık 4000 TL hesapladığın zaman doğalgazdan maliyetli. Yatak odasında da UFO kullanıyoruz elektrik faturasının anası ağlıyor. Su faturamız da alt katla bir. Belli Bi tonu aşınca çok yüksek geliyor fatura neredeyse 1000 TL su parası veriyoruz 500 de elktirk +tüp + bez +yiyecek içecek. Zar, zor yetiyor valla dışarıda yemek yemek yok gezmek neredeyse yok yani geçiniliyor Bi şekilde ama istrdimiz gibi yaşayamıyoruz bu hayatı tabi hep düşüne düşüne harcıyoruz 
0 oy
(6,232 puan) tarafından
Ev kendimizin kira vermiyoruz yazın çiftçilik yapıyoruz kışın çalışıyor Eşim aylık asgarinin üstünde alıyor Ama yetmiyor çünkü kömüre çok para gidiyor iki çocuk var masraf yazdan kalma gübre mazot borçlarını kapatıyor ucu ucuna diyelim
0 oy
(641 puan) tarafından
Eşim asgari ücret alır ve evimizi yapcaz birikim yapma çalışıyoruz çok şeyden kisiyoruz 

Üst baş almayız sadece elektirik su telefon aylık borcunu öderiz bide mutfak ihtiyacı 

Asgari ücret üstü alanlari düşününce bazen keşke eşimde o kadr çok alsa en azından kendime kızıma birşey alabilsem falan diyorum 
0 oy
(8,356 puan) tarafından
Ev kira değil eşim asgari ücretin üzerinde almasına rağmen ay sonu nasıl gelir diye düşünüyoruz.. Asgari ücretle geçinen yettirip birde çocuk okutan insanlara imreniyorum.. 
0 oy
(1,211 puan) tarafından
Bilmiyorum biz ailecek yemiyoruz galiba evimden hiç bisey eksik olmaz kocam asgari ücretten 3 bin fazla alıyor yani ay sonuna yetişiyor para ya üst baş kızımın carti curtu bize yetiyor bazi aylar bazı durumlarda yetişmiyor 
0 oy
(224 puan) tarafından
Markete çok gidiyor 7 bin falan giyim her ay kendime bir sürü şey alırım ama kendim kazanıyorum satış yapıyorum ev bizim ama borcumuz var her ay 10000 borç ödüyoruz sen düşün onun harici beneğimin maması bezi anca yetiyor 
0 oy
(1,440 puan) tarafından
Valla herkesin görüşü bütçesi harcama şekli farklı bana göre şuan ülkede çoğu evde insanlar sadece doyuyorlar beslenemiyorlar beslenmek çok farklı birşey doymak çok farklı benim eşim asgariden fazla alıyor şükur geçiniyoruz ama biz bile daha fazla olmalı diyoruz bir ay bı yerden açık verdin mi ekstra bir harcama çıktı mı hadi bakalım bidaki ay onu kapamaya uğraş ucu ucuna geçinmek var bı de kafaya takmadan markete girdiğinde istediğini alabilmek var 

normalde her hafta et balık yenmeli biz eşimle iki kişiyiz bir kilo dana kuşbaşı alsak doya doya kavurma olarak yesek bir akşam yeniliyor ikinci akşam başka yemeğin içine katıp cogaltiyorum 4 kişilik ailede düşünemiyorum ayda iki kilo et alsan bin lira uçtu zaten 

Her sabah cocugunuza iki tane yumurta haslasaniz tanesi 4 TL falan heralde ki organikler eve ugrayamiyor kireç gibi kutu peynirler peynir bile değiller bence olmuş 150 200 TL kaşar peynirinden sucuktan bahsetmiyorum bile ki bunlarda markettekiler kalitesi tartışılır ne eti olduğu belli olmayan sucuklar içinde baharat doldurulmus eskiden en ucuz şey soğan patatesti hatta patates yemekten kapıya gına gelmis diye hikayeler anlatılırdı simdi o patates bile çok değerli

Baya uzun oldu ama içindekileri dökmem lazımdı :)) şöyle bir algida var bizim ülkemizde aç misiniz açıkta misiniz şükredin Allah a diye kızıyorlar binlerce kez şükürler olsun hamdolsun dolabimiz dolu birsekilde doyuyoruz yaşıyoruz ama neden bize ayda bı kere yemeğe cikmak lüks geliyor veya sinemaya gitmek veya kıyafet almak 

ben çocuğumu alıp haftasonu sinemaya yemeğe gidebilmem lazım yani bu asgari ücretle gecinilir belki ama sadece gecinilir yani nasıl yaşanildigini yaşayanlar bilir zaten. 
0 oy
tarafından
Eşim inşaatçı benim bugün bine gittik bı makarna 9 liraydı 11 olmuş hergun zam geçen hafta bı jap dondurma aldım 60 TL bugün 90 tldi yuh dedim 30 lira zammı olur ya 
0 oy
(35 puan) tarafından

Ülkede bu kadar enflasyona ekonomik krize rağmen nasıl iktidar yıllardır aynı buradaki eee kira vermiyorsan asgari ücretle nasıl gecinemiyorsun diyen insanlardan belli.arkadaslar sadece boğaz doyurmak barınmak en temel ihtiyaç lüks değil utanmadan bir de kenara para atmasını bekliyorsunuz .yoksulluk açlık sınırı diye kavramlar var hiç duydunuz mu? şu cümleyi kuran tek birinin dahi kendi çalışıp asgari ücretten fazlasını aldığını sanmıyorum.size verilene yetinmeyin asgari ücret çok düşük insanlar sadece temel ihtiyacını zor karşılıyor bunu kabul etmek bu kadar zor olmamalı.

0 oy
(7,258 puan) tarafından
Evimiz kira borcumuz var 2 çocuk asgari olsa gecinemezdik fazla olunca şükür idare ediyoruz 
0 oy
(1,565 puan) tarafından
Bizde aynı ev kendimizin çok şükür ama eksiye düştük bu ay bende öyle kıyafet falan almam pek haftada bir pazar aylık market arada kasap zaten para bitiriyor etin kilosu olmuş 400 balık 150 peynirin kilosu 300 bez 250 e arada bakkala parka çıkıyorsun geçen kızım top istedi illa 100 TL en basitinden Birikim yapamıyoruz ben işten çıktığından beri anca boğaza faturalara gidiyor işte canım Allah hepimizin yardımcısı olsun 
0 oy
(803 puan) tarafından
Valla kizlar o paraya geçinmek gerçekten Zor süreklilik biseyden kismak lazım eltimler 30 alıyor ama yinede yetmiyor diyorlar bizde asgarî ucretliyiz kiramiz Yok ama Kredi kartimiz var olmazsa olmazimz zaten değil birikim çocuğun geleceğini düşünmek günü kurtarmaya çalışıyoruz anca kimse hariçten gazel okumasın valla 
0 oy
(2,095 puan) tarafından
Canım benim eşim askeri ücret alıyor 15 bin sadece borca gidiyor kayınvalidemle kalıyoz 
0 oy
(1,572 puan) tarafından
Ooo çok zor biz kiracılar işimiz çok zor rabbm yardım edsn hepkize

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 549 göst.
3 Mayıs 2024 Aile kategorisinde Papatya0000 (97 puan) tarafından soruldu
0 oy
30 cevap 433 göst.
6 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde Oylesinebiriiste (1,371 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 127 göst.
22 Şubat 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 350 göst.
3 gün önce Diğer kategorisinde Anne.adayii (827 puan) tarafından soruldu

380,439 soru

11,390,508 cevap

34,899 kullanıcı

...