+1 oy
768 göst.
Diğer kategorisinde (2,372 puan) tarafından

Kızlar evimiz kendimizin. Borcumuz harcimiz yok. Kredi kartı da kullanmıyoruz. Asgari ücret ile pek gecinemiyoruz. Gerçekten pek kıyafet falan da almıyorum. 4 sene oldu tesettüre gireli toplasan 3-4 kıyafetim anca vardır. Çocuklara da almıyorum pek. 

Siz nasıl geçiriyorsunuz? Aylık ne kadar yiyeceğe ne kadar abur cubur a ne kadar da kıyafete gidiyor? 

(Gerçekten Allah'ım yardımcımız olsun.) :(

35 Cevaplar

0 oy
(2,372 puan) tarafından

En İyi Cevap

Postum üste çıksin :angel:

-Reklam-
+7 oy
(554 puan) tarafından
Her sene övüne övüne başımıza getirdikleri liderler yüzünden yakında kuru ekmeğe muhtaç kalıcaz mültecilerin milletimden benim ülkemde daha rahat yaşamaları kadar gurur kırıcı birşey varmı ya kendi ülkemizde koyun kadar kiymetimiz yok bu sisteme oy veren razı gelen kim varsa hakkımı helal etmiyorum zengin dahada zengin oldu fakir dahada fakirlesti millet artk AVM'de gezmede birini gördümü hani herkes aç niye geziyor millet diyo en doğal ihtiyaçlar bile insanların gözünde lüks yaşama döndü söylenecek çok şey var ama ne fayda
(1,215 puan) tarafından
++++++++++
(745 puan) tarafından
Gerçekten öyle valla sabahtan akşama kadar affedersiniz hamal gibi çalışıyoruz bir gün zar Zor kendimize vakit ayiralim desek milletin gözüne batıyor ne yapalım ya insan gibi yaşamak herkesin hakki elalemin suriyelisi çocuklarını özel okullara yazdırıyor ya bu kadarmi değersiz kıymetsiz olduk biz
(554 puan) tarafından
Maalesef cnm bebeğini alır avmye gidersin bı cafede oturursun hani paran yoktu ne işin var derler millet alışmış artk hor görülmeye her sene tatile gitmek gerekirken artk yol parasindan ailesinin yanına bile gidilmiyor hala elhamdülillah çok şükür diyorlar herkesi bir koltuk sevdası tutmuş sadece oy zamanı halkın içine iniyorlar dün bir videoda yaşlı amca emekli maaşım yetmiyo bakanım diyo şükredin bak Türkiye gibi cennet vatana sahibiz diyo öbürü para yetmiyorsa kahvede ne işin var git çalış diyo milletimize ne yedirip icirdilerde bu hale geldiler aklım almıyor
+4 oy
(119,168 puan) tarafından
asgari ucretle rahatca geciniyorum hic sıkınti yasamiyorum diyen yalacidir
(915 puan) tarafından
Ben diğer post için dedim canım orda muz demiştin ya...
Türkiye'de asgari ücret evin olsa normal yaşarsın yada Tarlan olursa güzel yaşarsın
kadin bi suru arastirma yapmis muza takilmis
(2,445 puan) tarafından
Cikitaa muz muz hahaha arkadaş oranın parası da oraya göre karşılaştırma yapmayın olmuyor

Orda da herseye zam gelmiş eskisi gibi degil
tarafından
Sus kız sevdoş geçinen geçiniyor burda övünen çok unuttun mu :-)
baslarim.ovunenen haa zaten gerginim patlarim valla
+3 oy
(262 puan) tarafından
Yani şimdi faturalara 2000 liraniz gitse geriye kalır 15 bin kira derdi de yok 1 aylık yemek paranız 15 bin lira mi tutuoyr bacım anlamadım ya da biraz lüks yaşıyorsunuz asgari ücret alıp kira verip çocuk okutanlar da var bir sürü ki kiralar zaten almış başını gitmiş 
(1,162 puan) tarafından
Biz hiç yemiyoz galiba mutfak 3 4 bin falan tutuyor benim 15 ne
(337 puan) tarafından
Kız eşim fabrikada çalışıyor çocuk parası yok almıyor bu fabrika vermiyor ama eşim bu işe gireli 2buçuk sene oldu zamlı fiyatı 24 bin oldu öyle aldı bu ay mesai parasını da haftaya cuma alıcak oda 10 bin tl Artık borçlarımızı rahat rahat öderiz Allahın izniyle
tarafından
Arkadaşın dediğine göre ben de sadece karbonhidrat yiyormuşum. Ama var ya severim karbonhidrat da diyetteyim ya onunçün sebze ağırlıklı ve beyaz et ağırlıklı besleniyorum. Diyette olduğum için sanırım mutfak masrafım çok değil :D
(9,977 puan) tarafından
Asgari ucret yetse bile sadece ot gibi yasamak icin yeter bana kalirsa. Bir birikim bi garanti araban olsa benzin atamazsin yetmez. Mama kullaniyosan zaten Allah yardim etsin valla. Bizim faturalar mesela en basiti 1300 dogalgaz geldi ee bunun suyu elektrigi interneti cep telefonlari tv si. Meyvelerin kilosu olmus kac para ya. Oglum beyaz peynir yemiyo mesela çecil yiyo. E kilosu 300tl cecilin. Haftada 100 tllik o yiyo mesela en basiti. Aylik eder 400tl. Badem ceviz kaju seviyo. Ee hepsi pahali kuruyemisler. Allaha sukur var aliyoruz ama alamayan..

Kreş luksun yok mesela krese gonderiyorum 8.000 tl. Asgari alan nasil gonderecek. Ki bunlar lüks olmamali ya.

Şu hayatta en cok cocuklarin eşit sartlarda yasamamasina uzuluyorum ya.
(796 puan) tarafından
Çocukları var bzde bi tane ble yetişemiyoruz tavuk almak bzde lüks oldu
+3 oy
(998 puan) tarafından
kiradayiz 5000 kira ,bu ay doğal gaz geldi 1142 TL oda doğal gazı sadece otururdugmz yerleri açıyoruz gece uyuyunca sadece yatak odasını açık bırakıp diğer yerleri kapatıyoruz

su 350 

elektirik 380 400 arası geliyor

internet 180 

eşimin faturası 200 

benim 180

çocuğun bezine hiç girmiyorum.ama şok un bezini kullanıyorm öneririm de çok güzel bir bez .

yani kıyma aldırıyorm eşime yarım kilo onu küçük küçük oğlumun yemeklerine katıyorum bize lüks .

çok nadir pişer et falan .

tavuk yine alıyoruz.

sebze meyve alıyorum oğlumun yemesi lazm karnabahar brokoli aklına ne gelirse az az 3 kişilik 600 e kadar gidiyor iki haftada bir .

kıyafet almiyorz alamıyoruz.

oğluma kışlık bişe bile almadım 3 takım almıştım halen onlarla idare ediyoruz.

iyiki buzlugu yazdan dolduruyorum.

süt alıyorum kilosu 23 TL iki haftada bir 5 kilo yoğurt yapmak için 

ekmek olmuş 9 TL . alıyorum 5 kilo on 60 TL den yoğurup hamur yapıyorum ekmeğimi yapıyorum ocakta iki poşet çıkıyor büyük 3 ay gidiyor o ekmek .

yani aklına gelebilecek her yerden kısmaya çalışıyorum .

kredi kartı kullanıyoruz.maleswfki 

eşim ise araçla gidiyorum otobüs yada dolmuş 

dolmuş 20 TL alıyor gidiş geliş 40 tutuyor ekstra sigarası var günlük 55 TL .

devletin verdiği 1200 TL yardım var o parayla bı kendime kıyafet alıyorum internetten evime ne bileyim ne eksikse çaydanlık tepsi o tarz eksikleri alıyorum nevresim filan .

3 ksii oldugumuzdan biz tavuk alsak bile bitiremiyoruz .alıyorum tavuğu göğüs kısmını direk sotelik ayırıyorum buzluğa bı kizmjnj fırınlıyorum bı kisminjda çorbalık ayırıyorum buzluğa .(en fazla iki kanat ben 2 but eşim her o kadar .oğluşum da bı parca o yüzden böyle değerlendiriyorum.)

yeşillik maydanoz dereotu fiyat düşünce iki 3 demet alıp doğrayıp buzluğa atiyorum börek poğaça için pratik oluyor .

ALLAH SONUMUZ HAYİR ETSİN . RABBİM KİMSEYİ AÇLIKLA SINAMASİN .ALLAH eşlerimizi başımızdan eksik etmesin yokluğunu göstermesin (amin) bu arada biz asgari ücretle çalışmıyor eşim bı tık üstü 

yani yazarken ben yoruldun okuyanlar haklarını helal etsinler .
(2,445 puan) tarafından
Helal olsun Rabbım bolluk bereket versin ama bunu seni küçümsemek için demiyorum genel için diyorum böyle hesap kitap yaptırmak zorunda bırakanlarin Allah cezasını versin

Kendileri paşa paşa yaşarlar oğulları domuz çevirir yer ( tartışmaya gelmeyin ) din sömürür baştaki ,halkta çile çeksin yediği lokmanin hesabını yapsın
(998 puan) tarafından
çok çok haklısın kuzum aynende öyle neden ben meemleketimde oğluma rahat bir yaşam sunmayaymki ,neden domatesi taneyle alayımki .ne olacak böyle ev almak hayal araba hayal peki benim evladına ben ne birakacam.ah ah ALLAH sorsun bunun hesabını sadece onun adaletine güveniyorum.
(998 puan) tarafından
poşet dolmadan para bitiyor
(998 puan) tarafından
amin cunmlemizin kzuum idare etmek zorundayiz ne yapalm
(998 puan) tarafından
ALLAH razı olsun kuzum . hepimizin hayat mücadelesi RABBİM erkek kardeşine imanlı vicdan merhametli gözü yükseklerde olmayan sonradan görme olmayan içinde ALLAH ölüm korkusu olan bir eş nasip etsin
+2 oy
tarafından
Yorumlar  feci  geri kafa yeminle  yol 10 bin yetmezms  aylik  markte  abartn  ya sizene kimin ne kadar aldgndsn 
(452 puan) tarafından
Haftalık 7 bin harcayan var aylıkt değil bide şey demiş asgari ücretle geçiniyprum diyen varsa yalancıdır diyor, herkes kendi adına konuşsun bence o kadar zengin karıların bu platformda olacağını hiç sanmıyorum en büyük yalan kendileri haberleri yok
tarafından
Esimin  maasi  asgrinin  3 kati  yinde haftada  7 bin harcamam  aylik  marktim de 10 bin tutmaz  bazilari  salıyor
+1 oy
(7,256 puan) tarafından
Asgari ücret değil ama çok şükür bi şekilde gidiyor onca borca rağmen 
+1 oy
(1,407 puan) tarafından
Çok zor çok ya aylık gelir 20 bin bazen geçiyor hesaplayınca 3 çocuk ve okul , Allahtan asgari değil, Rabbim yardım etsin asgari ücretle geçinene :/
(2,372 puan) tarafından
Aamin aammiin :(
0 oy
(1,170 puan) tarafından
Asgeri  ücret değil şükür ama kiradayiz   iki çocuk  birsekilde yetirmeye çalışıyoruz çok şükür geçiriyoruz 
0 oy
(1,771 puan) tarafından
Ev kendinizinse sadece yiyecegemi gidiyor 17 bin anlamadim
(7,545 puan) tarafından
Faturaları unuttun herhalde nereden baksan bir kira bedeli faturalara gider bi hoşsun sadece yiyecek olur mu bunun kıyafeti,ayakkabısı, hijyen ürünleri, kişisel bakım ürünleri herşey para
(1,771 puan) tarafından
Evet fatura ve yiyecek kıyafet almiyormus
(2,372 puan) tarafından
Kıyafet kendime adam akıllı almam. Çocuklara da en uygun olanindan alıyorum. Yazın çok aldım pazardan 5-10 liraya şort. Gocunmam. Ama gerçekten yetmiyor.
(1,771 puan) tarafından
Bende gocunmam eşten dosttan geldi hep dolap ve gardropdan alıyorum kıyafet.yetmiyor ki zaten herşey ateş pahasi
0 oy
(6,200 puan) tarafından
Yani borç yok kira yok kıyafet yok neye para gidiyor 
(2,372 puan) tarafından
Kuzum 2 oğlum var. Büyük oğlum okula gidiyor. Bir de böbrek hastası ilaç kullanıyor. Sadece bı ilacının ham maddesine 500 lira veriyoruz. Gerisini sen düşün
0 oy
(2,565 puan) tarafından
Geçinemiyoruz :) 10 bin lira kira 7 bin lira kaldı yardimla falan geliyor ay sonu
0 oy
(3,556 puan) tarafından
Asgari ücret değiliz ama ne kadar gelir o kadar gider deyim eşim büyük baş hayvancılık yapar ekstra daha yurt dışından ithal kuş getirir satar ama borç bitmiyor 
0 oy
(2,224 puan) tarafından
Canım ev seninmis nasil geçinemiyorsunuz anlamadım 2 bin fatura 5 bin mutfak hadi 3 binde etkinlik için  harcasaniz yine 7 bin cepte her ay bir yarım bile alınır 
(2,372 puan) tarafından
Canım 2 oğlum var. Büyük okula gidiyo. Bir de büyük oğlan böbrek hastası. İlaç kullanıyor. 1 ilacını yapmak için ham maddesine 500 lira veriyoruz. 3 tane ham madde kullanıyoruz. Normalde eczane yapıyordu. Pahalıya geldiği için ben yapıyorum evde. Kullandığı başka başka ilaçlar da var
(2,224 puan) tarafından
Allah şifa versin öyle desene bacım tam olarak nesi var oğlunun benim oğlumunda böbrek genişlemesi var yıllardır gerçi bu ay geçti dedi doktor ama yinede her an herşey olabilir
(2,372 puan) tarafından
Protein kaçağı var cnm. Doğuştan gelen bı hastalik. Anne babada yok. Sulalede yok yani böbrek hastası. Doğduğundan beri ilaç kullanıyoruz. Doktor geçmez diyor ama Allah'tan ümit kesilmez
(2,224 puan) tarafından
Anladım canım Allah şifa versin bizde yıllardır nefroloji takipliyiz anlıyorum seni
(2,445 puan) tarafından
4 bin de çok az :D paranın değeri kalmamış vallah
0 oy
tarafından
Asgari ücretle biz geçiremiyoruz, onlar bize geçiriyor tatlım... 
0 oy
(6,864 puan) tarafından
Bizim ev kira değil kayinbabam eşime verdi eşim tek calisiyo asgari ücretten biraz fazla kazaniyo 20 bin yeni oldu çok şükür üst baş almam bende evleneli 3 sene oldu bi hamileyken 3 kazak bi hamile pantolonu almıştım bu seneye kadar idare ettim bu sene toplasan 1500 TL harcadim diyim bu da 30 yaşıma kadar gider artık 3 sene çocuğun ihtiyacını asla kismam mesela kaşık mamasi yiyo hep Aptamil almıştım boykot başlayana kadar sonrasında mecbur herobabye geçtim kıyafet desen iyisini alırım oğluma harcadigim para asla gözüme gelmez aylık kıyafet alışverişim olmaz bu yüzden toplu aldığım için market olarak 5 bini geciyo ya emin alamadim şimdi 2 buçuk 3 binde faturalar aidat falan tutuyor eşimin sigarası yol masrafı doğalgaz alıyoruz derken 15 bin yiyoruz ayda 5 binde ayırmayı planlıyoruz bakalım inşallah 
(2,372 puan) tarafından
Valla canım devir çok kötü olmuş. Bugün bende son markete girdim. Küçük bulgur 2 paket (5li) noodle aldım iki de cips çikolata aldım 300 lira gitti. Eşim diyor ne aldın bu kadar diyor. Gözle görülür hiç bişe yok
(6,864 puan) tarafından
O kadar haklısın ki bende diyorum bu ay çok eksik yok sebze meyve bi kaç eksik abur cubur alırız diyorum 3 4 bin gidiyo aldıklarım 10 gün dayanmiyo
0 oy
(6,816 puan) tarafından
Bizim para hep abur cubura gidiyor valla geçim çok ama çok zor neye eliimizi atsak kalıyoruz ama mecburda alıyoruz 
0 oy
(372 puan) tarafından
Bizimde Allah'a şükür borcumuz yok Kredi kartımizda Yok ama şuan kiradayiz eşim asgari almıyor ama alsa bile ona göre harcama yapardık şimdi fazla alıyor ona göre harcıyorum ayağımızı yorgan a göre uzatıyoruz çok şükür geçiniyoruz 
0 oy
(264 puan) tarafından
Asgari ücretn üstünde çok şükür kira derdimiz yok bi eşimin ailesinin ve kendi evimizin faturaları var borcumuz var tabiki baya hemde ben mutfaktan kısmıyorum ama eti bakliyatı yeşilliği kuruyemişi baya gidiyor bizim çok gezmeyiz kıyafet her ay almam ama aldım mı baya harcarım birden:)))) çoluk çocuk olsa bide naparız bilmem ahahahh
0 oy
(705 puan) tarafından
Bir şekilde idare ediyoruz napalım kira elektrik doğalgaz ha bide çocuğun masrafı bir şekilde haloluyor ama buna da şükür ya bunu bile ödeyemeyen var 

İlgili sorular

0 oy
30 cevap 430 göst.
6 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde Oylesinebiriiste (1,371 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 124 göst.
22 Şubat 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
15 cevap 358 göst.
16 saat önce Aile kategorisinde Papatya0000 (79 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 394 göst.
6 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Guee (734 puan) tarafından soruldu

378,422 soru

11,327,088 cevap

34,780 kullanıcı